Friends Dizisi | Modunuzu Yükseltecek 5 Bölüm

Friends Dizisi | Modunuzu Yükseltecek 5 Bölüm

Yıllar öncesinde başlamasına rağmen hala gençler ve eski sevenleri tarafından izlenen friends dizisi adı üstünde tam bir arkadaşlık dizisidir.1994 yılında başlamış ve 2004 yılına kadar devam etmiş olan bu dizi bir sitcom dizisidir. 2021 yılında ise Friends: The Reunion olarak geri döndüklerini görüyoruz.

Friends Dizisi | Modunuzu Yükseltecek 5 Bölüm
Friends Dizisi | Modunuzu Yükseltecek 5 Bölüm

Friends Dizisinin Konusu :

1994-2004 yılları arasında 10 sezon gibi uzun soluklu bir Amerikan yapımı sitcom türünde dizi olan Friends dizisi; New York –  Manhattan’da yaşayan bir grup arkadaşın hayatlarını konu alıyor.

Rachel Green düğününden kaçıp New York’ta bir restoranda aşçı olduğunu bildiği çocukluk arkadaşı Monica Geller’ı bulmaya gider. Rachel, Monica’nın evine yerleşir ve onun arkadaş grubuna katılır. Bu gruptakiler: ünlü olmaya çalışan aktör Joey Tribbiani, iş adamı Chandler Bing, masöz ve müzisyen Phoebe Buffay ve Monica’nın abisi, yeni boşanmış paleontolog Ross Geller’dır. Rachel ailesinin yardımı olmadan hayata yeniden başlamaya karar verir ve grubun sık sık gittiği, Manhattan’daki Central Perk adlı cafede garson olarak işe girer. Grup burası dışında en çok Monica ve Rachel’ın New York, West Village’teki apartman dairesinde ve karşı dairede yaşayan Chandler ve Joey’nin evinde vakit geçirir.

Bölümlerde genel olarak gruptakilerin eğlenceli, romantik maceraları ve başta Joey’nin rol seçmeleri ve Rachel’ın moda sektöründe iş araması olmak üzere, kariyerleri konu edilir.

Friends Dizisinin Başarı Hikayesi :

David Crane ve Marta Kauffman tarafından yaratılmış olan dizi; 10 sezon boyunca Amerika reyting listesinde istisnasız top 10’da yer aldı. Özellikle dizinin 8.sezonu yayınlandığı yıl (2002) yılında zirvedeyi zorladı. 6 Mayıs 2004’te yayınlanan final bölümü ise; 52,5 milyon izleyiciye ulaşarak Amerikan televizyon tarihinin en çok izlenen 5. sezon finali ile “En İyi Komedi Dizisi” ödülünü kazanırken, 2000’li yılların ise en çok izlenen dizi bölümü oldu.

Yayınlandığı dönemde birçok olumlu eleştiri alan dizi, hala izlenen ve tüm zamanların en popüler sitcomlarından biri haline geldi. Toplamda 62 Primetime Emmy Ödülü’ne aday gösterilmiş ve TV Guide’ın En İyi 50 TV Programı listesinde 21., Empire dergisinin “En İyi 50 TV Programı” listesinde ise 7. sırayı aldı.2014’te ise Mundo Estranho dergisi tarafından “Tüm Zamanların En İyi Dizisi” seçilmiştir.

1997’de yayınlanan “The One with the Prom Video” (S2B14) bölümü TV Guide’ın Tüm Zamanların En İyi 100 Dizi Bölümü listesinde 100. sırasındadır. 2013’te Writers Guild of America’nın hazırladığı “Tüm Zamanların En İyi Yazılmış 101 TV Dizisi” listesinde 24. sırada, TV Guide’ın “Tüm Zamanların En İyi 60 TV Dizisi” listesinde de 28. sırada yer alır.

Friends dizisi, 25. yıl dönümünü kutlarken, ekibin yeniden bir araya geleceği doğrulandı. 27 Mayıs 2021 itibarı ile HBO Max’te yayınlanan özel bölüm Friends: The Reunion; ”The One Where They Get Back Together” ismi ile de anılıyor.

Friends Dizisinin Karakterleri :

Friends Dizisi | Modunuzu Yükseltecek 5 Bölüm
Friends Dizisi | Modunuzu Yükseltecek 5 Bölüm

Jennifer Aniston‘ın canlandırdığı Rachel Green moda düşkünü, Monica Geller’ın en yakın çocukluk arkadaşıdır. Rachel, Barry Farber’la evlenecektir fakat düğün günü aslında ona âşık olmadığını fark edip kaçar ve arkadaşı Monica’yı bulup yanına taşınır. İlerleyen dönemde Ross Geller’la tüm dizi boyunca devam eden, sürekli ayrılıp barışmalı ilerleyen ilişkisine başlar.

Courteney Cox‘un canlandırdığı Monica Geller grubun bir nevi annesi konumunda olup mesleği aşçılıktır.Mükemmeliyetçi, otoriter, rekabetçidir ve obsesif kompulsif bir yapıya sahiptir. Monica’ya özellikle abisi Ross tarafından sık sık çocukluğunda aşırı şişman olmasıyla ilgili şaka yapılır. Dizi boyunca birçok restoranda şeflik yapar. Monica’nın ilk ciddi ilişkisi kendisinden 21 yaş büyük, aile dostları Richard Burke’le olur. İlişkileri uzun bir süre devam eder ancak Richard çocuk sahibi olmak istemediğini söyleyince Monica hayal kırıklığına uğrar ve ayrılırlar.

Lisa Kudrow‘un canlandırdığı Phoebe Buffay eksantrik bir masöz ve müzisyendir. Phoebe annesiyle beraber New York’un dışında yaşıyordu fakat annesinin intihar etmesinin ardından sokaklarda yaşamaya başladı. Phoebe saf ve şaşkın bir karakter olmasına rağmen sokak yaşamında kurnaz ve akıllıdır. Kendi kendine gitar çalmayı öğrenmiş ve ilginç şarkılar bestelemektedir.  Phoebe çocuk ruhlu ve saf biridir, sık sık annesinin intiharı gibi başına gelen talihsizliklerden bahseder.

Matt LeBlanc‘in canlandırdığı Joey Tribbiani aktördür ve yemek yemeği çok seven biridir. Days of Our Lives isimli pembe dizideki Dr. Drake Ramoray rolüyle ünlü olmayı başarmıştır. Joey zamparadır, sürekli kısa süreli sevgilileri olur. Çapkınlığı bir kenara bırakıldığında ise saf, düşünceli ve iyi niyetli biridir. Kadınları etkilemek için en sık kullandığı replik “How you doin’?”dir. Joey uzun süre Chandler’la, bir süre de Rachel’la birlikte yaşamıştır.

Matthew Perry‘nin canlandırdığı Chandler Bing çok uluslu bir şirketin istatistiksel analizlerini ve veri konfigürasyonları yapan yöneticidir. Dokuzuncu sezonda sevmediği bu işten ayrılıp en alt kademeden reklamcılığa başlar. Tuhaf bir aileye sahiptir, annesi erotik kitaplar yazan bir romancı, babası ise Las Vegas’ta crossdresser olarak şov yapan bir geydir. Chandler sarkastik şakaları ve ilişkilerdeki şanssızlıklarıyla bilinmektedir.

David Schwimmer‘ın canlandırdığı Ross Geller, Monica Geller’ın abisidir, paleontologtur ve Amerikan Doğa Tarihi Müzesi’nde çalışmaktadır. Daha sonra ise New York Üniversitesinde profesör olarak ders vermeye başlamıştır. Ross nazik ve esprili biridir ancak sık sık sakarlık yapar ve sosyal açıdan beceriksiz olduğu için kendini komik durumlara sokar. Rachel ile sürekli ayrılıp barıştıkları bir ilişki içindedir. Dizi boyunca üç kez evlenip boşanmıştır. İlk evliliği Carol’la olmuştur ve Ben isimli bir oğulları vardır. Carol’ın lezbiyen olduğu anlaşılınca ayrılmışlardır. Dizide Ross’un boşanmalarıyla ilgili sık sık şaka yapılır.

Friends dizisinin modunuzu yükseltecek 5 bölüm önerisi :

S2:B07 – “The One with the Blackout”

S2:B14 – “The One with the Candy Hearts”

S4:B12 – “The One with the Embryos”

S5:B14 –  “The One with Joey’s Dirty Day”

S7:B22 – “The One with Chandler’s Dad”

 

Friends Dizisi | Modunuzu Yükseltecek 5 Bölüm
Friends dizisi tüm karakterler – Friends Dizisi | Modunuzu Yükseltecek 5 Bölüm

Diğer dizi-film önerileri temalı yazılarımıza da bir göz atmak istersen :

Yazımı okudun ama aklında sormak istediğin sorular mı var? Bana instagram adresim piecesofsera üzerinden her zaman ulaşabilirsin.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, takipte kalmayı unutma 🙂

Sevgilerle!

Sera

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.