Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Hint Filmi – Bollywood Sineması

0

Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Hint Filmi

Dünyanın en renkli ülkesi olan Hindistan’da, konu ne olursa olsun bu renk ahengine ayak uydurabiliyor. Bollywood yani Hint Sineması da bundan nasibini alan bir sektör. Hollywood’dan sonra dünyanın 2. büyük sinema endüstrisi olan Bollywood yapımı birbirinden güzel 10 filmi sizler için derledik. Baştan söyleyeyim listemiz biraz Amir Khan ağırlıklı olacak çünkü ülkemizde de kendisinin ciddi bir hayran kitlesi var.

Hazırsanız listemize başlıyoruz.

1- Panther Panchali (1955) – IMDB Puanı: 8,5

Listemize başlarken Bollywood sinemasına ait IMDB’de en yüksek oy alan fimlerle başlamak istiyorum. 1955 yapımı bu dram filmi Türkiye’de “Yol Türküsü” adıyla vizyona girmiş. Cannes’da En İyi İnsan Belgesi ödülünü kazanan Pather Panchali, genç kahramanın sürekli keşif duygusundan ilham alan göz alıcı fotoğraflarla, sürükleyici bir sinema deneyimi ve temel güce sahip bir film.

Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Hint Filmi - Bollywood Sineması

2- Gol Maal (1979) – IMDB Puanı: 8,5

Bir diğer nostaljik önerim, komedi türünde Hindistan’ın kült filmlerinden biri olan ve sonrasında defalarca kez uyarlamaları çekilen Gol Maal filmi. 1979 yapımı olan bu filmden kısaca bahsedecek olursak; “Shankar geleneksel değerlere sahip bir adam: Modern kıyafetler giyen gençlerden nefret ediyor. O bir spor hayranıdır, ancak gençlerin spor hakkında herhangi bir şey bilmesi gerektiğini düşünmez. Ancak en tuhaf özelliği bıyıklı erkeklere duyduğu nefrettir. Karaktersiz olduklarını düşünüyor” Kuşak farklılıklarını anlatmak açısından eğlenceli bir film.

Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Hint Filmi - Bollywood Sineması

3- Ratrasan (2018) – IMDB Puanı: 8,5

Sırada son yıllarda vizyona girmiş en iyi Hint filmlerinden biri var. Suç ve aksiyon dalında konusu olan bu filmin konusu;  Başkarakter Arun’un sadece bir hayali vardır. O da seri katiller ile ilgili ilginç ve muhteşem bir film çekmektir. Ama nedense Arun ne kadar uğraşırsa uğraşsın bu isteğini bir türlü yerine getiremez. Bu durum da oğlunun bu isteğinden bıkan annesini çok öfkelendirir ve bu yüzden de artık oğlunun başka bir şeyler yapıp hayata atılmasını ister. Bunun için de Arun’u polis olması için zorlar. Arun annesinin yoğun isteğini daha fazla kıramaz ve sonunda polis olur. Ancak kaderin bir cilvesi olarak Arun polisliğe geldiği ilk gününde bir seri katil vakasına atanır.

Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Hint Filmi - Bollywood Sineması

4. 3 Idiots (3 Ahmak) 2009 – IMDB Puanı: 8,3 | Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Hint Filmi

Sıra geldi benim en çok sevdiğim Hint Filmine. Amir Khan’ı seven herkes muhtemelen onu ilk bu film sayesinde tanıdı. Sistem eleştirisini temel alan bu filmin konusu Hindistan’ın en iyi mühendislik okullarından birinde okuyan ve Rancho, Raju ve Farhan’ın başından geçenleri anlatan bir film. Hayatın içinde ne varsa hepsi ama hepsi bu filmin içinde. Gülmekten kendinizi alıkoyamayacaksınız. Güldürürken aynı zamanda düşündüren, hayatı sorgulamanıza sebep olan ve biraz da romantizm esintilerini hissedebileceğiniz bir film.

Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Hint Filmi - Bollywood Sineması

5. Taare Zameen Par (Her Çocuk Özeldir) – IMDB Puanı: 8,3

Şimdi de mutlaka çocuklarınızla izlemeniz gereken bir film önerisi geliyor. Amir Khan’ın en güzel drama filmlerinden biri olan, disleksi hastası ve toplum tarafından dışlanan bir çocuğun resim öğretmeni ile olan hihayesinin anlatıldığı bir film. Öğretmenin çocuğun hayatını nasıl güzelleştirdiğini, dokunduğunu izlerken ara ara gözyaşlarınızı tutamayabilirsiniz.

Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Hint Filmi - Bollywood Sineması

6. Dangal – IMDB Puanı: 8,3

Sırada harika bir biografi tarzında film var. Hintli Mahavir Singh Phogat’ın hayat hikayesinin anlatıldığı bu filmde Hindistan’da kadınların toplumdaki yerini de sorgulayabiliyorsunuz. Ailesi yüzünden hayran olduğu güreşi bırakmak zorunda kalan ve erkek çocuk sahibi olamayan bir babanın güreşte olimpiyat şampiyonu olma hayalini kızlarına aşılamasını anlatan bir film. Ama sorun Hindistan’da kadınların güreş sporuna katılmasının ayıplanması ve bu spordan dışlanması. Mahavir ve kızları hem toplum baskısına karşı hem de olimpiyat şampiyonlu yolunda zorlu bir mücadeleye girişirler. Etkileyici bir film sizi bekliyor.

Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Hint Filmi - Bollywood Sineması

7. Peekay (PK) – IMDB Puanı: 8,1 | Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Hint Filmi

Sıradışı bir film karakteri bu filmde sizi çok eğlendirecek. Uzaydan dünyaya gelip burada mahsur kalan bir uzaylının bu dünyanın tanrısını bulmaya çalışırken başından geçenleri anlatan bir film. Dinler üzerinden insanların nasıl sömürüldüğünü bir de bu uzaylı arkadaşımızdan izlemelisiniz. Film hikayesinin yanı sıra dinler hakkında da oldukça faydalı bilgiler edinmenizi sağlayacak cinsten. Hem eğleneceksiniz hem sorgulayacaksınız hem de genel kültürünüzü genişleteceksiniz.

Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Hint Filmi - Bollywood Sineması

8. Slumdog Millionaire – IMDB Puanı: 8,1

Enflasyona yeni düşerek ismi değişen ” Kim 500 Milyar İster? ” yarışmasını duymayan kalmamıştır. Bu yarışma dünyanın bir çok ülkesinde farklı isimlerle yayınlanıyor. Hindistan versiyonuna katılıp ülkeyi şaşkına çeviren bir gencin sorularla bağlantılı hayat hikayesi sizi şaşkına çevirecek. Kurgusal anlamda oldukça başarılı olan bu filmi de listemize dahil ediyoruz.

Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Hint Filmi - Bollywood Sineması

9. Onu Sarıya Boya (Rand De Basanti) – IMDB Puanı: 8,1

Listemizdeki son Amir Khan filmi olan Onu Sarıya Boya filmi romantik/dram kategorilerinde izleyebileceğiniz bir film. Hint kültürünü merak eden ve dedesinin günlüklerinden yola çıkarak araştırmalar yapmak için Hindistan’a gelen İngiliz araştırmacı gazeteci Sue’nun, ülkede tanıştığı gençlerle olan hikayesini anlatıyor. Bu gençlerin kendi kültürlerinden uzaklaşıp Batı kültürüne adapte olmaya çalışmaları başta Sue’yu şaşırtsa da olaylar hiç beklenmedik bir noktaya doğru gidecektir. Film Hakkında Yorumları Okumak için Tıklayın

Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Hint Filmi
Rang De Basanti – Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Hint Filmi

10. Udaan- IMDB Puanı: 8,1 | Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Hint Filmi

Listemizin son sırasında Udaan var. Aile içi ilişkileri bir de Hindistan gözüyle anlatan bir film. Hindistan kültüre bir göz atmak ve anlayabilmek için faydalı denebilir. Film çok uzun sürüyor ama inanın zamanın nasıl geçtiğini anlayamıyorsunuz. Filmin ana teması “özgürlük”. Hayallere uzanan yolda yaşanan zorlukları bir de Hindistan gerçeğiyle izlemelisiniz.

Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Hint Filmi
Udaan – Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 Hint Filmi

Bollywood sinemasında  yüzlerce 8 ve üstü puan almış film var ancak bir çoğu artık danslar ve eğlenceden dolayı mı alıyor ya da farklı bir kültürden çıkma diye mi ilgi çekiyor bilmiyorum ama eleştirileri okumadan imdb puanlarına göre seçmemenizi tavsiye ederim.

En iyi 10 Anime film için; Anime Filmleri Listesi

Ailenizle İzleyebileceğiniz 10 Harika Animasyon filmi için; Animasyon Filmleri Listesi

Karantinada Dizi Keyfi için; Dizi Önerileri

Dönem Dizileri için; Karantinada 7 Dönem Dizisi Önerisi

En İyi Seri Filmler Listesi için tıklayın.

Seyahat Temalı Film Listesi  için tıklayın.

Görsel Şölen Sunan Filmler Listesi için tıklayın.

İyi seyirler

 

 

 

Önceki İçerikSokak Sanatı İle Meşhur 10 Şehir
Sonraki İçerikGüney Amerika Yerlileri Wayuu Halkı | Farklı Kültürleri Tanıyalım 1
Merhabalar ben Reşat Taman, Diyarbakır doğumlu, seyahat ve fotoğrafçılık tutkusu ile yanıp tutuşan, 14 senedir fırsat buldukça hayallerinin peşinden gitmek için Dünya’yı arşınlayan ve bu hayalleri gerçekleştirirken gittiği her yerde zıplayarak imzasını koyan, 32 yaşında kısmi zamanlı bir gezginim. Normalde fotoğraflarımdan bile anlayacağınız üzere, enerjimi işime de yansıtarak, Gaziantep’te İpekyolu Kalkınma Ajansı’nda 7 yıldan bu yana Yatırım Uzmanı ve Eğitmen olarak görev almaktayım. 14 senede 3 kıta ve 60 ülkeden 300'e yakın şehir gezdim. Hatta bazı şehirler/kasabalara ayak basan ilk Türk olduğum konusunda iddialıyım. Seyahatlerime başlarken önce bir kıtayı bitirip sonra diğerlerine başlayacağım demiştim. Bu yüzden ilk Avrupa kıtasını İzlanda hariç tamamen bitirdim. Son zamanlarda özellikle zaman ayırma anlamında seyahatin zor olduğu Afrika ve Asya kıtalarına başladım. Son olarak benim için işin en zevkli kısmı olan zıplama muhabbetinden de bahsetmek istiyorum. Ben oldum olası kadraj karşısında durup poz vermeyi ya da selfie çekmeyi bir türlü sevemedim. Ama sonuçta gittiğimiz yerlerde bir hatıramız olmalıydı. Ben de kendime bir imza bulmaya karar verdim. Bu imza öyle bir imza olmalıydı ki benim seyahate olan aşkımı, tutkumu ve enerjimi yansıtmalıydı. Sonunda gittiğim tüm şehirlerde ve kasabalarda zıplayarak yüzlerce imzadan oluşan bir koleksiyonum oldu. Seyahat tutkumuzun hiçbir zaman sönmemesi dileğiyle...
PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here