En iyi 10 Anime Film – Karantinada Eğlenceli Vakit #Evdekal

6

En iyi 10 Anime Film

Bundan bir önce ki yazımda sizlere sevdiğim 10 animasyon filmini tanıtmıştım, şimdide yine sevdiğim 10 anime filmini tanıtacağım. Anime ile animasyon aynı değil mi diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Anime, sözcük anlamıyla animasyon olan Fransızcadan alınmış bir sözcüktür. Farkı ise kendine has çizim yöntemleri ile çizilmiş Japon kökenli bir sanat eseridir. Anime, mangaların televizyon ya da sinema sektöründe yeniden uyarlanması olduğunu söyleyebiliriz. Manga, Japon çizim teknikleri ile çizilen çizgi romanlara verilen isimdir. Japonların kendi kültür, kurgu ve hayal güçlerini; kendilerine has çizimler ile bizlere aktarmaktadır. Bazı insanlar bu filmlere ön yargılı olsada her biri kendi içerisinde çok hassas, macera dolu ve fantastik dünyaların kapılarını eğlenceli bir şekilde bizlere açıyor. Hadi hep birlikte En iyi 10 Anime Film ‘e bakalım. 

1.Koe no katach

Koe no katach - 10 Harika  Anime Sizlerle
Koe no katach – 10 Harika  Anime Sizlerle

Dram türünde olan bu anime ; hem psikolojik hem de çok duygusaldır, Shouko Nishimiya adında sağır bir kız yeni bir okula başlar, duyamadığı ve konuşamadığı için kendisini ifade edemez, çok cana yakın ve sabırlı olan Shouko arkadaş edinmek için yılmadan uğraşır ama uğradığı zorbalıklara daha fazla dayanamaz. Okulda farklı olduğu için ona en çok zorbalık yapan Shouya Ishida adlı  çocuk yaptığı kötülükleri çok sonra düşünmeye başlar. Bakalım bu ikiliyi, hayat bir daha bir araya getiricek mi? Ve Shouya yaptığı kötü davranışları yüzünden kendini affettirebilecek mi?

YIL : 2016

IMDb: 8,2

2.Marnie Oradayken (Omoide no Mânî)

En iyi 10 Anime Film - Karantinada Eğlenceli Vakit #Evdekal
Marnie Oradayken (Omoide no Mânî) – En İyi 10 Anime Film

İnsanın geçmişi er ya da geç gün yüzüne çıkar mı? Peki ya sırlar… Bu anime duygusal ve şiir tadında bir o kadar sürükleyici. 12 yaşında ki Anna koruyucu ailesi ile yaşar ve astım hastasıdır. Yaşadıkları yer Anna’nın hastalığına iyi gelmemektedir. Ve kırsal bir yere taşınma kararı alırlar. Anna’nın taşındıkları bu köyde hiç arkadaşı yoktur. Ve etrafta dolaşmaya çıkarken ıssız bir ev keşfeder. Bu gizemli ev Anna’yı içerisine doğru çekmektedir. Ve Anna bu gizemli evde yaşayan Marnie adında sarışın bir kızla tanışır ve arkadaş olurlar. Gizemli olaylar devam eder bakalım Anna ve Marnie’yi neler bekliyor ve Marnie gerçekten oradamıydı?

YIL: 2014

IMDb: 7,7

3. Ruhların Kaçışı (Sen to Chihiro no kamikakushi)

Ruhların Kaçışı (Sen to Chihiro no kamikakushi) - En İyi 10 Anime Film
Ruhların Kaçışı (Sen to Chihiro no kamikakushi) – En İyi 10 Anime Film

Chihiro ailesinin işleri nedeniyle yaşadıkları yerden taşınmak istemeyen fakat taşınmak zorunda kalan 10 yaşında, küçük bir kızdır. Veda günü gelmiştir. Arkadaşlarından aldığı kartları okurken,  araba ile yola koyulmaya  başlamışlardır. Araba ile yolarına devam ederlerken birden bire başka bir yola saparlar.  Ve araba aniden bir tapınakta bulunan uzun bir tünelin önünde durur. Arabadan inmek istemeyen Chihiro anne ve babasının zoruyla iner ve tünelden geçerek gizli bir dünyaya yolculukları başlar… Bu dünya bu güne kadar kimsenin görmediği ruhlarla dolu olan bir dünyadır. Chihiro’yu nasıl maceralar bekliyor olabilir?

YIL: 2001

IMDb: 8,6

4. Komşum Totoro ( Tonari no Totoro) – En İyi 10 Anime Film

Komşum Totoro ( Tonari no Totoro) - En iyi 10 Anime Film
Komşum Totoro ( Tonari no Totoro) – En iyi 10 Anime Film

Anneleri hasta olan iki kız kardeş profesör olan  babaları ile yaşar. Annelerinin neden hasta olduğunu kimse anlamaz ve annelerinin yattığı hastaneye yakın olmak için eski bir eve taşınma kararı alırlar. Taşındıkları bu ev oldukça eskidir ve bu iki kız kardeşin görebilceği türden; minik, pıtırcık şeklinde ve kömür gibi küçük ruhlar ortaya çıkar. Ve bu pıtırcıklar bu zorlu günlerde iki kız kardeşin yardımına koşucaklardır ve onlar için orman ruhunun kapısını açacaklardır. Bütün bu yaşananlar bir rüyamıdır bilemeyiz fakat mutlu sonu kim hak etmez ki. 

YIL: 1988

IMDb: 8,2 

5. Dün Gibi (Omohide poro poro)

En iyi 10 Anime Film - Karantinada Eğlenceli Vakit #Evdekal
Dün Gibi (Omohide poro poro) – En İyi 10 Anime Film

Durağan bir şekilde süren anime , herkesin başına gelebilen konuları işlemiştir. 1982 yılında Tokyo’da yaşayan ve çalışan 27 yaşında ki bir kızın başından geçenleri anlatmaktadır. İş yoğunluğu nedeniyle her izin gününde kırsala gidip çalışma arzusu animenin kilit noktasıdır. 

YIL: 1991

IMDb: 7,7

6. Küçük Cadı Kiki ( Majo no takkyûbin) – En iyi 10 Anime Film

Küçük Cadı Kiki ( Majo no takkyûbin) - En iyi 10 Anime Film
Küçük Cadı Kiki ( Majo no takkyûbin) – En iyi 10 Anime Film

Kiki küçük bir cadıdır ve eğitim zamanı gelmiştir, her cadı belli bir yaşa gelince süpürgesine atlayıp şehir şehir gezip kendisine cadısı olabileceği bir yer bularak eğitimine başlamak zorundadır. Şehirde yaşayan insanların bu cadıları sevmesi ve benimsemesi gerekmektedir. Kiki seyahate en iyi arkadaşı siyah bir kedi ile başlar. Acaba  bu muhteşem ikili, kendilerine göre bir şehir bulabilicekler mi? Kendine özel çizim ve hazırlanan sahneleri ile tamamen bir nostaljinin içerisine düşeceğiniz harika bir anime sizleri bekliyor.

YIL: 1989

IMDb: 7,9

7. Yürüyen Şato (Hauru no ugoku shiro)

En iyi 10 Anime Film - Karantinada Eğlenceli Vakit #Evdekal
Yürüyen Şato (Hauru no ugoku shiro) – En İyi 10 Anime Film

Güzel bir kız olan Sophie, şimdiler de yaşlı bir kadına dönüşmüş ve hayatı tamamen değişmiştir.  Şeytani bir cadı Sophie’ye kötü bir büyü yapmış ve onu 90 yaşında bir kadına çevirmiştir. Sophie yaşadığı yerde mutlu değildir ve bu büyüyü bozmanın bir yolu mutlaka olmalıdır. Yaşadığı yerden ayrılır ve yolları Yürüyen Şato’da yaşayan bir büyücü ile kesişir. Bu şatoda yaşayan herkes Sophie’yi çok sever ve hemen Sophie’yi kabullenirler bakalım kahramanımız Sophie eski haline kavuşabilicek mi? Sihirli Kedi Fragman

YIL: 2004

IMDb: 8,2

8. Sihirli Kedi (Neko no ongaeshi) – En iyi 10 Anime Film

Sihirli Kedi (Neko no ongaeshi) - En iyi 10 Anime Film
Sihirli Kedi (Neko no ongaeshi) – En iyi 10 Anime Film

Normal bir hayatı olan 17 yaşında ki Haru , her zaman ki rutinlerini yerine getirmek için güne başlamıştır. Okuldan sonra karşıdan karşıya geçerken ezilmekte olan bir kedinin hayatını kurtarır ve kedi konuşarak Haru’ya teşekkür eder, Haru başını çarptığını düşünür ve bu olayı dikkate almaz, Olayın olduğu akşam ve diğer günler ilginç olaylar Haru’nun peşini bırakmaz. Konuşan bir kedi, sadece kedilerin girebildiği bir diyar. Sizlerde benim gibi kedileri çok seviyorsanız bu animeyi kesinlikle izlemelisiniz.

YIL:2002

IMDb: 7,3

9. Zamanda Sıçrayan Kız (Toki o kakeru shôjo)

En iyi 10 Anime Film - Karantinada Eğlenceli Vakit #Evdekal
Zamanda Sıçrayan Kız (Toki o kakeru shôjo) – En İyi 10 Anime Film

Mokoto Konno zamanda sıçrayabilir ve geçmişe gidebilir. Önceleri bu yeteceğini kullanmak çok eğlenceli gözüksede sonraları işlerin değiştiğini fark edecektir. Geçmişe gittiği ve her değiştirdiği an , bugününde büyük değişikliklere yol açmaktadır. Mokoto artık bu yeteceğini daha fazla kullanmak istememektedir. Mokoto değiştirdiği geçmişi düzeltebilecek mi?

YIL: 2006

IMDb: 7,8

10. Momo e no tegami – En iyi 10 Anime Film

Momo e no tegami
Momo e no tegami

Momo adında bir genç kız babası birlikte yaşar , babası öldükten sonra elinde sadece babasının tamamlayamadığı bir mektupla baş başa kalır. Momo artık annesi ile yaşamak zorundadır ve annesinin yaşına taşınır. Mektupta ne yazacağını merak ederek günleri geçer ve bu taşındığı yeni yeri hiç sevmemektedir. Günden güne etrafında ilginç olaylar olmaya başlar ve annesi Momo’ya inanmamaktadır. Acaba kahramanımızı ne gibi maceralar beklemektedir? 

YIL: 2011

IMDb: 7,3

Başka kategoriden filmler de izlemeyi düşünüyorsanız aşağıdaki yazılarımızda önerilerimizi bulabilirsiniz.

Mini Bir Eğlence Molası

En İyi Seri Filmleri – Karantinada Vakit Geçirme #Evdekal
Karantinada Film Keyfi – Seyahatseverlere Gezdiren 13 Film #Evdekal
 Karantinada Film – Oturduğunuz Yerden Gezdiren Filmler / #Evdekal

Herkese iyi seyirler 🙂

6 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here