Dizi – Film Nasıl Seçilir ? | Seçimini Kolaylaştıracak 9 Öneri

0

Dizi – Film Nasıl Seçilir ?

Evde zaman geçirirken artık ne yapacağımızı şaşırdığımız ve kararsızlıkların dibine vurduğumuz şu dönemde keyifli vakit geçirmek veya zevkimize göre dizi ve film bulmak oldukça zor oldu. Bu zulmü ortadan kaldıracak ve Dizi – Film Nasıl Seçilir size yol gösterecek 9 dahiyane siteyi sizlerle paylaşmasam olmazdı bu sebeple. Artık ne izleyeceğimize karar verene kadar saatler harcamaya, karar vermekten bıkıp izlemekten vazgeçmeye SON! Bunun yanında seçimlerinizle beraber tercih ettiğiniz dizi veya filmler hakkında da bir çok bilgiye ulaşabileceğiniz site önerilerini derlediğim yazıma buyurunuz beraber bakalım.

Karantina'da Ne İzlesek, Nasıl Karar Versek?
Karantina’da Ne İzlesek, Nasıl Karar Versek? – Dizi – Film Nasıl Seçilir?

1- Beğendiğiniz Filmlere ve Dizilere Göre Dizi – Film Nasıl Seçilir ? Benzer Film Önerileri

İzlediğiniz filmlere benzer türde, konuda veya filmde oynayan oyuncuların farklı filmlerinin listesine ulaşabileceğiniz bir uygulama olan TasteDive size ne izleyeceğim sorusuna çok hızlı ve büyük oranda doğru bir şekilde yanıt veriyor.

Üstelik sadece dizi veya film önerisinden ziyade; televizyon şovları, kitap, yazar, şarkı, podcast önerileri için de aynı durum geçerli. Ek olarak kaç kişi bu önerileri beğenmiş veya beğenmemiş, izlemiş veya izlemek istiyor gibi detayları da görebileceğiniz bir alternatif listesi sunuyor.

Karantina'da Ne İzlesek ? - TasteDive
Karantina’da Ne İzlesek ? – TasteDive

2- Dizilerin Toplam ve Sezonluk Süreleri

Yeni bir diziye başlarken sırf popüler diye 10 sezonluk bir diziye mi başlamayı tercih edersiniz yoksa 2-3 sezon yeter benim için yoksa sıkılırım diyenlerdensiniz? Pekiii, her biri 40-50 dakikalık bir dizi mi olsun istersiniz yoksa 25-30 dakika idealiniz mi?

Şimdi bütün bunları tek tek araştırıp ona göre seçim yapmak tabii ki serbest ama tek tuşla bunu öğrenmenin kolaylığı paha biçilemez! tiii.me uygulamasından merak ettiğiniz bir dizinin ismini arama çubuğuna yazdığınızda, dizinin kaç sezonu olduğu ve diziyi tamamlamak için kaç güne ihtiyacınız olduğunu şıp diye görebiliyorsunuz. Artık karar verme süreniz yarı yarıya düşer mi, ne dersiniz?

Karantina'da Ne İzlesek ? - F.r.i.e.n.d.s
Karantina’da Ne İzlesek ? – F.r.i.e.n.d.s

3- Gerçek Hayat Karşılıkları

Gerçek hayattan uyarlanan bir çok dizi ve filmde aslında esinlenen karakterlerin gerçek hayattaki resimleri, kim oldukları, hayat hikayelerinde ne gibi farklılıklar olduğuna dair merakınızı oluyorsa, bütün bu bilgileri size sunan History vs Hollywood sitesi ile merakınızı giderebilirsiniz.

4- Film Mekanlarının Gerçek Adresleri

İzlediğiniz filmlerin nerelerde çekildiğini merak ediyor, seyahatlerinizde bu mekanlara da uğramayı tercih ediyor ve seviyorsanız; filmlerde geçen mekanların adresleri, ne zaman yapıldıkları gibi birçok bilgiye ulaşabileceğiniz Movie Locations sitesi tam olarak sizin için var!

5- Ruh halinize göre film önerileri

Aslına bakarsanız normalde hiç tercih etmeyeceğiniz bir filmi duygusal kararlarla doğru zamanda izleyerek aslında çok da keyif alabileceğinizi fark etmek mümkün. Bunu deneyimlemenin en kolay yolu için de  A Good Movie to Watch sitesi size ruh halinize göre önerileri sunuyor.

Dizi - Film Nasıl Seçilir?
Dizi – Film Nasıl Seçilir?

6- İsmini Hatırlamadığınız Filmleri Bulma Rehberi

Bu rehber tam olarak benim gibi izlediği filmlerden kareler hatırlayıp da bir türlü filmin adını hatırlayamayanlar için. Dürüst olmak gerekirse bu durumu tek yaşayanın ben olduğumu bilmemek ve bu ihtiyacı gideren bir site kurulmuş olması beni oldukça sevindirdi! Eğer siz de benim gibi izlediğiniz filmlerin isimlerini hatırlatmakta zorlanıyorsanız; What is my movie sitesinde bir kaç cümle ile filmi anlatarak bahsettiğiniz filmin adını bularak rahatça uyuyabilirsiniz 🙂

Karantina'da Ne İzlesek ? - Filmin Adını Hatırlayamayanlar
Karantina’da Ne İzlesek ? – Filmin Adını Hatırlayamayanlar

7- Dizi ve Film Müzikleri Arşivi

Tamam dürüst olmak gerekirse Shazam bu konu da anlık olarak bize yardımcı oluyor olabilir ama böyle topluca tüm filmlerde ve dizilerde çalan şarkı listesine ulaşmak istemez miydiniz? Mesela ben müziklerini sevdiğim bir dizi olduğu zaman mutlaka o dizide kullanılan tüm şarkılarının olduğu bir playlist kendime yapar veya hazırda varsa onu favorilerime eklerim, tabii sonra da sıkılana kadar dinlerim 🙂

Shazam’a yetişemediğiniz zamanlarda telaşa kapılmayın, tüm dizi-film müzikleri arşivine ulaşabilmeniz için hazırlanan What-Song sizin için burada.

8- Film Afişleri Arşivi

Gezginler genelde gittikleri yerden birer hatıra alırlar kendilerine veya gittikleri yerde doğadan bir kaç hatıra atarlar çantalarına. Aynı şekilde film tutkunlarının çoğunun da ilgisini çeken ve arşiv derecesine varan koleksiyonları olabilen film afişlerine sizin de ilginiz varsa, evinizin bir köşesinde konumlandırmak için istediğiniz filmin afişine IMPawards sitesinden ulaşabilirsiniz.

Dizi - Film Nasıl Seçilir?
Karantina’da Ne İzlesek – Afiş Arşivi

9- Gerçek Hayat Uyarlamalarının Gerçeklik Seviyeleri

Gerçek hayat uyarlamaları ile ilgili önceki maddede anlattığım gerçek hayattaki karakter detaylarına ek olarak, Based on a True True Story? sitesinde de sahne sahne gerçeklik seviyelerini 5 skalada değerlendirilmiş olarak incelemek mümkün.

Dizi - Film Nasıl Seçilir?
Dizi – Film Nasıl Seçilir?

Özellikle gezmeyi hayatına bir şekilde mutlaka almış, bundan keyif alan ve tadını bilenler olarak bu karantina sürecinde çok zorlandığımızı biliyorum. Umarım özgürce, sınırsızca gezdiğimiz o güzel günlere kavuşana kadar karantina’da can sıkıntınızı kolayca çözebilecek önerilerim olmuştur…

Diğer dizi-film önerileri temalı yazılarımıza da bir göz atmak istersen :

Yazımı okudun ama aklında sormak istediğin sorular mı var? Bana instagram adresim piecesofsera üzerinden her zaman ulaşabilirsin.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, takipte kalmayı unutma 🙂

Sevgilerle!

Sera

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here