Çocukluğumuzun Bayramları | Nerede O Eski Bayramlar

4

Çocukluğumuzun Bayramları |

Nerede O Eski Bayramlar

b ayram deyince hep o eski bayramlar, çocukluğumuzun bayramları gelir akla. Dedelerimiz de ‘Nerede o eski bayramlar’ derdi, bugün biz de diyoruz ‘Nerede o eski bayramlar’!

Benim ’de derin bir ah çekip  nerede o eski bayramlar dediğim oluyor. Eski bayramları hepimiz özlüyoruz değil mi? Öyle ki yaşadığımız bu zor günlerde eski bayramları daha çok özler olduk, biz bayramlarımızı nasıl geçirir dik neler yapardık. Tekrar o günlere geri dönmek, biraz hüzün biraz mutluluk yaşatacak olsa da eminim iyi gelecektir hatırlamak.

Çocukluğumuzun Bayramları | Nerede O Eski Bayramlar
Çocukluğumuzun Bayramları | Nerede O Eski Bayramlar

Eski Bayramlar

Eski bayramlar birlik ve beraberlik içinde geçerdi. Herkes bayramda birlikte olmak için sabırsızlanır ona göre hazırlık yapılırdı. Şekerler alınır, tatlılar yapılır, bayramlıklar hazırlanırdı.

Bayram sabahları erkenden kalkılır bayramlıklar giyilir büyüklerin elleri öpülür ve bayramlaşmaya gidilirdi. En güzel ve tatlı olanı da  şeker toplamak olurdu.  Şimdiki bayramlar gibi tatil planları yapılmazdı. Aile büyükleri ziyaret edilirdi mutlaka Anneneler, Babaanneler Dededeler ziyaret edilirdi. Şimdilerde ise gelişen dünya ile bizlerde gelişip değiştik ve bu değerlerimiz maalesef unuttuk..

Çocukluğumuzun Bayramları | Nerede O Eski Bayramlar
Çocukluğumuzun Bayramları | Nerede O Eski Bayramlar

Bayram Sofraları

Bayram sofrası denince akla önce bayram kahvaltıları geliyor. Açılan börekler, baklavalar, sarılan dolmalar. Tüm kırgınlıkların ve küslüklerin unutularak, bayramın getirdiği neşe ve heyecanla oturulan bayram kahvaltılarının tadı bir başkadır. Bayram namazı nedeniyle erkenden başlayan kahvaltılar huzurlu ve neşeli sohbetler içinde geçer. Gün içinde  gelen misafirler tatlılar ikramlıklarla ağırlanırdı. Uzaktan gelen misafirlere mutlaka tekrar dan sofra kurulur birazcık da ısrar edilir ve sofraya oturulurdu.

Çocukluğumuzun Bayramları | Nerede O Eski Bayramlar
Çocukluğumuzun Bayramları | Nerede O Eski Bayramlar

Bayramlarda Çocuk Olmak

Bayram sabahları erkenden kalkılır ütülenmiş yeni kıyafetler giyilirdi. Ailede babanın, abinin bayram namazından gelmesi ile bayramlaşma başlardı arkasından hep birlikte kahvaltı yapılır hemen sokağa koşardık. Çünkü biliyoruz ki mendiller içinde hazırlanmış lokum ve şekerler bizi bekliyordu. Kapı kapı dolaşıp bayramlaşır ve lokum veya şekerlerimizi alırdık. O heyecanla kapılara vurmamız zilleri basmamız hiç unutulamayacak bir mutluluktu. Sonrasında bir köşede oturup yerdik bir güzel lokum ve şekerleri. Tabi, o zamanlar bu kadar abur cubur yoktu bizim abur cuburumuz kaymaklı dondurma ve topladığımız şekerlerimizdi. Mahalleye gelen renkli macun tezgâhları, kâğıt helvacılar ve zincirli dönme dolap bunlardı bizim bayramımız.

Eğlenmek için telefon tablet yoktu bilgisayar oyunları yoktu  sokaklar eğlenceli ve kocaman olduğu için ve tabi ‘’tehlikesiz’ ’istediğin kadar koş, futbol maçı yap, yakan top oyna lastik atla gün sonunda evine huzurla dön evine böyle geçerdi bayramlarımız.

Çocukluğumuzun Bayramları | Nerede O Eski Bayramlar
Çocukluğumuzun Bayramları | Nerede O Eski Bayramlar

Bayramlarda Tebrik Kartı Yollanırdı

Eskiden postacıyı heyecanla beklediğimiz günlerdi  postacı evlerimize, işyerlerimize allı pullu tebrik kartları getirirdi. Bayrama veya yılbaşına yakın günlerde cadde boyu sıralanmış kartpostal satanları  gezerdik. Tüm sevdiklerimize, onların hoşlarına gidecek kartları tahmin etmeye çalışır ve kartları büyük bir titizlilikle tek tek seçerdik. uzaktaki akrabalarımıza, dostlarımıza gönderdiğimiz  o günün anlam ve önemini içeren tebrik kartları idi. Şimdilerde artık teknolojinin gelişmesiyle yerini cep telefonu smslerine bırakıp arkasına bile bakmadan gitti. Bayramların bile bu yüzden, o eski tadı vermediğini görerek üzülüyorum. Halbuki eskiden bayramlar, içinde bulunduğumuz dini, kültürü, saygıyı simgelerken, ne yazık ki artık tatillerden ibaret olup çıktı.

Bayramlarda Kolonya Doldurulurdu

Kolonya, Türk kültürünün olmazsa olmazlarından biridir. Özellikle limon kolonyası vazgeçilmezimizdi. Bu ferahlatıcı hoş kokuyu, uzun yıllardır bayramlarda ya da normal zamanlarda evlerimize gelen misafirlerimize ikram ederiz. Bizim kültürümüzde kolonya, misafir ağırlarken olmazsa olmaz bir ikramıdır. Herkesin ayrı güzellikte şıklıkta kolonya şişeleri olurdu ve  her bayram arifesinde  mutlaka mahallede bulunan kolonyacılar da doldurulur ikram etmek için şekerin yanını da yerini alırdı.

Şimdiki Bayramlar

Artık bugün için bir nostalji havasında eski bayramlar. Şimdiki bayramlar kendimize nasıl bir tatil planı yapsak bu bayramda nereye gitsek düşüncesi halini aldı. Çocuklarımız eski bayramların, geleneklerimiz ve göreneklerimiz ile ilgili hiçbir şey bilmeden büyüyor. bunun nedeni galiba çocukların isteklerinin aileler tarafından hemen gerçekleştirilmesiyle, karşılanmasıyla alakalı olabilir. Çocuklara istediklerine, hemen ulaştığı için belki, günümüzdeki bayram sevincini, coşkusunu yaşayamıyorlar.

Z Kuşağı dediğimiz çocuklar ve gençlik yetişmekte bizler her ne kadar eski bayramlara özlem duysak ta yeni yetişen nesil kendilerine göre yaşamayı tercih edecektir. Şimdiki  zaman eski zaman değil her şey tek tuşla ulaşabiliyoruz her şey parmağımız ucunda teknoloji her şeyi bize sunmaya devam ettiği sürece bizim bayramlarımız sadece  bir telefon mesajında kalacaktır.

Umarım her şeye rağmen gelenek ve göreneklerimizi, Bayramlarımızı aynı tadıyla yaşatmaya devam edebiliriz gelişmiş olan bu teknolojiye inat.

Herkese şekerden de tatlı bayramlar diliyorum.

Diğer yazılarıma buradan ulaşabilirsiniz.

Bayramınız kutlu olsun, Sevgilerimle..

Çiğdem insta: cgdm.ky

 

 

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here