Mutlaka İzlenmesi Gereken 15 İngiliz Filmi | İngiliz Sineması

0

Mutlaka İzlenmesi Gereken 15 İngiliz Filmi

Sinema endüstrisinin en güçlü olduğu ülkelerden biri olan İngiltere, kuşkusuz bu başarısını küresel bir dil olan İngilizcenin ana vatanı olmasına ve ABD’li film yapım şirketlerinin İngiliz şirketleriyle kurduğu ortaklıklara borçlu. Bu arada sinema tarihinin ilk filmi olan “Roundhay Garden Scene” 1888 yılında İngiltere’de çekildi. Bu kısa bilgiden sonra sizler için hazırladığımız İngiliz sinemasının en güzel filmlerine geçelim. İşte mutlaka izlenmesi gereken 15 İngiliz filmi yazımız sizlerle.

1- Trainspotting -1996 / IMDB Puanı: 8,1

Aşırı uyuşturucu bağımlılığı ve bu bağımlılığın yarattığı problemleri konu alan ilgili bu kült film 90’ların en iyi filmlerinden biri olarak da kabul ediliyor. Madde bağımlılığını bırakmak için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışan, ancak sürekli problemli arkadaşları tarafından bu bataklığa sürüklenmeye devam eden Spud Murphy’in yaşadıkları sizi çok etkileyecek. Danny Boyle yapımı bir film olduğunu özellikle belirtmek isterim.

Mutlaka İzlenmesi Gereken 15 İngiliz Filmi
Mutlaka İzlenmesi Gereken 15 İngiliz Filmi – Trainspotting

2. A Clockwatch Orange (Otomatik Portakal) -1971 / IMDB Puanı: 8,3

1962 yılında Anthony Burgess tarafından yayınlanan kitaptan uyarlanan ve bilim kurgu-suç kategorisinde vizyona giren bu film, yine bu alanda en ünlü filmlerden biri. Şiddet bağımlısı gençlerin kurduğu bir örgütün lideri olan Alex’in tutuklandıktan sonra cezasını bir şiddet deneyinde kobay olarak kullanılmasını anlatan bir film. Otomatik Portakal Kitabı

3. Arabistanlı Lawrance (Lawrence of Arabia) – 1962 / IMDB Puanı:8,3

En fazla IMDB puanına sahip İngiliz filmlerinden biri olan Arabistanlı Lawrance sinemaseverlerin mutlaka izlemesi gereken kült yapımlardan . Oscar sahibi olan bu filmin konusu gerçek bir hikayeye dayanıyor. Bilim adamı ve ordu ajanı olan Thomas Edward Lawrance’ın Osmanlı Devleti’ne karşı Arap İsyanı’nın başlamasındaki rölünü ve bu ajanın hikayesini anlatan bir film.

4. Kwai Köprüsü (Kwai Bridge) – 1957 / IMDB Puanı: 8,1

Yine bir kitaptan uyanlanan ve 2. Dünya Savaşı klasiklerinden biri olan Kwai Köprüsü, izleyebileceğiniz en iyi savaş karşıtı filmlerinden biri. Bazı sahnelerini gerçekten uzun süre hafızalarınızdan silemeyeceksiniz. Japon esir kampına düşen bir İngiliz Albay ve askerlerinden, Japonların lojistik destek için kullanacakları bir köprü inşa etmeleri istenir ve bu görevle ile birlikte dramatik bir öykü başlar.

Mutlaka İzlenmesi Gereken 15 İngiliz Filmi
Mutlaka İzlenmesi Gereken 15 İngiliz Filmi – Kwai Köprüsü

5. V for Vandetta – 2005  / IMDB Puanı: 8,1

Sırada benim en çok sevdiğim ve artık kaç kere izlediğimi unuttuğum bir film var. İngiliz tarihinde önemli bir yeri olan Guy Fawkes’in İngiltere parlementosunu patlama amacını kendine görev edinen V karakterinin faşist bir diktatör olan Başkan Satler ile mücadelesini anlatan bir film. Çekildiği yıl 2020 İngiltere’sini anlatan bu filmde Natalie Portman da Evey karakterini üstlendi. Şu ana kadar izlemeyenlerin çok şey kaybettiğini söyleyebilirim.

Mutlaka İzlenmesi Gereken 15 İngiliz Filmi
Mutlaka İzlenmesi Gereken 15 İngiliz Filmi – V for Vandetta

6. Zoraki Kral (The King’s Speech) – 2010 / IMDB Puanı: 8,1

İngiltere’nin en zor koşullarda ve savaşta olduğu bir dönemde tahtta bulunan Kral VI. George’un çok kötü ve herkes tarafından bir kekemelik vakası vardır. Bu sorunu atlatması için Avustralya’dan gelen bir konuşma terapistiyle olan hikayesinin anlatıldığı bu filmin oyuncu kadrosu gerçekten şahane bir oyuncu kadrosu var. Colin Firth, Geoffrey Rush ve Helena Bonham Carter’ın oynadığı Zoraki Kral filmi dönem filmi severlerin hoşuna gidecek bir film.

Mutlaka İzlenmesi Gereken 15 İngiliz Filmi
Mutlaka İzlenmesi Gereken 15 İngiliz Filmi – The King’s Speech

7. Aşk ve Gurur (Pride and Prejudice) – 2005 / IMDB Puanı: 7,8

Jane Austen’in ölümsüz eseri Aşk ve Gurur orijinal çevirisi ile Gurur ve Önyargı’dan uyarlanan bu film 18. yy İngiltere’sinde geçiyor. 5 kız kardeş ebevyleri ile yaşamlarına devam ederken aristokrat bir ailenin genç ve zengin oğluolan Bay Bingley’in ve onun en yakın arkadaşı Bay Darcy’nin kasabaya gelişleriyle birlikte başlayan olayları konu alıyor. Romantizm meraklıları için oldukça etkileyici bir film.

8. İngiliz Hasta (The English Patient) – 1996 / IMDB Puanı: 7,4

2. Dünya Savaşı döneminde geçen farklı bir hikayesi olan bir film. Aslında bir harita yapımcısı olan Almays’ın uçağı çöle düşer. Ağır yaralı ve vücudunda ağır yanıklar olan Almays’e Hanna adında bir hemşire eski bir İtalyan manastırında bakmaya başlar. Günler geçtikçe Almays’in gizemli geçmişini hatırlamaya başlamasıyla ilginç durumlar ortaya çıkacaktır.

9. Kapışma (Snatch) – 2000 / IMDB Puanı: 7,4 

Hangi yönetmenin hangi tarzda filmler yaptığına hakim biriyseniz bu filmin tam bir Guy Ritche filmi olduğunu daha ilk bakışta anlayabilirsiniz. Karmakarışık olaylar döngüsü, maceranın ve hareketin bir an bile eksik olmadığı bu muhteşem filmin oyuncu kadrosu da gerçekten muhteşem. Brad Pitt, Jason Statham, Benicio Del Toro, Vinnie Jones ve daha niceleri bu filmde. Konusunu anlatmaya kalksam inanın yazdıklarımdan kafanız daha çok karışabilir özetlediğim için. En iyisi bu eğlenceli filmi bir an önce izleyin.

Mutlaka İzlenmesi Gereken 15 İngiliz Filmi
Mutlaka İzlenmesi Gereken 15 İngiliz Filmi – Snatch

10. In Bruges (Brüj’da) – 2008 / IMDB Puanı: 7,9 

Brüj diyince herkesin aklına orta çağ mimarisine sahip yapıların kanallar boyunca uzandığı peri masalı şehri gelir. Muhtemelen filmin konusu da bu ambiyansa karşın romantizm içereceğini düşünüyorsunuzdur. Ama koca bir hayır demek isiyorum. İki kralık katilin işleri ters gidince Brüj’da mahsur kalırlar ve bir sonraki telefon birbirilerini öldürmeleri üzerinedir. Böyle dramatik bir mücadele ve kovalamaca başlar. Aslında İrlandalı yazar Martin McDonagh’ın yazıp yönettiği bu film ABD-Birleşik krallık ortak yapımı olarak listemize dahil oldu.

11. Ateşten Kalbe Akıldan Duman (Lock, Stock and Two Smoking Barrels) – 1998 / IMDB Puanı: 8,2

Sessiz sinema oynayanların gözde filminde sıra. İsmini tahmin etmek biraz zor olduğu için bu filmi izlemeyip de birbirine bu yolla soran çoktur. Yine tam bir Guy Ritche filmi diyebileceğiniz bir film. Bir mafya liderine karşı kumarda ağır bir mağlubiyet alan 3 arkadaşın verilen 1 haftalık süreyi nasıl kullandıklarını anlatan bir film.

12. Ölülerin Şafağı (Shaun of the Dead) – 2004 / IMDB Puanı: 7,9

Zombi filmlerini sever misiniz? Ama bu sefer öyle korkunç bir filmden bahsetmiyorum. Bir nevi o tarz filmleri tiye alan ve ne kadar saçma bir konusu olsa da son derece eğlenceli bir zombi filmi olan “Ölülerin Şafağı” filmi ile keyifli bir vakit geçirebilirsiniz.

Mutlaka İzlenmesi Gereken 15 İngiliz Filmi
Mutlaka İzlenmesi Gereken 15 İngiliz Filmi – Shaun of the Dead

13. Ex Machina – 2014 / IMDB Puanı: 7,7

Bilim kurgu sevenleri de unutmadım. Akıllı bir programcı, ünlü bilim adamıyla devrim niteliğinde bir projeye başlatır ve bu adamın düzenlediği yarışmayı kazanan bir yazılımcı karşılığında 1 hafta dağ evinde tatil ödülü kazanır. Aslında bir deneyin içine sürüklenen yazılımcının dünyanın ilk yapay zekalı robotu Ava ile olan etkileşimini anlatan bir film.

14. Kingsman: Gizli Servis (Kingsman: The Secret Service) – 2014 / IMDB Puanı: 7,7

Ajan filmleri denince herkesin aklına James Bond serisi gelir. Ünlü İngiliz Ajanı James Bond’u bilmeyen kalmadığı için listeye yazmak istemedim. Ama yine bu konuda çekilen ve son yıllarda adından sıklıkla söz ettiren bir seri başladı. Bu seri büyük bir mirasa sahip gizli bir casus örgütü olan Kingsmen’i ve bu efsanevi dünyaya bir çocuğun girişini anlatıyor.

15. En Karanlık Saat (The Darkest Hour) – 2017 /  IMDB Puanı: 7,4

Listenin son sırasını biografi türünde bir filmle kapatmak istedim. Aslında Margaret Thatcher’in hayatını anlatan “Demir Leydi” filmini yazacaktım ama filmdeki performansı ile Gary Oldman’a 2018’de “En İyi Erkek Oyuncu” oscarını kazandıran bu filmi yazmaya karar verdim. Ama o filmi de izlemenizi tavsiye ederim. 2. Dünya Savaşı’na Winston Churchill’in, Hitler’in ordusuna karşı verdiği mücadeleyi anlatan bu filmde Churchill’in hayatının belki de en büyük sınavından geçme mücadelesini de gösteriyor.

Mutlaka İzlenmesi Gereken 15 İngiliz Filmi
Mutlaka İzlenmesi Gereken 15 İngiliz Filmi – The Darkest Hour

Tabii bu filmler benim ve diğer yazar arkadaşların ortak belirlediği filmlerdi. 150 yıllık bir geçmişe sahip olan İngiliz Sineması’na ait bu listeye girebilecek onlarca film var. Önümüzdeki haftalarda bu ülke ile alakalı ikinci listeyi de yazabiliriz. O zamana kadar bu filmler size yetecektir.

En iyi 10 Anime film için; Anime Filmleri Listesi

En İyi 10 Hint Filmi için: Bollywood Sineması

Ailenizle İzleyebileceğiniz 10 Harika Animasyon filmi için; Animasyon Filmleri Listesi

Karantinada Dizi Keyfi için; Dizi Önerileri

Dönem Dizileri için; Karantinada 7 Dönem Dizisi Önerisi

En İyi Seri Filmler Listesi için tıklayın.

Seyahat Temalı Film Listesi  için tıklayın.

Görsel Şölen Sunan Filmler Listesi için tıklayın.

 

İyi seyirler.

 

Önceki İçerikÜrdün Kültürü ve Yemekleri | Ülkelerin Yemek – Film – Müzik Kültürü 4
Sonraki İçerikŞehirlerimizin El Sanatları | Anadolu El Sanatları Bölüm 1
Merhabalar ben Reşat Taman, Diyarbakır doğumlu, seyahat ve fotoğrafçılık tutkusu ile yanıp tutuşan, 14 senedir fırsat buldukça hayallerinin peşinden gitmek için Dünya’yı arşınlayan ve bu hayalleri gerçekleştirirken gittiği her yerde zıplayarak imzasını koyan, 32 yaşında kısmi zamanlı bir gezginim. Normalde fotoğraflarımdan bile anlayacağınız üzere, enerjimi işime de yansıtarak, Gaziantep’te İpekyolu Kalkınma Ajansı’nda 7 yıldan bu yana Yatırım Uzmanı ve Eğitmen olarak görev almaktayım. 14 senede 3 kıta ve 60 ülkeden 300'e yakın şehir gezdim. Hatta bazı şehirler/kasabalara ayak basan ilk Türk olduğum konusunda iddialıyım. Seyahatlerime başlarken önce bir kıtayı bitirip sonra diğerlerine başlayacağım demiştim. Bu yüzden ilk Avrupa kıtasını İzlanda hariç tamamen bitirdim. Son zamanlarda özellikle zaman ayırma anlamında seyahatin zor olduğu Afrika ve Asya kıtalarına başladım. Son olarak benim için işin en zevkli kısmı olan zıplama muhabbetinden de bahsetmek istiyorum. Ben oldum olası kadraj karşısında durup poz vermeyi ya da selfie çekmeyi bir türlü sevemedim. Ama sonuçta gittiğimiz yerlerde bir hatıramız olmalıydı. Ben de kendime bir imza bulmaya karar verdim. Bu imza öyle bir imza olmalıydı ki benim seyahate olan aşkımı, tutkumu ve enerjimi yansıtmalıydı. Sonunda gittiğim tüm şehirlerde ve kasabalarda zıplayarak yüzlerce imzadan oluşan bir koleksiyonum oldu. Seyahat tutkumuzun hiçbir zaman sönmemesi dileğiyle...
PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here