İzmir Gezi Rehberi

İzmir Gezi Rehberi | 1 Günde İzmir’i Keşfet

 

İzmir Gezi Rehberi | 1 Günde İzmir’i Keşfet

izmir’i daha önce hiç görmediysen ve planlarının arasına bu yaz İzmir eklendiyse bu yazı tam sana göre! İzmir’de ne yenir, ne içilir ve nereler gezilir? Tüm sorularının cevabı burada yer alıyor.1 Günde İzmir’i Keşfet başlığı altında İzmir Gezi Rehberi yazımız başlasın o halde 🙂

İzmir Gezilecek Yerler

Saat Kulesi

İzmir Gezi Rehberi
İzmir Saat Kulesi – İzmir Gezi Rehberi – Kaynak

İlk durak noktamız İzmir’in Konak Meydanın da bulunan ve şehrin sembolü olan Saat Kulesi ile başlangıç yapalım. İzmir’in bilindik buluşma noktalarından biri olan kule yerli yabancı turistlerin de odak noktası haline gelmiştir.

Saat Kulesi, 1901 yılında Sultan Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yıldönümü şerefine, Sadrazam Küçük Said Paşa tarafından yaptırılmış.

Kemeraltı Çarşısı

İzmir Gezi Rehberi
Kemeraltı – İzmir Gezi Rehberi – Kaynak

Saat Kulesi’nde bir fotoğraf çektirdikten hemen yanı başında olan Kemeraltı Çarşısına doğru alalım sizi. Dünyanın üstü açık en büyük alışveriş merkezlerinden biri olarak bilinen Kemeraltı Çarşısı İzmir’i tanımanız açısından önemli yerlerden bir diğeridir.

Çarşı içerisinde, hediyelik eşya dükkânları, giyim mağazaları ve pek çok cafe ve restoran bulunuyor. Kemeraltı Çarşısı’nda yer alan Kızlarağası’nda bir türk kahvesi içmeden dönmeyin derim. Belki bir fal da baktırabilirsiniz J

İzmir Arkeoloji Müzesi

İzmir hem doğası hem de tarihi açısından epey önemli bir noktada bulunuyor. Eğer müze gezmeyi sevenlerdenseniz İzmir Arkeoloji Müzesine gitmenizi öneririm.

Konak Bahri Baba Parkı içerisinde yer alan müzede, kazılarda elde edilen eserler sergileniyor. Müze fotoğrafhanesi, kitaplığı,  teşhir salonları, laboratuarları, depoları, konferans salonu ile her türlü ihtiyaca cevap verebilecek şekilde düzenlenmiş ve müzede sergilenen eserler 5 binin üzerindedir.

Bayraklı (Smyrna), EfesBergamaMiletKlazomenaiTeos ve İasos gibi Ege Bölgesi çeşitli bölgelerinde kazılarda ortaya çıkarılan ve Batı Anadolu tarihine ışık tutan buluntular müzede ve müze bahçesinde sergilenir.

Tarihi Asansör

İzmir Gezi Rehberi
Tarihi Asansör – İzmir Gezi Rehberi – Kaynak

Tarihi Asansör, İzmir‘de şehrin en beğenilen tarihi noktalarından ve şehri kuşbakışı izleyebileceğiniz en güzel noktalardan birisidir. Asansör ise neden burada diye soracak olursanız: İzmir’in Konak ilçesi Karataş Mahallesinde iki semt arasındaki mesafeyi kısaltmak için inşa edilmiştir.

Tarihi Asansör, Mithatpaşa Caddesi ile Halil Rifatpaşa Caddesi arasındaki yolu kısaltmak amacıyla İzmirli Musevi iş adamı Nissim Levy tarafından inşa edilmiştir. Asansöre çıkmadan hemen yürüdüğünüz o sokak ise en sevdiğim noktalardan  ‘Asansör Çıkmaz Sokağı’ olarak da bilinen Dario Moreno Sokağı’dır. Sokak girişinde ise sanatçının heykeli sizi karşılıyor.

Tarihi Asansör’e giriş ücretsizdir.

İzmir Kültürpark

İzmir Gezi Rehberi
İzmir Kültürpark – İzmir Gezi Rehberi – Kaynak

Kültürpark, 1936 yılında açıldığından bu yana İzmir ve çevresinin buluşma noktasıdır. Konak ilçesinde, Mimar Sinan Mahallesi’nde yer alan fuar alanı hem Kültürpark hem de İzmir Enternasyonel Fuarı olarak anılıyor.

Kültürpark içerisinde birçok eğlence, konser, etkinlik ve çeşitli organizasyonların yapıldığı alandır. Her sene düzenlenen kitap fuarlarlarını ise hiç kaçırmam. Tüm bunların yanı sıra şehrin kalabalığından uzaklaşmak için gidilebilecek şahane noktalardan birisidir. Hafta sonları matımızı kapıp yogamızı yaptığımız bir yer burası J Koskoca palmiye ağaçlarının altında, etrafta özgürce dolaşan kediler eşliğinde nefes alıp döndüğümüz doğa harikası bir nokta.

Alsancak

İzmir Gezi Rehberi
Alsancak, Kordon-İzmir Gezi Rehberi- Kaynak

Alsancak, İzmir’in Konak ilçesinde bulunuyor. Alsancak Garı, Kordon, Kıbrıs Şehitleri Caddesi, Cumhuriyet Meydanı, Pasaport İskelesi, Gündoğdu Meydanı, Aziz Yuhanna Evanjelist Anglikan Kilisesi ve Santissimo Rosario Kilisesi burada yer alıyor.

Arkadaşlarla Alsancak’ta güne başlayıp mekânda birer kahve içtikten sonra belki Gazi Kadınlar Sokağı’na geçip eğlenceye devam eder, ardından da Kordon çimlere uzanıp günü dinlenerek bitirdiğimiz yerlerdendir.

Alsancak’ta nereye gitsem diye düşünüyorsan eğer, ilk Gül Sokak’ta bulunan Caferlerde birer kahve içebilir oradan Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde bir tur atar ardından da bizim yaptığımız gibi Çelebi Unlu Mamulleri’nden meşhur tatlılarından olan “Bomba” alıp çimlere geçebilirsiniz. Ancak size tavsiyem gün batmadan çimlerde yerinizi alın ki o şahane gün batımını kaçırmayın.

Karşıyaka

İzmir Gezi Rehberi
Bostanlı, Karşıyaka – İzmir Gezi Rehberi – Kaynak

İzmir’e gittiyseniz ve zamanınız varsa İzmir körfezinin öbür ucunda bulunan Karşıyaka’ya da mutlaka uğrayın derim. Karşıyaka’ya gitmek için hem deniz hem de kara yolunu kullanma imkânınız var.

Karşıyaka’da gezilecek yerler: Karşıyaka Çarşısı, Bostanlı Sahili, Bostanlı Seyir TerasıAtatürk, Annesi ve Kadın Hakları Anıtı ve Zübeyde Hanım Anıt Mezarı ve Latife Hanım Köşkü Ve Anı Evi.

Kültür ve sanat etkinliklerinin yoğun olduğu Karşıyaka’da etkinlikler takip edin katılmanız eşsiz bir deneyim sunacaktır.

İzmir Yeme – İçme

İzmir Gezi Rehberi
İzmir Yeme – İçme – İzmir Gezi Rehberi – Kaynak

Gezilecek yerler listesinin ardından şimdi nerede ne yenir notlarını sizlerle paylaşacağım.

 • Boyoz – Dostlar Fırını, Alsancak
 • Kumru – Kardeşler Büfe, Konak
 • Kahvaltılık Kumru – Unlu Mamülleri
 • Kokoreç –  Kokoreççi  Asım Usta, Bornova
 • Midye Dolma, Serkan Hamza, İnciraltı
 • Balık Ekmek – Ferhat Büfe Balık Ekmek, Güzelbahçe
 • İzmir Bombası – Çelebi Unlu Mamülleri, Alsancak
 • Rakı Balık, Alsancak
 • İzmir Lokması – Herhangi bir lokma aracından ücretsiz alabilirsiniz 🙂
 • Şambali, Alsancak
 • Şarap – Urla Şarap Bağları
 • Pastane – Reyhan Pastanesi (Çayı bile ayrı güzel) 🙂

Elbette ki İzmir’de gezilecek daha çok yer var ancak 1 günde gidebileceğiniz yakın noktaları sıraladım sizlere, bunun dışındaki bölgeleri gezmek için zamanı uzatmanız gerebilir. Şimdiden keyifli okumalar ve gezmeler diliyorum.

Daha ayrıntılı yeme – içme için ise tıklayabileceğiniz bağlantıları ekliyorum. Hoşçakalın.

İzmir’de Nerede Ne Yenir?

İzmir’de Ne Yenir?

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.