İzmir’de Ne Yenir? | İzmir’de Denenmesi Gereken 20 Lezzet

0

İzmir’de Ne Yenir? | İzmir’de Denenmesi Gereken 20 Lezzet

İzmir ve çevresinin yemekleri son derece zengin olup, Ege, Akdeniz ve Anadolu mutfaklarının ortaklaşmasıdır diyebiliriz. Bildiğimiz gibi İzmir geçmişinde pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Anadolu, Yunan, Boşnak, Arnavut, Girit, Rum, Sefarad, Levanten mutfak kültürlerinin izlerini ve etkilerini taşımaktadır. İzmir’de Ne Yenir yazımızda bu izlere bakacağız.

İzmir'de Ne Yenir?
İzmir’de Ne Yenir?

iİzmir mutfağı denince hep sağlıklı ve hafif yemeklerden oluşan bir mutfak olduğu düşünülür. Bir deniz şehri olan bu şehrin mutfağının temeli balık, zeytinyağı ve sebze yemeklerinden oluşmaktadır. Yaşaması keyifli olan bu kentte, yemek yemesi de bir o kadar keyiflidir…

Ayrıca, İzmir bir çok gastronomi festivallerine de yıl boyunca ev sahipliği yapmaktadır. Bu festivallere çeşitli şehirlerden katılım gerçekleşmektedir. Özellikle Alaçatı Ot Festivali son dönemde bayağı popüler duruma gelmiştir. Bu festivallerde renkli anlar yaşanırken; yöresel tatları deneyimleme  fırsatı yakalayabilirsiniz.

  • Alaçatı Ot Festivali,
  • İzmir Boyoz Festivali,
  • Seferihisar Yöresel Ürünler Pazarı
  • Tire Salı Pazarı
  • Kiraz Festivali
  • Kavacık Üzüm Festivali
  • Zeytin Festivali

Gelelim İzmir’e gelince ne yiyelim sorusuna! Gezerken en zevk aldığımız şeylerden biri de tabiki o yöreye ait lezzetleri tatmaktır. Millet olarak boğazımıza düşkünlüğümüz vardır.

İzmir’de Denenmesi Gereken 9 Lezzet

1. Boyoz

İzmir'de Ne Yenir? - Boyoz
İzmir’de Ne Yenir? – Boyoz

 

Birinci sırayı alan tabi ki de “Boyoz”dur. Osmanlı döneminde, İzmir’e gelen Musevilerden öğrenilen bir börektir. İzmir dışında da yapılmamaktadır. Kabukları kahverengileşmiş fırında pişen yumurta, çay ile kahvaltı klasiğidir. Kat kat ve çıtır çıtır olan boyoz sıcacıkken yenmelidir. Unutmadan izmir tulum peyniri de ekleyebilirsiniz. Boyozun bir çok çeşidini de deneyebilirsiniz.

2. Kirde Kebabı

Kurtuluş Savaşı sonrasında İzmir’e gelen Mustafa Kemal Atatürk‘e servis edilen ve Atamızın çok beğendiği, Osmanlı Saray Mutfağından kalan bir yemektir “Kirde”. Dana eti ile yapılan kebap krep olarak tabir edilen hamurların arasında baharatlı ve üzeri yoğurtlu olarak servis edilmektedir. İzmir’de her yerde bulmanız mümkün olmayabilir. Tavsiye etmek gerekirse Litany&A 7 Şehir Klubü ve Beğendik Abi ‘de yiyebilirsiniz.

İzmir'de Ne Yenir? - Kirde Kebabı
İzmir’de Ne Yenir? – Kirde Kebabı

3.Tire Köftesi

Tire Köftesi lezzeti tamamiyle pişirme tarzından gelmektedir. Yalnızca kıyma ve tuzdan oluşan bir köftedir. Uzun, ince ve ızgara şişlerine geçirilerek, Meşe ve Erguvan ağacı ateşinde  pişirilir. Son olarak köftelerin üzerine doğranmış domates içeren sos konarak servis ediliyor. Ayrıca köfte tabanında, tereyağın da çevrilerek kızartılmış ekmekler eşlik ediyor.

İzmir'de Ne Yenir? - Tire Köftesi
İzmir’de Ne Yenir? – Tire Köftesi

4.Sura

İzmir’de et yemeklerine devam ediyoruz . Ege Bölgesi’nin büyük bir kesiminde Kurban Bayramı’nda kuzunun sağ kolla birlikte kaburgasının ciğerli iç pilavla doldurulmasıyla ve bakırda pişirilen bir yemektir.

5. Ot Çeşitleri

Her insan ot sevmeyebilir ama Ege’desiniz ve buraya gelmişken denemeden gitmek olmaz vatandaş! Bu bölgede bahar gelince pazar yerleri otlarla renklenir. Dağlardan, köylerden toplanan otlar soframıza eklenir. Deniz börülcesi,hardal otu, cibes (karnabaharın ilk filizi), radika, kaz ayağı  bol limon ve sızma zeytinyağı ile mükemmel lezzete dönüşebilir.

İzmir Ot Çeşitleri
İzmir Ot Çeşitleri

Otlar sadece salata ya da meze olarak yenmez yemekleri de yapılır. Özellikle; Arapsaçı, ebegümeci, kuzu etiyle pişirilen şevket-i bostan, sarmaşık ve ısırgan. Enginar ve kereviz de zeytinyağlı yemekler arasındadır. Ayrıca bu otlar rakı masalarının vazgeçilmez mezeleri arasındadır.

6. Kumru

“İzmir Kumrusu” nu duymayan kalmamıştır herhalde. Yolu her düşenin ilk tattıklarındandır. Vallahi açsanız eğer, öyle bir iştahla yenir ki !

İzmir'de Ne Yenir - İzmir Kumru
İzmir’de Ne Yenir – İzmir Kumru

Sandviç ekmeğinden biraz farklıdır Kumru ekmeği, daha sivri kenarlı, üzeri bol susamlı, gevrek hamuruna benzeyen az tuzlu hamurdan yapılır. Kömürde pişmiş sucuk, salam, sosis bulunan, üzerine İzmir yöresine ait sayaş peyniri eklenip afiyetle yenir.

7. Şambali 

İşte en sevdiğimiz bölüm. Tatlı yiyelim tatlı konuşalım değil mi! Şambali ve İzmir Lokması bir gelenek, oturmuş kültürdür İzmir’de. Özü Şam’a dayanan bu tatlıyı, gezerken sokaklarda seyyar arabalarda satılmakta ve irmikle yapılmaktadır.

İzmir'de Ne Yenir? - Şambali
İzmir’de Ne Yenir? – Şambali

Meşhur Hisarönü Şambalicisi’nde bu lezzeti tatmanız lazım.

8. LOKMA

İzmir'de Ne Yenir? - İzmir Lokma
İzmir’de Ne Yenir? – İzmir Lokma

İzmir Lokması, İzmir halkının hayır adına mahallelerinde “lokma döktürüp” sokaktan geçen insanlara dağıtması ile varolan bir tatlıdır aslında. Yolda yürüken aniden bir sıra görürseniz şaşırmayın ! Evet, insanlar o sıcak ve çıtır çıtır olan lokma tatlısı sırasındadır.

9. BOMBA

Tatlılara dalmışkan size en favorim ve son zamanlarda moda olan “Bomba” dan bahsetmek istiyorum. Bomba tam bir bomba tatlı… İçi akışkan kakaolu krema dolgulu sıcak sıcak yenen bir kurabiye aslında. Ama yediğiniz de mutluluk uyandıran bol kalorili tatlılardan.Gezgin yazarlarımızdan hem de benim uzun yıllardır tanıdığım dostum, meslektaşım Reşat nam-ı değer “Zıplayan adam” da İzmir’e geldiğinde bu lezzete bayıldı.

İzmir'de Ne Yenir? - Bomba
İzmir’de Ne Yenir? – Bomba

Bunların Dışında;

10. Damla Sakızlı Muhallebi

11. Sübye 

12. Şirince Şarapları

13. Selçuk Çöp Şiş

14. Bergama Köftesi

15. İzmir Pişisi

16. Midye Dolma

17. Kokoreç

18. Söğüş

19. Gevrek

20. Töngül Pide

Denenmesi gereken diğer lezzetlerden.

Şehirlerimizin Plaka Sırasına Göre Sokak Lezzetleri için: Tıklayın

İzmir Mutfağı ile ilgili detaylı bilgi için: İzmir Mutfağı

Herkesi İzmir’imize bekleriz. Geldiğinizde bu lezzetleri tatmayı unutmayın. Afiyet olsun…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here