Marmaris Söğüt Köyü Gezi Rehberi – Sakinlik ve Huzurun Adresi

Marmaris Söğüt Köyü Gezi Rehberi – Sakinlik ve Huzurun Adresi

senelerdir huzurundan bir şey kaybetmeyen Söğüt Köyü…Bu yazıda huzur kelimesini fazlaca göreceksiniz, şimdiden uyarmak istedim:)

Mavi ile yeşilin birbirine çok yakıştığı, doğanın verdiği huzuru ve sakinliği en güzel hissedebildiğim yerlerden biri Marmaris. Bunca ilgiyi kesinlikle hakettiğini düşünüyorum. Bu yazımda Muğla’nın en güzel ilçelerinden biri olan Marmaris’in hala gizli ve sakin kalabilmiş olan, benim için eşittir huzur diyebileceğim Marmaris’in Söğüt Köyü’ndeyiz.

Söğüt, yaz sezonunda bilindik dolup taşan yerlerden değildir, aksine müdavimleri olan şirin ve küçük bir yerdir. Fakat genel anlamda hem salaş hem elit olmayı birlikte başarıyor. Dilerim doğası ve kendisi de bu şekilde senelerce bozulmadan varolabilir.

Marmaris Söğüt Köyü Gezi Rehberi - Sakinlik ve Huzurun Adresi
Marmaris Söğüt Köyü Gezi Rehberi – Sakinlik ve Huzurun Adresi

Söğüt Köyü Nerededir?

Söğüt Köyü, Muğla’nın Marmaris ilçesi sınırları içinde bulunur.

Symi Adası’nın karşısında, Selimiye ve Bozburun’un çok yakınındadır. Köyün merkezinden 2-3 km denize doğru indiğinizde sahili ve restoranları görebilirsiniz.

Köy aslında iki bölümden oluşur. İlk varacağınız yer köyün içi, deniz kenarı da genelde butik otel, plaj ve restoranları göreceğiniz kısımdır.

Söğüt Köyü’ne Nasıl Gidilir?

Marmaris Söğüt Köyü’ne 2 şekilde gidiliyor. Birincisi Marmaris’ten dolmuş ile köye ulaşabilirsiniz, ikinci olarak da araç ile Söğüt Köyü’ne ulaşabilirsiniz. Eşsiz güzellikteki manzarası ile Hisarönü-Orhaniye-Selimiye yolu harikadır. Söğüt Köyü’ne giden yollar tek yön ve virajlı. Ancak unutulmamalıdır ki yollar bu bölgede genel olarak çok virajlı olduğu için mesafeler kısa gözükse de biraz uzun sürebilmektedir.

Söğüt’te Nerede Kalınır?

Söğüt’te birçok pansiyon ve butik otel seçeneği bulunmakta. Bunun yanında dairelerini, bungalovlarını ve evlerini kiralayanlar da mevcuttur. Bu tatil için bir kaç ay öncesinden rezervasyon yapmanızı tavsiye ederim.

Marmaris Söğüt Köyü Gezi Rehberi - Sakinlik ve Huzurun Adresi
Saranda Sahili – Marmaris Söğüt Köyü Gezi Rehberi – Sakinlik ve Huzurun Adresi

Söğüt’te Neler Yapılır? Nerede Denize Girilir?

Söğüt, “tam bir dinlenme tatili yapmak istiyorum” diyenler için harika bir lokasyon. Cam gibi pırıl pırıl denizi var. Söğüt’ün denize açılan yeri, Saranda Koyu. Koy çok rahat ve sakin. Burada birçok küçük iskele göreceksiniz. Bir çok butik otel ve restoranın kendi iskelesi var, konakladığınız otelin iskelesinden denize girebilirsiniz. Aynı zamanda bir işletmeye başlı olmaksızın da koydan denize girebilirsiniz. Sabahın erken saatlerinde çarşaf gibi olan denizde yüzmenizi ısrarla tavsiye ediyorum. Yüzmeseniz bile izlemesi çok keyifli:) Deniz genelde taşlık ve deniz kestaneleri olabiliyor, yanınızda deniz ayakkabısı götürmeyi de unutmayınız.

Burada gün batımını mutlaka yaşamalısınız. Güneş Söğüt’te batırılır derler. Gün batımı saatinde müthiş renkte bir gökyüzü, adacıklar ve Symi Adası karşınızda tablo gibi görünecek:)

Marmaris Söğüt Köyü Gezi Rehberi - Sakinlik ve Huzurun Adresi
Marmaris Söğüt Köyü Gezi Rehberi – Sakinlik ve Huzurun Adresi

Marmaris’te yazın yapılacak en keyifli aktivitelerden biri tekne turlarıdır. Cam gibi, turkuaz denizler, pırıl pırıl koylar… Söğüt tekne turu veya Bozburun rotası ayarlayabilirsiniz. Tekne turlarını sahilden veya restoran ve otellere sorarak ayarlayabilirisiniz. Turlar tüm gün olabildiği gibi, 17.00-19.00 arası gün batımı turları da yapılmaktadır. Ben sıcaklığa da bağlı olarak gün batımı turu ayarlayarak, hayatımda unutamayacağım bir görsel şölene tanık oldum.                                                                                                                            Söğüt tekne turlarının uğradığı koylar; Üç taş,Akvaryum, Adaboğazı, Çomçalık, Değirmendere.

Marmaris Söğüt Köyü Gezi Rehberi - Sakinlik ve Huzurun Adresi
Gebe Kilise Koyu – Marmaris Söğüt Köyü Gezi Rehberi – Sakinlik ve Huzurun Adresi

Bölge antik kent anlamında zengin bir bölgedir. Saranda Antik Kenti ve Söğüt içerisinde olan Thyssanos Antik Kenti’ni ziyaret edebilirsiniz.

Söğüt Köyü Yakınlarında Nereler Görülebilir?

Bu kısımda, tatil gününüze ve hava sıcaklığına da bağlı olarak mesafelere göre karar vermeniz için bazı önemli yerlerle Söğüt’ün mesafe bilgilerini vermek istiyorum.

Söğüt-Selimiye 13 km-20dk
Söğüt-Bozburun 7km-14dk
Söğüt-Dalyan 134 km-2 saat
Söğüt-Akyaka 82 km-1,5saat

Eğer Söğüt sakinliğinden sıyrılıp kalabalık ve hareketli bir gün geçirmek isterseniz Selimiye‘ye gidebilirsiniz. Akşamları da hareketli olan Selimiye çok daha turistiktir. Genel anlamda teknelerin uğrak noktasıdır.

Selimiye’de gidebileceğiniz bazı koylar:

-Kocabahçe Koyu
– Sığ Liman
– Akkum Koyu
– Delikyol Deniz (koy ve restoran)

Bozburun’dan Marmaris’e çıkarken sırasıyla koylar:

– Kumlubük Koyu
– Amos Koyu – Amos Antik kentini de ziyaret edebilirsiniz.
– Turunç Plajı
– Çiftlik Koyu – Birçok plaj işletmesi bulunmaktadır, denizi mükemmeldir.
– Gebekse Koyu – Gebe Kilise

Artı olarak yine bu çevrede Loryma Antik Kenti ve Bozukkale yi de ziyaret edebilirsiniz.

Marmaris Söğüt Köyü Gezi Rehberi - Sakinlik ve Huzurun Adresi
Çiftlik Koyu – Marmaris Söğüt Köyü Gezi Rehberi – Sakinlik ve Huzurun Adresi

Söğüt’te Ne Yenir?

Marmaris’in eşsiz doğası ile birlikte çam balı çok meşhurdur. Badem ve keçiboynuzu yetiştiriciliği yapılmaktadır. Keçiboynuzu pekmezini de bolca bulabilirsiniz.

Mutfak olarak Akdeniz mutfağı deniz ürünlerini hakimdir. Ahtapot severler kesinlikle Söğüt Köyü’nde mutlu olacaktır. Bir çok farklı restoranda özellikle ahtapot ustası olanların elinden ahtapot yemenizi tavsiye ederim. Ahtapot vurgusunu yeterince yaptığımı düşünüyorum:)

Marmaris Söğüt Köyü Gezi Rehberi - Sakinlik ve Huzurun Adresi
Marmaris Söğüt Köyü Gezi Rehberi – Sakinlik ve Huzurun Adresi

Dilerim rotalarınıza ve seyahatlerinize keyif katabilirim.

Diğer tatil rotası önerilerimiz için:

Efes Antik Kenti Rehberi | UNESCO Miras Listesindeki Efes’te Gezilecek 30 Mekan

Mersin Plajları ve Koyları | Mersin’de Görülmesi Gereken 54 Ücretsiz Plaj ve Koy

Dalyan Tekne Turu | Muğla Tekne Turları Bölüm 1

Yorum ve sorularınız için instagram adresim: serennaydin

Seren Aydın  #kuşmisalikıvırcık

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.