Efes Antik Kenti Rehberi | UNESCO Miras Listesindeki Efes’te Gezilecek 30 Mekan

0

Efes Antik Kenti Rehberi | UNESCO Miras Listesindeki Efes’te Gezilecek 30 Mekan

Bu yazımızda; sizlere Ephesus, yani bir diğer adıyla Efes Antik Kenti’nden bahsedeceğim. Ülkemizin en ünlü antik kenti olan ve UNESCO Kültür Mirası Listesi’nde de bulunan bu antik kentimizi biraz daha yakından tanımak iyi olacaktır.  Keyifli okumalar dilerim.

5 Muhteşem Antik Dönem Kütüphanesi - Geçmişe Yolculuk
Celcius Kütüphanesi | Efes Antik Kenti Rehberi

Efes, Anadolu’nun batı kıyısında bugünkü İzmir’in Selçuk ilçesinin, 3 kilometre güneybatısında yer alıyor. Kuruluşu, Cilalı Taş Devri MÖ 6000 yıllarına dayandığı tahmin ediliyor. MÖ 10. yüzyılda eski Arzawa (Antik çağda Batı Anadolu’da Göller Bölgesi’nden Ege Denizi’ne kadar uzanan bir kuşakta kurulmuş olan bir devlet) Başkentinin yerine Efes; Antik (Yunanistan’ın başkenti Atina’yı ve çevresini kapsayan tarihi bir bölge.) ve İyonyalı Yunan kolonistleri tarafından inşa edildi.

Antik Dönemler Açısından Önemi

Neolitik Dönemi:

Bu döneme ait izlere, 1996 yılında Selçuk, Aydın ve Efes yolu üzerinde Derbent Çayı’nın kıyısında Çukuriçi Höyüğü’ne rastlandı. Yapılan araştırma ve kazılar sonucu bu höyükte taş ve bronz baltalar, obsidyen ve sileks taşları, deniz kabukları gibi birçok malzeme bulundu. Yapılan değerlendirmeler sonucunda Çukuriçi Höyük’te Noelitik çağdan, Erken Bronz Çağı’na kadar bir yerleşim olduğuna rastlanıldı. Aynı malzemeler Kuşadası yoluna yaklaşık 8 km olan Arvalya Deresi bitiminde, Gül Hanım tarlasında ortaya çıkarıldı. Çukuriçi ve Arvalya höyüklerinde rastlanan eserler Efes’in tarihinin Neolitik döneme kadar uzandığını ortaya koymuş oluyor.

Efes Müzesi Online Görüntü

Helenistik Dönemi:

MÖ 1050 yılları içerisinde Yunanistan’dan gelen göçmenlerin de yaşamaya başladığı liman kenti olan Efes, MÖ 560 yılında Artemis Tapınağı çevresine taşınmış. Günümüzde gezdiğimiz Efes ise Büyük İskender generallerinden Lisimihos tarafından MÖ 300 yılında yaptırılmış. Şehir Apemeia Kibotos şehri ile ortak para bastırmış ve bu paralar uzun yıllar kullanılmaya devam etmiş.

Roma Dönemi:

Helenistik ve Roma dönemlerini en görkemli bir şekilde yaşayan Efes, Roma İmparatoru Augustus zamanında Asya Eyaleti’nin başkenti olmuş ve nüfusu yaklaşık 200.000 kişi artmış. Bu dönem içerisinde her yer mermerden inşa edilmiş ve anıtlarla donatılmış. 4. yüzyıl içerisinde önemli ticaret merkezi olan Efes’te ticaret gerilediği için, İmparator Hadrianus limanı temizletir, fakat liman; Marnas Çayı ve Büyük Menderes Çayı’nın getirdiği alüvyallarla dolmuş. Bu durum sonunda liman kenti olan Efes, limandan uzaklaşır. 7.yüzyıl başlarında ise kıyılara Araplar saldırır. Efes, Bizans döneminde yer değiştiren ve kurulduğu yer olan Selçuk’a tekrar dönmüş. 1330 yılında ise bölgeyi Türkler almıştır. Aydınoğulları beyliğinin merkezi olan Ayasuluk, 16.yüzyıldan itibaren küçülmeye başlamış. Şu anki konumunda ise İzmir’in Selçuk ilçesi bulunuyor.

Doğu ve Batı arasında önemli bir kapı konumunda olan Efes, önemli bir liman kentiydi. Konumu dolayısıyla Efes çağının en politik ve önemli zamanını Asya Eyaleti’nin başkenti olmasıyla yaşamış. Efes, antik çağdaki önemini sadece başkent olmasına borçlu değil. Anadolu’nun en eski tanrıçalarından biri Kybele’nin geleneğine dayalı ve tarihin en önemli tapınağı olan Artemis Tapınağı Efes’te yer alıyor.

Yamaç Evler - Efes Antik Kenti Rehberi
Yamaç Evler – Efes Antik Kenti Rehberi

6.yüzyılda bilim, sanat ve kültür konusunda Milet ile en ön sırada yer alan Efes, hekim Soranos, ve gramer bilgini Zenodotos gibi daha birçok kişiyi yetiştirmiş.

Efes kurulduğu günden beri sürekli olarak yer değiştirdiği için, eserleri ve kalıntıları yaklaşık olarak 8 km’lik bir alana yayılmış.  Antik Kent; Ayasuluk Tepesi, Selçuk, Artemision ve Efes olarak dört tane ana bölgeden oluşuyor.

Efes Antik Kenti Giriş Bilgileri

Efes Antik Kenti’ni dört mevsim boyunca ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti 2021 yılı verilerine göre kişi başı 100 TL’dir. Bence 60 TL’ye Müzekart çıkartıp 1 yıl boyunca ücretsiz olarak müze ve ören yerlerine giriş yapabilirsiniz. (Tabii öğretmen ve öğrencilere her zaman ki gibi ücretsiz😊)

Efes ve Selçuk’ta Gezilecek Yerler

Yukarıda da bahsettiğim üzere 8 km’lik alana yayılan Efes Antik Kenti dışında da, kentin bağlı bulunduğu Selçuk ilçesi ve civarında gezebileceğiniz tüm mekanları aşağıda sıraladım. Her birine tek tek detay vermek istemedim. Ancak özellikle ilk 10 sırada bulunan mekanları mutlaka görmelisiniz. Vaktiniz kalırsa Efes Müzesi’ni de görmenizi tavsiye ederim. Arkeolojik çalışmaların yapıldığı ilk andan beri çıkarılan binlerce eser bu müzede sergilenmektedir.

Efes ve Civarında Gezilecek Yerler Listesi

 1. Artemis Tapınağı
 2. Celcus Kütüphanesi
 3. Yedi Uyurlar (Ashab-ı Kehf)
 4. İsa Bey Camii’dir. 
 5. Liman Caddesi
 6. Meryem Ana Kilisesi
 7. Antik Tiyatro
 8. Mermer Cadde
 9. Aşk Evi
 10. Yamaç Evler Ephesus Terrace Houses
 11. Agora
 12. Trajan Çeşmesi
 13. Antik Umumi Tuvalet
 14. Hadrian Tapınağı
 15. Herakles Kapısı
 16. Odeon
 17. Memmius Anıtı
 18. Domanatius Meydanı
 19. Domanatius Tapınağı
 20. Pollio Çeşmesi
 21. Belediye Sarayı (Prytaneion)
 22. Varius Hamamı
 23. Vedius Gymnasiumu
 24. Efes Müzesi
 25. St. Jean Kilisesi
 26. Saint John Kilisesi
 27. Ayasuluk Kalesi
 28. Bizans Su Kemerleri
 29. Keçi Kalesi
 30. Pygela

Eminim ki zaten herkes rotasına dahil edecektir ama Selçuk ilçesine oldukça yakın konumda bulunan Şirince’yi de görmeden bu bölgeden ayrılmayın. İlgili gezi rehberine de linkten ulaşabilirsiniz. Şirince Gezi Rehberi

Ephesus yani Efes ile ilgili anlatacaklarım bunlardı. Okuduğunuz için sizlere teşekkür ederim. Sağlıcakla kalın😊

 

Önceki İçerikZonguldak Gezilecek Yerler | Zonguldak’ta Görülmesi Gereken 60 Yer
Sonraki İçerikDüzce Gezilecek Yerler | Düzce’de Bulunan 5 Doğa Harikası
Merhabalar ben Reşat Taman, Diyarbakır doğumlu, seyahat ve fotoğrafçılık tutkusu ile yanıp tutuşan, 14 senedir fırsat buldukça hayallerinin peşinden gitmek için Dünya’yı arşınlayan ve bu hayalleri gerçekleştirirken gittiği her yerde zıplayarak imzasını koyan, 32 yaşında kısmi zamanlı bir gezginim. Normalde fotoğraflarımdan bile anlayacağınız üzere, enerjimi işime de yansıtarak, Gaziantep’te İpekyolu Kalkınma Ajansı’nda 7 yıldan bu yana Yatırım Uzmanı ve Eğitmen olarak görev almaktayım. 14 senede 3 kıta ve 60 ülkeden 300'e yakın şehir gezdim. Hatta bazı şehirler/kasabalara ayak basan ilk Türk olduğum konusunda iddialıyım. Seyahatlerime başlarken önce bir kıtayı bitirip sonra diğerlerine başlayacağım demiştim. Bu yüzden ilk Avrupa kıtasını İzlanda hariç tamamen bitirdim. Son zamanlarda özellikle zaman ayırma anlamında seyahatin zor olduğu Afrika ve Asya kıtalarına başladım. Son olarak benim için işin en zevkli kısmı olan zıplama muhabbetinden de bahsetmek istiyorum. Ben oldum olası kadraj karşısında durup poz vermeyi ya da selfie çekmeyi bir türlü sevemedim. Ama sonuçta gittiğimiz yerlerde bir hatıramız olmalıydı. Ben de kendime bir imza bulmaya karar verdim. Bu imza öyle bir imza olmalıydı ki benim seyahate olan aşkımı, tutkumu ve enerjimi yansıtmalıydı. Sonunda gittiğim tüm şehirlerde ve kasabalarda zıplayarak yüzlerce imzadan oluşan bir koleksiyonum oldu. Seyahat tutkumuzun hiçbir zaman sönmemesi dileğiyle...
PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here