Düzce Gezilecek Yerler | Düzce’de Bulunan 5 Doğa Harikası

0

Düzce Gezilecek Yerler / Düzce’de Bulunan 5 Doğa Harikası

Ne güzeldir Düzce… Batı Karadeniz’de, büyükşehirlere çok yakın ama bir o kadar da doğa ile iç içe. İster hafta sonu küçük bir kaçamak yapın isterseniz daha uzun vakit ayırıp doğa ile baş başa olmanın tadını çıkarın. Sonunda  mutlulukla ayrılacağınızdan eminim bu  rotalardan. Düzce Gezilecek Yerler yazımızda bu güzel şehrin 5 doğa harikasını ele alacağız.

Yoğunpelit Şelalesi – Düzce Gezilecek Yerler

Düzce’nin Yığılca ilçesi Yoğunpelit köyünde, Düzce merkeze 56 km. Yığılca ilçesine yaklaşık olarak 20 km. mesafededir. Şelaleye doğru yol alırken öyle güzel manzaralar size eşlik eder ki daha şelaleyi görmeden ruhunuzun doymaya başladığınızı hissedersiniz. Yol bir yerden sonra daralıyor, yolun sonunda ki küçük alana aracınızı bırakıp yürümeniz gerekiyor.

Yoğunpelit Şelalesi - Düzce Gezilecek Yerler
Yoğunpelit Şelalesi – Düzce Gezilecek Yerler

Yemyeşil bir orman içerisinden aşağıya doğru yürüyerek şelaleye ulaşılıyor. Yol yok o nedenle aşağıya iniş yanınızda çocuk varsa tehlikeli olabilir. Bu zorlu yürüyüş bitip kan ter içinde şelaleye ulaştıktan sonra buz gibi suyun tadını biz çıkarmayacağız da kim çıkaracak! Güzel fotoğraf kareleri yakalamakta bu gezinin bonusu. Tamamen doğal bir alanda ve aktığı yerde oluşturduğu küçük gölet ile de görülmeye değer.

Sarıkaya Mağarası – Düzce Gezilecek Yerler

Burası benim tamamen tesadüfen keşfettiğim bir mağara. Yığılca’dan Yedigöller’e giderken tabelasını görüp saptık. Yığılca ilçesine geldiğinizde sizi yönlendirmek için yeterli tabelalar var. Girişinde ilkokul çağlarında bir kız çocuğu vardı bilet kesen, onunla biraz sohbet ettikten sonra içerisinin aydınlatılması için jeneratörü çalıştırdı biz de derenin yanına yapılmış yoldan ilerleyerek içeriye girdik. Mağara yapısı devasa bir kubbe şeklinde ve her yerinde adam boyu sarkıtlar görülmekte. Ağzınız açık, gözleriniz tavanda hayranlık, şaşkınlık ve ürperti dahil sizi karmaşık duygulara sevk edecek Batı Karadeniz’in en büyük, Türkiye’nin de dört büyük mağarasından biri burası. Yakın bir zamanda da ‘kesin korunacak hassas alan’ olarak ilan edildi. İçeriye akan dere büyük sarı bir kayanın üzerinden şelale şeklinde dökülüp mağaranın derinliklerinde kaybolmakta. Burayı hiçbir kadrajın yansıtamayacağı da bir gerçek..

Sarıkaya Mağarası
Sarıkaya Mağarası – Düzce Gezilecek Yerler

Metal korkuluklar ve merdivenler yapılmış, ışıklandırması da sade ve bana göre iyiydi, çok renkli disko gibi ışıklandırılan mağaralardan pek hoşlanmıyorum. İçerisi çok serin, yaz aylarında ziyaret ediyor olsanız bile üzerinize ince bir hırka almanızı tavsiye ederim. Türkiye’de kesinlikle görülmesi gereken doğa harikalarından biri olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Zira mağaradan çıkarken, hayranlıktan açık kalan ağzınız ancak kapanacak.

Aktaş Şelalesi – Düzce Gezilecek Yerler

Konum olarak Düzce’nin deniz turizmi açısından ilgi çeken Akçakoca iline bağlı Aktaş Köyü sınırları içerisindedir. Aktaş Şelalesi’ne gitmeden önce hem çevremden hem de internetten biraz araştırma yapmıştım, olumsuz yorumlar çoğunluktaydı ancak yine de kendim görmeliyim diyerek listeme almıştım. Hiç pişman olmadım. Hepimizin gezdiği yer ile ilgili beklentileri farklıdır kimi doğayı, onun bozulmamış halini sever ve bundan keyif alır kimi de konfor arar.

Aktaş Şelalesi - Düzce Gezilecek Yerler
Aktaş Şelalesi – Düzce Gezilecek Yerler

Konfor arayanlardansanız burası beklentinizi karşılamayabilir. Buradan bahsederken şelaleden çok doğasıyla ilgili bilgiler vermek istiyorum. Bazen küçüklü büyüklü ahşap köprüler üzerinden bazen de dere kenarından yürünecek uzun bir parkuru var. Yaklaşık 1 km.lik yürüyüş boyunca kuş sesleri, usul usul akan suyun sesi size eşlik ediyor ki bundan haz duymamak imkansız. Bir an için dünyadan soyutlanıp başka bir boyuta geçmişsiniz hissi veriyor adeta. 50 m. yükseklikten akan şelaleye vardığınızda suyun soğukluğunun verdiği serin ve tertemiz bir hava çarpıyor yüzünüze. Döküldüğü yerde yüzmek için yeterli alan yok ancak ayakkabılarımızı çıkarıp ayağımızı suya sokmamak için de hiçbir neden yok. Akan su bunu yapmanız için sizi çekiyor zaten. Sizde doğasever bir gezginseniz olumsuz yorumlara asla aldanmayın, gidin kendiniz görün. Doğa ile baş başa yapacağınız yürüyüşün keyfini sürün.

Dönüşte dinlenmek, bir şeyler içmek isterseniz restoran mevcut.

Torkul Göleti Ve Yaylası – Düzce Gezilecek Yerler

Kamp yapmayı seviyorsanız buradan oldukça keyif alırsınız. Etrafı birçok çeşitten sık ağaçlarla çevrili bu gölet biz doğa severlere harika bir manzara sunuyor. Hele o ağaçların gölet üzerinde ki yansıması yok mu! Şahane.

Torkul Yaylası - Düzce Gezilecek Yerler
Torkul Yaylası – Düzce Gezilecek Yerler

Ah bir de çöplerini bırakıp gidenler olmasa. Türkiye’nin hemen her yerinde olan çöp problemi burada da karşıma çıkıyor. Yeri geliyor binbir zahmetle vakit ayırabildiğimiz bu gezilerimizi, doğayı çok sevdiğimiz için yaptığımız konusunda hem fikirsek o zaman neden etraf çöp içinde, insan sevdiğini döver mi!!! Lütfen ama lütfen çöplerimizi çevremizde bırakmayalım.

Torkul Yaylası - Düzce Gezilecek Yerler
Torkul  Göleti ve Yaylası – Düzce Gezilecek Yerler

Düzce Merkeze 34 km. mesafede ki volkanik çöküntülerle meydana gelmiş olan Torkul Göleti etrafında çadır kurabiliyorsunuz. Yolu zaman zaman bozulsa da binek araç ile rahat ulaşım sağlanabiliyor. Tuvalet, yeme-içme gibi ihtiyaçlarınızı karşılayacağınız yerler yok o yüzden tedarikli gelmeniz gerekiyor. Hemen yukarısında ki Torkul Yaylası’na yürüyüş yapabilirsiniz, tam bir oksijen deposu. Hem çok bilinmediği hem de etrafında herhangi bir yapı olmadığı için olsa gerek oldukça doğal kalmış olan bu yayla ve gölet sessizlik arıyorsanız tam size göre. Çadır kurup kalacaksanız yabani hayvanlara karşı dikkatli olmakta da fayda var.

Çamlıpınar Göleti – Düzce Gezilecek Yerler

Düzce’de hepsi birbirinden güzel o kadar çok göl-gölet var ki insan hangisine gideceğini şaşırıyor. Önümüz yaz, tüm dünyaca zorlu bir sınavdan geçtiğimiz bu pandemi günlerinde kendinizi kuş sesleri eşliğinde yemyeşil bir tablonun içinde bulacağınız Çamlıpınar Göleti’den bahsetmek istiyorum.

Çamlıpınar Göleti - Düzce Gezilecek Yerler
Çamlıpınar Göleti – Düzce Gezilecek Yerler

Burası Düzce Kaynaşlı sınırları içerisinde bir mesire alanı. Topuk Yaylası’na da çok yakın. Göl kenarında piknik yapmak için masalar var. Gölet üzerine ahşap köprüler yapılmış, fotoğraf sevenlere oldukça güzel kareler sunuyor. Hafta sonu çok kalabalık oluyor imkanınız varsa hafta içi gitmenizi tavsiye ederim. Göl etrafı açık, araç ile de gezilebiliyor keyifli bir ortamı var. Orman içerisinde yürüyüp çocuklarınızla doğaya dair keşifler yapabilir dilerseniz bisikletinizi getirip bisiklet binebilirsiniz nasıl zaman geçirmek istediğiniz tamamen size kalmış.

Çamlıpınar Göleti - Düzce Gezilecek Yerler
Çamlıpınar Göleti – Düzce Gezilecek Yerler

Hazır vaktide gelmişken yeni yeni uyanmaya başlayan doğaya tanıklık etmeniz için size güzel bir rota bıraktım.

Keyifli keşifler.

Düzce Şelaleleri yazımız için tıklayın. Düzce Şelaleleri 1

Sorularınız ve iletişim için instagram hesabım: @yoldabidilek

Sağlıkla ve sevgiyle kalın.

Önceki İçerikEfes Antik Kenti Rehberi | UNESCO Miras Listesindeki Efes’te Gezilecek 30 Mekan
Sonraki İçerikSeyahat Temalı Kitaplar 2 | Karantinada Kitap #Evdekal
Merhabalar ben Reşat Taman, Diyarbakır doğumlu, seyahat ve fotoğrafçılık tutkusu ile yanıp tutuşan, 14 senedir fırsat buldukça hayallerinin peşinden gitmek için Dünya’yı arşınlayan ve bu hayalleri gerçekleştirirken gittiği her yerde zıplayarak imzasını koyan, 32 yaşında kısmi zamanlı bir gezginim. Normalde fotoğraflarımdan bile anlayacağınız üzere, enerjimi işime de yansıtarak, Gaziantep’te İpekyolu Kalkınma Ajansı’nda 7 yıldan bu yana Yatırım Uzmanı ve Eğitmen olarak görev almaktayım. 14 senede 3 kıta ve 60 ülkeden 300'e yakın şehir gezdim. Hatta bazı şehirler/kasabalara ayak basan ilk Türk olduğum konusunda iddialıyım. Seyahatlerime başlarken önce bir kıtayı bitirip sonra diğerlerine başlayacağım demiştim. Bu yüzden ilk Avrupa kıtasını İzlanda hariç tamamen bitirdim. Son zamanlarda özellikle zaman ayırma anlamında seyahatin zor olduğu Afrika ve Asya kıtalarına başladım. Son olarak benim için işin en zevkli kısmı olan zıplama muhabbetinden de bahsetmek istiyorum. Ben oldum olası kadraj karşısında durup poz vermeyi ya da selfie çekmeyi bir türlü sevemedim. Ama sonuçta gittiğimiz yerlerde bir hatıramız olmalıydı. Ben de kendime bir imza bulmaya karar verdim. Bu imza öyle bir imza olmalıydı ki benim seyahate olan aşkımı, tutkumu ve enerjimi yansıtmalıydı. Sonunda gittiğim tüm şehirlerde ve kasabalarda zıplayarak yüzlerce imzadan oluşan bir koleksiyonum oldu. Seyahat tutkumuzun hiçbir zaman sönmemesi dileğiyle...
PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here