Düzce Şelaleleri Gezi Rehberi | Hafta Sonu Doğa Rotaları

1

Düzce Şelaleleri Gezi Rehberi

Ülkece çok zor günler geçiriyoruz. Acımız çok büyük, biraz toparlandığınızda nefes almak için belki de doğaya kaçmak istersiniz diye nefis bir rota derledik sizler için. Şehrin dışında koskocaman bir dünya, muhteşem bir doğa… Kısa yolculuklarla kolayca ulaşabileceğimiz rotalarımızda bu sefer “Düzce Şelaleleri” ile karşınızdayız. Civarda kamp yapabileceğiniz göletler, yaylalar ve bolca bungalovlar mevcut. Hep birlikte Düzce Şelaleleri Gezi Rehberi ile güzel bir nefes alalım öyleyse…

Düzce Şelaleleri Gezi Rehberi
Düzce Şelaleleri Gezi Rehberi

Yeşil ile mavinin iç içe olduğu Düzce Şelaleleri hafta sonu rotası ile hem büyülenip hem dinleneceğiz. Doğanın bize bu sene yaşattıklarından ders alarak, bozmadan anı yakalamaya ve koruyarak doğayı çoğaltmaya çalışalım.

Güzeldere Şelalesi

Şelale Düzce’nin Gölyaka sı­nırları içinde yer alıyor. Gölyaka’ya uzaklığı 11, Düzce’ye uzaklığı 18 kilometre olan Güzeldere Köyü’nün sınırları içinde yer alı­yor. Rakımı yaklaşık 600 metre civarında olan şelale 2011 yılında tabiat parkı olarak ilan edilmiş. Konumuna
Güzeldere Şelalesi Tabiat Parkı-buradan ulaşabilirsiniz.

Bıçkı Deresi üzerinde bulunan şelalede 120 m yükseklikten dökülen suyun coşkusu ile kayın ve gürgen ağaçlarının bütünleşmesinin muazzam görüntüsüne tanık oluyorsunuz. Şelaleyi görmek için muhteşem bir manazara eşliğinde yaklaşık 350 basamak inmeniz gerekiyor. Aşağı indikçe, ağaçların arasından şelale nazlı nazlı kendini gösteriyor.

Güzeldere Şelalesi - Düzce Şelaleleri Gezi Rehberi
Güzeldere Şelalesi – Düzce Şelaleleri Gezi Rehberi

Aynı zamanda bir tabiat parkı olan Güzeldere Şelalesi içerisinde ahşap evlerde konaklayabileceğiniz gibi, çadırda da kalabilirsiniz. Evlerde altı kişi kalabiliyor. Ancak önceden arayıp yer ayırtmanız gerekli. Tabiat parkına araçla giriş 13 TL. Çadır ile konaklama ücreti günlük 25 TL. Karavan içinse 40 TL. Yemek için tabiat parkı içindeki kır lokantasından da hizmet alabilirsiniz.

Burası aynı zamanda Balıklı, Pürenli ve Hera yaylalarına çok yakın. Gelmişken buraları da gezebilirsiniz.

Aydınpınar Şelalesi

Düzce merkeze yaklaşık 11 km mesafede yer alan, Aydınpınar Köyü’nde bulunan bu şelaleye ulaşım yolu çok rahat. Aslında bunu bu rotadaki tüm şelaler için söyleyebiliriz. Aydınpınar Şelaleleri Tabiat Parkına giriş için kişi başına 4 TL ücret alınıyor. Girişten sonra yaklaşık 500 metrelik yürüyüş parkuruyla şelaleye ulaşılıyor. Yürüyüş parkuru ise  ağaçlarla çevrili ve akan suların yanında çok keyifli. Konumuna Aydınpınar Şelalesi Tabiat Parkı Yol Tarifi-buradan ulaşabilirsiniz.

Aydınpınar Şelalesi - Düzce Şelaleleri Gezi Rehberi
Aydınpınar Şelalesi – Düzce Şelaleleri Gezi Rehberi

Aydınpınar Şelaleleri, aynı zamanda, Düzce’nin önemli yürüyüş parkurlarından birine sahiptir. Gürgen, meşe, kestane gibi karışık yapraklı orman ağaçları arasında trekking, foto-safari, çadır kampı yapabilirsiniz. Özellikle mayıs ayında dağ çileği, ağustos – eylül aylarında böğürtlenlerle renklenen vadinin, o dönemde ayrı bir tadı var.

Samandere Şelalesi

En sona en favorimizi bıraktık ❤ Samandere Şelalesi Tabiat Anıtı (Türkiye’nin tescil edilmiş ilk tabiat anıtı), Düzce merkeze 35 km uzaklıkta yer alıyor. Ulaşım yolu da, kendisi gibi en keyifli şelale diyebiliriz. Tamamen dağların ve yeşilliklerin arasından ulaşılıyor. Konumuna Samandere Şelalesi Tabiat Anıtı-buradan ulaşabilirsiniz.

Samandere Şelalesi - Düzce Şelaleleri Gezi Rehberi
Samandere Şelalesi – Düzce Şelaleleri Gezi Rehberi

Samandere Şelalesi Tabiat Anıtı’na giriş ücreti kişi başı 4 TL. Ekstra bir otopark ücreti yok. Şelalenin dışında yolun karşı tarafında, bir de yürüyüş parkuru var. Şimdi şelaleye büyülenmeye geçelim.

Düzce Şelaleleri Gezi Rehberi | Hafta Sonu Doğa Rotaları
Samandere Şelalesi – Düzce Şelaleleri Gezi Rehberi

Kendinizi yağmur ormanlarında hissedeceğiniz, her köşesi ayrı bir sürprizi barındıran bir doğa hazinesi. Ağaçların arasından merdivenler eşliğinde geziyorsunuz bu yapıyı. Önce karşınıza şiddetle akan sular çıkıyor, suları takip ettiğinizde ise suların köpükleri eşliğinde  cadı kazanı adı verilen yere dökülüşünü izliyorsunuz. Arkanıza baktığınızda, kayanın içindeki oyuktan yeni bir dünya sizi karşılıyor. Yemyeşil, ışıl ışıl… Oraya ulaşabilir miyim diye düşünürken karşınıza çıkan merdivenler yeni bir dünyanın kapısını aralıyor adeta. Yer yer balkonlardan kanyonun içine bakıyorsunuz. Akan sular, dökülen yapraklar, aynı zamanda suyun güçlü sesini duymak ve hissetmek.. Zamanın durduğu, büyüleneceğiniz yerlerden biri. Mutlaka gidilmeli, doyasıya gezilmeli.

Efteni Gölü

3 büyük ve güzel şelaleden bahsettik biz Düzce Şelale Gezi Rehberimizde. Aslında, Düzce ili su kaynakları yönünden oldukça zengin bir bölge. Bu su kaynaklarının hepsi ise, Efteni Gölü’nde toplanıp, Büyük Melen Nehri ile taşınarak Karadeniz’e dökülüyor.

Efteni Gölü - Düzce Şelaleleri Gezi Rehberi
Efteni Gölü – Düzce Şelaleleri Gezi Rehberi

Şelalere giderken yolunuzda olan bu göl görülmeye değer yerlerden biri aynı zamanda çok özel bir kuş cenneti. Gözlem evi, sazlıkları, nilüferleri ve gölün üzerinde uzanıp giden tahta köprüsü ile Efteni gölü; görülmeye değer bir yer.

BONUS: Hafta sonu rotaları ile ilgili Sülüklü Göl, İğneada, Kaz Dağları , Yuvacık, İnönü Yaylası 

Yuvacık’ı daha ayrıntılı gezmek için Yuvacık Gezi Rehberi

yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Sorularınız ve ayrıntılı bilgi talepleriniz için bana ulaşabilirsiniz. melisderyaokur

Sağlıkla kalın, güzel günlere…

Melis

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here