İnönü Yaylası Gezi Rehberi | Hafta Sonu Doğa Rotaları

3

İnönü Yaylası Gezi Rehberi

Şehrin dışında koskocaman bir dünya, muhteşem bir doğa… Kısa yolculuklarla kolayca ulaşabileceğimiz rotalarımızda bu sefer “İnönü Yaylası” ile karşınızdayız. Kamp yaparak konaklayabileceğiniz gibi, günübirlik de vakit geçirebileceğiniz bir doğa cenneti. Hep birlikte İnönü Yaylası Gezi Rehberi ile huzura doğru yola çıkalım öyleyse…

İnönü Yaylası Gezi Rehberi
İnönü Yaylası Gezi Rehberi

Çok uzaklaşmadan yeşile doyacağınız İnönü Yaylası bütün hafta içinin yorgunluğunu size unutturacak. Her mevsimde ayrı güzellikleri yaşatacak bu rota, bir anda karşınıza çıkacak eşsiz renkleri ile sizi bekliyor. Yayla kampı yapmak isteyenler için çok güzel bir alternatif olan İnönü Yaylası hafta sonu rotası, günlük hayatın stresi ve sıkıntısından bir anda kurtulmanızı sağlıyor.

Nasıl Gidilir? – İnönü Yaylası Gezi Rehberi

İstanbul’a yaklaşık 2 saatlik bir mesafede olan İnönü Yaylası’na Sakarya tarafından gidilebileceği gibi (yaylaya çıkış yolu daha düzgün olsa da, yolu uzatmış oluyorsunuz), Kocaeli yolundan da gidilebiliyor. Kocaeli’ne geldikten sonra Yuvacık ve Yuvacık Barajı yolunu takip edip, barajı geçtikten sonra İnönü Yaylası‘na tabelalar aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Bu yolu takip edince ilk olarak Tepecik köyüne ulacaşaksınız. Tepecik köyünün içerisinden geçtikten sonra, yukarı giden yolu takip ederek İnönü Yaylası‘na ulaşabilirsiniz.

İnönü Yaylası Gezi Rehberi
İnönü Yaylası Gezi Rehberi

İnönü Yaylası’nın yolu diğer birçok yayladan farklı olarak zorlu değil. Yolun büyük bir kısmı virajlı fakat asfalt ve oldukça düzgün, son kısım ise stabilize yol. Mevsime bağlı olarak değişmekle birlikte kuru sezonsa hafif sallantılı bir şekilde yaylaya varabilirsiniz. Yaylaya giderken yol üzerinde İnönü Yaylası tabelaları karşınıza çıkacak, maalesef ki hepsi kurşunlanmış. Kış mevsiminde İnönü Yaylası’nın yolu karın şiddetine göre kapanabiliyormuş. Yağışların çok olmadığı dönemde normal araçla da çıkabilirsiniz, yağışların ve karın başlaması ile çıkmak için 4×4 gerekecektir.

Kamp – İnönü Yaylası Gezi Rehberi

Bölgenin özelliklerini şöyle özetleyebilirim.

 • Bölgede herhangi bir işletme yok. O yüzden bölgeye tamamen hazırlıklı gelmelisiniz.
 • Yaklaşık 1050 metre yükseklikte, güneşi kaybettiğiniz andan tekrar kavuşana kadar, mevsim gözetmeksizin soğuğu hissedeceğinize emin olabilirsiniz 🙂 Özellikle konaklayacaksanız hazırlıklı gitmekte fayda var.
 • Bölgede su sıkıntısı çekmiyorsunuz, her daim temiz buz gibi suyun aktığı çok sayada çeşme var.
 • Yaylanın içinde dağınık olarak bazı yayla evlerini de görebilirsiniz.
 • Bakımsız ve kesinlikle temiz olmayan, zamanında yapılmış 2 adet tuvalet bulunuyor.
 • İlkbahar mevsiminde gece-gündüz arasındaki sıcaklık farkı nedeniyle, size harika bir  sis manzarası sunuyor. Yoğun bir sis bulutu ile kaplanan  İnönü Yaylasında bir sabaha uyanmak pahabiçilemez.
İnönü Yaylası Gezi Rehberi | Hafta Sonu Doğa Rotaları
İnönü Yaylası Gezi Rehberi
 • Bölgede ateş yakmak da mümkün, yaylanın etrafı orman olduğu için odun açısından yeteri kadar kaynak bulabilirsiniz. Ama burada tedbirli olmak da fayda var. Özellikle ormandan uzakta ateş yakmak ve sonrasında söndüğünden emin olmak gerekiyor.
 • Yürüyüş yapabileceğiniz çok güzel parkurlar ve patikalar var. Sadece kamp için değil trekking için de tercih edilebilir yani.
 • Telefon çekmiyor. Yaylanın ana girişinden 1-2 km uzaklaşınca çektiği noktalar var. Telefonun çekmemesini fırsat olarak değerlendirip, her şeyeden uzaklaşarak kafa dinleyebilirsiniz.
 • Havası, doğası, atmosferi meditasyon ve yoga için ideal. İlgilenenlere duyurulur 🙂

İnönü Yaylası Gezi Rehberi | Hafta Sonu Doğa Rotaları

 • Malesef gün boyunca silah ve tüfek seslerine maruz kalmanız muhtemel, bu belli bir yerden sonra oldukça sıkıcı ve rahatsız edici bir boyuta ulaşabiliyor. Öncesinde kendinizi buna hazırlamak ve biraz daha izole bir yerde çadır kurmak nispeten iyileştirebilir.
 • Yazın daha kalabalık ve kalabalık yüzünden kirli olabiliyormuş. Bu yüzden; sezon dışı ya da hafta içi daha iyi bir tercih olabilir kamp için.
 • İnönü Yaylası bölge halkı tarafından her fırsatta ziyaret ediliyor. Yaylaya çıkarken de çok sayıda motorsikletli ve off-road aracına denk geldik. Tabi bölge ve yollar, bu araçlar için oldukça uygun. Bölgede ATV  de yaygın şekilde kullanılıyor. Burada eğlenirken çevreyi rahatsız etmemeye özen göstermek çok önmeli tabi.
 • Her yerde olduğu gibi burada da insan faktörü, insan faktörü 🙁 Önemli Not: Ama burada, kendin getir, kendin temizle ve kendin götür mantığını atlamamalıyız. Her yeri bulduğumuzdan da temiz bırakmalıyız.

İnönü Yaylası Gezi Rehberi | Hafta Sonu Doğa Rotaları

BONUS: Hafta sonu rotaları ile ilgili Sülüklü Göl, İğneada, Kaz Dağları , Yuvacık

Yuvacık’ı daha ayrıntılı gezmek için Yuvacık Gezi Rehberi |

Büyük bir cennet olan Kocaeli için Sanayinin İçinde Bir Doğa Harikası

yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Sorularınız ve ayrıntılı bilgi talepleriniz için bana ulaşabilirsiniz. melisderyaokur

Sağlıkla kalın, güzel günlere…

Melis

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here