Poyrazlar Gölü Gezi Rehberi | Hafta Sonu Doğa Rotaları

1

Poyrazlar Gölü Gezi Rehberi

Kısıtlamaların güncellendiği, şehirden şehire hafta sonu yasaklarının değiştiği ve tabii bir de baharın yavaş yavaş göz kırpmalarının başladığı bu günlerde ufak kaçamaklar yapmak için biz de heyecanlandık. Doğa bizi her an muhteşemlikleri ile büyülemeye devam ediyor. Öyle çok kare var ki bakacak, yaşayacak… Kısa yolculuklarla kolayca ulaşabileceğimiz rotalarımızda bu sefer “Poyrazlar Gölü” ile karşınızdayız. Hep birlikte Poyrazlar Gölü Gezi Rehberi ile huzura doğru yola çıkalım öyleyse…

Poyrazlar Gölü Gezi Rehberi - Hafta Sonu Doğa Rotaları
Poyrazlar Gölü Gezi Rehberi

Şehrin kaosundan kısa sürede çıkıp, ormanın ortasında bir göl kenarında dinlenebileceğiniz bir hafta sonuna ne dersiniz? Sizi kolayca huzura kavuşturacak Poyrazlar Gölü, bir tabiat parkı ve ulaşımı da oldukça kolay. Tabi bunun bir de dezavantajı var, özellikle hafta sonları oldukça kalabalık oluyor. Fakat göl kenarında olmamıza gerek yok, ormanın tadını çıkarıcaz derseniz rahatlıkla yer bulabilirsiniz 😊 Yürüyüş, bisiklet, çadır kampı, karavan kampı ve trekking için en ideal doğal rotalardan biri burası.

Poyrazlar Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Poyrazlar Gölü Gezi Rehberi - Hafta Sonu Doğa Rotaları
Poyrazlar Gölü Gezi Rehberi – Hafta Sonu Doğa Rotaları

Sakarya’da Adapazarı’nın kuzeyinde bulunan Poyrazlar Gölü; Poyrazlar Köyü yakınlarında, şehir merkezine yaklaşık 8 kilometre mesafede etrafı ormanla çevrili bir doğa güzelliği. Buraya ulaşım ise oldukça kolay. 2011 tarihinde Tabiat Parkı ilan edilen Poyrazlar Gölü, Ankara’ya 321 km, İstanbul’a 166 km uzaklıkta, yani İstanbul’dan yaklaşık 1.5 saatlik bir yolculukla ulaşabileceğiniz mesafede. Adapazarı’na tren ya da otobüs ile geldiğinizde, toplu taşımalar ile ulaşım da mümkün. Tozlu Camii önünden kalkan minibüsler veya Çeşme Meydanı otobüs duraklarından otobüs ile kolayca ulaşabilirsiniz.

Poyrazlar Gölü Hakkında

Gölde ahenkle süzülen kuğular, birbirinden güzel ördekler, yerlerinde duramayan karabataklar, nilüfer çiçekleri bir arada harika gözüküyorlar. Size bu dinginliğin ve huzurun keyfini çıkarması kalıyor. İsmini, bölgede yoğun olan poyraz rüzgârlarından almış. Giderken hazırlıklı olmakta fayda var.

Poyrazlar Gölü Gezi Rehberi - Hafta Sonu Doğa Rotaları
Poyrazlar Gölü Gezi Rehberi – Hafta Sonu Doğa Rotaları

Her mevsimi ayrı bir güzel Poyrazlar Gölü; ilkbaharda rengârenk çiçeklerle ve kozalaklarla bezeli hali, yazları sıcaklardan uzak serin bir cennet olması, sonbaharda harika bir renk cümbüşü sunması, kışın ise gölün etrafındaki kar manzarası ile birlikte harika bir yer.

Parkın içerisinde birden çok tuvalet, su kaynağı, oturma alanı, kamelya, büfe, restoran, çocuk oyun alanı ve spor alanları mevcut. Aynı zamanda bisiklet ve su bisikleti (yunus) kiralama yerleri de var.

Poyrazlar Gölü Gezi Rehberi - Hafta Sonu Doğa Rotaları
Poyrazlar Gölü Gezi Rehberi – Hafta Sonu Doğa Rotaları

Poyrazlar Gölü aynı zamanda, kara ve su kuşları açısından önemli bir zenginliğe sahip bir göl. Yapılan çalışmalarda, burada 154 kuş türü olduğu biliniyor. Bu nedenle kuş gözlemcileri açısından da oldukça önemli bir yer. Gölün özellikle doğu kısmında balıkçıl kuşlar koloni olarak yaşıyor. Gözlerinizi kapatıp kendinizi kuşların sesine bırakabilirsiniz, inanılmaz huzur veriyor.

Poyrazlar Gölü’nde Neler Yapılır?

Poyrazlar Gölü Gezi Rehberi - Hafta Sonu Doğa Rotaları
Poyrazlar Gölü Gezi Rehberi – Hafta Sonu Doğa Rotaları
  • Trekking: Etrafı ormanla çevrili olan gölde uzun yürüyüşler yapmak mümkün.
  • Kuş gözlemi: 150’yi aşkın kuş türü ile harika bir bölge.
  • Bisiklet: Kendi bisikletinizi getirebileceğiniz gibi kiralamanız da mümkün. Park bisiklet sürmek için çok ideal, hem her yeri doyasıya gezmek için hem de spor yapmak için bunu değerlendirebilirsiniz. (Eğer bisiklet kullanmayı düşünürseniz ve alanınız uygunsa kendi bisikletinizi getirmenizi öneririm, kiralanan yetişkin bisikletleri çok iyi durumda değil. Yine de kısa turlar için sıkıntı olmaz.)
  • Fotoğrafçılık: Eğer fotoğrafçılığa ilginiz varsa Poyrazlar Gölü harika bir seçenek, her köşesi size yepyeni bir şey sunuyor. Mevsim ve göl manzaraları, kuşlar ve harika orman sizi bekliyor.
  • Piknik: Eğer günübirlik piknik yapmak isterseniz, bunun için çok uygun bir yer. Pek çok masa ve kamelya olduğu gibi, bir şeyler pişirmek isterseniz mangalını kullanbileceğiniz alanlar da mevcut. Göl kenarında oturabileceğiniz gibi, yukarılara çıkıp ormanın içinde daha sakin yerleri de tercih edebilirsiniz. (Hafta sonları daha kalabalık oluyor.)
  • ATV safari: Parkın içerisinde kiralama noktası var.
  • Lunapark: Çocuklar için park içerisinde bir lunapark var.
  • Çadır kampı: Dönemsel olarak parkın içerisinde kamp yapılmasına izin verilmeyebiliyor. Parkın hemen yanında çadır ve karavanlar için özel bir tesis var.
  • Karavan kampı: Konaklamaya izin verilmezse de karavan geçişleri serbest, günübirlik olarak değerlendirilebilecek bir lokasyon.
  • At ile göl turu: Parkın içerisinde küçük bir at çiftliği var. Uzun ve kısa olmak üzere 2 farklı göl turu hizmeti veriyorlar.

BONUS:  Kısıtlamalar azalmışken İstanbul’a Yakın Gezilecek Yerler | 11 Tatil Noktası yazımız da  ilginizi çekebilir.

Hafta sonu rotaları ile ilgili Sülüklü Göl, İğneada, Kaz Dağları , Yuvacık, İnönü Yaylası , Düzce Şelaleleri yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Sorularınız ve ayrıntılı bilgi talepleriniz için bana ulaşabilirsiniz. melisderyaokur

Sağlıkla kalın, güzel günlere…

Melis

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here