İstanbul’da Bahçeleriyle Ünlü Milli Saraylar | 6 İstanbul Sarayı

3

İstanbul’da Bahçeleriyle Ünlü Milli Saraylar | 6 İstanbul Sarayı

İstanbul deyince aklınıza hep kalabalık, trafikli ve gürültülü bir şehir gelmesin…Masallara konu dillere destan İstanbul öyle güzel ve ihtişamlı saraylara, öyle yeşil saray bahçelerine sahip ki bu zamana kadar nasıl gitmemişim diyeceksiniz İşte size İstanbul’da birbirinden güzel bahçelere sahip Milli Saraylar önerileri…

Kendinizi saray bahçelerinin büyüsünde hissedeceğiniz 6 Milli Saray önerisi

İstanbul’da Bahçeleriyle Ünlü Milli Saraylar | 6 İstanbul Sarayı
İstanbul’da Bahçeleriyle Ünlü Milli Saraylar | 6 İstanbul Sarayı

1. Mecidiye Kasrı

1854 yılında yapımı tamamlanan ve mermerden saray olan anılan Beykoz Kasrı olarak da bilinen Mecidiye Kasrı özellikle yaz aylarında Sultan Abdülaziz tarafından çok tercih edilirmiş. Sultan Abdülaziz Mecidiye kasrına geldiği zamanlarda Beykoz çayırında yağlı güreş etkinlikleri düzenlettirirmiş.

İstanbul’da Bahçeleriyle Ünlü Milli Saraylar | 6 İstanbul Sarayı
Mecidiye Kasrı

Bahçesine giriş ücreti 5 TL’dir ve içerisinde milli saraylara ait bir kafe bulunmaktadır. İster kahvaltı veya kahve ister yemek tercih edebilirsiniz. Muhteşem manzarasıyla saray havası solumaya hazır olun derim

2. Küçüksu Kasrı

Küçüksu kasrı, Göksu ve Küçüksu dereleri arasında yer alan ve yapımı 1856 yılında tamamlanan yazlık bir saraydır. 1730’lu yıllarda çıkan ayaklanmalarda Kağıthane mesire alanının yol olmasıyla, Küçüksu kasrının bahçesi bir mesire alanına dönüştürülmüş ve Osmanlı döneminde en meşhur eğlence yerlerinden biri haline gelmiştir.

Milli Saraylar
Milli Saraylar – Küçüksu Kasrı

Kasrın bahçesinde günümüzde hala bulunan bir kumsal plaj bulunmaktadır. Bu plajdan 1970-80’li yıllara kadar denize giriş mümkün idi.. Şehrin göbeğinde plaj fikri kulağa ne kadar çılgın geliyor değil mi? Şimdiler de ise denize giriş yasak… Kasrın bahçesine giriş ücreti 5 TL’dir.  Bahçede yer alan piknik masaların da piknik yapabilir, milli sarayın kafesinden yararlanabilir ayrıca çocuk parkında çocuklarınızın eğlenmesini izleyebilirsiniz. Aynı zamanda ihtişamlı bir mimariye sahip Küçüksu Kasrı’n da özel günlerinizin fotoğraf çekimlerini yapabilirsiniz.

3. Beylerbeyi Sarayı

1800 lü yıllarda yapımı tamamlanmış ve bahçesinde 2 adet denize açılan kapısı olan yazlık bir saraydır. Bahçesine giriş ücreti ise 5 tldir.

İstanbul’da Bahçeleriyle Ünlü Milli Saraylar | 6 İstanbul Sarayı
Milli Saraylar – Beylerbeyi Sarayı

Bahçesinde ördeklerle dolu mini bir gölü vardır ki… Bu atmosferde bir çay içmek paha biçilemez Denizle mavinin birleştiği bu muazzam manzarada kahvaltı etmenizi kesinlikle öneririm… Milli sarayın hem açık hava da, hem de kış ayları için kış bahçesi kafesi mevcuttur. Yani hava soğuk üşürüm demek bahaneniz olmasın

4. Ihlamur Kasrı

Şehrin merkezinde kısa bir mola verebileceğiniz, çalışıyorken bile öğle arasında gidebileceğiniz, büyüleyici bir atmosfere sahip Ihlamur Kasrı… Bahçesi, çeşit çeşit ağaçlarla, ördeklerle, tavus kuşlarıyla ve çiçeklerle bezelidir. Özellikle baharın coşkusunu derinlemesine hissetmek için manolyaların en güzel açtığı dönem olan Mart ayında gitmenizi tavsiye ederim.

İstanbul’da Bahçeleriyle Ünlü Milli Saraylar | 6 İstanbul Sarayı
Ihlamur Kasrı

Bahçesine giriş ücreti 5 TL olup, milli sarayların kafesinde ister kahvaltı, çay ,kahve isterseniz de yemek yiyebilirsiniz.

5. Yıldız Sarayı

Beşiktaş semtinde yaklaşık 500 bin metrekarelik alana kurulan Yıldız sarayının yeşil alanında pek çok köşk ve park bulunmaktadır. Bu köşklerden ikisi Malta ve Çadır Köşkleridir. Bahçesinin bir kısmının adı ise Yıldız parkı olarak anılmaktadır. Yıldız parkı içerisinde asma köprüler, çocuklar için oyun parkları ve piknik yapabileceğiniz piknik masaları bulunmaktadır. İster köşklerdeki kafelerde oturabilir, isterseniz de koruda 1 avuç fındık ile yapacağınız yürüyüşünüzde sincapları besleyebilirsiniz.

Milli Saraylar
Milli Saraylar – Yıldız Parkı ve Sarayı

6. Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı, 1856’da kullanıma açılmıştır ve Boğaz’a nazır muhteşem bir manzaraya sahiptir. Dolmabahçe sarayına gelmişken sadece bahçesini gezmek olmaz. İçini de gezmenizi ve özellikle Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün odasını ziyaret etmenizi öneririm.

İstanbul’da Bahçeleriyle Ünlü Milli Saraylar | 6 İstanbul Sarayı

Sarayın bahçesindeki gül ağaçları, yeşil, doğası, atmosferi gerçekten görülmeye değer. Milli saraylara ait kafelerinin tamamı denize sıfır ve inanılmaz bir manzaraya sahip. Büyüleyici saray bahçesinde boğazda kahvaltı ederken martıları beslemek… Kulağa ne kadar da hoş geliyor değil mi ?

Yazılarımın pek çoğu özellikle iş ve kalabalık şehir stresinden etrafını keşfedemeyen, araştırma vakti olmayan ama biraz nefes almak ve yeni yerler keşfetmek isteyenler için birer derlemedir… Bu ve bunun gibi pek çok önerim için Instagram hesabım olan @dogadasev i takip edebilirsiniz

Daha önceki yazılarıma da göz atmanızı tavsiye ederim. Beykoz Gezilecek Yerler

İstanbul ile ilgili bir çok yazımızın bulunduğu İstanbul Kategorisini de buraya bırakıyorum. İstanbul İle İlgili Tüm Yazılar

Sağlıklı Seyahatler Dilerim.

 

 

3 YORUMLAR

  1. İnanılmaz faydalı bir yazı olmuş. İstanbul’da bilinmeyen pek çok yeri keşfetmemi sağladı. En kısa sürede gidip deneyimlemek istiyorum!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here