Beykoz Gezilecek Yerler Rehberi – Hepsi Birbirinden Yeşil 10 Mekan Önerisi

2

Beykoz Gezilecek Yerler Rehberi

Şöyle “doğaya kaçmak istiyorum ama işler yoğun İstanbul’dan da uzaklaşamam”diyorsanız işte aradığınız yazı burada.😊 Aşağıda Beykoz Gezilecek Yerler Rehberi adı altında sıralayacağım 10 güzel öneriyle Beykoz’u didik didik gezmiş ve şehrin göbeğinde doğaya doyacaksınız.

Mihrabat Korusu

Boğazın eşsiz manzarasında büyülenmek isterseniz, işte en güzel noktalardan birisi de burası ‘Mihrabat Korusu’. İster korusunda sadece yürüyüş yapın ister içerisinde ki mekanlarda oturup boğazın manzarasının tadını çıkarın. Mekanlarda kahvaltı, akşam yemeği ya da sadece çay-kahve içebilirisiniz. Detaylı bilgi için; Mihrabat Korusu Gezi Rehberi

Beykoz Gezilecek Yerler Rehberi
Beykoz Gezilecek Yerler Rehberi – Mihribat Korusu

Koru gerçekten ziyadesiyle büyük ve korunun içerisindeki belirli noktalarda çocukların yararlanabileceği macera parkurları var. Okul olarak geldiğinizde mekan ile daha önceden görüşerek rezervasyon oluşturabilirsiniz.

Hıdiv Kasrı – Beykoz Gezilecek Yerler Rehberi

Kanlıca sırtlarının tüm güzelliği bu koruda saklı. Nefis doğası ve kuş sesleri ile ormanda yürüyüş yapabilir, piknik masalarında piknik yapabilirsiniz. İçerisindeki sosyal tesisinde kahvaltınızı ya da akşam yemeğinizi yiyebilirsiniz. Koru içerisinde çocuklar için oyun parkı, bahçe ve balkonunuz için nefis çiçekler alabileceğiniz bahçe market ve görsel bir şölen olan şelalesi mevcut. Hıdiv kasrı aynı zamanda düğünlerin ve özel gün çekimlerinin de vazgeçilmez rotası.

Tema Vakfı – Fatih Korusu

Otağtepe’de bulunan Fatih korusu doğası, çeşitli botanik bitkileri ve enfes İstanbul Boğazı manzarası ile sizleri büyüleyecek. Koru içerisinde yürüyüş yapabilir ve çocuklarınıza nilüfer gölündeki kaplumbağaları gösterebilirsiniz.

Beykoz Gezilecek Yerler Rehberi – Otağ Tepe

Ayrıca, Otağtepe’nin manzarası olduğu kadar tarihi de oldukça etkileyici… İstanbul’un fethi hazırlıkları yapılırken Yıldırım Bayezid Han’ın  Anadoluhisarı kalelerinin plan ve projelerini çizdiği noktadır. Otağtepe Gezi Rehberi

İçerisinde yeme içme alanları mevcut değil ve piknik yapmakta yasak… İyi ki de yasak J Yanınızda getireceğiniz atıştırmalıklar ile manzaranın karşısında oturarak keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Beykoz Korusu

Beykoz Gezilecek Yerler Rehberi – Beykoz Korusu

Çam ağaçlarıyla bezeli, doğanın en güzel hali Beykoz korusu. İçerisindeki masalarda piknik yapabilirsiniz. Aynı zamanda koruda çocuklar için bir oyun parkı ve sosyal tesiste mevcut. Koruda uzun keyifli yürüyüşlerden sonra sosyal tesiste bir kahve keyfi yapmak o kadar keyifli ki…

Kanlıca ve Çubuklu Sahili

Beykoz Gezilecek Yerler Rehberi – Kanlıca Sahili

Şarkılara konu olmuş Kanlıca…asırlardır değişmeyen, bozulmayan bir güzellik… Kanlıca sahiline gelip, pudra şekerli Meşhur Kanlıca yoğurdunu alıp, denize baka baka hayal kurmak…  Kulağında Sezen Aksu şarkıları…. Ah ne de güzel olurdu değil mi? 🙂 Kanlıca’nın tarihi evlerini görmek için sokaklarında gezmek.. ardında birazda Çubuklu sahiline doğru yürümek Beykoz’a gelindiğinde yapılabilecek en harika aktivitelerden biri..

Polenezköy

İstanbul’un içerisinde bir masal köy mü? İşte orası Polenezköy. İşletmelerin ve otel sahiplerinin çoğunluğu Polonyalıdır. Hikayesi ise şöyle; 1830 yılında Polonya ayaklanmasından sonra buraya yerleşen 10 Polonyalı ile kurulan bir köydü. Zaman geçtikçe artan Polonyalı nüfusu ile bugünlerde 220 sakini olan bir köydür. Polonyalılar 1938 yılında. TC. vatandaşlığına kabul edilmiştir. İşte Polenezköy adını buradan almaktadır. İstanbul’un Huzurlu Mekanları

Polenezköy Hayvanat Bahçesi
Beykoz Gezilecek Yerler Rehberi – Polenezköy Hayvanat Bahçesi

Yeşili, doğası, ambiyansı, butik otelleri ve mimarisi ile sanki bu dünyadan değil gibi.. . Polenezköy’de ister konaklayabilir, ister günübirlik kahvaltıya gelebilirsiniz. Polenezköy tabiat parkında yürüyüş yapabilir , hayvanat bahçesinde çocuklarınızla keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Anadolu Feneri

Anadolu Feneri
Beykoz Gezilecek Yerler Rehberi – Anadolu Feneri

1834 yılında Kırım savaşında Karadeniz den gelecek olan Fransız ve İngiliz gemilerinin görülebilmesi için yapılan bir fenerdir. Günümüzde hala doğal halini koruyan ender fenerlerden biridir.  Köye gelindiğinde nefis deniz manzarasında balık yiyip kahvaltı edebileceğiniz birkaç mekan mevcuttur.

Anadolu Kavağı

Beykoz Gezilecek Yerler Rehberi - Anadolu Kavağı
Beykoz Gezilecek Yerler Rehberi – Anadolu Kavağı

Turistik bir balıkçı kasabasıdır. Anadolu  kavağına geldiğinizde eşsiz günbatımı manzaralarında balık yiyebilirsiniz. Meşhur kavunlu dondurmasından tadabilir ve Doğu Roma döneminden kalma Yoros kalesine çıkabilirsiniz. Yoros kalesinde izleyebileceğiniz 3. Köprü manzarası ise gerçekten görülmeye değer. Yoros Kalesi Gezi Rehberi

Beykoz’da Balık Ekmek

Beykoz deyince akla balık, balık deyince akla Beykoz gelir bence. Boğazın incisi Beykoz’da kıpkızıl gün batımı izlerken balık ekmek yemek… Keyif işte budur.

Anadoluhisarı – Beykoz Gezilecek Yerler Rehberi

Göksu deresinin İstanbul boğazına döküldüğü, içerisinden şirin mi şirin bir dere geçen ve köprüsü olan kendinizi Venedik’te gibi hissedeceğiniz muhteşem bir semt Anadolu hisarı… Buraya geldiğinizde Göksu nehri kenarındaki kafelerde takılabilir ya da tarihi evleri olan sokaklarını keşfedebilirsiniz. Biraz yürüyerek Küçüksu kasrını’ da gezmenizi şiddetle öneririm.

Beykoz Gezilecek Yerler Rehberi
Beykoz Gezilecek Yerler Rehberi – Anadolu Hisarı

Daha sonraki yazılarımda Beykoz’da ki milli saraylardan bahsedeceğim. Bu ve bunun gibi pek çok öneri Instagram hesabımı @dogadasev takip edebilirsiniz.

İstanbul ile ilgili diğer tüm yazılarımız için: İstanbul Kategorisi

İstanbul Semtleri – Semt İsimleri Nereden Geliyor?

Keyifli Günler

2 YORUMLAR

  1. İnanılmaz iyi bir rehber. Özellikle Polonezköy’ün geçmişi şaşırmama sebep oldu. Pandemi kısıtlamaları biter bitmez ilk iş bu rehber aracılığı ile güzel Beykoz’u gezmek olacak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here