Yuvacık Gezi Rehberi | Hafta Sonu Doğa Rotaları

1

Yuvacık Gezi Rehberi

Doğaya güzel bir kaçamak… Yine büyüleneceğiz, yine dinleneceğiz… Bozmadan anı yakalayalım, koruyarak çoğaltalım, olur mu? Kısa yolculuklarla kolayca ulaşabileceğimiz rotalarımızda bu sefer “Yuvacık” ile karşınızdayız. Konaklamalı gidebileceğiniz gibi, günübirlik de gidebileceğiniz bir doğa cenneti. Hep birlikte Yuvacık Gezi Rehberi ile huzura doğru yola çıkalım öyleyse…

Yuvacık Gezi Rehberi | Hafta Sonu Doğa Rotaları

Çok uzaklaşmadan yeşile doyacağınız Yuvacık hafta sonu rotası, bütün hafta içinin stresini size unutturacak. Her mevsimde ayrı güzellikleri yaşatacak bu rota, bir anda karşınıza çıkacak eşsiz renkleri ile sizi bekliyor.

Nasıl Gidilir? – Yuvacık Gezi Rehberi

İstanbul’a 100 km mesafede 1.5 saatte ulaşabileceğiniz kadar yakınınızda Yuvacık (Kirazdere Barajı). Eğer araçla değil de, otobüsle gitmeyi düşünüyorsanız Kocaeli merkeze çok yakın olduğu için Kocaeli otobüsleri ile şehir merkezine gidip oradan da Yuvacık minibüsleri ile ulaşabilirsiniz.

Neler Yapılır? – Yuvacık Gezi Rehberi

 • Sabah erken saatte yola çıkıp, Yuvacık’ta manzara eşliğinde kahvaltı yapmak. Dere kenarında birçok seçenek olduğu gibi barajı yukarıdan tüm eşsizliği ile görebileceğiniz seçenekler de mevcut. (Önceden gideceğiniz yere karar verip, rezervasyon yaptırmakta fayda var. Özellikle kahvaltı için gidiyorsanız.)
 • Muhteşem doğaya kendinizi bırakıp, kahvaltıdan aldığınız enerji ile yapabileceğiniz doğa yürüyüşleri. Burada da çok fazla seçenek var aslında. Yuvacık Barajı içerisinde yürüyüş parkuru olduğu gibi, çok fazla trekking rotası da mevcut.
 • Baraj içerisindeki yürüyüş parkuru her seviyeye uygun, hem temiz hem de dinlenmek için yol boyu oturma alanları var. Parkur içerisindeki tabelalardan mesafeyi takip edebiliyorsunuz, spor yaparken doğanın tadını çıkarmak kalıyor.

Yuvacık Gezi Rehberi | Hafta Sonu Doğa Rotaları

 • Doğa aktivitelerine meraklıysanız, Yuvacık’ta birçok seçenek sizi bekliyor diyebilirim. Cafelerin, restoranların, konaklama yerlerinin birçoğundan aktiviteler konusunda ayrıntılı bilgi ve destek alabilirsiniz. İnanın doğa size burada oldukça misafirperver davranıyor. Trekking konusunda yeterli deneyime sahip değil ve alana hakim değilseniz rehber eşliğinde turlara çıkmanızı öneririm.
 • Doğa sporlarının tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Paintball, ATV safarisi ile yayla turları, offroad safari, Yuvacık zipline, kızak evleri (kış aktiviteleri), bisikletle safari, foto safari vb.
 • Yuvacık Zipline 160 m. gidiş, 160 m. dönüşe sahip parkuru ile farklı bir aktivite olabilir.
 • Yuvacık size doğası ile eşsiz fotoğrafları yakalama şansı da sunuyor.

Yuvacık Gezi Rehberi | Hafta Sonu Doğa Rotaları

 • Foto safari adı altında; muhteşem dört mevsim manzaraları, sarıdan kızıla değişen olağanüstü renk cümbüşüyle gün doğuşu, yaylalar, şelaleler, mağaralar, kanyonlar, özel bitki örtüleri ve orman meyveleri gibi doğa güzelliklerini hem görme, hem de gezerken fotoğraflama fırsatı sunan turlar düzenleniyor. Bunlar günübirlik aktiviteler, gün doğuşunu kapsayanları da var. Fotoğrafla ilgilenenler için harika bir seçenek olduğunu düşünüyorum.

 • Dağ bisikletiniz varsa buradaki bisiklet turlarına da katılabilirsiniz. Yol boyu yeşilliklerin, ormanların ve tarlaların arasında Samanlı Dağları’nın tarihi zenginlikleri ile doğal güzelliklere doğru pedal çevirebilirsiniz.

 • Tüm bu aktivitelerle acıkan karnımızı doyurmak için yine birçok seçenek var elbette.

Yuvacık Gezi Rehberi | Hafta Sonu Doğa Rotaları

 • Birçok mekanda olan salıncak ile salıncak keyfi.
 • Barajın içindeki yürüyüş parkurunda harika manzara eşliğinde belediye tarafından kurulmuş masalar ve sandalyeler var, dilerseniz yiyeceğinizi içeceğinizi yanınızda getirip tadını çıkarabilirsiniz.
 • Hiçbir yere bağlı kalmadan yol kenarında kendi kuytunuzu bulup eşsiz manzara noktanızı yakalayabiliyorsunuz. Bu biraz kendin getir-kendin ye mantığı elbette. En doğalı, en güzeli. Sevdiklerinle arabaya atlayıp kısa sürede gelip tüm gün eşsiz manzara eşliğinde manzaranın tadını çıkarmak. Huzura yolculuk aslında bu kadar yakınında.

 • Konaklamak isterseniz, bazı tesislerde ağaç ev tarzındaki yerlerde veya çadırlarda konaklayabilirsiniz.

Önemli Not: Ama burada, kendin getir, kendin temizle ve kendin götür mantığını atlamamalıyız. Her yeri bulduğumuzdan da temiz bırakmalıyız. Bu dünya için el ele verip, daha iyi günler için çabalamalıyız.

Yuvacık Gezi Rehberi
Yuvacık Gezi Rehberi

Bu arada; Yuvacık Barajı’nın, Kiraz dere Çayı’nda kurulması nedeniyle diğer bir ismi de Kirazdere Barajı. Her şeyden uzaklaşıp doğanın tadını çıkaracağınız bir tatil sizi bekliyor. İçindeyken renklere, doğanın güzelliğine inanamıyor insan. Eminim ki her mevsimi ayrı güzeldir Yuvacık Barajı’nın ama, havalar çok soğumadan yağışlar çok artmadan gitmek iyi bir fikir olabilir 🙂

BONUS: Hafta sonu rotaları ile ilgili Sülüklü Göl, İğneada, Kaz Dağları 

Büyük bir cennet olan Kocaeli için Sanayinin İçinde Bir Doğa Harikası

yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Sorularınız ve ayrıntılı bilgi talepleriniz için bana ulaşabilirsiniz. melisderyaokur

Sağlıkla kalın, güzel günlere…

Melis

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here