5 Latin Amerika Ülkesinin İkonik Sokak Tatları | Sokak Lezzetleri Rehberi

0

5 Latin Amerika Ülkesinin İkonik Sokak Tatları

Ucuz, otantik ve lezzetli – sokak lezzetlerine çoğumuz bayılırız, yoldan geçerken o tehlikeli ve son derece lezzetli kokular hepimizi cezbeder. Sokak yemeği yemek, sırt çantalı gezginlerin bütçesine göre iyi yemek yemesinin en iyi yoludur. Aynı zamanda gittiğiniz ülkenin kültürü ve gelenekleri hakkında da bilgi edinmiş olursunuz. Halka karışırsınız (!)

Yemek arayışınızda siz gezginlere yardımcı olmak için, Kolombiya’daki Empanada’dan Arjantin’deki Choripan’a kadar Latin Amerika’nın dört bir yanından denemeniz gereken en ikonik sokak yemeklerine yönelik bir rehber hazırladık.

1. Kolombiya – Empanada

İkonik Sokak Tatları
5 Latin Amerika Ülkesinin İkonik Sokak Tatları | Sokak Lezzetleri Rehberi

Kolombiya’nın her yerinde bulacağınız Empanada’lar bir sokak satıcısının favori tuzlusudur. Isırık büyüklüğünden çift el büyüklüğüne kadar değişen boyutlarda yağda kızartılmış bu mısır unlu hamur işleri genellikle patates, doğranmış sığır eti veya tavukla dolduruluyor ve kişnişle renklendirilyor. Ayrıca sebzeli versiyonlarını da bulabilirsiniz. Kolombiyalılar Salsa, Chili ya da Picante sos ile birlikte yemekten keyif alıyorlar.

Denemek isteyenler için buraya bir tarifini bırakıyoruz.

2. Peru – Anticucho

İkonik Sokak Tatları
5 Latin Amerika Ülkesinin İkonik Sokak Tatları | Sokak Lezzetleri Rehberi

Anticucho, Peru’da sıkça bulabileceğiniz, her türlü etten yapılabilen fakat genellikle sığır eti kullanılan ilk bakışta kuşbaşı kebabı andıran ve tahta şişlere saplarak yapılan bir sokak yemeği. Et bir şişte kavrulmadan önce sirke ve sarımsak, kimyon, acı biber gibi baharatlarla marine ediliyor; biber, soğan, mantar ve havuç gibi sebzelerle pişiriliyor. Tuzla, sirke veya limon suyuyla taçlandırılan anticucho; genellikle sarımsak, kişniş, soğan, limon suyu, bira ve sirke ile yapılan geleneksel bir sos ve haşlanmış patates ile yeniyor. Evde de rahatlıkla yapabileceğiniz lezzetlerden.

3. Meksika – Taco

İkonik Sokak Tatları
5 Latin Amerika Ülkesinin İkonik Sokak Tatları | Sokak Lezzetleri Rehberi

Popüler elde ayakta götürülen bol çeşitli Meksika yemeği. Dana eti, tavuk, peynir, domuz eti, deniz ürünleri ve sebzelerden oluşan ana malzeme üzerine avokado ve acı biber eklenerek bir tortillanın içine konuyor. Kişniş, guacamole, marul, soğan, salsa gibi bir çok malzeme de katılabilir. Taco’lar artık Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygın olarak tüketilmenin yanında dünyaya mal olmuş bir yiyecek denilebilir.

Carne Asada Taco, tarihteki ilk taco’lar olarak geçer ve orijinal versiyondur. Bu ilk tacolar, sıcak kömürlerde pişirilmiş ince et dilimlerinin ile guacamole, soğan, kırmızı biber ve limonla birlikte tortilla içerisine konmasıyla yapılmış. Bu malzemelere bağlı kalmadan da dilediğiniz malzemelerle siz de evde rahatlıkla yapabilirsiniz. Artık taco yapraklarını bir çok süpermarkette rahatlıkla bulabilirsiniz. En kötü ihtimal Doritos tarzı cipsleri kullanabilirsiniz.

Meksika Mutfağı ile İlgili Kısa Bilgiler

Bu arada Meksika sokak lezzetleri ve mutfağı açısından ülkemize oldukça benzeyen bir ülke. Özellikle dürüm yani buritto yani bizim bildiğimiz dürüm çeşitleri gerçekten muazzam. Aynı Gaziantep’teki gibi onlar da her şeyi dürebilme kabiliyetine sahipler. Pilav, tavuk, et, meksika fasülyesi, jalepano biberi, soğan, sarımsak, bolca baharat, mısır buritto kültürünün vazgeçilemez malzemelerinden. Bunun dışında Quesadilla da en popüler lezzetlerden. Bu lezzet de bizdeki gözlemeyi andırıyor. Fajita, Enchilada, Nachos, Guacamalo Sosu, Pozole, Chilaquiles, Pambazo, Mollete diğer denenmesi gereken lezzetler.

4. Brezilya – Pão de Queijo

Sokak hayatının bir yaşam tarzı olduğu ve 24 saat hayatın devam ettiği Brezilya’nın en yaygın atıştırmalığı hemen hemen her yerde bulunan sıcak küçük peynirli ekmek topları olan Pão de Queijo’dur.

Brezilyalılar bütün gün Pão de Queijo yiyebilir, hatta özellikle café- da- manhã sırasında yiyorlar. Orijin bölgesi Minas Gérais denilen yer ve çoğunlukla permesan peyniri kullanılarak yapılıyor.

İkonik Sokak Tatları
5 Latin Amerika Ülkesinin İkonik Sokak Tatları | Sokak Lezzetleri Rehberi

5. Arjantin – Choripan

Choripán, çıtrı çörek içerisinde chorizo sosisi ve çeşitli çeşnilerden oluşan bir sandviç çeşididir. Latin Amerika’da çoğunlukla sokak standlarında satıldığı için genellikle ayaküstü tüketilir.

Choripán adı sosis anlamına gelen chorizo ve ekmek anlamına gelen pán kelimelerinden türemiştir.

Sokak Lezzetleri - Choripan
5 Latin Amerika Ülkesinin İkonik Sokak Tatları | Sokak Lezzetleri Rehberi

Sokak Lezzetleri serimizin ilk yazısına da göz atmak isterseniz, sizleri buraya alalım.

Ayrıca sokak lezzetleri severler için Türkiye Sokak Lezzetleri yazı dizimizin linklerini aşağıya bırakıyorum. Plaka sırasına göre sıraladığımız bu yazılarımızda her bir şehrimizin sokak lezzetlerini bulabilirsiniz. Çoğu bizler tarafında denenmiş olan bu lezzetlerin ait olduğu şehirleri görünce çok şaşıracaksınız.

Şehirlerle Özdeşleşmiş Türkiye’nin Sokak Lezzetleri – Bölüm 1
Şehirlerle Özdeşleşmiş Türkiye’nin Sokak Lezzetleri – Bölüm 2
Şehirlerle Özdeşleşmiş Türkiye’nin Sokak Lezzetleri – Bölüm 3
Şehirlerle Özdeşleşmiş Türkiye’nin Sokak Lezzetleri – Bölüm 4

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

deryaata.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here