Almanca Öğrenme Platformları | Almanca Nasıl Öğrenilir ?

0

Almanca Öğrenme Platformları

Öncelikle yeni bir dil öğrenmeye ya da öğrenmeyi öğrenmeye hoş geldiniz.🤗 Korkularınızı çöpe atmanız için biraz kendimden bahsedeyim; 3 yıldır Almanya’da yaşıyorum c1 seviyesinde Almancam var ama bu süreç yıllarımı aldı ve almaya devam ediyor, sizin de yıllarınızı almaması için ufak bir öneri silsilesi hazırladım ve benim bazı yaptıklarımı yapmamanız gerektiğini anlatmaya çalışacağım:) Ben dilden korkan öğrenmek istemeyen bu konuda anlamsızca tembelleşen biriyim ben öğrendiysem siz hayli hayli öğrenirsiniz rahatlayın ve okumaya devam edin 🙂 ” Almanca Öğrenme Platformları ” yazımızda başlangıç seviyesinde Almanyacayı öğrenebileceğiniz platformları anlattım.

Almanca Öğrenme PlatformlarıBir dili öğrenmek gerçekten kullanmak pratik işi daha da önemlisi süreklilik işi ilk olarak bence bu korona sürecinde evde geçirdiğimiz zamanları değerlendirmenin en iyi yolu bişiler öğrenmek bu şekilde hem zaman hızlı geçer hem de kendinize yatırım yapmış olursunuz bu yüzden müthiş bir öneri ile geldim YENI BIR DIL.:)

Peki Ben Ne Yaptım? Neleri Yapmadım? Neleri Yapmalıyız?

İlk olarak bence çalışma metodunuzu bulmalısınız normalde çalışırken en iyi nasıl verim aldığınızı bulmalı onun üzerine katarak ilerletmelisiniz. Bu sizin bu süreci daha güzel geçirmenizi sağlar, mesela ben hayatim boyunca yazarak, not tutarak başladım çoğu seye ama dil için bu yeterli değil. Aslına bakacak olursak tabii ki birçok şey için yeterli değil ama böyle başlamak benim keyif alarak başlamamı sağladı. Siz de sevdiğiniz bir yol ile başlayıp sonra seviyeyi arttırarak ve yolları değiştirerek ilerleyebilirsiniz.

Almanca Öğrenme Platformları | Almanca Nasıl Öğrenilir ?

Almanca Nasıl Öğrenilir? | Almancayı Öğrenme Platformları

Bir sonraki adım olarak da kaynakları belirlemelisiniz. Mesela bir grammatik kitabi edinmelisiniz çünkü Almanca grammatik biraz komplike gelebiliyor, kaynaklar bu konuda müthiş destek sağlayacaktır ve en önemlisi kaynaklar hep Almanca olmalı. Bu bir tercih değil öğrenmek için zorunluluktur 🙂 Şimdi burada ufak tefek her bölümden kaynaklar vereceğim ve emin olun özenle, ter gözyaşı ile seçilmiş kaynaklar 🙂 Birçok kaynak içinden seçmek zor oldu ama sonunda buldum, Cornelsen Grammatik aktiv bu gramer kitabi iki kitaptan oluşuyor a1-b1, b2-c1 şeklinde, bence özet ve eğlenceli grammatik için tercih edilesi bir kitap.

 

Almanca Öğrenme Platformları | Almanca Nasıl Öğrenilir ?
Almanca Öğrenme Platformları   

Almanca Nasıl Öğrenilir? | Almancayı Öğrenme Platformları

Burada fotoğrafını gördüğünüz kaynaklar da, Almanca üniversite dil eğitimi için kullandığım daha yoğun kaynaklar. Eğer Almanca ile bir eğitim ya da çok iyi Almanca konuşmak istiyorum ben diyorsanız sizi dil konusunda sıçratacak kaynaklar diyebilirim bunlara.
Verlag Liebaug-Dartmann in kırmızı gramer kitabi hem özet gramer hem de ona dair alıştırmalar bulunan bir kitap.
Aynı yayının kelime bilgisi için hazırladığı diğer bir kaynak da turuncu kitap, kelime-kullanım alanları çizgisinde alıştırmalar içeren diğer göz bebeğim 🙂

Kitap kısmını bitirdiğimize göre şimdi çağımızın bize sunduğu internetin avantajlarını sömürelim. İlk olarak online bağımsız Almanca öğrenmek için siteleri sıralayayım:

* dw.com web sitesi ve Ich Deutsch lernen portalı.

Buralarda Almanca kelime ve dil bilgisi yüklemesi yapıp ve anlama, okuma, yazma ve tabii ki dinleme alıştırmaları yapabilirsiniz.

*deutschakademie.de ve deutsch-lernen
ise ücretsiz Almanca kurslarını damarlarımıza yüklemelik siteler.

*Goethe Enstitüsü
Yeni başlayanlara ve ileri seviyedekilere uygun alıştırmalar bilgiler bulabileceğiniz bir diğer site.

*lernox.de
ise en sevdiğim sitelerden birisidir konulara seviyelere öğrenme şekillerine göre alıştırmalar ve videolarla dolu kullanımı kolay bir site.

*Alumniportals Deutschland
Farklı seviyelere göre ses ve video arşivi bulmak için tercih edilebilir.

*Grammatisch
Bir kontrol et-alıştırma yap uygulaması. Almanca gramer testi Grammatisch,öğrendiğiniz gramer konularını tek tek alıştırma yaparak ezebilirsiniz.
Şimdi de bir podcast sever olarak buralara birkaç podcast serpiştirsem bir adım daha yukarı çıkmış oluruz gibi 🙂 Andorid’de de var.

1. Deutsche Welle – Warum Nicht?

Almanca Öğrenme Platformları
Almanca Öğrenme Platformları

A1 – A2 – B1 seviyesi için bölümlerde sırayla seviyesi artan Gazeteci Andreas in günlük yaşamından kesitler halinde ilerleyen dinlenesi podcast

2. Radio D

Almanca Öğrenme Platformları | Almanca Nasıl Öğrenilir ?
Almanca Öğrenme Platformları

A1- A2 seviyesi için bir podcast ve olaylar radyo kanalında geçiyor baya sevmiştim ben.

3. Deutsche Welle – Langsam Gesprochene

Almanca Nasıl Öğrenilir? | Almanca Öğrenme Platformları
Almanca Nasıl Öğrenilir? | Almanca Öğrenme Platformları

Nachrichten Deutsche Welle ye ait bu podcast de haberleri yavaş ve anlaşılır bir şekilde Almanca olarak dinliyorsunuz ama bu podcast için B1 seviyesi ve sonrasında daha anlaşılabilir bir podcast demek daha doğru olur.

Buraya da kendi deneyimlerimden biriktirdiğim ufak defter kenarı notları iliştiriyorum. 🙂

>> Kaynakları sıraladıktan sonra kesinlikle her gün çalışmak ve bunu bir rutin haline getirmek çok önemli. Bir gün oturup 4 saat çalışıp sonraki 2-3 gün çalışmamak bence benim en büyük hatalarımdan oldu Almanca konusunda.

>> Telefonunuzun dilini kesinlikle Almanca yapmalısınız, bu farkında olmadan size kelime yüklemesi yapıyor.

>> Instagramdan Almanca sayfaları takip etmek Almanca konuşan kişileri takip etmek de eminim bir o kadar faydalı olacaktır.

>> Bir diğer önerim sesli günlük tutmak 🤗Sesli günlük tutmak ilk zamanlar çok zor olabilir ve sesinizi dinlemek kulağınıza çok kötü gelebilir. Fakat bu o kadar güzel bir alıştırma ki bu sayede günlük eylemlerin Almanca’ sını ve kullanımını öğrenebilirsiniz. İlerledikçe ilk kaydınızı dinlediğinizde kendinizle gurur duyacaksınız!

>> Önerdiğim sitelerden seviyenize uygun textler bulup okuyup altını çizdiğiniz kelimelerle yeni bir metin yazmak ya da sesli günlük sırasında onları kullanmaya çalışmak da zahmetli ama bir o kadar faydalı bir alıştırma.
Evet şimdilik Almanca öğrenme rehberimize burada son veriyorum ama bu konuya dair yeni yazılar geleceğini şimdiden görür gibiyim umarım bu bilgiler sizin yolunuzda ki ufak tefek taşları yok etmenizde yardımcı olur ve yavaş yavaş o taşsız yoldan ilerlersiniz.

Buraya blogumu bırakıyorum. Daha farklı yazılarımı ve aslında benim minik mücadeleme dair bir şeyler merak edersen bir tık uzağındayım.🤗🤗

https://multeciguncesi.com/

Lehçe Öğrenme Başlangıç Seviyesi videomuz için Lehçe Dil Savaşları

buradan da sorularını yazabilirsin 🙂

Tschüß!!
Ich wünsche dir ein glückliches Leben 🤗🤗

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here