Şehirlerle Özdeşleşmiş Türkiye’nin Sokak Lezzetleri – Bölüm 4

0

Şehirlerle Özdeşleşmiş Türkiye Sokak Lezzetleri

Türkiye gerçekten eşi bulunmaz bir ülke. Tarihi ve turistik mekanlarının yanı sıra sahip olduğu kültür mozaiği ile de diğer ülkelere göre çok farklı bir ülke. Bu kültür mozaiğinin en çeşitli olduğu konulardan biri de sokak lezzetlerinin oldukça fazla olması. Bu konu ile ilgili yazdığımız Şehirlerle Özdeşleşmiş Türkiye Sokak Lezzetleri yazı dizisinin son bölümü olan ve plaka numarası 61-81 arasında olan şehirlerin lezzetleri ile karşınızdayız. Bakalım bu şehirlerimize gittiğinizde sizi hangi sürprizler bekleyecek.

Şehirlerle Özdeşleşmiş Türkiye’nin Sokak Lezzetleri – Bölüm 3

 

61. Trabzon Sokak Lezzetleri – Laz Böreği ve Kuymak

Kuymak
Kuymak – Türkiye Sokak Lezzetleri

Karadeniz’in en büyük ve turistik şehirlerinden biri olan Trabzon, mutfağı açısından da oldukça zengin bir şehir. Ot, hamsi ve sebze ağırlıklı yemeklerinin dışında konu açısından da ziyaretçilerini sonuna kadar tatmin ediyor. Mıhlamanın kardeşi olan, mısır unu, kolot peyniri ve bol tereyağı ile hazırlanan Kuymak, tatlılar sınıfına giren ender böreklerden olan Laz Böreği, Karadeniz pide kültürünün en havalı temsilcilerinden Trabzon Peynirli Pidesi, irmik Unu ve vanilya ile yapılan Laz Helvası, en ünlü sütlaç Hamsiköy Sütlacı, aslında Suriye kökenli olan Hudan Böreği, Antep fıstığı, hindistan cevizi, fındık, siyah üzüm ve isteğe bağlı olarak vanilya ya da mısır unu ile yapılan Pepeçula, ünü Türkiye’ye yayılan Akçaabat Köftesi bu şehrin öne çıkan lezzetlerinden. Trabzon Gezi Yazısı

62. Tunceli Sokak Lezzetleri – Dut Tatlısı

Ülkemizin sosyo-kültürel seviye açısından en iyi şehirlerinden biri olan Tunceli, sahip olduğu doğal güzelliklerle de en çok merak edilen Anadolu şehirlerinden biri. Ancak şehir mutfağı çevre illere göre bayağı bir geride kalmış. Bu konu açısından bakıldığında kara dut, çilek, irmik ve ılık süt ile hazırlanan Dut Tatlısı şehrin en meşhur lezzeti. Bir çok şehirde de yoğun olarak tüketilen Kabak tatlısı, Tunceli’de de oldukça popüler.

63. Şanlıurfa Sokak Lezzetleri – Urfa Kebabı ve Şıllık Tatlısı

Şehirlerle Özdeşleşmiş Türkiye’nin Sokak Lezzetleri – Bölüm 4
Şıllık – Türkiye Sokak Lezzetleri

Ülkemiz mutfak kültürünün en acılı temsilcisi olan Şanlıurfa, birbirinden güzel yemekleri de sunan bir şehir. Bir çok lezzet açısından komşuları Gaziantep, Adıyaman ve Diyarbakır ile benzerlik gösterse de burada yiyeceğiniz yemekler ayrı bir güzelliğe sahip olacaktır. Adana Kebabı’nın en büyük rakibi olan Urfa Kebabı, boyut olarak küçük olsa da lezzeti en az Diyarbakır Ciğeri kadar güzel olan Ciğer Kebabı, şehrin en meşhur tatlısı olan ve ceviz merkezli Şıllık Tatlısı, Çiğköfte, Menengiç Kahvesi, yöresel bir kahve olan Mırra, Lahmacun, bir çeşit lokma tatlısı olan Zingil Tatlısı şehirdeki en güzel lezzetlerden en önemlileri.

 

64. Uşak Sokak Lezzetleri – Döndürme Böreği ve Cendere Tatlısı

Sahip olduğu doğal güzelliklerle adını duyuran Uşak, yöresel mutfak açısından çok da başarılı olmasa da, oraya gittiğinizde mutlaka denemeniz gereken bazı lezzetlere sahip. Aslında  konumuzla tam alakalı olmasa da her köşe başında bulabileceğiniz ve çok hızlı servis edilen Tarhana Çorbası, ister ıspanak isterseniz peynirli olanı deneyebileceğiniz Döndürme Böreği ve cevizli baklavayı andıran Cendere Tatlısı öne çıkan lezzetlerden. Uşak Taşyaran Vadisi

65. Van Sokak Lezzetleri – Van Kahvaltısı ve Otlu Peynir

Otlu Peynir
Otlu Peynir – Türkiye Sokak Lezzetleri

Eskiden kahvaltı denince akla gelen ilk şehir olan Van şehrimiz her ne kadar bu özelliğini kaybetmiş olsa da bu şehre geldiğiniz zaman güne muhteşem kahvaltısı ile başlamanız gereken bir yer. İşte bu kahvaltıların göz bebeği ve artık namı Türkiye’ye yayılan Otlu Peynir hem orada bol bol tatmanız hem de dönerken sevdiklerinize hediye diye götürebileceğiniz bir lezzet. Bunun dışında, şerbetli tatlı Kaşık tatlısını da beğeneceğinize eminim.

66. Yozgat Sokak Lezzetleri – Parmak Çörek

Orta Anadolu şehirlerinin mutfak açısından en büyük özelliği hamur işinin yöresel yemeklerinin merkezinde olmasıdır. Yozgat mutfağı da bu tarz bir çeşitlik sunuyor. Kente geldiğiniz zaman hemen hemen tüm fırınlarda bulabileceğiniz Parmak Çörek, pastırma ve ıspanağın muhteşem buluşmasını sunan Yozgat Böreği ve diğer bazlamalardan farklı olarak içine maya konulara pişirilen Mayalı Bazlama şehrin lezzetlerinden.

67. Zonguldak Sokak Lezzetleri – Ereğli Böreği 

Ülkemizin ekonomik açıdan en önemli şehirlerinden biri olan Zonguldak doğası ile de kendine hayran bırakan bir şehir. Şehir mutfağı da bir o kadar farklı lezzetler sunuyor. Bu şehre gideceğiniz zaman denemeniz gereken ilk sokak lezzeti Ereğli ilçesine ait olan bol kıymalı Ereğli Böreği, her yörede farklı bir isme sahip olan ve Krep’in Zonguldak versiyonu olan Cizleme, şehrin mutfağında önemli bir yeri olan cevizle yapılan Cevizli Kömeç, börek algısını değiştiren Kabaklı Börek ve orijinalini Zonguldak’da yiyebileceğiniz Beyaz Baklava şehrin ünlü sokak lezzetlerinden.

68. Aksaray Sokak Lezzetleri – Çiğleme ve Sarığı Burma

Sarığı burma
Sarığı Burma – Türkiye Sokak Lezzetleri

Orta Anadolu şehrimiz Aksaray’da sokak lezzetleri biraz tatlı ağırlıklı. Tuz, un, su ve bol kaymak ile yapılan şehrin en ünlü tatlısı olan Çiğleme, bol şerbetle bütünleşen Sarığı Burma, un helvasının Aksaray’daki ismi Dolaz Helvası sıralayabileceğimiz lezzetler.

69. Bayburt Sokak Lezzetleri – Süt Böreği

Anadolu’nun en gözden ırak şehri olan Bayburt nüfus itibariyle de en küçük şehrimiz. Bu şehirdeki Baksı Müzesi dışında Bayburt’un adını çok duyamıyoruz malum. Olur ya bir gün bu şehrimize yolunuz düşerse Süt Böreğini denemelisiniz. Bunun dışında çevre illerde de sıklıkla tüketilen ama hazırlanış şekli ile farklılıklar gösteren Tel Helva, Tandır Ekmeği, İçli Kete, Su Böreği gibi ürünleri Bayburt’ta da deneyebilirsiniz.Baksı Müzesi

70. Karaman Sokak Lezzetleri – Lokur

Tam bir Anadolu Mutfağı şehri olan Karaman’da konu açısından aynı şeyi söyleyemiyoruz. Şehirde mekan açmış ulusal bazda bilinen lezzetlerin dışında şehrin kendine ait sokak lezzeti çok az. Akla gelen en ünlü yiyecek Lokur adı verilen ve tahin, yoğurt ve çeşitli malzemelerle yapılabilen Lokur. Safranbolu Gezi Rehberi

71. Kırıkkale Sokak Lezzetleri – Gölleme

Kırıkkale mutfağı da diğer Anadolu şehirlerinin mutfağı ile oldukça benzer. Bu sokak lezzetlerine de yansımış durumda. Ancak bir çok yörede Batırma diye adlandırılan mayalı hamur, tereyağı ve üzüm pekmeziyle yapılan Gölleme ve pekmezin meşhur olduğu bu şehrin Pekmez Peltesi şehrin öne çıkan lezzetlerinden.

72.  Batman Sokak Lezzetleri – Şam Böreği ve Bayram Tatlısı

Petrol şehrimiz Batman, yöresel mutfak açısından Diyarbakır’dan oldukça etkilenmiş durumda. Sokak lezzetleri açısından kendine has diyebileceğimiz Sembusek’i biraz andıran Şam Böreği, pekmez ve un ile yapılan Havdel ve bayramlarda yapılan özel bir tatlı olan Bayram Tatlısı şehrin öne çıkan lezzetleri.

73. Şırnak Sokak Lezzetleri – Kutlık

Şırnak mutfağındaki yemekler lezzetleri dışında isimleri ile de çok dikkat çekiyorlar. Yöresel isimlerle adlandırılan bu yemekleri denemenizi tavsiye ederim ancak sokak lezzetleri ile alakalı açıkçası bir şey yok. Genel olarak ülkeye mal olmuş lezzetleri şehirde yaygın olarak bulabilirsiniz. Sadece bu kategoriye en yakın olarak Kutlık’ı söyleyebiliriz. Bir nevi içli köfte olan bu lezzeti mutlaka denemelisiniz.

74. Bartın Sokak Lezzetleri – Şıpşıp Köfte

Ülkemizin en şirin şehirlerden biri olan Bartın şehri son zamanlarda iç turizmin yoğun olarak meydana geldiği bir yer. Bartın’ın kendine ait köftesi olan Şıpşıp Köfte, farklı bir börek olan Tatlı Böreği, eşi benzeri olmayan Kabak Burması, İncir ve dondurun enfes buluşması İncir Dondurması, şehrin sevilen tatlısı olup antep fıstığı ve şerbetle süslenen Kaha Tatlısı bu güzel şehrimizin güzel lezzetlerinden. Amasra Gezi Rehberi

75. Ardahan Sokak Lezzetleri – Feselli

Şehirlerle Özdeşleşmiş Türkiye’nin Sokak Lezzetleri – Bölüm 4
Feselli – Türkiye Sokak Lezzetleri

Kete olarak da bilinen bu lezzet Ardahan’da Feselli olarak adlandırılıyor. İster sade isterseniz tahinli olarak tüketebilirsiniz. Göle Kaşarı denenmesi ve alınması gereken lezzetlerden. Katmer’de en az Gaziantep kadar iddialı olan Ardahan Katmerini de mutlaka denemelisiniz. Farklı bir şekli olan Mafiş Tatlısı da bölgenin diğer ünlü tatlısı.

76. Iğdır Sokak Lezzetleri –  Fetir

Ülkemizin en doğu şehri Iğdır, tıpkı komşuları gibi etli yemekleri ile ünlenen bir şehir. Ancak sokak lezzetleri açısından tatlılar daha ön planda. Yoğurt, kuru maya, şeker, tereyağı ve yumurta ile yapılan Fetir, Un Helvasının ikizi Omaç Helvası ve Patlıcan Reçeli bu şehrin öne çıkan lezzetleri.

77. Yalova Sokak Lezzetleri – Ispanaklı Yalova Böreği

Ülkemizin bir diğer şirin şehri Yalova, Bursa ilimizin eski ilçesi olduğundan dolayı mutfak açısından Bursa’nın oldukça etkisinde kalmış. Elde açılan yufkaya konulan ıspanak, yoğurt ve peynir ile yapılan Yalova Böreği, bir krep çeşidi olan Termal Tatlısı, ceviz ya da fıstık ile yapılan yufka tatlısı Yalova Sütlüsü şehrin en güzel sokak lezzetlerinden.

78. Karabük Sokak Lezzetleri – Safranbolu Bükmesi

Safranbolu sayesinde ülkemizin en çok iç turist çeken şehirlerinden biri olan Karabük ilgi çekici bir çok sokak lezzeti de bulunuyor. Bunlardan biri diğer pidelerden farklı bir görüntüsü olan kıyma-ıspanak-soğanla yapılan Safranbolu Bükmesi, Osmanlı mirası Zerde, incecik yufkası ile Safranbolu Baklavası, son olarak envai çeşit Çullu Börek şehrin enfes lezzetleri.

79. Kilis Sokak Lezzetleri – Kilis Katmeri ve Cennet Çamuru

Cennet Çamuru
Cennet Çamuru – Türkiye Sokak Lezzetleri

Hem Türkiye’nin en ünlü mutfaklarından hem de Kilis’i eskiden bünyesinde bulunduran Gaziantep’e komşu olmasına rağmen, bambaşka bir mutfağa sahip olan Kilis’te özellikle tava yemekleri muhteşem. Sokak lezzetleri açısından tatlılar daha ön planda. Antep katmerinden farklı bir lezzete sahip olan ve kızartılarak yapılan Kilis Katmeri ve tamamen kendine has bir tadı olan Cennet Çamuru bu küçük şehre geldiğinizde denemeniz gerekenlerden.

80. Osmaniye Sokak Lezzetleri – Etli Kömbe ve Osmaniye Simidi 

Gaziantep – Adana arasında bulunan ve her iki şehrin mutfağından etkilenen Osmaniye kendine has lezzetleri ve doğasıyla adından söz ettiren bir şehir. Her köşe başında bulunan Osmaniye Simidi sabah çaylarınızın vazgeçilmezi olacak. Özellikle bayramlarda yapılan tatlı Bayram Kömbesi ve şanslıysanız ev yemekleri yapan yerlerde hazır halde bulabileceğiniz Etli Kömbe, yöresel ürünü olan yer fıstığını şeker ve susam ile bir araya getiren Tatlı Yer Fıstığı, Amanos dağlarında bolca bulacağınız kızılcıktan yapılan Kızılcık Şurubu ve Nar Ekşisi Şerbeti bu şehrin en güzel sokak lezzetlerinden.

81. Düzce Sokak Lezzetleri – Melengücceği Tatlısı

Listemizin son sırasında ülkemizin en son ili olan Düzce var. Karadeniz ve Çerkez mutfağının oldukça etkisinde olan Düzce’de her iki mutfağa ait enfes yemekler var. Sokak lezzetleri de aynı doğrultuda. Ancak kendine has olarak nitelendirebileceğimiz en meşhur yiyeceği Melengücceği Tatlısı. Manda kaymağı, süt, yumurta, fındık yağı, buğday unu, dartı ve bol miktarda ceviz, fındık, bal ile hazırlanan bu bol malzemeli tatlıyı mutlaka denemelisiniz.

Böylece tüm şehirlerimizi tamamlamış olduk. Aşağıda ve yukarıda plaka numaralarına göre sıraladığımız diğer yazıları da bulabilirsiniz.

Sağlıklı seyahatler

Şehirlerle Özdeşleşmiş Sokak Lezzetleri Bölüm 1

Şehirlerle Özdeşleşmiş Sokak Lezzetleri Bölüm 2

Şehirlerle Özdeşleşmiş Sokak Lezzetleri Bölüm 3

Önceki İçerikKış Tatili İçin Gidilmesi Gereken 10 Yer
Sonraki İçerikGiresun Gezi Rehberi | Bir Giresunlunun Gözünden Fındığın Başkenti Gezisi
Merhabalar ben Reşat Taman, Diyarbakır doğumlu, seyahat ve fotoğrafçılık tutkusu ile yanıp tutuşan, 14 senedir fırsat buldukça hayallerinin peşinden gitmek için Dünya’yı arşınlayan ve bu hayalleri gerçekleştirirken gittiği her yerde zıplayarak imzasını koyan, 32 yaşında kısmi zamanlı bir gezginim. Normalde fotoğraflarımdan bile anlayacağınız üzere, enerjimi işime de yansıtarak, Gaziantep’te İpekyolu Kalkınma Ajansı’nda 7 yıldan bu yana Yatırım Uzmanı ve Eğitmen olarak görev almaktayım. 14 senede 3 kıta ve 60 ülkeden 300'e yakın şehir gezdim. Hatta bazı şehirler/kasabalara ayak basan ilk Türk olduğum konusunda iddialıyım. Seyahatlerime başlarken önce bir kıtayı bitirip sonra diğerlerine başlayacağım demiştim. Bu yüzden ilk Avrupa kıtasını İzlanda hariç tamamen bitirdim. Son zamanlarda özellikle zaman ayırma anlamında seyahatin zor olduğu Afrika ve Asya kıtalarına başladım. Son olarak benim için işin en zevkli kısmı olan zıplama muhabbetinden de bahsetmek istiyorum. Ben oldum olası kadraj karşısında durup poz vermeyi ya da selfie çekmeyi bir türlü sevemedim. Ama sonuçta gittiğimiz yerlerde bir hatıramız olmalıydı. Ben de kendime bir imza bulmaya karar verdim. Bu imza öyle bir imza olmalıydı ki benim seyahate olan aşkımı, tutkumu ve enerjimi yansıtmalıydı. Sonunda gittiğim tüm şehirlerde ve kasabalarda zıplayarak yüzlerce imzadan oluşan bir koleksiyonum oldu. Seyahat tutkumuzun hiçbir zaman sönmemesi dileğiyle...
PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here