Sokak Lezzetleri Rehberi: 11 Avrupa Ülkesinin İkonik Sokak Tatları

0

11 Avrupa Ülkesinin İkonik Sokak Lezzetleri

Ucuz, otantik ve lezzetli – sokak lezzetleri hepimizin bayıldığı tatlar, yoldan geçerken o tehlikeli ve son derece lezzetli kokular hepimizi cezbeder. Sokak yemeği yemek, sırt çantalı gezginlerin bütçesine göre iyi yemek yemesinin en iyi yoludur. Aynı zamanda gittiğiniz ülkenin kültürü ve gelenekleri hakkında da bilgi edinmiş olursunuz. Halka karışırsınız (!)

Yemek arayışınızda siz gezginlere yardımcı olmak için, Çekya’daki Trdelník’ten Almanya’daki Currywurst’e kadar Avrupa’nın dört bir yanından denemeniz gereken en ikonik sokak yemeklerine yönelik bir rehber hazırladık.

1. İtalya Sokak Lezzetleri – Foccacia

İtalya sokak lezzetleri açısından en az Türkiye kadar çeşitli ve iddiali bir yer. Calzone, Pani câ Mèusa, Focaccia ekmekleri, Seafood Fritto Misto adı verilen karışık kızartma külahlarının her biri hepimizin aklını başından alıyor.

Bunların arasından en klasikleşmiş olan Focaccia, yüksek glütenli un, yağ, tuz, su ve mayadan yapılan bir İtalyan ekmeğidir. Kalın bir tabaka halinde yuvarlanan veya preslenen bu ekmekler, geleneksel olarak taş fırında pişiriliyor. Kabartmadan ve pişirmeden önce zeytinyağı ve tuzla harmanlanıyor. Focaccia, genellikle otlar, peynir veya soğan gibi diğer malzemelerle dolduruluyor. Görüntüsü bir pizza dilimine benziyor ama meze, garnitür, ara öğün veya sandviç ekmeği olarak servis edilebiliyor. Orjinali olarak geçen ve benim de en sevdiğim çeşidi, soğanlı olanı mutlaka denemelisiniz.

Sokak Lezzetleri Rehberi: 11 Avrupa Ülkesinin İkonik Sokak Tatları

2. Almanya Sokak Lezzetleri – Currywurst

Alman sosisleri, Amerikan sosislerini utandıracak lezzetlere ulaşabiliyor. Özellikle Currywurst oldukça ikonik. Domuz sosisi buharda pişirilir, kızartılır ve daha sonra köri, baharatlı ketçap ve köri tozu ile tatlandırılarak dilimlenir. Genellikle patates kızartması ile servis ediliyor. Son derece lezzetli ve çok ucuz! 2 £ için bulabileceğiniz en iyi lezzetlerden biri.

Sokak Lezzetleri Rehberi: 11 Avrupa Ülkesinin İkonik Sokak Tatları

3. İngiltere Sokak Lezzetleri – Fish&Chips

Fish&Chips, günümüzün en ikonik İngiliz yiyeceklerinden biridir, ancak kökleri Avrupa’nın başka yerlerinde yatmaktadır. Fransa veya Belçika üzerinden gelen patates kızartması ve Portekiz ve İspanya yoluyla gelen kızarmış balık Girişimci İngilizler tarafından servis edilmeye karar veriliyor. Tuz ve sirke ile kızartılır ve yanında yumuşak bezelye, köri sosu veya ketçap ile servis edilir.

Sokak Lezzetleri Rehberi: 11 Avrupa Ülkesinin İkonik Sokak Tatları

4. Türkiye Sokak Lezzetleri – Kokoreç

Türkiye için söylenecek çok söz var arkadaşlar, ama sokak lezzeti deyince benim aklıma ilk gelen Kokoreç’i yazmak istedim. Yunanistan vb. ülkelerde Kokoretsi olarak bilinen (Ah! Tabi kii Yunanistan’da bu da var!) geleneksel bir Türk sokak yemeğidir Kokoreç. Ancak Türk ve Yunan versiyonlar arasında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Yunan mutfağında ciğer, böbrek, kalp, karaciğer gibi kuzu sakatatı karıştırılarak, Türkiye’de ise hiçbir ek katkı maddesi olmaksızın has ve öz ince ve kalın bağırsak kullanılarak yapılıyor.

Sokak Lezzetleri Rehberi: 11 Avrupa Ülkesinin İkonik Sokak Tatları

5. Bosna Hersek Sokak Lezzetleri – Ćevapi

Bosna Hersek’te sıklıkla karşılacağınız, damak tadımıza aşırı aşırı uygun bu yemeğe bayılacaksınız. Basitçe, yağlı bir çeşit pide içine köfte, kaymak ve soğan ile servis ediliyor. Bu kadar mı deyip lezzetini küçümsemeyin, olay yağlı pidede 🙂

Sokak Lezzetleri Rehberi: 11 Avrupa Ülkesinin İkonik Sokak Tatları

6. İspanya Sokak Lezzetleri – Churros

Artık İspanya’nın değil de İstanbul’un sokak lezzeti haline gelen bu lezzet, benim damak tadıma çok uymayan çok kalorili bir tat, ama tatlıseverler eminim sevecektir. Ben İspanyollardan daha iyisini beklerdim sanırım.

Yaramaz Churros, İspanya’da seyahat eden aç, sırt çantalı gezginler için bir zorunluluktur. Bu taze kızarmış çörek çubukları yeterince tatlı değilmiş gibi, eritilmiş çikolatayla servis edilirler. Çoğu yerde  £3’ya bulabilirsiniz.

Sokak Lezzetleri Rehberi: 11 Avrupa Ülkesinin İkonik Sokak Tatları

7. Yunanistan Sokak Lezzetleri – Gyros

En sevdiğim mutfaklardan birine geldik! Eminim Ege ve Akdeniz lezzetleri severler de benim gibi düşünüyordur. Yunanistan’da £2-£2,50’ya Gyros ile beslenerek hayatta kalabilirsiniz. Geleneksel olarak kuzu, tavuk veya domuz etinin dikey bir şekilde pişirildiği ve daha sonra domates, soğan, patates kızartması ve tzatziki sosu ile doldurulmuş bir lavaş ya da pide içinde servis edilmek üzere dilimlendiği bir Yunan et lezzetidir. Genellikle kırmızı biber, sarımsak tozu, kekik, karabiber ve kuru maydanoz ile bazen tarçın, kimyon, hindistan cevizi ve sumakla baharatlanır. Aynı bizim döner, evet 🙂

Sokak Lezzetleri Rehberi: 11 Avrupa Ülkesinin İkonik Sokak Tatları

8. Ukrayna Sokak Lezzetleri – Vareniki

Mantı türevlerine zaafı olan biri olarak, tabii ki Vareniki de benim için bir istisna olmadı. Bu ufacık hamurların içerisine genellikle kıyma, patates, lahana, mantar veya peynir konularak çeşitli versiyonlar yapılıyor. Size genellikle buharda pişirme veya kızartma seçeneği sunuluyor, daha sonra üzerine kızarmış soğan ekleniyor ve Smetana adı verilen ekşi krema (tadı yoğurdu oldukça andırıyor fakat biraz daha yağlı ve yoğun) ile servis ediliyor. Bu lezzeti tüm yerel festivallerde görebilirsiniz, ve Ukraynalılar alkol kullandıktan sonra gece geç saatlerde Vareniki yemeyi oldukça seviyorlar.

Sokak Lezzetleri Rehberi: 11 Avrupa Ülkesinin İkonik Sokak Tatları

9. Macaristan Sokak Lezzetleri – Lángos

Lángos, su, un, maya, şeker ve tuzdan oluşan bir hamurun altın-kahverengi bir renk elde edene kadar kızartılmasıyla yapılan bir Macar spesiyalitesidir. Lángos, geleneksel olarak atıştırmalık olarak taze ve ılık olarak tüketilir. İçerisine ekşi krema, rendelenmiş peynir ve sarımsak sosundan ve tuza kadar her şey konulabilir, ancak genellikle sade tüketilir.

Bazı tarihçiler Lángos’un Türk etkisi altında yaratıldığına inanırken, bazıları eski Romalılardan geldiğine inanıyor. Bu popüler sokak yemeği, Macaristan, Avusturya, Hırvatistan ve Romanya’daki tüm fuar, festival, plaj ve eğlence yerlerinde bulunabilir.

Sokak Lezzetleri Rehberi: 11 Avrupa Ülkesinin İkonik Sokak Tatları

10. Belçika Sokak Lezzetleri – Pommes Frites

Belçika’da her yerde bulunan Pommes Frites, bizim patates kızartması olarak bildiğimiz şeydir. Bu çok sevilen ve lezzetli atıştırmayı hangi ülkenin icat ettiği konusunda Fransa ile Belçika arasında epeyce anlaşmazlık var ama sanırım her şey Afyon/Emirdağlıların başının altından çıktı! Şaka bir yandan Belçikalıların patates kızartmalarını ne şekilde yapmaları gerektiğini kesinlikle bildiklerini söyleyebiliriz. İki kez kızartılıp bir kağıt külahta taze olarak servis edilir, sıcak, dışı çıtır, içi yumuşak bu kızartmalar, ketçap ve mayonezin yanı sıra ünlü Andalouse sosu ile servis edilir. Bir de üzerine karamelize soğan attıklarında damaklarınızı, parmaklarınızı yiyorsunuz.

Sokak Lezzetleri Rehberi: 11 Avrupa Ülkesinin İkonik Sokak Tatları

11. Çekya Sokak Lezzetleri – Trdelník

Trdelník, nam-ı diğer bacalı kek anlamına gelen “chimney cake”  Çekya sokaklarında en sık karşılacağınız lezzettir. Spiral şeklindeki bu çörekler, hamurun büyük bir şiş etrafına sarılmasıyla yapılır, daha sonra bir ızgarada pişirilir, şekerle sarılır ve Nutella ile servis edilir. Bu aşk değil de nedir!? Afedersiniz Churros da ne?

£ 3’ya yiyebileceğiniz bu tatlı lezzet Prag’da tam anlamıyla her yerde. Yemekten önce mutlaka Eski Şehir Meydanı’ndaki köşe duraktan bir tane almanızı öneririz.

Sokak Lezzetleri Rehberi: 11 Avrupa Ülkesinin İkonik Sokak Tatları

Sokak lezzetlerine bayılanlar için Türkiye Sokak Lezzetleri yazı dizimizin linklerini aşağıya bırakıyorum.

Şehirlerle Özdeşleşmiş Türkiye’nin Sokak Lezzetleri – Bölüm 1
Şehirlerle Özdeşleşmiş Türkiye’nin Sokak Lezzetleri – Bölüm 2
Şehirlerle Özdeşleşmiş Türkiye’nin Sokak Lezzetleri – Bölüm 3
Şehirlerle Özdeşleşmiş Türkiye’nin Sokak Lezzetleri – Bölüm 4

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

deryaata.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here