İç Anadolu Bölgesi Milli Parkları – Türkiye’deki Milli Parkımız

0

İç Anadolu Bölgesi’ndeki 7 Milli Parkımız

İç Anadolu Bölgesi ile devam ettiğim yazı serisinde yine hem ülkemizin doğal güzelliklerine sahip hem de tarihine tanıklık eden yerleri anlatacağım. Ülkemizdeki 44 Milli Parktan 7 tanesi bu bölgede yer almaktadır. Aşağıda listeleyeceğim bu parklar Kayseri, Niğde, Adana, Konya, Ankara ve Yozgat illerinin sınırları içindedir. Şimdi İç Anadolu Bölgesi Milli Parkları yazıma geçelim. Keyifli okumalar…

Aladağlar Milli Parkı

Bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliği nedeniyle bölgede yer alan ve dağın bir kısmı olan Hacer Ormanı Tabiat Parkı 1995 yılında milli park ilan edilmiştir. Kayseri, Niğde ve Adana illerinin sınırları içinde bulunmaktadır. Aladağlar, Toros bölgesindeki en yüksek zirvelere sahip olmasının yanında görülmeye değer doğal güzellikleriyle de dikkat çekmektedir. Bunlardan en bilindikleri Buzul Gölleri ve Karpuzbaşı Şelaleleridir.

İç Anadolu Bölgesi Milli Parkları – Aladağlar Milli Parkı – Kaynak

Milli Park sınırları içinde ve aslında Aladağlar’da farklı rakımlarda farklı bitki ve hayvan türlerine de rastlanmaktadır. Bunlardan en yaygın olanları yaban domuzu, yaban keçisi, kurt, çakal, sansar gibi yırtıcı ve ötücü kuşlardır. Bitki olarak da güney bölümde kızılçam, sedir, karaçam, Toros göknarıyaygındır. Kuzey yamaçlarda ise İran-Turan bitki topluluğuna ait bozkır türleri yaygındır.

3500 m üzerinde 50’den fazla doruk noktasına sahip olan Aladağlar bu özelliği nedeniyle özellikle Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarından dağcılık faaliyetine olanak sağlamaktadır. Demirkazık Köyü hem bu faaliyet için hem de bölgeye ziyarete gelen kişiler için konaklama imkanına da sahiptir.

Beyşehir Gölü Milli Parkı

Türkiye’nin en büyük milli parkı olan ve Konya’daki Beyşehir Gölü’nün yakınında bulunan park 1993 yılında bu ünvanı almıştır. Beyşehir Gölü Milli Parkı aynı zamanda Türkiye’deki en çok ziyaretçi alan doğal mekan olarak da bilinmektedir.

Park, birçok bitki türü ve göldeki körfez ve koylar sebebiyle hem izlemesi, ziyaret etmesi keyifli alanlar sunarken hem de göl sularından yapılabilecek sporlara da olanak sağlamaktadır. Aynı zamanda Selçuklu Dönemi’nden kalma zenginlikleriyle de ülkemizin önemli değerlerinden biridir. Birçok balık ve diğer sulak alanda yaşayan canlıların varlığı ile faunası da oldukça geniştir. Tarih ve doğanın iç içe geçtiği bu tür alanlar her zaman ziyaretçilerine dolu dolu bir seyahat deneyimi sunmaktadırlar.

Beyşehir Gölü Milli Parkı - İç Anadolu Bölgesi Milli Parkları
Beyşehir Gölü Milli Parkı – İç Anadolu Bölgesi Milli Parkları – Kaynak

Mayıs ve Ekim ayları arasında Beyşehir Milli Parkı’nı ziyaret eden kişi sayısında bir yoğunluk yaşanmaktadır. Ancak bu bölge dört mevsim ayrı bir tadı olan, farklı deneyimler yaşatabilecek potansiyele sahip olan bir milli parktır.

İstiklal Yolu Milli Parkı – İç Anadolu Bölgesi Milli Parkları

2008 yılında Milli Park ilan edilen ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında birçok ayak izini taşıyan İstiklal Yolu Milli Parkı, İnebolu sahilinden başlayıp Kastamonu ve Çankırı üzerinden Ankara’ya kadar uzanan, Kurtuluş Savaşı boyunca cephanenin kağnılarla taşındığı 340 km’lik bir yoldur.

Kastamonu Valiliği tarafından İnebolu-Kastamonu arasındaki 95 km’lik bir kısım yürüyüş yolu olarak da düzenlenmiştir. 2006 yılından bu yana her sene İstiklal Yolu ve Atatürk Yürüyüşü düzenlenmektedir.

Sakarya Meydan Muharebesi Milli Parkı

Tarihimizdeki en önemli ve dönüm noktası niteliğindeki Sakarya Meydan Muharebesi’nin yapıldığı alan 2015 yılında Sakarya Meydan Muharebesi Milli Parkı olarak ilan edilmiştir. Ankara ilinin Polatlı ve Haymana ilçe sınırları içinde yer almaktadır. Milli park içinde İstiklal harbinin gerçekleştiği Mangal Dağı, Türbe Tepe, Yıldız Dağı, Duatepe, Karatepe, Kartaltepe, Sarıçal Dağı yer almaktadır.

Soğuksu Milli Parkı – İç Anadolu Bölgesi Milli Parkları

Ankara, Kızılcahamam’da yer alan ve 1959’da milli park ilan edilen Soğuksu Milli Parkı, volkanik bölge olması nedeniyle birçok sıcak ve soğuk su kaynağına sahiptir. Arhut ve Tolubelen Tepeleri parkın en yüksek alanlarıdır.


Soğuksu Milli Parkı – İç Anadolu Bölgesi Milli Parkları Kaynak

Park alanında birçok bitki türüyle birlikte kuş türüne de rastlanmaktadır. Tehdit altında olan kuş türleri bile bu alanda bulunmaktadır. Parkın yaklaşık üçte birlik alanı halkın kullanımına açık olup kalan kısmı doğa koruma alanıdır. Konumu nedeniyle ziyaretçi sayısı yüksektir. Soğuksu Milli Parkı içinde, halka açık olan kısımda restoran, konaklamalı spa merkezi yer almaktadır.

Kaplıcaları ile bilinen milli park aynı zamanda hiking, trekking, fotoğrafçılık, kampçılık ve kuş gözlemciliği gibi aktivitelere ev sahipliği yapmaktadır.

Sultansazlığı Milli Parkı

Kayseri il sınırları içinde bulunan Sultansazlığı Milli Park flora ve faunasıyla tam bir cennet diyebileceğimiz yerlerden. Adını Osmanlı Dönemi’nde sultanların burada konaklamasından aldığı söylenmektedir. Milli park alanının kuzeyinde Erciyes Dağı, doğusunda Develi Dağı, güneyinde Aladağlar ve batısında Karadağ ile Hodul Dağı bulunuyor.

Sultansazlığı Milli Park - İç Anadolu Bölgesi Milli Parkları
Sultansazlığı Milli Park – İç Anadolu Bölgesi Milli Parkları Kaynak

Sultansazlığı Milli Parkı bugüne kadar 301 farklı türde kuşun görüldüğü ve kuş gözlemciliği için Manyas Gölü Kuş Cenneti’nden sonra ikinci sırada gelen en büyük gözlem alanıdır. Bu milli parkı değerli kılan ise nadir bir ekosistem oluşu, nesli tehlikeye düşmüş veya düşebilir türlerin de yer aldığı kuş türlerinin beslenme, barınma ve kuluçka alanı oluşu, Avrupa’da turna, flamingo, akbalıkçıl, kaşıkçı kuşlarının bir arada kuluçkaya yattığı tek alan oluşudur. Bu sebeple sadece ulusal değil uluslararası arenada da öneme ve değere sahiptir.

Yozgat Çamlığı Milli Parkı

Ülkemizin ilk milli parkı olan Yozgat Çamlığı Milli Parkı, 1958 yılında bu ünvana sahip olmuştur. Şehre olan yakınlığı nedeniyle ziyaretçi sayısı yüksek olup dinlenme, eğlenme, doğa yürüyüşleri, kampçılık, konaklamalı seyahat gibi tercihler için uygundur.

Değerli bir floraya sahip olup içinde bulunan bir çam çeşidinin bir tek Kafkaslar’da olduğuna dair tespitler yer almaktadır.

Milli Parklar yazı serisine diğer bölgeler için de devam edeceğim. Seyahatlerinizden önce mutlaka gittiğiniz il sınırları içinde veya yakınında böyle alanlar olup olmadığını kontrol etmenizi tavsiye ederim. Böylece seyahatleriniz çok daha dolu geçecektir.

Diğer yazılarım için buraya bakabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek birkaç yazımızın linkini sizler için buraya bırakıyorum.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Milli Parkları – Türkiye’deki Milli Parklar

Ege Bölgesi Milli Parkları – Türkiye’deki Milli Parklar

Doğu Anadolu Bölgesi Milli Parkları; Türkiye’deki Milli Parklar

Yolunuz hep açık olsun, sevgiler..

Ezgi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here