Dalyan Tekne Turu | Muğla Tekne Turları Bölüm 1

Dalyan Tekne Turu | Muğla Tekne Turları Bölüm 1

ülkemizde mavi ile yeşilin bir araya geldiği en renkli bölgelerinden olan Muğla’da özellikle yaz aylarında yapılacak en keyifli aktivitelerden biri tekne turlarıdır. Başka bir yazımda size Antalya da ki tekne turlarından bahsetmiştim. Bu yazımda size bu sefer Muğla da ki küçük yazlık bölgemiz Dalyanda ki tekne turundan bahsedeceğim. Sizde bu keyifli tur için detaylı bilgileri Dalyan Tekne Turu |Muğla’da Yapılacak Huzur Dolu 1 Tekne Turu Gezisi yazımın devamını okuyarak bulabilirsiniz.

Dalyan Tekne Turu

Dalyan Muğla’nın Ortaca ilçesine bağlı tatlı bir yazlık bölgedir. Dalyanı diğer Muğla ilçelerinden ayıran en güzel özelliği gündüzleri ve akşamları bir deniz kenarında değil bir göl kenarında geziyor oluşunuzdur.

Dalyan Tekne Turu | Köyceğiz Gölü

Dalyanda tekne turları diğer yerlerin aksine küçük teknelerle yapılmaktadır .Tur başlangıcı dalyan gölünden olduğundan ve göl üzerinden gittiğinden küçük teknelerle yapılmaktadır. Dalyan limanına geldiğinizde dalyan tekne kooperatifinin çok fazla teknesini görebilirsiniz. Buda teknede yer bulma sıkıntısı yaşamadan tekne turunu yapmanıza olanak sağlamış olur.

Tur her gün 10:30 gibi başlayıp 17-18 gibi bitmektedir. Tur fiyatı 75 tl dir. Diğer tur konseptlerinde olduğu gibi öğle yemeği olmaktadır. Fakat diğer turlardan farkı yemeği teknede değil göl kenarında bir restoranda yiyorsunuz. Tekneler sizi göl kenarında ki restoranlara getirip bol seçenekli ve lezzetli bir yemek yedirmiş oluyor. Teknede yemek seçeneği olan teknelerde olabiliyor.

Tur öncelikle çamur banyosuna gidiyor. Burada isteyenler çamur banyosuna katılabiliyor. İsteyenler bir şeyler içip bekleyebiliyor. Çamur banyosu ve bir şeyler içmek için ekstra ücret ödenmektedir. Tekne turuyla gelseniz bile girişte 2021 yılı için 15 tl ücreti bulunmaktadır. Bunlarında ikisi de tercihiniz değilse göl kenarında teknenin sonraki rotası için ağaçlar altında bekleyebilirsiniz. Çamur banyosu için tl giriş ücreti bulunmaktadır.

Dalyan Tekne Turu | Dalyan Kanalı
Dalyan Tekne Turu | Dalyan Kanalı

Çamur banyosunun ardından Köyceğiz gölünde yüzme molası veriliyor. Belkide turun en keyifli yanlarından biri kaldırma kuvveti olmayan tatlı bir suda yüzmek. Kısa sürede olsa bu deneyimi yaşamalısınız 🙂

Gölde yüzme molası ve öğle yemeği sonrasında gölden başlayarak İztuzu plajına doğru yol alıyoruz. Bu yolculuk esnasında duvarlardaki kral mezarlarını göreceksiniz tekne bu alanda daha yavaş ilerlemektedir ve bu yolculuk esnasında caretta carettaları görme olasılığınız çok yüksek gözünüzü dört açmalısınız 🙂

İztuzu plajına varıp tekneden indikten sonra bir tarafınızın göl bir tarafınızın uçsuz bucaksız deniz olduğunu fark edeceksiniz. Bu da size kendinizi çok özel bir yerde olduğunuzu bir kez daha hissettirecektir. İztuzu plajının 5 km kadar sahil alanı bulunmaktadır. Denizi kum ve öğleden sonra vardığımızda hafif dalgalıydı. Araç ile de ulaşım sağlanabilmektedir. Özel olarak gelirseniz plaja belli bir miktar giriş ücreti ödemelisiniz. Belli saatlerde kapalıdır çünkü caretta carettaların yaşam alanıdır.

Dalyan Tekne Turu | İztuzu Plajı
Dalyan Tekne Turu | İztuzu Plajı

İztuzu plajının ardından dönüş yoluna giderken teknenin son uğrak noktası Kaunos Antik Kenti oluyor. İsteyenler Kaunos antik kentini gezerken isteyenler teknede bekleyebilirler. Antik kente gitmek istemeyenler için iztuzundan bu detayı belirterek direk dalyana dönen teknelere de binebiliyorsunuz.

Kaunos antik kente giriş ücreti 14 tl dir müze kart geçerlidir .Kaunos antik kentte gitmek için tekneden indikten sonra bir süre yürüyüp biraz yokuş çıkıyorsunuz .

Klasik, HelenistikRoma ve Bizans dönemlerinin izlerinin taşındığı bir liman şehridir, dalyan deltası oluştukça denizden uzaklaşmıştır. İçerisinde ki en güzel yapılardan biri neredeyse tamamı duran Tiyatro ve gölü gören manzaralardır. Kaunos antik kenti ile ilgili şöyle bir hikaye anlatılmaktadır; Apollo’nun oğlu Karya Kralı Miletos’un ikizleri bebekleri olur. Erkeğe Kaunos, kıza ise Byblis ismi verilir. Bebekler büyüdüklerinde Byblis, erkek ikizine âşık olur. Bu aşkın kardeş sevgisi olmadığı görülür. Ancak ikizinden karşılık bulamaz. Bu yasak aşkı öğrenen kral, oğlunu ülkesinden kovar o da ülkeyi terk ederek kendi ismiyle olan bu şehir kurar. Bu antik kenti mutlaka görmelisiniz.

Dalyan Tekne Turu | Kaunos Antik Kent
Dalyan Tekne Turu | Kaunos Antik Kent
Dalyan Tekne Turu - Kaunos Antik Kent
Dalyan Tekne Turu – Kaunos Antik Kent

Kaunos antik kentinden sonra yavaş yavaş dönüş yoluna geçiyoruz ve bu keyifli dalyan tekne turunu noktalamış oluyoruz. Dalyandan ayrıca ekincik koylarına ve sultaniye kaplıcalarına da turlar olmaktadır.

Bu yazımda size Muğla’nın en sevilen tekne turlarından Dalyan tekne turunu anlatmış oldum. Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle.

Önceki yazılarım Antalya tekne turları ve Gölyazı gezilecek yerler için linklere tıklayabilirsiniz.

Bana soru ve yorumlarınız için instagramda buradayım; didemgeziyor

Sevgiler

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.