Antalya Tekne Turu Rotaları | Antalya’da Yapılacak 4 Harika Tekne Turu

Antalya Tekne Turu Rotaları | Antalya’da Yapılacak 4 Harika Tekne Turu

Ülkemizinde mavi ile yeşilin bir araya geldiği en renkli bölgelerinden olan Antalya’nın özellikle yaz aylarında ki en keyifli aktivitesi hiç kuşkusuz tekne turlarıdır. Bu yazımda size Antalya da ki tekne turlarından bahsedeceğim. Sizde bu keyifli turlar için güzel detayları Antalya Tekne Turu Rotaları / Antalya’da Yapılacak 4 Harika Tekne Turu yazımın devamında bulabilirsiniz.

Suluada | Antalya Tekne Turu Rotaları
Suluada – Adrasan – Antalya Tekne Turu Rotaları

Antalya Tekne Turu Rotaları

1. Sulu Ada Tekne Turu

Antalya’da Olympos ve ya Adrasana giderseniz önceliğiniz Sulu ada tekne turuna katılmak olmalı. Sulu ada tekne turuna ben Adrasandan katıldım. Olympos’tan tekne turları kalkmamaktadır, tekne girişine izin verilmemektedir bu bilgi aklınızda olsun.

Tur sabah 10 gibi başlayıp akşam 17-18 gibi bitmektedir. Tur fiyatları 2020 yılı itibariyle 150 tl idi. Turlar genelde aynı konsepte olmaktadır. Öğle yemeği ve dönüşe doğru meyve ikramı şeklindedir.

Tur aşk adası (lacivert koy ) , sulu ada ve birkaç koya daha  gitmektedir. Hava şartları ve durulan noktanın kalabalığına göre rotada değişiklikler olabilmektedir.

Sulu ada Maldivlerin Türkiye benzeri olarak geçmektedir. Suyu sıcak ve harika turkuaz rengi ile kesinlikle görülmesi gereken en keyifli adalardan biridir.

2. Adrasan Tekne Turu

Adrasanda sulu ada tekne turu dışında Adrasan koylarının gezildiği ayrı bir tekne turu daha yapılmaktadır. Adrasan etrafında ki Akseki koyu, Korsan Koyu, Yalancı Koy, Sazak Koyu ve Ceneviz koyu rotalarında geziyor. Zamandan dolayı o tura katılamadım bu sene ona da katılıp yorum ve tavsiyelerimi yazıyor olacağım.

3. Kaş – Kekova (Batık şehir)/Kaleköy Tekne Turu

Antalya’nın küçük ve sevimli ilçesi Kaş için tatil planlaması yaptıysanız bir gününüzü tekne turuna ayırmalısınız. Yaz dönemlerinde tekne turlarında yoğunluk oluştuğundan rezervasyonlarınızı bir kaç gün önceden yapmayı unutmamalısınız.

Kekova ve Kale köy için tekne turuna 2 defa katıldım. İlkinde bizi Kekova karşısında ki Üç ağza getirip oradan tekne turuna başlanılmıştı ikincisinde tekneler kaş merkezinde ki marinadan kalkmıştı. Deniz üzerinden uzun süreceği için bu şekilde gidiliyor bilgisi vermişlerdi. Tura başlamadan önce bu detayı sorabilirsiniz. Dönüş yolunda biraz dalgalı olabiliyor ama deniz yolundan gidip gelmek yine de daha keyifli.

Tur sabah 9:30 gibi başlayıp akşam 18 gibi bitmektedir. Diğer turlarda olduğu gibi öğle yemeği ve akşamüzeri meyve servisleri olmaktadır. Tur fiyatları 2020 yılı itibariyle 150 tl.

Tekne turu ilk olarak akvaryum koyuna gitmektedir. Denizi gerçekten berrak ve turkuaz renginde olan bu denizde yüzmek oldukça keyiflidir. Tur esnasında gizli mağaraları görme şansınızda bulunmamaktadır. Tekneler mağaraya tamamen giriş yapamıyor ama bir kaç fotoğraf çekme şansınız oluyor.

Sonrasında Kekova (Batık şehir) yanından sakince geçmektedir. Fakat burada durmamaktadır. Likya dönemine ait kalıntıları denizin içinde ve kenarlarda görebilirsiniz.

Kekova - Antalya Tekne Turu Rotaları
Kekova – Batıkşehir | Antalya Tekne Turu Rotaları

Batık şehirden sonra tekne rotasını Kale köye çeviriyor. Antalya ve Muğla’daki tekne turlarının en keyifli yanı görebileceğiniz en temiz koylarda yüzdükten sonra tarihi ve küçük, sıcak köyler de görmenize olanak sağlaması oluyor.

Kale köyde tekneler 1 -1,5 saat kadar gezme molası veriyor. Kale köy tatlı bir köy yerel halkı kendi el emeği vb. için satış yapıyorlar. Konaklama için otellerde bulunuyor. Kale köyde en keyifli olan köy halkının kendi yaptığı keçi sütü dondurmaları yemektir. Buraya her geldiğimde bu dondurmayı yemeden dönemiyorum. Özellikle orijinal beyaz ve kaktüslü olan Antalya’nın sıcağında içinizi ferahlamaktadır.

Antalya Tekne Turu Rotaları - Kaleköy
Kaleköy | Antalya Tekne Turu Rotaları

Kale köyde adanın sağ tarafından devam ederek manzaraya karşı fotoğraf çekinebilir, köylü halktan alışveriş yapabilir ve dondurma yiyebilirsiniz. Ayrıca en üst noktasında da Sinema kalesi bulunmaktadır. Simena kalesi ve Antik kentin bulunduğu alana giriş ücreti 17,5 tl olup müze kart geçmektedir.

Kale köyden sonra tekne 2 ayrı güzel koyda yüzme molası vermektedir. Sonrasında dönüş yoluna doğru yol alarak tur bitmektedir.

4. Kaputaş Tekne Turu

Antalya’da Kaş/Kalkan noktalarında konaklıyor sanız Kaputaşı görmeden ve o turkuaz suyunda yüzme keyfi yapmadan gitmemelisiniz. Kaputaja karadan da ulaşım rahat olmaktadır. Fakat ben denizde tekne turu yaparak gitmek isterim derseniz o seçenekte bulunmaktadır.

Kaş limanından kalkan kaputaş/mavi mağara turu yine sabah 10 gibi başlayıp akşam 18 gibi bitmektedir. Öğle yemeği ve akşamüzeri meyve, çay seçeneği ile hizmet vermektedir. Tur 3 farklı noktada mavi mağara ve kaputajda yüzme molası vererek gezisini tamamlamaktadır.

Antalya Tekne Turu Rotaları - Kaputaj Plajı
Antalya Tekne Turu Rotaları – Kaputaj Plajı

Antalya’da yazın severek gittiğim yerleri, o yerlerde yapmanızı önerdiğim güzel tekne turu rotalarını bu yazımda sizinle paylaşmış oldum. Bir sonraki rotamızda görüşmek dileğiyle.

Beni takipte kalın. Soru ve yorumlarınız için instagram hesabım @didemgeziyor

Antalya ile ilgili diğer yazılarımız için; Tıklayın

Sevgiler,

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.