Muhafazakar Tatil | Alternatif Helal Tatil Seçenekleri

Muhafazakar Tatil | Alternatif Helal Tatil Seçenekleri

Merhaba, hazır yazın başındayken yıllardır instagram hesabımdan da sık sık paylaştığım şu sıralar yine çokça soru aldığım bir konudan bahsetmek istiyorum;

Muhafazakar (helal) Tatil - Muhafazakar Tatil
Muhafazakar Tatil

Muhafazakar (Helal) tatil nedir? Muhafazakar aileler nasıl ve nerelerde tatil yapabilir? Türkiye’deki neredeyse bütün alternatif tatil yollarını ve otellerini deneyimlediğim için bu konuyu her yönüyle anlatmaya çalışacağım. Korunaklı havuz ve deniz tatili alternatiflerine gelin birlikte bakalım.

Muhafazakar Oteller

Günümüzde helal yiyeceklerin bulunduğu, kadınların korunaklı havuz ve plajlarda tatil yapabildiği, karma alanlarda da kadınların sadece tesettür mayosu giyebildiği otellere muhafazakar otel ya da alternatif otel deniliyor. Peki kadınlara özel alanlar nasıl oluyor?

Öncelikle bu otellerde genellikle kadınlar kompleksi denilen kısım daha büyük oluyor. Etrafı büyük ağaçlar ve tentelerle kapanıyor ve dışarıdan görünmez hale getiriliyor. Bu alana telefon ve kamera ile giriş yasak oluyor. O yüzden ya yanınızda getirmemeniz ya da getirirseniz eğer kapıdaki görevliye bırakmanız gerekiyor. Servis elemanlarından temizlik görevlilerine kadar burada çalışan herkes kadın oluyor.

Erkeklerin girişine izin verilmeyen bu alanda tesettürlü kadınlar istedikleri gibi giyinebilme imkanına sahip oluyor. İçeri girdikten sonra soyunma odalarındaki dolaplara eşyalarınızı bırakıp ortak alana geçiyorsunuz. Hepsinde aynı olmamakla birlikte genellikle havuz ve plaj aynı alanda oluyor. Bazılarında denize sahilden girerken bazılarında ise sadece iskeleden girebiliyorsunuz.

Muhafazakar Oteller - Muhafazakar Tatil
Muhafazakar Oteller – Muhafazakar Tatil

Açıkçası benim burada sevmediğim ve hala alışamadığım tek şey denizin önünün de tente ile kapatılması. Böylece yüzerken ileriyi görmek ve denizi uzun uzun seyretmek mümkün olmuyor. Tabii iyi bir koya yapılmış ve rahat bir alanı olduğu için plajın önünü kapatmayan birkaç otel de var. Eğlenmek için çeşitli aktiviteler yapılıyor, yüksek sesle popüler müzikler çalıyor. Bunun dışında giyinip öğle yemeğine otelin restoranına gitmek istemeyenler için havuz başında öğle atıştırmalıkları servisi yapılıyor.

Yani sabah buraya gelip akşama kadar burada kalmak mümkün. Bu alanın da belli bir kapanma saati var tabii. O saatten itibaren tenteler indiriliyor ve burası da artık ortak bir alan oluyor. Havuzu ve denizi eşiyle kullanmak isteyenler karma alanı da kullanabiliyorlar. Eğer tesettür mayolarıyla havuza ve denize girmek istemiyorsanız bu oteller size iyi bir tatil sunabilir.

Saklı Koylar

Saklı Koylar - Muhafazakar Tatil
Saklı Koylar – Muhafazakar Tatil

Bazı ailelerin tercihi de pansiyon ya da yazlık evlerde kalıp kalabalık olmayan koylarda denize girmek oluyor. Tabii ki bu daha güzel bir denizde daha spontane bir tatil olabilir. Ancak bunun da güneşlenmek ve deniz çıkışında tatlı suyla yıkanamamak gibi dezavantajları oluyor. Ben yine de bu tarz bir tatili de seviyorum. Kitabımı okurken arada başımı kaldırıp denizin maviliğine dalmak çoğu zaman bana çok daha iyi hissettiriyor.

Villa Tatili – Muhafazakar Tatil

Son zamanlarda pandemiyle de birlikte özel havuzlu villa tatili popülerleşti. Özellikle Kalkan taraflarında kendine ait dışarıdan görünmeyen havuz ve güneşlenme alanına sahip villalarda da tesettürlü kadınlar rahatça tatil yapabiliyor. Bunun en büyük avantajı da yüzerken ya da güneşlenirken ailenizle beraber olabilmek. Ya da arkadaşlarınızla. Gelelim dezavantajına. Eğer böyle bir tatil yapmak istiyorsanız yemeği de sizin yapmanız gerekiyor. Gitmeden market alışverişini de halletmelisiniz.

Villa Tatili - Muhafazakar Tatil
Villa Tatili – Muhafazakar Tatil

Bunun dışında ayarlarken havuzun dışarıdan görünüp görünmediğini teyit etmelisiniz. Tabii eğer hem havuzlu villada tatil isteyip hem de yemek yapmak istemiyorsanız bu tarz villara sahip otelleri tercih edebilirsiniz. Otelde eğer isterseniz yemek servisini odanıza yapıyorlar. Tabii havuzlu villa tatilinde deniz kullanımı zor olabiliyor. Bu tarz villalar denize uzak olduğu için arabayla halk plajlarına ya da koylara gitmeniz gerekebiliyor. Artıları ve eksileriyle bence bu da güzel bir tatil alternatifi.

Tekne tatili

Tekne tatili de farklı bir tatil isteyen muhafazakar aileler için uygun bir tatil olabiliyor. Sakin koylara çekilen tekneden denize istediğiniz gibi yani daha rahat girmek mümkün. Genellikle teknede kaptan, aşçı, servis elemanı ve miço bulunuyor. Böylece yemek yapmak zorunda kalmıyorsunuz. Ama önceden market alışverişini yapıp gitmeniz gerekiyor. Üst katında güneşlenme alanı olan tekneler muhafazakar aileler için daha rahat oluyor.

Tekne Tatili - Muhafazakar Tatil
Tekne Tatili – Muhafazakar Tatil

Bence teknelerin tek dezavantajı eğer marinaya demirlemiyorsa (ki Marinaya demirleyen tekne nadirdir.) geceleri çok sallanması. Bazıları buna uzun süre tahammül edemiyor. Benim için de çok büyük bir sorun olmadı hiç ama dediğim gibi rahatsız olunabilir. Tıpkı villalarda olduğu gibi pandemi döneminde de teknelere talep oldukça arttı. O yüzden tekne tatili yapabilmek için çok önceden tarihi netleştirip tekneyi ayarlamanız gerektiğini unutmayın.

Umarım bu konuyu aklınızda biraz daha netleştirebilmiş ve sorularınıza yanıt verebilmişimdir. Şimdiden herkese sağlıklı ve mutlu tatiller diliyorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.