Gölyazı Gezilecek Yerler | Bursa’da 1 Günde 2 Keyifli Rota

0

Gölyazı Gezilecek Yerler | Bursa’da 1 Günde 2 Keyifli Rota

Bursa’ya gelmiş ve gezilecek yerler bakıyorsanız size bir günde keyifle gezebileceğiniz bir rota önerisinde bulunacağım. Bir gününüzü Gölyazı ve Eskikaraağaç Avrupa Leylek Köyü’nde geçirebilirsiniz. Hafta sonu kaçamağı ve huzur dolu sakin bir gün geçirmek tercihinizse Eskikaraağaç köyüne mutlaka uğramalısınız. Sizde bu güzel gezim ile ilgili detayları Gölyazı – Eskikaraağaç Avrupa Leylek Köyü –  Bursa’da 1 Günde 2 Keyifli Rota yazımın devamında bulabilirsiniz.

Gölyazı Gezilecek Yerler
Gölyazı Gezilecek Yerler – Eskikaraağaç Avrupa Leylek Köyü | Gölyazı

Gölyazı – Eskikaraağaç Avrupa Leylek Köyü

1. Gölyazı Gezilecek Yerler

Yeni rotamızda Bursa’nın hafta sonu kaçamak noktalarından Gölyazıya gittik. Gölyazı Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlı bir ada diyebiliriz.

Gölyazıyla ilgili çok fazla yazı okuyabilirsiniz. Biz gölyazıda ne yaptık, kendimizi adanın sokaklarına bırakarak başladık turumuza güzelde yerler gördük. Kısa bir nefes almaya uygun bir kaçamak noktası 🙂

Gölyazıya araçla girmek yasak öncelikle onu belirtmeliyim. Aracınızı ada girişinde otoparka teslim ediyorsunuz. Otopark ücreti 7 tl.

Otopark alanından göl üstünde tekne turları ile de adaya geçiş yapılabiliyor ama biz yürümeyi tercih ettik 10 – 15 dk da ada meydanına ulaşmış olduk

Meydana varmadan ada girişinde Ortodoks Rum kilisesi olan Aziz Panteleimon Kilisesi bulunmakta. Aziz Panteleimon kilisesi Nilüfer belediyesi tarafından restore edilerek kültür evi olarak kullanılmakta. Yılda bir kez temmuz ayında ayin düzenleniyor ve Yunanistan’dan insanlar geliyormuş.

Gölyazı Gezilecek Yerler
Gölyazı Gezilecek Yerler | Aziz Panteleimon kilisesi

Sonrasında Gölyazının simgesi Ağlayan Çınara gelmiş olduk. Ağlayan Çınar tarihin verdiği yorgunlukta yan yatmış ulu bir çınar. Rivayetlere göre ağlayan çınar Apolyont bu kötün eski adıdır. Bu köydeki Rum kızı ile Türk gencinin aşkından gelmektedir. Rumların kötü terk ettirilmesiyle Mehmet Eleniyi arar ve abileriyle tartıştıktan sonra ağlayan çınar önünde öldüğünü bunu duyan Elenininde oraya gelerek haykırdığı söylenir. O gün bugündür ağlayan çınar dallarını yayarak yaşamaya devam etmiştir ve 2021 yılı itibariyle 747 yaşındadır.

Gölyazı Gezilecek Yerler
Gölyazı – Eskikaraağaç Avrupa Leylek Köyü | Ağlayan Çınar
Gölyazı Gezilecek Yerler
Gölyazı Gezilecek Yerler – Eskikaraağaç Avrupa Leylek Köyü | Ağlayan Çınar

Ağlayan çınardan sonra köprüden geçerek adanın diğer tarafında sokaklarda gezindik. Gezinirken adanın güzel manzara noktalarını keşfederek fotoğraf çekindik. Ada içerisinde köylülerin yöresel ürün ve sıcak pişi vb. sattığına şahit olabilirsiniz. Ayrıca göl kenarında bolca mekanda bulunmaktadır sabah kahvaltısı için bir tercih olabilir.

Biz katılmadık ama siz sandal turuna da da katılabilirsiniz. Nilüfer çiçeklerini görmek istiyorsanız, fiyatları 15 – 20 tl gibi bir tutardı.

2. Eskikaraağaç Avrupa Leylek Köyü

Eskikaraağaç Avrupa Leylek Köyü Bursa’nın Karacabey ilçesinde bulunmaktadır. Çoğu kişinin bilmediği bu köyü bizde rastgele keşfettik. Bursa Gölyazıdan Mudanya /Trilye ye doğru giderken yol üstünde Eskikaraağaç Avrupa Leylek köyü tabelasını gördük. Merak ederek rotamızı bu köye çevirdik.

Eskikaraağaç Avrupa Leylek Köyü hakkında kısa bir bilgi vermek gerekirse Avrupa leylek köyleri birliğinin Türkiye’deki tek temsilcidir. Uluabat gölü kenarında olan bu köy Uluabat gölü ramsar alanı olarak Uluslararası sulak alanlar listesine dahil edilmiştir.

Gölyazı Gezilecek Yerler - Eskikaraağaç Avrupa Leylek Köyü
Gölyazı Gezilecek Yerler – Eskikaraağaç Avrupa Leylek Köyü | Eskikaraağaç

Köye ilk girişte sizi Hoş geldiniz, Uluabat gölü ve leylekler hakkında bilgilendirmeler ile ilgili tabelalar karşılıyor. Köyün ortasında Kuş Tahnit müzesi ve Kuş gözlem kulesi bulunmakta. O güne mi özeldi bilemiyoruz ama köyün teyzeleri sıcak sıcak pişi satıyordu alacağınıza şüphem yok 🙂  ve köyde sağlı sollu Leylek yürüyüş yolları bulunuyor. Biz hafta sonu gitmemize rağmen bir otopark sorunu da yaşamadık. Ücretsiz olarak arabaların park edildiği alanlar mevcuttu.

Eskikaraağaç Kuş Tahnit Müzesi – Gölyazı Gezilecek Yerler

Köyü gezmeye ilk olarak ücretsiz kuş tahnit müzesi ile başlıyoruz. Bu müze tamamen ücretsiz. Müze içerisinde doğada ölü olarak bulunmuş kuş türleri mevcut. Gerçekten çok fazla çeşitte kuş türünü içerisinde barındırıyor. Müze giriş kısımında kuş yumurtaları türlerini sergiliyor. Çok büyük olmayan bir müze ama ücretsiz olmasına rağmen size çok fazla şey katacak başarılı bir yer olduğu kesin.

Uluabat Gölü Kuş Gözlem Kulesi

Eskikarağaç’ta leyleklerin gelme zamanı haziran ayı olarak bilinmektedir. Biz mart ayında gittiğimizden leylekleri göremedik. Haziran ayında geldiğinizde hiç ummadığınız yerlerde leylek yuvalarını da görebiliyormuşsunuz 🙂

Leylekleri gözlemleyeceğiniz en güzel yerler leylek yürüyüş yolları ve Kuş gözlem kulesidir. Kuş gözlem kulesinden Uluabat gölünün eşsiz manzarasıyla karşılaşıyorsunuz. Bir de leyleklerde olunca güzelliğine güzellik katmış oluyor.

Eskikaraağaç Avrupa Leylek Köyü
Gölyazı Gezilecek Yerler – Eskikaraağaç Avrupa Leylek Köyü | Uluabat Gölü Kuş Gözlem Kulesi

Eskikarağaç Leylek Köyüne Bursa’da önce Gölyazı da bir kahvaltı yapıp sonrasında Eskikarağaca geçecek şekilde yapabilirsiniz. Ya da tüm bir gününüzü göl kenarına sandalyelerinizi göl kenarına kurarak ve ya göl kenarında yürüyüş yaparak geçirebilirsiniz.

Bu yazımda size Bursa da keyifli bir gün için rota önerilerimi paylamış oldum. Gezip gördükçe deneyimlerimi paylaşmaya devam edeceğim.

Önceki yazım Antalya tekne turlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Bana soru ve yorumlarınız için instagram hesabım bu linkte; @didemgeziyor

Sevgiler,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here