Gerçek Hayattan Uyarlanan Filmler | Birbirinden Etkileyici 8 Film Önerisi

0

Gerçek Hayattan Uyarlanan Filmler | Birbirinden Etkileyici 8 Film Önerisi

Hepimizin hayatında okuduktan sonra unutamadığı kitaplar veya izledikten sonra etkisinden uzun süre çıkamadığı filmler olmuştur. Bugünki yazımda sizlere beni etkileyen,düşündüren,severek izlediğim,bende iz bırakan ve aynı zamanda konusu gerçek hayat hikayelerinden alınmış 8 filmden bahsedeceğim 😊 Size önereceğim bu filmleri izlemenizi tavsiye ederim.

Gerçek Hayattan Uyarlanan Filmler
Gerçek Hayattan Uyarlanan Filmler

1. Can Dostum (The Intouchables-2012)

İzlerken asla sıkılmayacağınıza garanti verebileceğim bu film felçli bir adam ile bakıcısının hikayesini konu alıyor. Zengin bir iş adamı olan Philippe yamaç paraşütü yaparken bir kaza geçirir ve felç kalır. Driss ise hapisaneden yeni çıkmış işsiz bir gençtir. Normal şartlar altında hiçbir ortak noktası bulunmayan bu ikilinin dostuk macerası Driss’in Philippe’nin yatılı bakıcısı olarak işe alınması ile başlıyor. Ve bu ikili hayatın tadını birlikte çıkarmaya başlar. Film sınıf ayrımcılığı ve ön yargının aslında ne kadar önemsiz olduğunu da gözler önüne seriyor. Filmin IMDB Puanı ve Fragmanı

Gerçek Hayattan Uyarlanan Filmler
Gerçek Hayattan Uyarlanan Filmler – Can Dostum (The Intouchables-2012)

2. Boyun Eğmez (Unbroken-2015)

Amerikalı uzun mesafe koşucusu Louis Zamperini’nin hikayesini konu alan bu filmi içiniz acıyarak izleyeceğinize emin olabilirsiniz. ABD Olimpiyat takımında olan Louis ülkesini Berlin’de düzenlenen olimpiyatlarda temsil eder. Dereceye giremez fakat finalde sergilediği performans ile herkesin beğenisini toplar. Hatta Adolf Hitler bile kendisi ile tanışmak ister. 4 yıl sonra Tokya’da olacak olimpiyat oyunlarına hazırlanırken II. Dünya Savaşı patlak verir ve Louis savaşta gönüllü olarak görev alır.

Gerçek Hayattan Uyarlanan Filmler
Gerçek Hayattan Uyarlanan Filmler – Unbroken

Savaş sırasında içinde bulunduğu uçak Pasifik’te bir kaza yapar ve Louis iki arkadaşı ile hayatta kalmayı başarır. Okyanusun ortasında bir botta 47 gün süren bir yaşam mücadelesi başlar. Taa ki birileri onları kurtarıncaya kadar. Ne yazık ki onları kurtaran taraf düşman Japon askerleridir. Onlara çeşitli işkenceler ederler. Louis bir şekilde hayatta kalmayı başarır. Onun bu bitmek bilmeyen mücadelesi izlenmeye değer..

 

3. Yeşil Rehber (Greenbook-2018)

Bu etkileyici film Don Shirley isimli ünlü siyahi bir piyanisti ve konser turnesi sırasında ona şoförlük eden Tony’nin hikayesini anlatıyor. Shirley’in turnesi kapsamında gideceği şehirler ırkçılığın yoğun olduğu bölgelerden oluştuğundan Tony yolculuk sırasında güvenli güzergahları bulabilmek için Green Book isimli rehberden yardım alır. Aslında filmin başlarında Tony’nin de ırkçı bir kişiliği olduğunu görüyoruz. Fakat filmin sonlarına doğru Shirley ile vakit geçirdikçe hayata ve insanlara karşı bakış açısı değişiyor. Yolculuk sırasında çeşitli tehlikeler ve ırkçılıkla mücadele etmeye çalışan bu ikili farklılıklarını bir kenara bırakmak zorunda kalır. Yer yer güldüren zaman zaman da duygusallaştıran bu ikilinin hikayesi içinizi ısıtacak.

Gerçek Hayattan Uyarlanan Filmler
Gerçek Hayattan Uyarlanan Filmler – Green Book

4. Kör Nokta (The Blind Side-2009)

Benim favori filmlerimden biri olan bu film tekrar tekrar izlemek isteyeceğiniz bir film olacak 😊Filmin konusu babasını hiç tanımamış annesi uyuşturucu bağımlısı olan bir çocuğun nasıl futbol yıldızı olduğunu anlatıyor. Zengin bir aile tarafından evlatlık alınan Michael’ın hayatı bu noktada değişmeye başlar. Okuma yazma bile bilmeyen okulda da başarısız olan Michael’ın futbola olan yeteneğini keşefen aile onu her konuda destekleyerek Ulusal Futbol Ligi’nin en başarılı oyuncularından biri haline getirir.

Gerçek Hayattan Uyarlanan Filmler The Blind Side
Gerçek Hayattan Uyarlanan Filmler – The Blind Side

 

5. Sahtekar (Changeling-2009)

Bir haftasonu sabahı işe gitmek için evden ayrılan Christine oğlu Walter ile vedalaşır. Akşam eve döndüğünde oğlunun evde olmadığını gören Christine’nin polise başvurmasıyla birlikte küçük Walter için yoğun bir arama çalışması başlar. Ancak küçük çocuk hiçbir iz bırakmadan ortadan kaybolmuştur.Aradan aylar geçer ve Christine’nin umutları tükenmek üzereyken polisten sevindirici bir haber gelir. Christine’nin oğlu olduğunu iddia edilen bir çocuk bulunmuştur.

Gerçek Hayattan Uyarlanan Filmler - Changeling
Gerçek Hayattan Uyarlanan Filmler – Changeling

O dönemde çocuk kaybolmaları ile gündeme gelen polis teşkilatı itibarını kurtarmak için Christine ve oğlunun kavuşmasını kameralar önünde gerçekleştirir. Ancak bulunan çocuk onun oğlu değildir! Fakat kimseyi kendine inandıramaz ve polislerin ısrarıyla çocuğu evine götürmeye ikna olur. Fakat oğlunu aramaktan hiçbir zaman vazgeçmeyen Chiristine deli damgası yiyip akıl hastanesine kapatılmasına rağmen mücadelesini sürdürür ve sonunda gerçekleri gün yüzüne çıkarmayı başarır. Ilginç öyküsü ve Angelina Jolie’nin muhteşem oyunculuğu ile aklınıza kazınacak bir hikaye…

 

6. Lion (2017)

Fakir bir ailede doğan Saroo, abisi ile işten dönerken yorgun düşer ve tren vagonunda uyuyakalır. 5 yaşındaki Hintli çocuk uyandığında kendini evinden çok uzakta bulur.Eve nasıl döneceğini bilemez ve kaybolmuştur. Polisler tarafından çocuk esirgeme kurumuna yerleştirilen çocuk daha sonra Avustralyalı bir aile tarafından evlatlık alınır. Aradan 25 yıl geçmesine ragmen Saroo öz ailesini bir türlü aklından çıkaramaz. Onu evlatlık alan ailesinin de desteği ile öz ailesini bulmaya karar verir. Avustralya’dan Hindistana uzanan bu yolculukta filmin sonunda ağlamak garanti 😊

Gerçek Hayattan Uyarlanan Filmler -Lion
Gerçek Hayattan Uyarlanan Filmler – Lion

7. Önce Babamı Öldürdüler ( First They Killed My Father-2017)

1975 yılında Kızıl Kmerler Kamboçya’da darbe ile iktidarı ele geçirdiğinde Loung 5 yaşındaydı. Orta sınıf bir ailenin çocuğu olan Loung ve ailesi darbenin ardından diğer Kamboçya halkı gibi göçe zorlanır ve hayatı alt üst olur. 4 yıl süren bu terör yönetimi sonucu 2 milyon insan ölür. Loung ve ailesi konforlu hayatlarını bırakıp çalışma kampında yaşamaya zorlanır.Babası’nın Devlet için çalıştığı teröristler tarafından  öğrenilince babası öldürülen çocuk ailesi ile birlikte hayatta kalma mücadelesi verir. Filmdeki tüm bu olaylar 5 yaşındaki bir çocuğun gözünden acı ve dehşeti gözler önüne seriyor.

Gerçek Hayattan Uyarlanan Filmler - First They Killed My Father
Gerçek Hayattan Uyarlanan Filmler – First They Killed My Father

 

8. Masum Hamleler (Innocent Moves-1993)

Bu film Amerikalı Joshua Waitzkin’in santranç yıllarını konu alıyor. Josh henüz 7 yaşında ve satranç dahisi bir çocuktur. Ailesinin bu yeteneğini keşfetmesi ile geleceğin Bobby Fischer’ı olarak anılmaya başlar. Aile eski şampiyonlardan bir hocayı çocuklarına özel öğretmen olarak tutar. Bu arada çocuk, Central Park’daki satranççılarla da maçlar yapar. Film edindiği düzenli oyun stilini birleştirip, babasından öğrendiği mücadeleciliği ve annesinden ögrendiği sevgiyi oyununa katabilen ve bu yolla başarıya ulaşan bir çocuğun hikayesidir.

Gerçek Hayattan Uyarlanan Filmler
Gerçek Hayattan Uyarlanan Filmler

Buradaki diğer önemli husus ise aile bireylerinden geçmektedir. Onların desteği ve hiçbir zaman tükenmeyen umutları Josh’ı daha da ileriye taşıyor. Bu sebeple Joshua Waitzkin aile bireyleri sayesinde oyuna pek çok rakibinden önde başlamaktadır Özellikle ailelerin izleyip kendilerine ders çıkarabileceği bir film.

Diğer film ve dizi yazılarımız için; Tıklayın

Ülke Kültür ve Filmleri Serimiz için aşağıdaki videoyu tıklayabilir ve diğer ülkelere de bu video üzerinden ulaşabilirsiniz.

Herkese şimdiden iyi seyirler 😊

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here