Huser ve Avusor Yaylaları | Rize Yaylaları Gezi Rehberi 4

1

Huser ve Avusor Yaylaları | Rize Yaylaları Gezi Rehberi 4

her mevsiminin ayrı güzelliği olan Karadeniz‘i, sıcakların geldiği bu dönemde keşfetmek de apayrı güzel elbette. Gider gitmez büyülendiğim, bende yeri çok ayrı olan bu toprakların, her an hayalini kurmamla ilgisi de olabilir tabi 😊 Ama yine de yazın biraz serinleyelim diyenlerdenseniz bu rota ve Rize Gezi Rehberi serimiz tam size göre… Buram buram doğaya uzanacağız yine. Şehir hayatından uzakta, yaylalardaki küçük ama aslında kocaman dünyada, ferahlayacağız. Başta Huser ve Avusor Yaylaları olmak üzere bu yazımızda Rize Yaylaları Gezi Rehberi ile gerçek bir nefes alalım öyleyse…

Huser ve Avusor Yaylaları | Rize Yaylaları Gezi Rehberi 4
Huser ve Avusor Yaylaları | Rize Yaylaları Gezi Rehberi 4

Bildiğiniz gibi Rize birbirinden güzel yaylara ev sahipliği yapıyor. Bir önceki yazılarımda olduğu gibi bunda da, planlarınızı yaparken kolaylık olması açısından birbirine yakın olan yaylaları aynı yazı dizisinde birleştirdim. Özellikle yayla yollarını düşündüğünüzde, aynı gün içerisinde birbirine çok uzak yaylara gitmek yorucu olabileceği gibi, zaman açısından sizi sıkıntıya da sokabilir. Tabi bir de anı yaşamayı tercih edebilirsiniz, ama elbette zamanınıza ve kararınıza göre, rotanızı istediğiniz gibi de değiştirebilirsiniz. Bu yazımızda Rize Yayla’larından Huser ve Avusor Yaylası‘nı, tabi bir de bu iki yaylaya yakın gezilecek yerleri bulabilirsiniz.

Tar Deresi Bulut Şelalesi – Huser ve Avusor Yaylaları

Çok sayıda şelale barındıran Rize’nin en güzel ve büyük; Tar Deresi üzerindeki Bulut Şelalesi. Yaylalara giderken Ayder Yaylasına varmadan yolunuzun üzerinde, mutlaka uğramanızı tavsiye ederim. Şelaleye varana kadar yeşil bir cennetin içinden geçiyorsunuz. Yaklaşık 2 km nin sonunda harika bir şelale sizi karşılıyor. Aralarda dinlenme noktaları da var. Şelalenin döküldüğü yere girmek isterseniz yanınıza mayonuzu getirebilirsiniz, suyun soğuk olduğunu hatırlatmak isterim 😊

Huser ve Avusor Yaylaları | Rize Yaylaları Gezi Rehberi 4
Bulut Şelalesi

Çok zorlu bir yürüyüş rotası değil ama minik yokuşlar var içerisinde. O yüzden rahat bir ayakkabı ile olmanızda fayda var, zaten rotanın devamında yaylalara çıkacaksanız kesinlikle rahat bir ayakkabı ile olmanızı tavsiye ederim. Keyifli bir doğa yürüyüşü sizinle olsun.

Ayder Yaylası

Açık söylemek gerekirse, Rize’nin tüm yaylaları içerisinde doğallıktan en uzak yaylası diyebilirim. Oldukça kalabalık, çok fazla otelin ve restoranın olduğu ve diğer yazılarımdaki yaşamdan neredeyse tamamen uzaklaşmış bir yayla. Turların uğrak noktası tabi. Ama yine de, hem yolunuz buradan geçtiği hem de hala pek çok güzelliği olduğu için bir durmanızı öneririm. Ayder merkezde olmayan ve manzarası harika olan ağaç evleri de konaklamanızda değerlendirebilirsiniz. Elbette yine tercih sizin. Restoran sayısının bolluğu ve konumu açısından da çok stratejik bir konumda olduğunu paylaşmak isterim.

Gelintülü Şelalesi – Huser ve Avusor Yaylaları

Huser ve Avusor Yaylaları | Rize Yaylaları Gezi Rehberi 4
Huser ve Avusor Yaylaları | Rize Yaylaları Gezi Rehberi 4

Ayder’de bulunan ve yaklaşık 15 metre’den dökülen suları ile harika bir manzara sunan, Rize’nin en güzel şelalerinden biri. Ayder Yayla‘sındaki mekanların bir çoğunda oturduğunuz zaman izlemek mümkün. Özellikle ilkbahar ve yazın başında en ihtişamlı hallerini görebilirsiniz.

Avusor Yaylası 

Avusor Yaylası, 2400 metre rakımda, varır varmaz insanı ayrı bir dünyaya gelmiş gibi hissettiren yaylalardan bir tanesi.  Avusor Yaylası yolları yüksek araçlara uygun yollar, dikkat etmenizde fayda var. Ya da günlük turlarla anlaşabilirsiniz. Pokut gibi zorlu bir yolu var, ama o kadar dar ve virajlı değil sadece bozlukluk açısından benzer 😊 Ama yaylaya tırmanırken, eşsiz manzaralar size eşlik ediyor. Hele bir de arada göz kırpan sis ..

Huser ve Avusor Yaylaları | Rize Yaylaları Gezi Rehberi 4
Huser ve Avusor Yaylaları | Rize Yaylaları Gezi Rehberi 4

Yaylaya vardığınızda, harika bir manzara, az sayıda hane, mevsimine göre açmış renk renk çiçekler ve otlayan inekler sizi karşılıyor. Doyasıya doğa.. Eğer size uyarsa şöyle bir plan yapabilirsiniz: Avusor Yaylası’na varış orayı gezdikten sonra 1,5 saatlik doğa yürüyüşü ile muhteşem Avusor Gölü‘ne ulaşmak, daha sonra Huser Yaylası’a geçerek orada vakit geçirip gün batımını orada seyretmek. Avusor Gölü’ne girmenizi mutlaka öneririm, harika bir yer. Aynı zamanda bir buzul gölü, girmek de isteyebilirsiniz. 😊

Huser Yaylası

Rize’nin son yıllarda popüleritesi artan yaylalarından olan 2400 metre rakımda bulunan, Rize’nin en yüksek rakımlı yaylalarından biri olan Huser Yaylası, sizi gerçek anlamda bulutların üzerine çıkarıyor. Bulunduğu yer itibari ile, harika manzaralara şahit olmanızı sağlıyor. Öyle ki Huser Yaylası’na çıktığınız zaman sadece bulut denizini değil Ayder’e bağlı tüm yaylaları ve Kaçkar Dağları’nı görebilirsiniz. Sizin için kısa bir tur daha olacak.

Huser ve Avusor Yaylaları | Rize Yaylaları Gezi Rehberi 4
Huser ve Avusor Yaylaları | Rize Yaylaları Gezi Rehberi 4

Bu nadide ve eşsiz yerde eğer vaktiniz varsa, tüm sürenizi fotoğraf çektirmek için harcamamanızı tavsiye ediyorum. Kendinize oturacak bir yer bulup, anın tadını çıkarabilirsiniz. Her şeyin bu kadar hızlı bozulduğu çağımızda, bu değerli doğal güzellikleri hissetmeye ve unutmamaya çalışın. Burayı ve birçok yeri bir daha görmek isteyeceğinize eminim. O yüzden lütfen bulduğunuzdan da daha iyi bırakın. Altınızda bulutlar, karşınızda batmaya hazırlanan güneş ile keyif dolu anlar dilerim

Huser ve Avusor Yaylaları | Rize Yaylaları Gezi Rehberi 4
Huser ve Avusor Yaylaları | Rize Yaylaları Gezi Rehberi 4

Peki ya, yaylaya nasıl gidebilirsiniz? Aracınızı yakın ve emniyetli bir yere bırakıp, yürüyebilirsiniz. Huser Yaylasına giden patika yollar var, yani keyifli bir yürüyüş ile gelme imkanınız da var elbette (hava şartlarını ve parkuru göz önünde bulundurmanızı öneririm). Tabi ki kendi aracınızla da gelebilirsiniz, ama yollar çok engebeli ve dar. Ancak 4×4 araç ile çıkabilirsiniz. Bazı zamanlar yollar kapalı da olabiliyor, çıkmadan önce mutlaka yayladaki bir tesis ile konuşup şartlardan emin olun. Son olarak, tüm yaylalar gibi buraya da turlar ile gelebilirsiniz.

Önemli Not: Normalde kasımdan itibaren yaylalar mevsim dolayısı ile kapanıyor. Sezonu mevsime göre değişmekle birlikte genelde Mayıs ortası geri açıyorlar. Gitmeden önce gitmek istediğiniz yayladaki bir yeri mutlaka arayın.

Şimdiden iyi planlamalar. Çünkü ben döner dönmez bir dahaki seferin planlarını yapmaya başladım. Özellikle Huser ve Avusor Yaylaları bambaşka bir yolculuk ve benim favorilerim

Bonus: Diğer Karadeniz Rize Yaylaları Gezi Rehberi 1  ve Rize Yayları Gezi Rehberi Bölüm 2 ,  Rize Yaylaları Gezi Rehberi 3 yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Sorularınız ve ayrıntılı bilgi talepleriniz için bana ulaşabilirsiniz. melisderyaokur

Sağlıkla kalın, güzel günlere…

Melis

1 YORUM

  1. Muhteşem bir paylaşım daha derler ki Yaylada yağmur olur, sis olur, aşk olur ama asfalt olmaz yazınızdaki tüm yaylalar buna uygun 👏👍

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here