Kaz Dağları Köyleri | Görmeniz Gereken 30 Köy ve Yeşilyurt Köyü’nde Konaklama

Kaz Dağları Köyleri | Görmeniz Gereken 30 Köy ve Yeşilyurt Köyü’nde Konaklama

Ülkemizin en güzel doğal lokasyonlarından biri olan Kaz Dağları bir çok doğal mekana ve muhteşem köylere ev sahipliği yapıyor. Daha önce bu güzel bölgemizle ilgili detaylı bir gezilecek yerler rehberi hazırlamıştık. Bu yazımızda Kaz Dağları’nda görmeniz gereken köyleri ve bu köyler arasında en güzel köylerden biri olan Yeşilyurt Köyü’ndeki konaklama deneyimizden bahsetmek istedim.

Kaz Dağları’nda Konaklama 

Her bir köşesi ayrı bir güzelliğe ev sahipliği yapan bu dağlarda her türlü zevke göre konaklama imkanları bulunuyor. Denize yakın olmak ve daha büyük otellerde kalmak isteyenler Altınoluk, Edremit, Akçay gibi tatil beldelerini seçerken doğa ile iç içe olmak isteyenler Yeşilyurt ya da Adatepe köyleri gibi köylerde butik otellerde kalabilirler. Bunların yanında Kaz Dağları boyunca onlarca bungalov, kamp ve karavan alanları da mevcut.

Kaz Dağlarında Sıra Dışı Konaklama Deneyimi | Pinecone Butik Otel

Butik oteller hastası biri olarak seyahatlerimde genellikle tarihi ya da bölgenin konseptine ve mimarisine uygun butik otelleri seçiyorum. Bu açıdan Yeşilyurt Köyü tam bana göre bir köydü. Köyle ilgili detayları aşağıda anlatacağım. İşte bu köyde bulunan Pinecone oteli konaklama için tercih ettim. Devasa bir alana kurulan, hem köy hem dağ hem de biraz uzaktan da olsa deniz manzarasına sahip olan bu otel son zamanlarda gördüğüm en güzel oteldi. Oda ve villa hizmeti veren otelde özellikle villalara hayran kaldım. Hepsinde şömine de mevcuttu. Özellikle kışın buraya gelip o şömine başında saatlerce oturmayı hayal ettiğimi söyleyebilirim.  Pinecone Websitesi

Kaz Dağlarında Sıra Dışı Konaklama Deneyimi | Pinecone Butik Otel
Kaz Dağlarında Sıra Dışı Konaklama Deneyimi | Pinecone Butik Otel

Yarım pansiyon (Kahvaltı – Akşam Yemeği Dahil) konsepti ile hizmet veren otelde toplamda 6 kategoride 31 adet oda mevcut. Dubleks süit ve standart odalara evcil hayvan kabul ediyorlar. Her hafta çarşamba ve cumartesi günleri canlı müzik var. Cuma günleri ateş kuyusu , pazar günleri de barbekü etkinlikleri yapıyorlar. 0-3 yas çocuklar ücretsiz olup , 3-10 yas arası %50 ücretli. Instagram Adresi ve Konum: Tıklayın

Kaz Dağlarında Sıra Dışı Konaklama Deneyimi | Pinecone Butik Otel
Kaz Dağlarında Sıra Dışı Konaklama Deneyimi | Pinecone Butik Otel – Kaz Dağları Köyleri

Görmeniz Gereken Kazdağları Köyleri ‘ni Sıralayalım. Interaktif Harita için Tıklayın

 

1. Adatepe Köyü

En çok sevdiğim köyle başlamak istiyorum. Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı olan ve Balıkesir – Çanakkale yoluna 3,5 km uzaklıkta olan bu köy size İtalya’da bir köyde geziyormuş hissi verecektir. Rum ve Türklerin yıllarca beraber yaşadığı muhteşem mimarili taş evleri ile ziyaretçilerine huzur dolu bir ambiyans sunan bir yer.

Kaz Dağları Köyleri - Adatepe Köyü
Kaz Dağları Köyleri – Adatepe Köyü

Köyün dört bir tarafında bulunan zeytin ve asırlık çınar ağaçları da yolculuğunuz boyunca size eşlik edecektir. Burada bulunan Zeytinyağı Müzesi de görülmesi gereken yerlerden. Ama en önemlisi köyün girişindeki patikadan 1 km yürüyerek ünlü Zeus Altarı’na ulaşabilirsiniz. Burası Edremit Körfezi’nin muhteşem manzarasını ayaklarınızın altına getiren bir yer. Özellikle gün batımında gitmenizi tavsiye ederim.

2. Yeşilyurt Köyü

Otelimiz de bulunduğu köy olan Yeşilyurt, Adatepe ile birlikte bu bölgedeki en güzel köy olarak kabul ediliyor. Mimarisi ve dokusu da Adatepe’ye oldukça benziyor. Adatepe’ye göre burası daha da ormanlarla kaplı bir yer ve yüksek yerlere çıktığında deniz manzaraları harika butik oteller karşınıza çıkmaya başlıyor. Balıkesir – Çanakkale yoluna 3 km uzaklıkta bulunuyor.

Kaz Dağları Köyleri - Yeşiltepe Köyü
Kaz Dağları Köyleri – Yeşiltepe Köyü

Adatepe’ye göre restoran ve oteller açısından daha çok seçeneğe sahip olan bir yer. Burası gezilecek yerlerden ziyade tam bir kafa dinleme bölgesi. Özellikle kışın şömineli evleri, otelleri seçerek doyumsuz bir tatil yaşayabilirsiniz.

3. Tahtakuşlar Köyü

Bu köy sahip olduğu müze sayesinde oldukça popüler bir köy haline geldi. Yine ana yola 2,5 km uzaklıkta bulunuyor. Buranın özelliği Türkiye’nin ilk özel etnografya müzesinin burada açılmış olması. Bu köyün yerlileri olan Kudar ailesinin kurduğu bu müzede Orta Asya’dan günümüze gelen Tahtacı Türkmenlerinin Kültür Mirası sergilenmektedir. Bunun dışında dünyanın bir çok bölgesinden gelen hediyeler hatta dünyanın en büyük deniz etobur kaplumbağası sergileniyor.

Kaz Dağları Köyleri - Tahtakuşlar Köyü
Kaz Dağları Köyleri – Tahtakuşlar Köyü

Çok renkli ve farklı bir müze olduğunu söyleyebilirim. Ressam Selim Turan’ın da mini bir sergisi yine müzede bulunuyor. Mirası devralan Selim Kudar ziyaret eden her misafire ceviz kolonyası ve bazen de pişi ikram ediyor. Muazzam sohbeti de cabası. Giriş ücreti Tam: 4 TL, Öğrenci: 2 TL (2021) Selim Bey’in Instagram Adresi. Bunun dışında çayınıza da katabileceğiniz Kazdağları Köknar kozalaklarını bu köy ve civarında toplayabilirsiniz.

4. Mehmetalan Köyü

Kazdağları’nın en eski ve köklü köylerinden biri olan Mehmetalan Köyü anayoldan 8 km uzaklıkta. Yolu biraz zor yaklaşık 22 dakika sürüyor. Kazdağları’nın daha da iç kısmında olması doğal güzellikler açısından bu köyü daha da cazip kılıyor. Civarında bulunan bir çok irili ufaklı göl ve şelale muhteşem bir ambiyans ve yürüyüş yapma fırsatı sunuyor. Ekoturizm açısından oldukça popüler bir köy olacaktır. Köyde 4-5 tane de butik otel bulunuyor.

5. Beyoba Köyü

Yine oldukça eski ve yemyeşil bir köy var listemize. Geçmişi yaklaşık 700 yıla dayanan bu köyümüz bölgedeki en mütevazı köylerden biri. Tipik bir köy olarak düşünebilirsiniz. Yani turizm için herhangi bir tesis ya da restorasyon yapılmamış. Doğal bir şekilde kalan köylerden bir tanesi. Zeytinli Köyü, Hasanboğuldu Göleti, Sütüven Şelalesi ve Mehmetalan Köyü bu Beyoba’ya oldukça yakın zaten. Anayoldan 5,5 km uzaklıkta. A

6. Zeytinli Köyü 

Balıkesir – Çanakkale yoluna en yakın köylerden biri ve sadece 2 km uzaklıkta. Bu yüzden bir çok beyaz yakalı ya da emekli büyük şehirleri terk edip bu köyde yaşamaya başlamış. Aslında artık bir belde ve sahile kadar iniyor ama köyün asıl kısmı Sütüven ve Hasanboğuldu’ya doğru çıkarken karşınıza çıkacaktır.

7. Kızılkeçili Köyü

Burası, Sütüven ve Hasanboğuldu sayesinde uğrak noktalardan biri haline gelmiş. Bu doğal mekanlardan dönen insanlar bu köyde durup çay yemek molası veriyorlar. Maalesef köylüler de bunun farkına varmış ve bir gözlemeyi 20 – 25 TL’ye satar olmuşlar. Burada görmeniz gereken tek yer Asırlık Çınar ağacı.

8. Nusratlı Köyü

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı olan Nusratlı Köyü Adatepe’den daha batıda bulunuyor. Anayoldan 4 km içeride bulunuyor. Henüz Adatepe ve Yeşilyurt kadar popüler olmasa da yavaş yavaş o köylerin kıvamına gelmeye başlıyor. Yöresel ürünleri satan bir çok yerel esnaf sokaklarda karşınıza çıkacaktır. Zeytin, zeytinyağı, defne, şifalı otlar ve bir çok ürünü direk yetiştiği yerden almak oldukça güzel bir olay.

9. Arıklı Köyü

Yine Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı olan bir köy. Köy halkının evleri ve köyü turizme kazandırması açısından pek fazla bir gücü yok ama yatırım gelirse bu köy de emsalleri gibi oldukça popüler bir köy olacak imkanlara sahip. Şimdilik oldukça bakımsız bir köy olarak karşımıza çıkıyor. Anayoldan 2,6 km uzaklıkta bulunuyor.

10. Çamlıbel Köyü

Bu köyün turistik öneminden ziyade Kuvayı Milliye gönderdiği onlarca evladıyla bölgenin düşman işgaline karşı savaşmasında büyük bir rol oynamıştır. Bu yüzden kahramanlık özelliği ile ön plana çıkan bir yer. Bir diğer özelliği evlerin civardaki diğer köylerdekinin aksine tahtadan ve barakalar şeklinde yapılması hatta köyün eski adı da Tahtaköy’müş. Köy yolu size muhteşem bir Edremit Körfezi manzarası da sunuyor. Son olarak bu köyü çok seven Tuncel Kurtiz’in mezarı da yine bu köyde bulunuyor. Anayol’dan 2,2 km uzaklıkta bulunuyor.

11. Kıraçoba Köyü

Çanakkale kısmındaki köylere devam edelim. Sırada bir hayalet köy var. Maalesef ekonomik nedenlerden dolayı köy halkının Kıraçoba’yı terk etmesiyle köy oldukça ıssız bir yer haline gelmiş. Şu an köyde sadece 3-5 kişi yaşıyor. Ancak o evleri görünce buranın da aslında Adatepe’den bir farkı olmadığını anlayacaksınız. Burası en uzakta ve Kazdağları’nın en iç kısmındaki köylerden biri. Yenice’ye bağlı bir köy.

12. Eski Güre Köyü

Yine çoğu terkedilmiş bir köyle karşı karşıyayız. 3-5 ev dışında çoğu yıkılan evleriyle bir başka hayalet köy izlenimi veren ama o taş evleri görünce oldukça etkileneceğiniz bir yer. Edremit’in Güre Beldesi’nde bulunuyor.

13. Küçükçetmi Köyü

Küçükkuyu’da bulunan ve anayoldan 2,5 km uzaklıkta bulunan bu köyümüzün özelliği Tarihi Afrodit Kaplıcasına da ev sahipliği yapması. Tatil beldelerine çok yakın olmasına rağmen dokusunu korumayı başarmış, sahip olduğu taş evlerle olduça etkileyici bir köyümüz.

14. Pınarbaşı Köyü

Edremit’e 8 km uzaklıkta bulunan bu güzel köyümüz sunduğu doğal mekanlarla oldukça popüler bir yer haline geldi. Yamaç boyunca akan buz gibi suyu, su kenarına kurulan yeme içme mekanları ile doğa severlerin ve maalesef günü birlikçilerin de yoğun ilgisine maruz kalıyor. Milli Park sınırları içinde bulunuyor.

Bunun dışında diğerlerine göre daha arka planda kalan ve Kaz Dağları’nın en güzel köyleri olarak belirtilen

15. Kayalar Köyü

En az Adatepe ve Yeşilyurt kadar güzel olmasına rağmen henüz çok fazla bilinmeyen bir Ayvacık Köyü olan Kayalar, zeytin ve çam ağaçlarının içinde sunduğu mükemmel manzarası ve sakinliğiyle şehrin keşmekeşinden uzak tam bir doğa hayatı sunuyor. Köy Edremit Körfezi, Ayvalık, Midilli manzarası da sunuyor

Diğer Köyler – Kaz Dağları Köyleri

16. Arıtaşı Köyü

17. Avcılar Köyü

18. Bostancı Köyü

19. Çamcı Köyü

20. Çıkrıkçı Köyü

21. Dereli Köyü

22. Doyran Köyü

23. Hacıaslanlar Köyü

24. Kavaklar Köyü

25. Narlı Köyü

26. Ortaoba Köyü

27. Yaşyer Köyü

28. Yaylaönü Köyü

29. Yolören Köyü

30. Kayalar Köyü

özellikle doğa yürüyüşü sevenlerin ve bu bölgede yaşayıp da farklı lokasyonları keşfetmeyi isteyenler için alternatif seçenekler olacaktır. Kaz Dağları Köyleri

Kaz Dağları Gezi Rehberi Yazımız için: Tıklayın

İyi Seyahatler.

 

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.