Kapadokya’da Gün Doğumu ve Gün Batımı İzleme Noktaları

Kapadokya’da Gün Doğumu ve Gün Batımı İzleme Noktaları 

Kapadokya'da Gün Doğumu
Kapadokya-Aşıklar Tepesi
“Gökyüzünün başka rengi de varmış!
Geç fark ettim taşın sert olduğunu.
Su insanı boğar, ateş yakarmış!
Her doğan günün bir dert olduğunu,
İnsan bu yaşa gelince anlarmış.”
-Cahit Sıtkı Tarancı – Otuz Beş Yaş

Bu şiiri okuduktan sonra göğe bakma duraklarında beklemeye başladığım bir şey oldu, “Gökyüzünün Cahit Sıtkı Rengi”. Başlarda bu rengin hüzünlü bir gün batımında saklı olduğunu düşünmüştüm, fakat şu sıralar uykusuz bir sabahın gün doğumunda olabileceğine inanmaya başladım. Kim bilir? Konu gökyüzü olunca bunu dümdüz yazmak olmazdı. Sonuçta her bir yer, bir göğe bakma durağı.

Kapadokya’da Gün Doğumu

Balon Turu

Kapadokya’da gün doğumu görebileceğiniz en güzel ve özel yer şüphesiz ki bir balon uçuşu. Hem gökyüzünün en muhteşem renklerini görüp hem de muhteşem bir manzara izleyeceksiniz. Balon turuyla ilgili detaylı yazımız için buraya tıktık.

Kapadokya’da Gün Doğumu
Kapadokya’da Gün Doğumu – Bir nevi Güneş tutulması

“Yok, ben balona binemem.” derseniz yine balonları ve gün doğumunu izleyebileceğiniz bir sürü konum var.

 

Aşk Vadisi

Direkt olarak balonların kalkış yaptığı vadi. Zaten tek başına harika bir manzarası var, üstüne bir de tam doğuya baktığını ve balonların tam önünde uçtuğunu da hesaba katarsak gün doğumu için harika bir seçenek oluyor. Fotoğraf çekimleri için en güzel konumlardan birisi. Konum için: buraya.

Kapadokya’da Gün Doğumu
Kapadokya’da Gün Doğumu – Aşk Vadisi

Aşıklar Tepesi

Namıdiğer Aydın Kırağı Tepesi. Göreme, milli parkın tam merkezi kabul edilir; işte bu tepe de Göreme’nin tam merkezinde yer alıyor. Balonları izlemek için belki de en güzel konum burası. Siz tam gün doğumuna karşı manzaraya karşı oturacaksınız ve bütün balonlar etrafınızda uçacaklar. Bu tepenin sabah ayrı, gün içinde ayrı, gün batımında ayrı, gece ise apayrı bir cazibesi var. Yani ne zaman isterseniz gidebilirsiniz.

Göreme’nin içinde zaten, yürüyerek rahatça ulaşabilirsiniz. Cüz’i bir ücret karşılığında aracınızla da çıkmanız mümkün. Konum için: buraya.

Güllüdere Vadisi

Balonların içerisinde uçtuğu bir diğer vadi. Rüzgârın yönüne göre balonlar buradan kalkabiliyor, ya da buraya iniş yapabiliyorlar. Milli Park içerisinde merkezi bir konumu var. Biraz çukurda kaldığı için harika bir gün doğumu izleyemezsiniz belki ama balonların o telaşını, heyecanını ve uçuşlarını en güzel izleyebileceğiniz yer. Konum için: buraya.

Kapadokya’da Gün Doğumu
Kapadokya’da Gün Doğumu – Güllüdere Vadisi

Uçhisar Kalesi

Konum olarak bölgenin en yüksek noktası, haliyle her yere hâkim bir nokta. Balonlar, rüzgâr yönüne göre, her zaman etrafınızda uçuşmaz belki ama uzaktan sakince oturup keyifle manzarayı izleyebilirsiniz. Önü oldukça açık ve ferah bir deneyim olacağının garantisini verebilirim. Konum için: buraya.

Gün doğumu konusunda eklemek istediğim bir şey var: Bunlar sadece başlıca konumlar. Kapadokya bölgesinde gün doğumu için belki de bir yere gitmenize gerek bile yok. Rastgele bir yerde bile harika manzaralarla karşılaşabilirsiniz. Bir arkadaşım gün doğumu izlemek için “Araba nereye girerse!” demişti. Çok haklı.

Kapadokya’da Gün Batımı

Kızılçukur Vadisi

Kapadokya’da gün batımı deyince herkesin aklına direk burası gelir. Batıya bakan vadi, rengi kırmızı olan kayalardan oluşur ve gün batımında kızıl ışık düştüğünde her yer kıpkırmızı boyanır. Önü açık ve ferah bir yer olduğu için zaten müthiş bir manzarası olduğunu söylemeye gerek yok. Buraya geldiğinizde sandalyesini atmış şarap içen çiftlerle, gitarını alıp müzik yapan gençlerle, yerlere oturmuş sohbet eden insanlarla karşılaşacaksınız. Bir de fotoğraf çekimleri olacak tabi ki.

Kapadokya'da Gün Doğumu
Kapadokya’da Gün Batımı – Kızılçukur Vadisi

Bazen canlı müzik, ufak konserler gibi etkinlikleri yakalayabilirsiniz. 1-2 hafta önce böyle bir etkinliğe denk geldim ve o kadar keyifliydi ki. Hele pandemi döneminde aylarca kapalı kaldıktan sonra ilaç gibi geldi.

Kapadokya'da Gün Doğumu
Kapadokya’da Gün Batımı – Berk Yılmazer

Yapmaktan en keyif aldığım şeylerden birisi de gün batımını izlemek, burası da benim göğe bakma durağım. Burada sakince oturup yavaşça ilerleyen bulutları, gökyüzünün değişen renklerini, uzaklarda uçan kuşları izlerken çok keyif alıyorum. Kuşların uçuşunu izlerken zihnimde hep yankılanan bir dize var:

“Hayat kısa, kuşlar uçuyor!”

-Cemal Süreya

Ben de ekleyebilir miyim?

“Kuşlar, dünyanın yelkovanları.”

Konum için: buraya.

Uçhisar Kalesi

Biraz önce bölgedeki konumundan bahsetmiştik, haliyle gün batımı için de harika bir adres.

 Aşıklar Tepesi

Bahsettiğimiz üzere gün doğumunda olduğu kadar gün batımında da iddialı bir yer. Gece-gündüz harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Kapadokya’da Gün Batımı
Kapadokya’da Gün Batımı – Aşıklar Tepesi

Güllüdere Vadisi

Biraz önce bahsettiğimiz vadi. Adında “gül” geçmesinin sebebi, kayalarının gül gibi kırmızı renkli olması. Gün doğumunda ışık arkadan geliyor ama gün batımında çok güzel ışık alıyor. Kızıl ışık vadi boyunca düştüğünde güzelliğine hayran kalacaksınız.

ATV Turu

Bu bir konum olarak değil etkinlik olarak önereceğim bir şey. ATV bu bölgede çok kullanılan keyifli bir araç. Gün batımı turuna katılırsanız rehberiniz size hem vadileri gezdirecek, hem vadilerin hikâyelerini anlatacak, hem de güzel bir gün batımı manzarası izletecektir. Arkadaş grubunuzla birlikte giderseniz eminim çok daha eğlenceli olacak.

Kapadokya’da Yıldızlar ve Yıldız Fotoğrafı

“Bu karanlık böyle iyi afferin Tanrıya
Herkes uyusun iyi oluyor hoşlanıyorum
Hırsızlar polisler açlar toklar uyusun
Herkes uyusun bir seni uyutmam bir de ben uyumam
Herkes yokken biz oluruz biz uyumayalım
Nasıl olsa sarhoşuz nasıl olsa öpüşürüz sokaklarda
Beni bırak göğe bakalım”

-Turgut Uyar

Kapadokya’da yıldızları ve hatta Samanyolu’muzu görebileceğiniz pek çok güzel yer bulmak mümkün. Gece vadilerin içlerine doğru ilerlerseniz şehir ışıklarından oldukça uzaklaşmış olacağınız için belki de hiç görmediğiniz yıldızlar göreceksiniz. Buralarda peribacalarıyla çok özel yıldız fotoğrafları çekebilirsiniz.

Kapadokya’da Yıldız Fotoğrafı
Kapadokya’da Yıldız Fotoğrafı

Gomeda Vadisi

Samanyolu’nu görmek isterseniz yolunuzu buraya düşürebilirsiniz. Küçük Ihlara diye anılan bu vadi geceleri de en az gündüz olduğu kadar güzel. Konum için: buraya.

Devrent Vadisi

Deve şeklindeki peri bacasıyla ünlü olan vadi. Ürgüp-Avanos arasında çukur bir yerde kalıyor. Konum için: buraya.

Zelve

Zelve Açık Hava Müzesi belirli bir saatte kapanıyor, fakat o yol üzerinde yine güzel yerler bulmak mümkün. Yine çukur içinde ve şehirden uzak kaldığı için gece güzel bir gökyüzü var. Konum için: buraya.

Aşk Vadisi

Aşk Vadisi’ne yukarı seyir tepesi kısmından değil, aşağı yürüyüş yolu güzergâhından girerseniz vadinin içerisinde ilerlediğinizde güzel bir gökyüzüyle karşılaşacaksınız.

Kılıçlar ve Güllüdere Vadileri

Vadi içlerinde gece gökyüzü güzel yerler mevcut.

Genel olarak toparlarsak vadilerin içlerinde ilerlediğinizde sakin, güzel ve şehir ışıklarından uzak yerler bulabilirsiniz.

Kapadokya’da yaşayan birine soracak sorularınız olursa instagramım: sahika.e

Göğe bakmayı sevenlerdenseniz Dünyanın en iyi 10 gün batımı.

O zaman,

Göğe bakalım!

3 Yorum
 1. B. diyor

  Yazı çok güzel olmuş, yerel bir mimarın rehber hazırlaması da gerçekten çok kıymetli, ama asıl gönlümü çalan fotoğraflar olmuş inkar edemeyeceğim. Elinize sağlık ! Çok keyif aldım.

  1. Sahika E. diyor

   Çok teşekkürler, beğenmene sevindik. Umarım Kapadokya’yı kendin ziyaret ettiğinde daha güzellerini çekersin 🙂

 2. B diyor

  Çok keyifli bir yazı olmuş ama resimlere daha çok hayran kaldım. Devamını bekliyorum!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.