Dünyanın En İyi 10 Gün Batımı

0

Dünyanın En İyi 10 Gün Batımı

Gün batımının yarattığı atmosferden bir tek ben mi bu kadar etkileniyorum diye düşünürken, dünyanın birçok yerinde insanların özellikle bu manzarayı görmek için seyahatlerini planladığını hatırladım. Bazen bir denizin üstüne, bazen bir dağın arkasında, bazen gökdelenlerin cam yüzeylerinde, bazen tarihi yapıların arkasında batırdığımız, yaşamın kaynağı güneş öyle muazzam anlar yaratıyor ki, kendi adıma söyleyebilirim ki kesinlikle bambaşka bir zaman dilimine ve evrene geçiş yapmışım gibi hissettiriyor. Ortaya çıkan renk cümbüşüne değinmiyorum bile. Kısacık bir listeye aslında sığdırması zor olan Dünyanın En İyi 10 Gün Batımı’nı okumanız için hemen aşağıya bırakıyorum. Hepimize ilham ve enerji vereceğine inanarak, keyifli okumalar dilerim..

1. Santorini – Yunanistan – Dünyanın En İyi 10 Gün Batımı

Yunan Adaları’nın güzelliği tüm dünyada dillere destandır. Ancak bazı adaları var ki masal tadındadır. Santorini Adası da bunlardan başlıcası diyebilirim. Bembeyaz binaları, yapıların organik formları ile zamanın nasıl geçtiğini anlamadığımız diyarlardan biridir. Santorini Adası’nın tarihi kısmı olan Oia, adanın tepesinde yer alır dünyanın en turistik, merak edilen bölgelerindendir. Oia’da gün batımı izlemek ise turistler arasında bir gelenek haline gelmiş olup, yerleşimin tepe noktasında herkes kendine güneşe güle güle demek için bir yer bulur. Böylesine güzel bir adada, böylesine güzel bir doğa olayına şahit olmak, gökyüzünün aldığı rengi doya doya yaşamak kesinlikle listenize almanız gerekenlerden biridir.

Santorini gezi rehberi için buraya bakmanızı öneririm.

Dünyanın En İyi 10 Gün Batımı
Dünyanın En İyi 10 Gün Batımı – Oia – Santorini – Kaynak

2. İstanbul – Türkiye – Dünyanın En İyi 10 Gün Batımı

Benim canım şehrim İstanbul. Anlatması, yaşaması, bırakıp gitmesi zor; sevmesi, bağlanması bir o kadar kolay şehir. Tarih, doğa, kültürü bu kadar güzel iç içe geçmiş şekilde az yerde görebiliriz. Tabii söz konusu böyle bir şehir olunca tahmin edersiniz ki gün batımı da şahane oluyor. Kadıköy’den bakarken Tarihi Yarımada’nın arkasından, o muhteşem silueti izleyerek günü batırmak ayrı bir haz veriyor insana. Bu saatlerde İstanbul’u kelimelere sığdırmak, güzelliğini tarif etmek inanın çok zor bir iş 🙂

3. Bali – Endonezya

Bali, dünya üzerindeki en gözde yerlerdin başında geliyor. Özellikle çiftler balayı veya romantik tatilleri için bu destinasyonu tercih ediyorlar. Tabii ki bu tercihlerinde de haksız sayılmazlar çünkü hem doğası, hem kültürü hem de yaşattığı eşsiz tecrübeleriyle oldukça cazip bir coğrafyadır. Aynı zamanda tapınaklarıyla da ünlü bu şehirde Uluwatu Tapınağı ve gün batımı ikilisi oldukça popülerdir.

4. Taj Mahal – Hindistan

Hindistan’ın en ikonik yapısı olan Taj Mahal, hem hikayesi hem de mimarisiyle eşsiz bir yapıttır. Bu güzel yapıt bir de gün batımı ile birleştiğinde ortaya sihirli bir görüntü çıkıyor. Bu turistik bölgeye bir seyahatiniz varsa planlamanızı gün batımı saatlerine getirmenizi tavsiye ederim.

Dünyanın En İyi 10 Gün Batımı
Dünyanın En İyi 10 Gün Batımı – Taj Mahal – Kaynak

5. Siem Reap – Kamboçya

12. yy’dan günümüze kadar gelen tapınaklarıyla Siem Reap, dünya mirası listesindeki bölgelerden biridir. Bu tapınaklardan en ünlüsü ise Angkor Tapınağı’dır. Bu inanılmaz ve göz kamaştırıcı lokasyonda gün batımını yakalamak için yine güzel planlama yapmanızı öneririm. Tapınağın piramit kuleler olarak da bilinen Pre Rup adı verilen uzantılarının ardından güne hoşça kal demek bu bölgeyi ziyaret edenler için unutulmaz anıdır.

6. Serengeti – Tanzanya – Dünyanın En İyi 10 Gün Batımı

Tanzanya’da yer alan Serengeti Ulusal Parkı hem doğası, hem ev sahipliği yaptığı canlı türleriyle dünya için de çok önemli olan, Kuzey Tanzanya’yı kapsayan coğrafi bir bölgedir. Sahip olduğu bu değerin yanında, bu parkta göz kamaştırıcı güzellikte olan bir gün batımı da izleyebilirsiniz. Sıcaklıkla birlikte, renkler güneşin batışına göre yavaş yavaş değişmekte olup, size unutulmaz anlar yaşatabilir. Bu değişik coğrafyada, böylesine eşsiz bir ana tanık olmak için Tanzanya’yı gelecek planları arasına almalısınız.

Dünyanın En İyi 10 Gün Batımı
Dünyanın En İyi 10 Gün Batımı – Serengeti – Kaynak

7. Adıyaman – Türkiye

Adıyaman’ın Kahta ilçesinde yer alan Nemrut Dağı kendi başına bile kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir yerken, gün batımı saatlerinde muhteşem bir ambiyansa sahip oluyor. Kral I. Antiochos’un mezarıyla sır dolu bir dünya olması oldukça etkileyicidir. Güneş güne veda ederken, gökyüzünün aldığı renkle ve doğanın bize sunduğu ışık oyunlarıyla bu tarihi ve gizemli yer tadına doyum olmayan, izlemekten bıkmayacağınız bir hal alıyor. Yabancı turistlerin yoğun ilgili gösterdiği bu değer, kendi topraklarımızda olduğu için çok şanslıyız ve pahasına olursa olsun korumalıyız.

Dünyanın En İyi 10 Gün Batımı
Dünyanın En İyi 10 Gün Batımı – Nemrut Dağı – Kaynak

8. Rio de Janeiro – Brezilya

Dünyanın en renkli ve heyecan verici şehirlerinden biri olan Rio de Janeiro, Brezilya topraklarındaki en popüler şehirlerden de biridir ayrıca. Uzun plajları, şehrin hemen sırtında yükselen Corcovado Dağı ve tabii ki bu dağın üzerinde yer alan görkemli İsa heykeli ile çarpıcı bir siluete sahiptir. Oldukça ilginç bir yapıya sahip şehirde yine gün batımı seyircilerine eşsiz bir sunum yapıyor. Sahip olduğu enerjisiyle insanı kendine çeken Rio de Janeiro, gün batımıyla eşsiz bir güzelliğe sahiptir.

9. Bagan – Myanmar – Dünyanın En İyi 10 Gün Batımı

Bazı coğrafyaları anlatmak için kelimeler yetersiz kalabiliyor. Bagan da bunlardan biridir. Fotoğraflarını görmek bile sizi heyecanlandırıp, hayaller kurdurtabilir. Antik bir kent olan Bagan, bir zamanlar Pagan Krallığı’nın başkentiydi. Antik kentte birçok tapınak yer almaktadır ve bu tapınakların mimarisi oldukça ilgi çekicidir. Hem tarihi hem de mimarisiyle bu kadar etkileyici bir kent tahmin edersiniz ki büyüleyici gün batımı saatlerinde eşi benzeri görülmeyen bir hal alıyor.

Myanmar gezi rehberi için buraya mutlaka bakmanızı tavsiye ederim.

Dünyanın En İyi 10 Gün Batımı
Dünyanın En İyi 10 Gün Batımı – Bagan – Kaynak

10. Grand Canyon – Amerika

Devasa bir büyüklüğe sahip ama aynı zamanda görkemli ve göz alıcı Büyük Kanyon, dünyanın en ünlü bölgelerinden biridir. Coğrafi yapısının güzelliği ve gün batımının sıcak ışıkları birbirini bulduğunda ise yine karşımıza eşsiz bir görüntü çıkıyor. Hatta Grand Canyon’un bu kadar çok ziyaretçi almasının bir diğer sebebi bence kesinlikle bu mucizevi saatlerdir. Dünya gözüyle mutlaka görülmesi gereken bir değer olup, benim gibi bu saatlerin büyük hayranıysanız yapmanız gerekeni biliyorsunuz 🙂

Yazının başında da dediğim gibi bu liste uzar gider. Her coğrafyanın kendi doğal ve tarihi yapısıyla bir olmuş manzara noktaları vardır. Ben size en çarpıcı olanlarını göstermek istedim. Sadece ülkemizde bile birbirinden harika onlarca gün batımı manzara noktaları yer almaktadır. Güzel ve sağlıklı günlerde hepsini görmek, tecrübe etmek ve kendimizi o ana bırakabilmek dileğiyle..

Diğer yazılarım için buraya,  Instagram hesabım için ise buraya bakabilirsiniz.

Sevgiler..

Ezgi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here