Gito ve Badara Yaylaları | Rize Yaylaları Gezi Rehberi 2

4

Gito ve Badara Yaylaları | Rize Yaylaları Gezi Rehberi 2

Ülkemizin her yerinde kar yağışları başlayınca, her mevsimi ayrı güzel olan ama beyazın da ayrı yakıştığı Rize Yaylaları geldi aklıma. Yıllardır gitmediğim için kaçırdıklarıma yanacağım kadar özel bir yer, Doğu Karadeniz. Kış tatili için kesinlikle değerlendirebileceğiniz yeşili iliklerinize kadar hissedebileceğiniz, tabi şimdi bembeyazla buluşan bu muhteşem doğaya uzanalım. Buram buram doğa… Şehir hayatından uzakta, yaylardaki küçük ama aslında kocaman dünyaya. Başta Gito ve Badara Yaylaları olmak üzere bu yazımızda Rize Yaylaları Gezi Rehberi ile gerçek bir nefes alalım öyleyse…

Gito ve Badara Yaylaları
Gito ve Badara Yaylaları

Bildiğiniz gibi Rize birbirinden güzel yaylara ev sahipliği yapıyor. Planlarınızı yaparken kolaylık olması açısından birbirine yakın olan yaylaları aynı yazı dizisinde birleştirdim. Özellikle yayla yollarını düşündüğünüzde, aynı gün içerisinde birbirine çok uzak yaylara gitmek yorucu olabileceği gibi, zaman açısından sizi sıkıntıya da sokabilir. Bu yazımızda Rize Yayla’larından Gito ve Badara Yaylası‘nı, tabi bir de bu iki yaylaya yakın gezilecek yerleri bulabilirsiniz.

Zilkale – Rize Yaylaları Gezi Rehberi 

Gito ve Badara Yaylaları
Rize Yaylaları Gezi Rehberi – Gito ve Badara Yaylaları

Harika bir manzaraya sahip, Çamlıhemşin’de Fırtına Vadisi’ne hakim bir noktada yapılmış olan kalenin 14-15. yyda tamamlandığı tahmin ediliyor. 8 burç ve 1 gözetleme kulesinden oluşan bu güzel kale, yeri itibari ile doğal bir savunma hattı oluşturuyormuş. Şimdi ise, vadiye hâkim oluşu sebebiyle mükemmel manzaralar sunuyor. Yaylalara giderken bu yoldan gitmek gerekiyor, mutlaka uğramanızı öneririm.

Palovit Şelalesi

Rize seyahatinin en kolay ulaşılan yeri diyebilirim 😊 Zilkalesi’ne çok yakın olan Palovit Şelalesi’nin, yapılmış ama biraz dar bir yolu var. Tabi ki yol size yine harika manzaralar sunuyor. Ulaşması birçok yere göre çok kolay olmasına rağmen, görmeye değer yerlerden bir tanesi. Çünkü Rize’nin debisi en yüksek olan şelalelerinden biri.

Gito ve Badara Yaylaları
Rize Yaylaları Gezi Rehberi – Gito ve Badara Yaylaları

Şelaleyi yukarıdan izleyebileceğiniz gibi merdivenle aşağıya inip, debisini yakından da hissedebiliyorsunuz. İnişte tropik bir orman havası sunuyor. Şelale suyu, gür bir ormanda yaklaşık 15 metre yükseklikten köpük köpük çağıldıyor dere yatağına doğru. Suya yaklaştıkça huzur buluyorsunuz. (Ama tabi yaklaştıkça ıslanacağınızı da hatırlatmakta fayda var. Kesinlikle değer😊)

Şimşir Ormanı

Gito ve Badara Yaylaları
Rize Yaylaları Gezi Rehberi – Gito ve Badara Yaylaları

Şimşir ağacı; yaprakları hep yeşil kalan, çok değerli olan ve dünyada en sağlam ağaç olarak da bilinen bir ağaç türü. Aslında birçok bölgede yetişebiliyor ama anıt ormanı olarak bir tek bu bölgede yani Rize’nin Çat Vadisi‘nde bulunuyor. Eskiden beri kaşık, tarak  gibi çeşitli gereçlerin yapımı için kullanılan şimşir ağaçları tarih boyunca kesildiğinden, günümüzde genelde çalı şeklinde oluşum göstermiş. Bu ormanı daha özel kılan ise burada şimşir ağaçları uzayarak, gerçekten oldukları boyuta gelebilmişler.

Son yıllardaki kömür nakilyesi sırasında bir tür mantar hastalığının bu ağaçlara yayılması ile, türleri maalesef tehlike altına girmiş. Bu durum öyle üzücü ki, ormanın içine girdiğinizde kendinizi doğanın bambaşka bir yönüyle yüzleşmiş buluyorsunuz. Dilerim ki; Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nca (WWF) koruma altına alınması gereken 200 ekolojik bölge arasında gösterilen bu orman, bir an önce gerekli önlemler alınarak korunabilir ve eski güzel günlerine dönebilir.

Gito Yaylası

Rize’nin en popüler yaylalarından olan 2070 metre rakımda bulunan Gito Yaylası, muazzam görüntüler sunan ve ününü kesinlikle hak eden bir yayla. Eğer şanslıysanız sislerin dağılması ile harika bulut denizine de denk gelebilirsiniz.

Gito ve Badara Yaylaları
Gito ve Badara Yaylaları

Burası da yine Zilkale yolunun devamında, Zilkale’ye yaklaşık 15 km uzaklıkta bir yayla. Plan yaparken bu mesafenin asfalt olmayan dağ yolunu unutmayın. Bu mesafeyi gitmek yaklaşık 1 saat sürebiliyor. Çok güzel bir Rize Yaylası olduğu için erken saatlerde gitmenizi öneririm. Eğer konaklama yapmak isterseniz de, pek çok bungalov ve pansiyon seçeneği var. Manzarasının içinde kaybolduğunuz, insana huzur veren harika bir yayla, bu yazının favorilerinden biri

Badara Yaylası

Yine çok güzel bir Rize Yaylası ile karşınızdayız. 1850 metre rakımda bulunan Badara Yayalası, birçok yaylanın popülaritesinin gölgesinde kalmış olsa da, inanılmaz güzel ve doğal bir yer. Mutlaka ama mutlaka gidin. Az önce Gito Yaylası için favori demiş olsam da, bu da favorimiz Yolu biraz zorlu olsa da (diğer yaylalardan ekstra zorlu değil) inanın değiyor.

Gito ve Badara Yaylaları
Rize Yaylaları Gezi Rehberi – Gito ve Badara Yaylaları

Yayla genel olarak düzlük bir araziden oluşuyor ve yaylanın tam ortasında minik tatlı bir gölet bulunuyor. Yaylada hala hayvancılıkla uğraşanlar var. Az haneli bir yayla, insanları çok sıcak ve samimi. Kimisi yayla evini pansiyona çevirmiş kimisi de sadece yazları geldiği evi olarak kullanıyor. Bu güzel ahşap evler, karşıdaki dağların manzarası, arada gelen hayvanların sesi, içtiğiniz çay… Her şey öyle huzurlu ki. Buraya gelmişken Fatma Abla’nın evine uğrayıp müthiş yöresel lezzetlerinden tatmanızı da öneririm. 😊

Gito Badara yaylası arası 6 km. İki yayla arasını hem araçla hem de trekking yaparak gidebilirsiniz. Diğer yazımızda anlattığımız, Pokut ve Sal yaylası kadar birbirlerine yakın değiller ama yine de her iki yayladan da birbirini görebiliyorsunuz.

Önemli Not: Normalde kasımdan itibaren yaylalar mevsim dolayısı ile kapanıyor. Sezonu mevsime göre değişmekle birlikte genelde Mayıs ortası geri açıyorlar. Gitmeden önce gitmek istediğiniz yayladaki bir yeri mutlaka arayın.

Şimdiden iyi planlamalar. Çünkü ben döner dönmez bir dahaki seferin planlarını yapmaya başladım.

BONUS: Diğer Karadeniz Rize Yaylaları Gezi Rehberi 1  ve Rize Yayları Gezi Rehberi Bölüm 2 yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Sorularınız ve ayrıntılı bilgi talepleriniz için bana ulaşabilirsiniz. melisderyaokur

Sağlıkla kalın, güzel günlere…

Melis

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here