Seyahate Çıkarken Bilinmesi Gerekenler

0

Bu Bilgiler Hayat Kurtarır 🙂

İster yurtiçi olsun, ister yurtdışı olsun gezmek güzel şey. İnsan gezdiğinde aslında kendi sınırlarını keşfediyor. Konfor alanından çıktığında başlıyor aslında hayatı keşfetmek. Peki Seyahate Çıkarken Bilinmesi Gerekenler nelerdir? Bunları biliyor musunuz? O zaman bu yazı gezgin adaylarına Gezmeye Giriş 101 niteliğinde…

Seyahate Çıkarken Bilinmesi Gerekenler
Seyahate Çıkarken Bilinmesi Gerekenler

İhtiyaç Duyulan Uygulamalar – Seyahate Çıkarken Bilinmesi Gerekenler

Bu uygulamalar günümüz dünyasında gezmeye yardımcı en büyük rehberimiz. Günlük hayatımızda ihtiyaç duyduğumuz her bilgiyi en yakınımızdan, yani internetten edinmekteyiz. Haritalardan, açılış kapanış saatlerine, geziyi planlamaktan, yenilecek yemeğe kadar her türlü ihtiyaç duyduğumuz bilgileri edinebileceğimiz ve seyahate çıkarken elimizin altında olması faydamıza olacak olan uygulamalar için yazdığımız yazıların linklerini aşağıda bırakıyorum. Ayrıntılı olarak bilgiler orada.

En İyi 13 Seyahat Uygulaması | Seyahatleri Kolaylaştıracak Mobil Uygulamalar

İnternetsiz Çalışan En İyi Harita Uygulamaları

Fotoğraf Düzenlemesinde Kullandığım 10 Uygulama

Grab Nasıl Kullanılır? – Güneydoğu Asya’nın Uber’i

Seyahatte Sağlık – Seyahate Çıkarken Bilinmesi Gerekenler

Atalarımızın güzel sözlerinden birinde “Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur” söylenmektedir. Gerçekten de öyle ama. Gidilen, gezilen her yerin ayrı bir güzelliği olduğu gibi sağlık açısından da ayrı bir tehlikesi mevcuttur. Eee gezerken hastalanmak kadar da kötü birşey yok bence. Düşünsenize aylarca plan yapıyorsunuz bu gezinin keyfini çıkartmak için. Bir anda hasta olursanız ne olacak? Tabiki Keyif alınmadan gezilen, görülen bir vakit geçirme şekli. Bundan dolayı özellikle yurtdışına tatile giderken sağlık gerekliliklerine dikkat derim. Tedbirli olup sağlıklı gezmek varken sorumsuzca gidip gezmenin ne anlamı var. Bu bilgileri de sizlerle detaylı olarak paylaşmak için daha önceden yazılmış yazılarımızın linkini şuraya bırakıyorum sağlığınız bozulmadan güzel güzel gezip gelin diye.

Sağlıklı Seyahat Rehberi – Hastalanmadan Seyahat Etmenin Püf Noktaları

Seyahat Aşıları – Seyahatlerden Önce Yapılması Gerekenler Aşılar

Seyahate Çıkarken Bilinmesi Gerekenler
Seyahate Çıkarken Bilinmesi Gerekenler

 

Yurtdışını Araba ile Gezmek

Hangi uygulamaları kullanacağımızı gördük, sağlık konusunda nelere dikkat edeceğimizi öğrendik ve sıra geldi araba ile gezmeyi düşününlere. Grup halinde gidenler için en güzel yöntem aslında. Ama biz 5 kişilik bir grubuz nasıl yapacağız diye sorarsanız şunu söyleyeyim: Her gruba göre araba var. Nasıl mı? Mesela biz ispanya’da araba kiralamıştık. 6 yetişkin ve 1 bebek bu araba ile İspanya içinde 2400 km yol yapmıştık. Aracımız 6 kişilik bir araçtı. Grubunuz daha kalabalıksa minibüs kiralaması yapan kuruluşlar da mevcut. Ya da 8 kişi gittiğimiz Çekya’da 2 araba kiralayıp peşpeşe giderek gezmiştik. Ama mümkün olduğunca 1 araba kiralamaya çalışın bizim gibi yapmayın. Zira trafikten dolayı birbirinizi kaybedebiliyor, park sorunu yaşayabiliyorsunuz.

Lafı fazla uzatmadan dikkat etmeniz gerekenleri yazdığımız yazıların linkini aşağıda sizler için veriyorum. Umarım yolunuz açık, deponuz dolu, geziniz güzel ve cezasız geçer 🙂

Yurtdışında Sorunsuz Nasıl Araba Kiralarım?

Araba ile Yurtdışına Nasıl Çıkılır?

Seyahat Hatırası

kartpostal
Tayvan’dan gönderdiğim kartpostallar

Şimdi seyahat konusunda birçok şey gördük ve birçok şey öğrendik. Şimdi sıra geldi en önemli kısma. O da ne? Diye sorarsanız tabiki gezilen yerlerin, yapılan seyahatlerin olmaz sa olmazı seyahat hatıraları. Gidip gezdiğimiz yerlerde onlarca fotoğraf ve video çekiyoruz güzel hatıra olsun diye. Ne yapıyoruz peki bunları tatil bitince birkaçını instagramda paylaşıp geri kalanını bir daha görülme ihtimali düşük olarak taşınabilir hafıza belleklerinde saklıyoruz. Bundan dolayı fotoğraf çekme ile birlikte benim için en önemli şeh hediyeliklerdir. Seyahate çıktığım yakın arkadaşlarım bu konuda ne kadar alışveriş yaptığımı bilirler. Seyahatlerin olmazsa olmazı magnetlerden biblolara, yelpazelerden ilginç  şeylere kadar birçok şey alırım seyahatlerimde. Hatta annem bu aldıklarım için bana laf vuruyor arada “Evlen de çeyizini götür artık” diye 🙂

Aslında yakınlarınıza aldığınız hatıralar da önemli bir o kadar. Aslında hatıra olabilmesi için illa birşey almaya gerek yok. Benim için olmazsa olmazlardan birisi seyahatlerimde gittiğim yerlerden birinde sevdiklerime kartpostal göndermek. Hatta gittiğim dönemlerde sitedeki yazar arkadaşların adreslerini alıp onlara da gönderiyorum. Benden hatıra olsun hepsine. Gün gelip zaman geçince ufak da olsa akıllarına gelmek için güzel bir yöntem. Her zaman dediğim gibi; Mesajlar anlık gönderilir, kartpostallar ise ömürlüktür.

Seyahat hatıraları için sitede yazılan yazılardan birkaçını da aşağıda sizler için paylaşıyorum. Umarım hatıralarınızda ben de yer etmişimdir.

Kartpostal Nasıl Gönderilir ? – Uzaklardan Gelen Hatıra

En Güzel Seyahat Hatırası: Seyahat Koleksiyonculuğu Nasıl Yapılmalı?

Bu kadar bilgi verdikten sonra ne yapmak lazım. Tabiki sizlere veda etmek lazım. Aklınıza takılan konuları çekinmeden instagram adresimden veya bu yazıya yorum olarak sorabilirsiniz.

Adaşım Aşık Veysel’in dediği gibi “Ben giderim adım kalır, dostlar beni hatırlasın.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here