Grab Nasıl Kullanılır? – Güneydoğu Asya’nın Uber’i

0

Güneydoğu Asya’da Uber: Grab

Uber çağımızın en hızlı, kaliteli ve uygun fiyatlı ulaşımı olma konusunda hızla ilerliyor. Her ne kadar ülkemizde yasaklanıp korsan taksinin önü açılmış olsa bile birçok ülkede hizmet vermekte. Asya ülkelerinde özellikle de Güneydoğu Asya ülkelerinde Uber yerine hizmet veren uygulama Grab’dir. Bu adı ülkemizde pek bilinmeyen uygulamayı sizler için bu yazıda derliyorum. Hadi şimdi Grab Nasıl Kullanılır görelim.

Yükleme ve Üye Olma – Grab Nasıl Kullanılır?

Grab uygulaması her ülkede biraz farklı olabilir, bu yüzden yerel dilini konuşamadığınız ülkelerde (Singapur veya Filipinler gibi) indirmenizi tavsiye ederim. Bu uygulamaya yabancı bir telefon numarası ile üye olmak biraz imkansız gibi birşey. Yerel telefon numaralarıyla üyelik oluştururken hiçbir sorunum olmadı. Telefonunuz için yerel bir SIM kart almayı planlıyorsanız, yerel bir numaranız olduğunda kaydolmanızı öneririm. Grab’in olmadığı ülkelerden bir hattınız varsa, gerekli doğrulama kodunu yabancı numaralara teslim etmek sorunlu gözüktüğü için telefon numarası yerine bir e-posta adresiyle kaydolmayı deneyin derim.

Grab Nasıl Kullanılır

Nakit & Kredi Kartı İle Ödeme – Grab Nasıl Kullanılır?

Açıkçası az gelişmiş ülkelerde her ne kadar kredi kartı kullanmak istemesem de bu tip uygulamalar kredi kartından borçlanma için en güzel yöntem. Yapmanız gereken uygulamaya kredi kartınızı tanıtmanız. Şunu da söyleyeyim, kredi kartı tanıtırken cuzi bir miktar ücret çekilmektedir. Bu ücret kredi kartının aktif olup olmadığını tespit amaçlı olarak yapılıyor. Uygulamada her ne kadar ücret türünü kredi kartı seçseniz de her yaptığınız aramada genellikle nakit ödeme seçeneğine yöneliyor. Ama şunu özellikle belirtmek istiyorum. Sizi alacak olan araçı aratırken aramayı nakit ödeme ile yaparsanız ödeme nakit olmak zorunda. Yani sonradan kredi kartına çeviremiyorsunuz, yada tam tersi durum.

Araca bindiniz diyelim ki kredi kartınızda bakiye yok. Bu durumda ne olur diye soracaksanız bakiye sizin hesabınızdan düşer en kısa zamanda kartınızdan bunu tahsil etmek için kenarda bekler. Yada nakit para verdiniz ama para üstü mü yok adamın, bu durumda sizin hesabınıza bu para üstünü yükler. Bir sonraki kullanımda oradaki bakiyenizden düşer.

Yolculuk Rezervasyonu Nasıl Yapılır? – Grab Nasıl Kullanılır?

Grab Nasıl Kullanılır
Grab Nasıl Kullanılır

Yolculuk rezervasyonu Uber, Bitaksi yada Bla Bla uygulamasına benzer. Konum bilginizin paylaşımını cihazınızdan açarak otomatik olarak haritada olduğunuz konumdan nereye gideceğiniz bilgisini girdiğiniz yere kadar rotanızı ve ücretini hesaplar. Tabiki bir çok araç sınıfı mevcut. Diğer Grab kullanıcıları ile paylaşımlı olan yolculuklardan tutun üst segment arabaların olduğu premium araçlara kadar her gruba yada kişiye göre araç seçenekleri mevcut. Tabiki aracın sınıfına göre ücretler yükselip azalmakta yada o andaki Grab kullanımına olan talebe göre değişmekte. Kendi grubunuza uygun yada bagajınıza uygun olan seçeneği gideceğiniz yer bilgisini girdikten sonra seçiyorsunuz. Ardından size en yakında olan Grab araç şoförüne sizin rezervasyon talebinizi gönderiyor. O da kabul ettikten sonra tek yapmanız gereken beklemeniz.

Uygulamada rezervasyon yapınca sizi gelip alacak olan aracın plaka, renk ve marka & model bilgisi ile birlikte kullanıcının isim soyisim bilgilerini sizinle paylaşıyor. Ayrıca kullanıcının bir adet fotoğrafı da mevcut çoğu zaman. Yani sizi kimin gelip alacağını biliyorsunuz. Ayrıca rezervasyonda aracı beklerken kullanıcı şoförle yazışabiliyorsunuz. Mesela ben her seferinde valiz sayısı ve büyüklüklerini yazardım. Çünkü baazen ufak bagaj hacimli arabalar gelebiliyor. Bu durumda yeni araç beklemeniz gerekebiliyor. Mesajlaşma uygulaması diller arası tercümeyi otomatik olarak yapıyor. En sevdiğim özellik buydu. Zira çoğu şoför ingilizce bilmediğinden nerede beklediğinizi, kaç tane valizinizin olduğu konusunda bilgiyi bu çeviri aracılığı ile ediniyor. Ya da benim gibi beklediğiniz yerin(Mesela havaalanı geliş 3 nolu kapı) fotoğrafını çekip gönderebilirsiniz.

Grab ile araç çağırdığınızda uygulamadaki harita üzerinden aracın nerede olduğu ve ne kadar sürede sizi almaya geleceğini öğrenebilirsiniz. Grab şoförleri genellikle buluşma konumuna vardıklarında yada yakına geldiklerinde “vardım” şeklinde mesaj atarlar. 3-5 Dk bekleme süreleri vardır. Bu süreler sonunda buluşma noktasına gelmezseniz yolculuğu iptal edebilirler.

Grab’in Diğer Özellikleri

Grab uygulamasını daha önceden Uber ve Bitaksi kullananlar daha kolay çözeceklerdir. Çünkü mantık aynı, sadece yorum farklı. Ayrıca bu uygulamada yolculuğu gerçekleştirdikten sonra şoföre bahşiş ve yorum bırakabiliyorsunuz. Uber’de olmayan bir özellik de kullanıcı sadakat proğramının olması. Yani yaptığınız her yolculukla puanlar kazanıyorsunuz ve bu puanlara göre statüleriniz oluyor. Gümüş ve Altın statüsü pek bir fark yaratmasa da Platinyum statüsü birçok indirim fırsatı sunmakta. Hatta bu uygulamada kazandığınız puanları Cebu Pasifik veya Singapur Hava Yollarında kullanabiliyorsunuz.

Grab ve buna benzer proğramları seyahate çıkmadan önce yüklemenizi öneririm. Zira seyahat sırasında internet bağlantısında problem yaşayabilirsiniz. Yada hemen kayıt ve indirme işlemlerini yapamayabiliriniz.

Güneydoğu Asya hakkında yazdığımız bazı yazı ve youtube linklerini aşağıda bulabilirsiniz.

Güneydoğu Asya Yolculuğu – Havaalanları ve Ekonomik Ulaşım

GÜNEYDOĞU ASYA SEYAHATİ NASIL PLANLANMALI? – SEYAHAT REHBERİ

Sormak istediğiniz soruları bu yazının altına yorum yaparak yada Instagram profilimden sorabilirsiniz.

Hepinize iyi Grab’ler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here