İstanbul ve Çevresindeki Kamp Alanları | 5 Muhteşem Kamp Mekanı

0

İstanbul ve Çevresindeki Kamp Alanları

Uzun bir aradan sonra yeniden yazıyor olma hissi güzel bir duygu. Bugün yazımda İstanbul Kamp Alanları ‘nı ve çevresinde bulunan kamp yapılabilecek alanlardan bahsetmek istiyorum. Kamp deneyimi yaşamak uzun zamandır istediğim ama fırsatını bir türlü bulup gerçekleştiremediğim bir aktivite. Bu yüzden hala daha araştırma evresindeyim ama bilgiler paylaştıkça çoğalır fikrinden yola çıkarak araştırmalarımı sizlerle paylaşmak istedim İstanbul ve çevresinde bulunan kamp alanı. Hazırsanız başlayalım!

İstanbul ve Çevresindeki Kamp Alanları

Polenezköy Tabiat Parkı Kamp Alanı

Konum olarak Beykoz’da yer alan Polenezköy tam bir doğa harikası diyebiliriz. Zaten genelde insanlar buraya kafa dinlemeye, şehir hayatından biraz uzaklaşmaya, köy ürünleriyle beslenmeye gidiyor diyebiliriz. Yani bir nevi İstanbul ama İstanbul değil. Burada günübirlik park alanları, bisiklet ve koşu parkurları ve evet asıl meselemiz olan kamp alanları mevcut.

Polonezköy Kamp Alanı - İstanbul ve Çevresindeki Kamp Alanları
Polonezköy Kamp Alanı – İstanbul ve Çevresindeki Kamp Alanları

Hacılı Şelalesi Kamp Alanı – İstanbul Kamp Alanları

Şile’de bulunan bu bölge kampa yeni başlayanlar için güzel bir alan olarak biliniyor. Üstelik herhangi bir kamp işletmesi olmadığı için de ücretsiz bir biçimde çadırınızı atıp, kamp serüveninizi başlatabilirsiniz. Ayrıca bu alanda çok güzel bir trekking alanı olduğundan da bahsediyorlar benden demesi. Maalesef bu alanın eksi yönü ise tuvalet ve yakınlarda market gibi erzak alabileceğiniz yerler bulunmuyor. Baya doğa ile iç içe bir deneyim diyebiliriz.

Ballıkayalar Tabiat Parkı Kamp Alanı

Bu bölge Gebze’de yer alıyor. Gebze’de ise Tavşanlı Köyü’ne 1 km mesafede. Giderken kendi aracınızla gidiyorsanız Gebze tabelalarını takip ederek sonrasında ise tavşanlı köyü yolunu izleyerek çok rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir yer. Özel aracınızla geliyorsanız otopark ücreti 10 TL. Burada aynı zamanda piknik alanı da var geldiğiniz zaman size soruyorlar doğa yürüyüşü için mi geldiniz yoksa piknik için mi diye. Eğer doğa yürüyüşü derseniz ücretsiz ama piknik için derseniz masa ücreti de alınıyor. Aynı zamanda içeride daha yeni başlayanlar için bir hiking parkuru bulunuyor. Bu konu ile ayrıntılı yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Ballıkaya Tabiat Parkı - İstanbul ve Çevresindeki Kamp Alanları
Ballıkaya Tabiat Parkı – İstanbul ve Çevresindeki Kamp Alanları

Belgrad Ormanı Kamp Alanı

İstanbul’umuzun göz bebeği diyebilir miyiz? Bence diyebiliriz. Belgrad Ormanı’nın doğusu İstanbul Boğazı’na, kuzeyi ise Karadeniz’e kadar uzanmaktadır. Yalnız şunu belirtmemde fayda var: burada kamp yapmak yasal değil fakat çevreye zarar vermediğiniz sürece sıkıntı çıkmaz. (Ateş yakmamanız gerek, çevreyi zaten kirletmememiz gerektiğini söylememe gerek yoktur herhalde.) konum için tıklayabilirsiniz. kontrol etmenizde fayda var ama yine.

Belgrad Ormanı – İstanbul ve Çevresindeki Kamp Alanları

Kilimli Koyu Kamp Alanı – İstanbul Kamp Alanları

Ağva’da bulunan kilimli koyu İstanbul’da ücretsiz kamp yapabileceğimiz yerlerin başında geliyor. Kilimli koyu sahilinde kamp yapmak yasak fakat sağ ve solunda bulunan tepelere çadırınızı atabilirsiniz. Herhangi bir kamp işletmesi bulunmadığı için ücretsiz fakat bunun eksi yanı ise etrafta herhangi bir market yok bu yüzden Ağva’ya girdiğinizde market alışverişinizi yapmanızı öneriyoruz. Diğer bir şey ise alanda duş ve tuvalet alanı yok. Ayrıca alanda ışıklandırma da olmadığı için geceyi düşünerek kafa lambalarınızı unutmayın! Ah, unutmadan, trekking parkuru mevcut.

Kilimli Koyu - İstanbul ve Çevresindeki Kamp Alanı
Kilimli Koyu – İstanbul ve Çevresindeki Kamp Alanı

Ömerli Barajı Kamp Alanı

Burada aynı zamanda balık tutabilir, ormanda yürüyüş yapabilirsiniz. Burada kampınızı ücretsiz atabilir ve keyfinize de bakabilirsiniz. En çok tercih edilen kamp alanlarından biri olarak geçiyor. Tuvalet ve duş imkanı maalesef bulunmuyor. Ormanla daha iç içe olayım baraj kıyısında kamp yapayım istiyorsanız Esenceli Köyü’nü tercih etmelisiniz.

Ömerli Barajı - İstanbul ve Çevresindeki Kamp Alanları
Ömerli Barajı – İstanbul ve Çevresindeki Kamp Alanları

Sizinle paylaştığım bu 5 kamp alanı benim de deneyeceğim öncelikli kamp alanları. Eklemek istediğiniz, bak şurayı asıl dene dediğiniz, şuranın şu handikabı var bunu atlamışsın dediğiniz bir nokta varsa paylaşmayı ihmal etmeyin, yorumlarınız benim için hatta bizim için çok önemli. Sorularınızı bu yazıya yorum olarak yada instagram hesabımdan sorabilirsiniz.

İstanbul’da kafa dinleme alanları yazımız için tıklayabilirsiniz.

İstanbul’da kahvaltı mekanları için yazımız için tıklayabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle, sevgiyle kalın!

Hasibe Betül Erdem

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here