Kafa Dinlemek İçin Birebir – Huzurlu İstanbul Mekanları

Huzurlu İstanbul Mekanları

İstanbul denilince aklıma hep küçüklük anım geliyor. Küçükken memlekete giderdik, tabii bütün mahallede ‘İstanbullular geldi’ diye haber yayılırdı. Sonra mahallede oynarken çocuklar gelip İstanbul’u sorardı. ‘İstanbul nasıl bir yer? İstanbul’da neler var?’ O zamanlar sorulara tam anlamıyla cevap veremezdim. Ama şimdi kendi içimde verebiliyorum cevapları. İstanbul onsuz yapamayacağın, ama sürekli onunla birlikte olursan da biraz kafa ağrısı çekebileceğin bir yer. Yani aslında İstanbul’da olmak bir harika, fakat nefes alacak bazı yerlere de ihtiyacımız olabiliyor bazen. Durun araya giriyorum bir saniye. İstanbul ile ilgili diğer yazılarımıza göz atmadıysanız ilgilenebilirsiniz. tıktık 🙂 Bu yüzden İstanbul’dan sizi uzaklaştırmayacak ama nefes almanıza yardımcı olacak birkaç Huzurlu İstanbul Mekanları üzerine çalışalım dedim.

Huzurlu İstanbul Mekanları – Ağva

Ağva

Şimdi hemen Youtube üzerinden Kıraç-Bir İstanbul Masalı’nı dinleyerek devam ediyoruz yazımıza. Eski dizicilerden kaç kişi kaldık ki şurada? Ağva, Bir İstanbul Masalı dizisinin çekildiği yer. Dedikoduyu bırakalım da asıl meselemize gelelim. Ağva kendine has çok güzel koylar barındırıyor. Ağva’da bulunan Kilimli koyu, Kadırga Koyu, Aşıklar Koyu, Göksu Deresi gibi yerler çok rahat yüzebileceğiniz temiz ve huzurlu bölgeler arasında. Şimdi rahat yüzebilirsiniz falan dedim ama dikkatli olmakta fayda var örneğin Göksu Deresi’nin Karadeniz’e açılan kısmı burası. Yani dalgalar haşin olabilir. Ayrıca isterseniz Göksu Deresi’nde tekne turu da yapabilirsiniz. Eğer kendi arabanız ile ulaşımı sağlayacaksanız Ümraniye-Şile yolu üzerinden Ağva’ya ulaşabilirsiniz. Ama toplu taşıma kullanacaksanız yine Ümraniye ve Üsküdar’dan kalkan otobüslerle bu huzurlu İstanbul mekanına ulaşabilirsiniz. A bu arada unutmadan; Ağva, Şile’ye bağlı. Ağva ile ilgili daha detaylı bir rehber için ise yazımızı okuyabilirsiniz. tıktık 🙂

Şile

Planı yaptık. Ne mi yapıyoruz? Önce Şile’ye ardından Ağva’ya geçiyoruz o zaman. Biraz da Şile’den bahsedelim. Şile, İstanbul üzerinden günübirlik gelebileceğiniz, muhteşem kumsalları olan bir yer. Ayrıca taze balık için ise birebir. Şile’nin diğer bir güzelliği ise Saklıgöl. Saklıgöl etrafında isterseniz trekking yapabilme imkanınız da mevcut. Geliş güzergahınız ise Ağva ile aynı. Eğer kendi arabanız ile ulaşımı sağlayacaksanız Ümraniye-Şile yolu üzerinden Ağva’ya ulaşabilirsiniz. Ama toplu taşıma kullanacaksanız yine Ümraniye ve Üsküdar’dan kalkan otobüslerle Şile’ye ulaşabilirsiniz.

Sile - Huzurlu İstanbul Mekanları
Sile – Huzurlu İstanbul Mekanları

Polonezköy

Polonezköy denilince benim karnım acıkıyor. Güzel kahvaltı, güzel mangal, trekking, bisiklet, at binme derken her aktivite sizi temiz oksijene ve karın açlığına götürüyor. İsterseniz sabah bir güzel kahvaltınızı yaparsınız sonrasında hop güzel bir yürüyüş ardından at binebilirsiniz sonra malzemelerinizi alıp mangalınızı da yaktıktan sonra bir güzel minderlerde, hamaklarda temiz havanın ve yeşilliğin tadını çıkarabilirsiniz. Huzurlu İstanbul Mekanı için başka aklınıza ne geliyor? Eğer kendi aracınızla gitmek isterseniz Kavacık yolu veya Riva yolu üzerinden gidebilirsiniz. Yok ben toplu taşımacıyım derseniz Kadıköy’den kalkan otobüsler emrinize amade!

İstanbul ve Çevresindeki Kamp Alanları

Büyükada, Heybeliada, Burgazada – Prens Adaları

Canım adalar. Bu adalar hep farklı bir dünya gibi. Ada insanı, ada yemekleri hatta ve hatta adanın kokusu bile farklı. Kokusundan bahsederken ironi yapıyorum. Biraz at yoğunluğundan kaynaklanan bazı bölgelerde kokular mevcut ? ama her güzelliğin bir bedeli var arkadaşlar ne yapabiliriz? Bu adalara yazın giderseniz yalnız kalabalıktan biraz boğulabilirsiniz ama yine de ben her halini seviyorum be. Adalarda isterseniz bisiklet kiralayıp tüm adayı bisikletle gezebilirsiniz. Adalara gitmek için ise birçok noktadan düzenlenen seferler mevcut. Beşiktaş, Eminönü, Kadıköy, Bostancı ve Kartal üzerinden giden vapurlarla hem martılara simit atabilir hem de huzura doğru ilerleyebilirsiniz.

Garipçe Köyü

Garipçe Köyü, Sarıyer’e bağlı İstanbul’un gürültüsünden uzakta sessiz, sakin ve doğal kalmayı başarabilmiş bir köy. Konum olarak Rumeli Feneri ile Rumeli Kavağı’nın ortalarında diyebiliriz. Garipçe Köyü’ne en yakın plajlardan biri Kilyos Halk Plajı diyebiliriz. Fakat Kilyos suları da çok sakin sular değil bilginize, dalgası çok. Önceden pek bilinmeyen bu köy 3. Köprü inşaatı sonrası baya popüler bir yer olmaya başladı. Daha fazla bilinmeden gidin bir görün. ?

Kilyos

Hafta sonu kaçamağı için Huzurlu İstanbul Mekanı olarak diyebiliriz Kilyos için. İstersen konaklamalı plan yapabilirsin istersen günübirlik bir seyahat düzenleyebilirsin Kilyos’a. İstanbul’un hemen hemen en çok tercih edilen plajları arasında yer alıyor. Fakat dediğim gibi cankurtaranları dinlerseniz sıkıntı çekmezsiniz ama alıp başınızı uzaklara yüzmeyin a dostlar! İsterseniz rüzgâr sörfü isterseniz ilerisinde bulunan ormandaki parkurlarda trekking imkanına sahipsiniz. Kendi arabanızla gidecekseniz eğer MaslakSarıyer güzergahını takip etmelisiniz. Eğer toplu taşıma kullanacaksanız Sarıyer’den Kilyos’a minibüs ve otobüsler mevcut. Ayrıca 151 numaralı İETT hattı da Kilyos’a ulaşmanız için bir seçenek ?

Kilyos - Huzurlu İstanbul Mekanları
Kilyos – Huzurlu İstanbul Mekanları

Riva

Beykoz’a bağlı olan Riva yine huzurlu İstanbul kaçamakları noktalarımızdan biri. Yazın kalabalık olsa da sezon dönemi haricinde gayet iyi diyebiliriz. Zaten sezonda neresi boş ki? Karadeniz’e kıyısı olduğu için deniz yine biraz hoyrat. Kendi aracınız ile gidecekseniz KavacıkRiva yolunu takip edebilirsiniz. Yok hocam ben İETT kullanırım diyorsan Beykoz’dan kalkan 137 numaralı aracı kullanabilirsin. Genelde Riva’ya insanlar kahvaltı mekanları ve balık restoranları için gitmeyi tercih ediyor. Ah be canımız midemiz onun için nerelere gitmeyiz ki?

Riva - Huzurlu İstanbul Mekanları
Riva – Huzurlu İstanbul Mekanları

Belgrad Ormanı

Belgrad Ormanı’nda ne yok ki? Oturma mekanları, yürüyüş parkurları, kafeler, restoranlar, spor sahaları derken bir sen yoksun bir ben. Ayrıca içerisinde 10 adet mesire alanı bulunuyor yani mangalınız ve siz ayrılmaz bir ikili olabilirsiniz. Yalnız uyarayım malzeme satan yer olmadığı için malzemelerinizi alıp gelmeniz gerekiyor.

Ve ve ve trekking sonrası dediniz ki ‘ay ben çok yoruldum keşke şuraya çadırımı kurabilsem de yatsam’ Kurabilirsiniz. İçeride kamp yapmanızda hiçbir sakınca bulunmuyor. Kendi aracınız ile gidecekseniz yine SarıyerMaslak güzergahını takip ettiğiniz gibi İETT kullanma imkanınızda tabii ki bulunuyor bu güzel Huzurlu İstanbul Mekanı için.

Belgrad Ormanı

Şimdilik benim anlatabileceğim Huzurlu İstanbul Mekanları bu kadar diyebilirim. Eğer sizin aklınıza başka yer geliyorsa lütfen paylaşın ki listemizi çoğaltalım, huzurumuzu yayalım. Umarım faydalı bir paylaşım olmuştur ve kafanızın attığı bir gün (umarım atmaz ama olur da atarsa) bu Huzurlu İstanbul Mekanları’ndan birine giderseniz aklınıza ben gelirim! Bir sonraki yazıda görüşmek dileği ile!

Hasibe Betül Erdem

3 Yorum
 1. Diler Coskun diyor

  Çok güzel bir derleme olmuş tebrikler. “Şimdi İstanbul’da olmak vardı…” dedirtti bana. Güzel yazılarınızın keyifle devamı dileğiyle… Psikoloji alanındaki çalışmalarınızda da başarılar ve en iyi dileklerimle…

  1. reshontheway diyor

   Çok teşekkürler Diler Hanım, etkisi olduysa ne mutlu bize.

 2. Meral diyor

  Ellerinize sağlık güzel bir paylaşım olmuş. En yakınn zamanda Şile, ve Büyük Ada ve Ağva’yı ziyaret etmek istiyorum ama tabi şu pandemi bir bitse diğerlerine sıra ile gitmeliyim. Emeğinize sağlık.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.