GÜNEYDOĞU ASYA SEYAHATİ NASIL PLANLANMALI? – SEYAHAT REHBERİ

4

YENİ BİR MACERAYA HAZIR MISINIZ ? 

Kuşkusuz her seyahatseverin hayalinde Güneydoğu Asya ülkelerine yapılacak bir seyahat isteği vardır. O bölgede bulunan başta Tayland olmak üzere; Endonezya, Malezya, Singapur, Kamboçya, Vietnam gibi ülkeler turistler ve gezginler tarafından en çok ziyaret edilen ülkeler. Benim de uzun yıllardır görmeyi planladığım bu coğrafyaya sonunda kavuştum. Bu yazımda Güneydoğu Asya seyahati nasıl planlanmalı? Güneydoğu Asya en verimli ve bütçeye en uygun şekilde nasıl gezilir ? gibi sorulara cevap bulabileceksiniz.

GÜNEYDOĞU ASYA SEYAHATİ NASIL PLANLANMALI? - SEYAHAT REHBERİ
Güneydoğu Asya Rotamız – Güneydoğu Asya Seyahati

Öncelikle yazımı kendi yaptığım planı baz alarak hazırladım. Bu plandan yola çıkarak siz de dilediğiniz şehirleri, ülkeleri çıkarabilir, gün sayısını azaltıp arttırabilirsiniz. Önemli olan planın mantığını anlatabilmek. Ben bu seyahatimde Katar, Tayland, Endonezya, Malezya ve Singapur’a seyahat ettim. Toplamda seyahatim 20 gün sürdü.

Güneydoğu Asya Ülkelerinde Vize Uygulamaları

GÜNEYDOĞU ASYA SEYAHATİ NASIL PLANLANMALI? - SEYAHAT REHBERİ

Bu coğrafyanın en güzel yanı, bu ülkelerin hemen hemen hepsinin Türk vatandaşlarından vize istememeleri. Sadece havaalanında kısa bir neden geldin tarzı sorular sorulacağından mutlaka yanınıza tüm rezervasyonlarınızı ve dönüş bileti çıktınızı almayı unutmayın. Vize isteyen ülkelerin hangisi olduğunu ve başvuru şekillerine linkten ulaşabilirsiniz. Online – Kapıda Vize Veren Ülkeler

Güneydoğu Asya Seyahati Hangi Aylarda Planlanmalı?

Bu bölge tropikal iklimin hüküm sürdüğü aslında yılın 12 ayı da gidilebilecek ülkeler. Sadece bazı mevsimlerde aşırı sıcak ya da yağışlı olabiliyor. Ama en güzel zamanları düşünecek olursak;

 • Tayland; Aralık – Mart en güzel sezon Mayıs – Ekim arası aşırı sıcak ve yağışlı
 • Endonezya; Mayıs – Kasım en güzel sezon Aralık – Nisan arası sıcak ve aşırı yağışlı
 • Malezya; Eğer batı sahillerine gidecekseniz Aralık-Kasım arası güzel mevsim, doğu sahilleri için Nisan-Ekim arası güzel. Kuala Lumpur genel olarak her mevsim ziyaret edilebilir.
 • Singapur; Nisan – Mayıs ve Ekim-Kasım ayları en güzel sezon.

Durum böyle olunca Kasım ayı genel olarak bu ülkelerin tümü için ideal ay. Tabi siz de benim gibi birçok ülkeyi aynı anda gezecekseniz. Aslında seyahate çıkmadan önce her şehir de yağış gösteriyordu ama 20 gün boyunca sadece Tayland’ta yağışa yakalandık ve hava sıcaklığı da değişkenlik gösterdi. Bu yüzden hava olayına çok takılmayın. Sonuçta sıcak bir coğrafya olduğundan en kötü yağmurluk ve şemsiye ile gezebilirsiniz. Hava günlük güneşlik iken aniden kısa süreli yağmurlar yağıyor o kadar.

Güneydoğu Asya Şehirlerine Kaç Gün Ayrılmalı ?

Daha önce de belirttiğim gibi ben bu seyahati 20 gün olarak planladım. Ben bir yerde çok kalmayı sevmiyorum ve mümkün oldukça daha fazla yer görme odaklı geziyorum bu yüzden benim gün kavramım çoğunuz için pek yararlı olmayabilir. Ben dinlenme günleri dışında gezilecek yerlerde harcayacağınız zamanı baz alarak günleri ayırdım. Şehir -gün planına gelince; zaten toplamda 2 gün Türkiye – Tayland arasındaki uçuşlarda tükendi.

 • Phuket’i gezmek için 3 gün + 1 gün dinlenme
 • Kuala Lumpur’u gezmek için 1,5 – 2 gün
 • Bali’yi gezmek için 4 gün + 1-2 gün dinlenme
 • Singapur’u gezmek için 2 gün
 • Bangkok’u gezmek için 2 gün
 • Pattaya’yı gezmek için 1 gün
GÜNEYDOĞU ASYA SEYAHATİ NASIL PLANLANMALI? - SEYAHAT REHBERİ
Karon Sahili – Güneydoğu Asya Seyahati

Ayrıca;

 • Chiang Mai’yi gezmek için 2 gün
 • Penang’ı gezmek için 1 gün yeterli . Her bir şehirdeki gezilecek yerleri, günlere göre bölge bölge rotaları diğer yazılarda bulabilirsiniz.

Güneydoğu Asya Seyahati için En Ucuz Ulaşım

Son dönemlerde artan kuraların da etkisiyle zaten çok pahalı olan uçak biletleri iyice aldı başını gitti. Ancak bazı havayolu firmaları süpriz kampanyalar yapabiliyor. Buradaki asıl konu bileti ne zaman almanız gerektiği. Eğer iş-okul vs konusunda izin sıkıntınız yoksa ya da resmi tatilleri kullanacaksanız biletinizi 4-6 ay öncesinden almanız ciddi bir fiyat avantajı yakalamanızı sağlayacaktır. Özellikle Black Friday , Sevgililer Günü gibi küresel bilinen günlerde havayolu firmaları kampanyalar yapıyor. Ayrıca birçok havayolu firması yıl içinde de farklı kampanyalar yapıyor. Bu yüzden önce gitmek istediğiniz ülkelere uçan firmaları belirleyip onların e-mail bültenlerine kayıt olun ki kampanyalardan haberdar olabilesiniz.

GÜNEYDOĞU ASYA SEYAHATİ NASIL PLANLANMALI? - SEYAHAT REHBERİ
Phi Phi Adası – Güneydoğu Asya Seyahati

Güneydoğu Asya’ya Türkiye’den sefer düzenleyen firmalara gelince. Bence en iyisi Qatar Airways genelde 400 – 450 dolar bandında, çift yön kampanyalar yapıyor.  Türk Havayolları da özellikle Phuket, Bangkok ve Chiang Mai’ye yönelik kampanyalar yapıyor. Açıkçası Singapur, Bali ve Kuala Lumpur’a seferler genelde pahalı. Bu yüzden rotanıza Tayland’ın şehirlerinden başlamak en iyisi tabi tek bir ülke planınız yoksa. Ben dolar 3.80 iken 1460 TL’ye Qatar Airways’ten Doha aktarmalı almıştım.

Ülkeler Arası Seyahat – Güneydoğu Asya Seyahati

Tamam sonunda bu coğrafyadaki bir şehre ulaştınız ve sadece o ülkede / şehirde kalmak istemiyorsunuz. Merak etmeyin bu ülkeler arasında seyahat etmek çok kolay. Singapur – Malezya arasında karayolu da bir seçenek ama size tavsiyem hiç uğraşmadan havayolu ile seyahat etmeniz. O bölgede faaliyet gösteren Air Asia, Malaysia Airlines, Scoot, Thailion Airlines, Vietjet, Malindo Air, Lion Air gibi birsürü firma illaki bu şehirlerin birinden diğerine seyahat ediyor ve fiyatları gayet makul. Tek sorun valiz eklemeniz gerekiyor gördüğünüz fiyatın üzerine. Kimisi yemek de veriyor. Bu konu ile ilgili detaylı bir yazıyı yakında yazağım. Ben; Phuket – Kuala Lumpur biletini: 220 TL, Kuala Lumpur – Bali biletini 200 TL, Bali – Singapur 450 TL, Singapur – Bangkok 250 TL, Bangkok – Phuket biletini ise 130 TL’ye aldım. Bu fiyatlara valiz ekletme de dahildi. Eğer sırt çantanız ile geziyorsanız 8 kiloya kadar hakkınız var ve bu fiyatlardan firmaya göre 13-20 dolar çıkartabilirsiniz. Örnek: Air Asia

Güneydoğu Asya Rotası Nasıl Yapılmalı?

Burası tamamen sizin isteğinize, Türkiye çıkışlı bulduğunuz biletin varış ve çıkış noktasına göre değişiyor. Ben bayağı algoritmalar yaptıktan sonra görece en mantıklı rotayı hazırlamıştım ve size de tavsiye ederim. Benim rotam İstanbul – Doha – Phuket – Kuala Lumpur – Bali – Singapur – Bangkok – Pattaya – Bangkok – Phuket – Doha – İstanbul şeklindeydi. Eğer çok uygun tek yön biletler bulup gidiş ve dönüşü farklı ülkelerden yaparsanız ona göre masrafınız daha da azalabilir. Biz kampanyadan aldığımız için Phuket’e son gün geri dönmek zorunda kalmıştık. Hem gün kaybettik hem de bir uçak bileti ve havaalanı civarında 1 gece daha konaklama yapmak zorunda kaldık. Ancak buna rağmen daha hesaplı olduğu için mantıklı bir tercih yapmıştım.

Güneydoğu Asya Ülkelerinin Döviz Kurları

Gelelim seyahatlerimizde en çok canımızı sıkan konuya. 1-2 yıl önce Türk lirası bu ülkelerin para birimleri karşısında oldukça değerli iken şu anda ortalama %50-60 değer kaybetmiş durumda. Buna göre;

1 TL: 6,20 Tayland Bahtı – 2740 Endonezya Rupisi – 0,80 Malezya Ringiti – 0,26 Singapur Doları – 0,69 Katar Riyali değerinde tabi bunlar çok da birşey ifade etmiyor. Önemli olan para birimlerin satın alma gücüdür. Genel olarak değerlendirecek olursak Endonezya ve Tayland Türkiye ile aynı klasmanda iken; Malezya biraz da pahalı. Katar’da konaklama oldukça pahalı diğer kalemler ucuz. Singapur her kulvarda çok pahalı.

Önümüzdeki yazılarda Güneydoğu Asya Seyahati kapsamındaki her bir şehir ve ülke için tüm merak ettiğiniz sorulara cevap bulabileceksiniz. Rotalar, gezilecek yerler, yeme-içme, konaklama, şehir içi ulaşım, hediyelik eşya vs herşeyi bulabileceksiniz.

Görüşmek üzere,

 

#asya #güneydoguasya #seyahat #tayland #endonezya #singapur #katar #malezya #gezi #rota #ekonomikgezi

 

Önceki İçerikMalabadi Köprüsü – Hasankeyf Gezi Rehberi | Gomesopotamia
Sonraki İçerikDOĞANIN KALBİNDE YOLCULUK – PHUKET ADA TURLARI
Merhabalar ben Reşat Taman, Diyarbakır doğumlu, seyahat ve fotoğrafçılık tutkusu ile yanıp tutuşan, 14 senedir fırsat buldukça hayallerinin peşinden gitmek için Dünya’yı arşınlayan ve bu hayalleri gerçekleştirirken gittiği her yerde zıplayarak imzasını koyan, 32 yaşında kısmi zamanlı bir gezginim. Normalde fotoğraflarımdan bile anlayacağınız üzere, enerjimi işime de yansıtarak, Gaziantep’te İpekyolu Kalkınma Ajansı’nda 7 yıldan bu yana Yatırım Uzmanı ve Eğitmen olarak görev almaktayım. 14 senede 3 kıta ve 60 ülkeden 300'e yakın şehir gezdim. Hatta bazı şehirler/kasabalara ayak basan ilk Türk olduğum konusunda iddialıyım. Seyahatlerime başlarken önce bir kıtayı bitirip sonra diğerlerine başlayacağım demiştim. Bu yüzden ilk Avrupa kıtasını İzlanda hariç tamamen bitirdim. Son zamanlarda özellikle zaman ayırma anlamında seyahatin zor olduğu Afrika ve Asya kıtalarına başladım. Son olarak benim için işin en zevkli kısmı olan zıplama muhabbetinden de bahsetmek istiyorum. Ben oldum olası kadraj karşısında durup poz vermeyi ya da selfie çekmeyi bir türlü sevemedim. Ama sonuçta gittiğimiz yerlerde bir hatıramız olmalıydı. Ben de kendime bir imza bulmaya karar verdim. Bu imza öyle bir imza olmalıydı ki benim seyahate olan aşkımı, tutkumu ve enerjimi yansıtmalıydı. Sonunda gittiğim tüm şehirlerde ve kasabalarda zıplayarak yüzlerce imzadan oluşan bir koleksiyonum oldu. Seyahat tutkumuzun hiçbir zaman sönmemesi dileğiyle...
PAYLAŞ

4 YORUMLAR

 1. Merhabalar,bir süredir takip ediyorum sizi instagramdan.seyehat planmasi yaparken özellikle cok faydalaniyorum.bizde kendimizce yeni yerler gezmeyi seven bir ciftiz esimle.asla uzun süre bir yerde kalmali tatil yapamiyoruz:) gezdikce,yeni yerler gordukce,yeni seyler tatdıkça mutlu olanlardaniz.tabiki bunlari paylasmayida cok seviyorum.kisa kisa videolar cekip youtube kanalimda yayinlamaya calisiyorum.gecen aylarda yaptiginiz antep gastronomi festivel paylasimlarinizi sıkı takip ettim.seneye mutlaka gelicez.suanda da kizinizla olan gezi yazilari okuyorum henuz 3 aylik bir kizim oldugundan,gezilerimizi onunla birlikte yapmak istiyoruz.guney asya seyahati planliyoruz ama en fazla 15 gun ayirabilicez gidis donus de dahil.phuket de 3 gun gezilmeye degicek gercekten biseyler var mi?farkindayim cok uzun yazdim:)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here