DOĞANIN KALBİNDE YOLCULUK – PHUKET ADA TURLARI

CENNET’E HOŞGELDİNİZ

Dünya’nın en güzel seyahat noktalarından biri olan Phuket Adası birçok doğa güzelliğine de ev sahipliği yapıyor. Bu yazımda başta Phi Phi ve James Bond ada turları olmak üzere Phuket Ada Turları konusunu işledim. Herşeyden önce bu coğrafyaya yapılacak seyahatin planlanması ile ilgili tüm bilgileri yazdığım blogu buraya bırakıyorum. Güneydoğu Asya Seyahati Nasıl Planlanmalı?

Phi Phi Ada Turu – Phuket Ada Turları

Phuket’e gidip de ada turlarına çıkmamak olmaz. Adanın kendisi zaten onlarca muhteşem plaja ve koya ev sahipliği yaparken tekne turları sayesinde görebileceğiniz çevre adalar Phuket’ten çok daha fazla dikkat çekiyor. Şunu belirtmekte yarar var. Hem internette hem de Phuket’te yüzlerce site ve acenta bu turları satmaya çalışıyor ve hepsinin fiyatları neredeyse farklı. İnanılmaz bir adam kazımlama ve yolma stratejisi hakim. Kimisi aynı tur için 2500 baht isterken kimisi 1000 bahta gidiyor. Sakın size söyledikleri yok bizim tur farklı, yok teknelerimiz şöyle gibi yalanlara inanmayın zira hepsi aynı turu yapıp, aynı yerlerde mola veriyor. Servis şekilleri bile aynı. Tek fark var o da kullandıkları teknelerin hızlı tekneler mi (speed boat) yoksa büyük tekneler mi olduğu. Bu turları düzenleyen örnek bir firmanın linkini de paylaşıyorum. Ama oraya gidince ayarlamanız en güzeli .        Phuket Ada Turları Firması

Adım Adım Tur Rehberi – Phuket Ada Turları 

Turlar için anlaştığınız firmalar sizi otelinizden alıp tur sonunda da tekrar otelinize bırakıyor. Otellerinizi doğru bir şekilde belirtmenizde yarar var ve tam söyledikleri saatte sizi alıyorlar. Adanın güneydoğu kıyısında bulunan Siray Körfezinde bulunan rıhtımda tur saati ve diğer yolcular gelinceye kadar bekliyorsunuz. Orada ücretsiz soyunma kabini, wc, çay, kahve, meyvesuyu ve ekmek – marmelat ikramı mevcut. Tura çıkmadan önce tur rehberlerinden biri tüm misafirlere kuralları ve tur kapsamını anlatan kısa bir brifing veriyor.

Tekneler Hakkında Bilgiler:

 • Hızlı botlar max 25-30 kişi alıyor ve botların boyutlarından dolayı oturacak yerler oldukça rahatsız. Size tavsiyem erken davranıp orta kısımda bulunan koltukları kapmanız.
 • Her yolcu için bir can yeleği mevcut.
 • Sürekli su ve kola servisi yapılıyor ve ücretsiz.
 • Dalma (snorkeling) aktiviteleri için Snorkeling yapacağınız yere geldiğinizde isminizi kaydederek snorkel ve gözlüği ücretsiz veriyorlar.
 • Tekneler 2 bölgeden oluşuyor. Kapalı olan iç bölge ve en fazla 4 kişinin oturabildiği açık bölge. Bazen sadece fotoğraf için bazı yerlerde duruyorlar ve fotoğraf çekebilmeleri için yolcuları buraya sırayla alabiliyorlar.
 • Sigara içmek hareket halindeyken yasak. Sadece tekne durduğuna açık bölümde içebiliyorsunuz.
 • Gezinin en sonunda karpuz ve ananas servisi yapılıyor.

Şimdi Phuket’te yapmanız gereken ada turlarına bakalım.

1- Phi Phi Adası Turu

Phi Phi Adası Tur Rotası

Phuket Ada turları denince James Bond Adası Turu ile birlikte akla gelen 2 turdan biri. Piyasada bu tur için 900 baht isteyen de var 1500 Baht isteyen de. Siz yine de 1050 -1200 Baht arası isteyen firmalardan biriyle anlaşın. Phi Phi adası adanın 50 km güneydoğusunda bulunuyor. Buradaki ana bölge Phi Phi Don olarak geçiyor. Phi Phi adasında konaklama da yapılabildiğinden sadece buraya çalışan botlar da var. Eğer Phuket’e daha fazla kalacaksanız mutlaka bu adada 1 gece kalmanızı öneririm. Phi Phi adasının meşhur olmasının en büyük sebebi Leonardo Di Caprio’nun “The Beach” filminin çekildiği Maya Beach / Bay bu tur kapsamında olması. Ancak 2018 yılı itibariyle Tayland Hükümeti teknelerin bölgede yaşayan resiflere zarar verdiği gerekçesi ile teknelerin Maya Beach’e girmesini yasakladı. Maalesef bu teknelerle yolculuk yapacaksanız Monkey Beach ve Maya Beach’i uzaktan görmekle yetinmek zorunda kalıyorsunuz. Sadece özel küçük botlar ve geleneksel 3-4 kişilik uzun kuyruklu meşhur “ruea hang yao” kayıkları ile gidebiliyorsunuz.

Ve yolculuk başlar…

Maya Bay – Samah Bay – Monkey Beach – Viking Cave

İlk durak Phi Phi Ley adı verilen ada bölgesi daha önce burada dalma, adayı keşfetmek için durulurken yukarıda bahsettiğim yasak yüzünden bu bölgeleri sadece uzaktan fotoğraflayabiliyorsunuz. Bunun yerine akvaryum koyu adı verdikleri bir yerde durup ilk dalma aktivitesini gerçekleştiriyorsunuz. Monkey Beach de kapalı olduğu için tekneler sadece maymunların tırmandığı kayalıkların yanında duruyor ve şanslıysanız 3-5 tane meraklı maymunu görebiliyorsunuz.

Phi Phi Adası – Phuket Ada Turları 

Öğle vaktine doğru tura ismini veren Phi Phi adasının ana parçasına çıkıyorsunuz. Burada 2 saate yakın bir zaman boyunca öğle yemeği ve ada turu için kalacaksınız. Adada birçok tesis ve otel bulunuyor ve restoranların her biri bir tur firmasına hizmet veriyor. Bağlı olduğunuz firmanın restoranına gidip açık büfe yemek ve meyveden oluşan öğle yemeğini yiyeceksiniz. Menüde spagetti, pilav, tavuk, salata, çorbadan oluşan thai yemeklerini ve karpuz, mango ve ananastan oluşan meyve seçenekleri bulunuyor. Yine civarda bulunan bar ve kafelerde hindistan cevizi ve diğer tropik meyve ve içeceklerden ücret ödeyerek yararlanabilirsiniz.

Phi Phi Adası

Knai Nok Adası – Phuket Ada Turları 

Sıradaki ada olan Knai Nok adası şahane bembeyaz kumsallara sahip. Burada yaklaşık 1 saat kalacaksınız. İsteryen yüzüyor isteyen kumsalda dinleniyor. Yine burada bulunan kafe / restoranlarda yiyecek / içecek hizmeti veriliyor. Ayrıca ufak tefek hediyelik eşya dükkanları da mevcut.

Khai Nui Adası – Phuket Ada Turları 

Burası Phuket’e dönmeden önceki son durak. Burada dalma (snorkeling) için yaklaşık 45 dakika zaman geçireceksiniz. Su altı gerçekten şahane. Akşam 6’ya doğru Phuket’e varmış oluyorsunuz.

Dilerseniz bu güzergah haricinde Phi Phi adasının yanına eklenen diğer adalar için de turlar mevcut

Phi Phi  + Khai (1400 Baht)  , Phi Phi + Bamboo (1600 Baht) , Phi Phi + Yao Yai (2950 Baht) adalarından oluşan 3 ayrı tur daha var.

2- James Bond Adası Turu

Bana göre Phi Phi ada turundan kat kat daha güzel bir tur. Eğer 1 ada turu yapma seçeneğiniz varsa kesinlikle James Bond Ada turunu seçmelisiniz. Hem gidilen mekanlar açısından hem de aktiviteler açısından şahane bir tur. Ücreti de 1250 -1350 baht arasında değişiyor. Daha fazlasını isteyenler sizi yolmaya çalışanlardır. Bu tur içinde süreç aynı şekilde işliyor. Bu tur daha uzun olduğundan 1 – 2 saat daha erken başlıyor.

James Bond Ada Turu

Panak Adası ,Yarasa,I-tim ve Pırlanta Mağarası

İlk durak Panak Adası. Önce tekne Panak Adasının sahiline yanaşıyor orada sizlere kask ya da fener verip Pırlanta mağarasından adanın iç bölgesine geçmenizi sağlayacaklar. Tek ulaşım yolunun bu mağara olduğu iç bölgede ilginç ağaçlar ve minicik amfibi sürüngenlerin yaşam alanı olan kil bataklığını göreceksiniz.

James Bond Adası

Asıl adı Khao Phing Kan olan bu ada aynı zamanda bir ulusal park. 1974 yılında vizyona giren “The Man with the Golden Gun” James Bond serisi filmi bu adada çekildiği için Dünyaca ünlü bir ada haline gelmiş. Aslında burayı herkes denizin ortasında duran ince uzun bir kaya parçasından biliyor. Adaya giriş aslında ücretli ancak tur kapsamında gelen ziyaretçilere ücretsiz. Adada biraz merdiven tırmanıp asıl görüntünün olduğu yere ulaşıyorsunuz. Adada çok ciddi kurallar var. Drone uçurmak, sigara içmek vs. yasak.

Koh Panyee

Burası hayatımda gördüğüm en ilginç yerlerden biri. Adanın birçok adı var. Müslüman adası, balıkçı adası ve çingene adası olarak da geçiyor. Adanın etrafında direkler üzerine kurulmuş, tüm gelirini balıkçılık ve gelen turistlerden sağlayan kocaman bir köy. Rengarenk evler muhteşem bir görüntü sunuyor. Buranın çevresinde bir tur attıktan sonra adaya çıkarak burada bulunan restoranlarda yemek yiyorsunuz. Yemekleri diğer tura göre daha çeşitli ve güzeldi. Adanın iç taraflarına restoranlar adanın diğer tarafında olduğu için ulaşamıyorsunuz. Keşke öyle bir imkan olsaydı çünkü adanın ortasında şahane bir cami var.

Koh Panyee

Khao Khien

Buraya insanoğlunun yaşadığı en eski mağaralardan bazılarını görmek için yanaşıyorsunuz. Tekne içinden size adanın kıyılarını gösteriyorlar. Duvarlara çizilmiş resimleri görebiliyorsunuz. Burası da çok ilginç bir yerdi.

Hong Adası

Bence bu turun en favori yeri. Hong adası çevresinde bulunan platformlara tekneler yanaştıktan sonra her 2 kişiyi 1 kanoya alıyorlar. Kanoların bir de kürekçisi ve rehberi var. Size tüm bilgileri veriyor. Tam 45 dakika süren muhteşem bir kano yolculuğuna çıkıyorsunuz. Bir anda kendinizi film sahnesinde hissedeceksiniz. Doğanın muhteşemliği bir kez daha ağzınızı açık bırakacak. Mağaraların içinden geçerek gizli sahillere ulaşıp, ağaçların gökyüzünde kalp oluşturarak sardığı mağara tavanını göreceksiniz.

Rang Adası

Bu turun son durağı olan Rang adasında yaklaşık 1 buçuk saat dinlenme fırsatınız olacak. Muhteşem bir kumsal ve denizi olan bu adada içeceğinizi alıp, şezlonga uzanıp günün yorgunluğunu atabilirsiniz. İçecekler oldukça pahalı ama manzaraya değer doğrusu.

İsterseniz bu turun dışında sadece James Bond Adası ve Krabi takımadalarından oluşan tura da katılabilirsiniz.

3- Koh Rok Adası Turu

Bu iki tur dışında daha uzakta bulunan birçok adaya özel turlar düzenleniyor. Bunlar hem pahalı hem de zaman alan turlar olduğundan Phuket’e uzun bir seyahat yapacakların düşünmeleri gereken turlar. Premium teknelerle bu turlar düzenlendiğinden fiyatların daha pahalı olması normal.

Panwa, Haa Island, Rok Nok Island, Rok Nai Island, Laemson Bay, Pakrong Bay, Mansai Beach, Rok Island ‘dan oluşan bu turun maaliyeti yaklaşık 3600 Baht.

Hong Adası Kano Turu

4- Similan Adası Turu

Miang, Payu, Ba-ngu ve Similan adalarının dahil olduğu turun ortalama fiyatı 3000 baht. Bu tur da premium teknelerle gerçekleşiyor.

5- Racha Adası Turu

Bu tur Phuket’e oldukça yakın ve tamamen dalma üzerine düzenlenen bir tur. Fiyatı da diğerlerine göre daha ucuz. 1200 baht ödeyerek özel teknelerle ulaşabiliyorsunuz.

6- Krabi Adası Turu

Krabi muhteşem resif ve mercanlara ev sahipliği yapan bir takımada bölgesi. Phuket’in ünlü beyaz kum ve rengarenk denizini görebileceğiniz adalar. Burayı da vaktiniz olursa görmenizi isterim. 1700 Baht turun ücreti.

7- Coral Adası Turu

Bu ada da renklerin coşkuyla harmanlandığı bir yer. Coral adası daha çok deniz aktiviteleri ve sahilde dinlenmek için tercih edilen bir ada. 1600 Baht turun ücreti.

Ana turlar kapsamında olan adalara tek tek seferler düzenleyen turlar da mevcut. Vaktinize ya da ilgi alanınıza göre onları tercih edebiliriz.

Tura Çıkmadan Yanınıza Almanız Gerekenler – Phuket Ada Turları 

 • Sualtı çekimler için aksiyon kamerası
 • Birden fazla mayo, t-shirt
 • Güneş gözlüğü, güneş kremi
 • Turun size sağladıklarını kullanmak istemezseniz snorkel ve deniz gözlüğü
 • Adalarda yürüşünüzü kolaylaştıran deniz ayakkabıları
 • Atıştırmalıklar
 • Havlu

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere

İyi seyahatler

#phuket #jamesbondisland #phiphiisland #thailand #similan #coralisland #adaturları #tayland #güneydoğuasya #seyahat #gezi

1 Yorum
 1. Biriktirdiklerim diyor

  James Bond Adasıni ozellikle gormeyi cok istiyorum ama neden yasaklar var onu anlayamadım:) harika bir geziydi teşekkürler:) sanalda olsa ayrıntılarıyla harika bir tanitim olmus

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.