Karagöl Yaylası – Sakarya Gezi Notları | Gezelim, Görelim, Koruyalım

0

Yazın bitişi sonbaharın gelişi ile doğa aşığı şehirliler olarak haftasonlarımızı değerlendirmek için yeni rotalara yöneldik. Nefesimizi tazelemek ve güzel güneşli günleri kaçırmamak için bu haftasonu Karagöl’deydik. Karagöl, göleti ve yürüyüş parkurları ile doğaseverler için keyifli bir lokasyon. Tecrübelerimi sizlerle paylaşmak adına Karagöl Yaylası-Sakarya Gezi Notları’m sizlerle !

Karagöl Yaylası
Karagöl Yaylası – Sakarya Gezi Notları | Gezelim, Görelim, Koruyalım

Karagöl Nerededir ve İstanbul’dan Kaç Saat Uzaklıktadır?

Karagöl Yaylası ve Göleti Sakarya iline bağlı olan Taraklı ilçesinde bulunan bir yayladır. Yaylaya Kemaller Köyü üzerinden çıkmak mümkündür. İstanbul’dan 206 km uzaklıkta olan yaylaya yaklaşık 3 saatte varabilirsiniz. Buraya gelmişken turistik Taraklı ilçesini gezmek isterseniz 30dk lık bir sürede Taraklı’ya ulaşabilirsiniz.

Karagöl Yaylası Hakkında

Karagöl yaylası 1150 metre yüksekliktedir. Gölün etrafı çeşitli ağaçları barındıran bir orman kaplıdır ve temiz havası ile pek çok doğa dostunun gözdesi konumundadır. Göl, yayladaki çukurlara yağmur sularının dolmasıyla oluşmuştur. Karagöl fazla büyük değildir fakat yayla oldukça geniş bir alana yayılmıştır.

Karagöl Yaylası
Karagöl Yaylası – Sakarya Gezi Notları | Gezelim, Görelim, Koruyalım

Karagöl Yaylasına Ne Zaman Gidilmelidir?

Yaz ve bahar aylarında yaylanın havası gidilmek için oldukça uygun oluyormuş. Fakat şunu söyleyebilirim ki; ben sonbaharda giderek yaylanın yüksekliğinden kaynaklanan gündüz ve akşam arasındaki ısı farkına şahit oldum. Gündüz 28, gece 5 dereceyi gördük ve kampımızı göl çevresinde yaptığımız için ciddi bir nem, çiy durumu yaşadık. Gidecek olanlar için bu da bir ek bilgi olsun.

Bunun dışında doğa yürüyüşleri için çok keyifli bir rota. Özellikle fotoğrafçılar için, ilkbaharda şenlenen yemyeşil uçsuz bucaksız yayla ve yaylaya yayılmış olan kar sularından süzülen menderesler ile çok keyifli fotoğraflar ortaya çıkacaktır.

Yaylada Kamp ve Piknik Olanakları Nasıldır?

Yaylada kamp yapmak serbesttir, özel bir kamp alanı bulunmamaktadır. Çadır ve karavanınızla konaklayabilirsiniz. Fakat dikkat edilmesi gereken bir nokta, Karagöl’ün çevresi mesire alanıdır. Ulaşımın da otoyol ile kolay sağlanması sebebiyle özellikle haftasonları günübirlikçilerle oldukça kalabalık oluyor. Kalabalık ve gölün çevresinin engebeli olması sebebiyle biz çadırlarımıza uygun bir yer bulabilmek için İstanbul’dan oldukça erken yola çıktık.

Karagöl Yaylası Kamp
Karagöl Yaylası – Sakarya Gezi Notları | Gezelim, Görelim, Koruyalım

Piknik ve mangal yapmak için de uygun bir alan. Lütfen daha önce ateş yakılmış yerlerde ateş yakmaya özen gösterin. Yaylanın ve gölün çevresinin kirlendiğini de duymuştum fakat kendim görünce daha bir çarpıcı oldu. İnsanlar çöplerini bırakıp gidiyor(konteynırlar olmasına rağmen), bitki örtüsü artık izmarit ve tuvalet peçeteleri. Gerçekten böylesine bir doğa harikasının geldiği nokta çok üzücü…

Karagöl Yaylası Tüyoları

  • Karagöl Mesire Alanı’na giriş ücretlidir. (Araba, bisiklet vs için)
  • Kamp yapmak ücretlidir.
  • Yaylada su kaynağı bulunuyor.
  • Elektrik bulunmuyor.
  • Tesis bulunmamakta, ihtiyaçlar alınıp gelinmelidir.
  • Tuvalet bulunmaktadır.
  • Odun satılmaktadır.
  • Yabani hayvan tehlikesi yoktur, alan tel örgülerle çevrilidir.
  • Gölün hemen çevresi fazla ağaçlık değil. Güneşten korunmak için tente gerekmektedir.
  • Telefon operatör olarak Turkcell dışında çekmemektedir.

Sakarya’daki Diğer Yaylalar

Pandemi sonrası tüm dünyada turizmin şeklinin değiştiğini biliyoruz. Dolayısıyla kitle turizminden uzak, doğada, izole yaşamak isteyenler doğal güzellikleriyle öne çıkan yaylalara yönünü çevirmeye başladı. Son dönemlerde özellikle doğa, kamp ve karavan turizminin gözdesi oldu. Sakarya’daki bu yaylaların birçoğunda kamp ve karavan tatili yapabileceğiniz gibi yayla evlerinde de konaklamanız mümkün.

İşte bu yaylalardan bazıları; 

Sakarya’nın Akyazı ilçesindeki Sultanpınarı, Davlumbaz, Keremali, Karapınar, Çiğdem, Acelle, Turnalı Yaylaları

Hendek ilçesindeki Dikmen Yaylası, Taraklı’daki Karagöl, Geyve’de Kırca ve Katırözü, Sapanca ilçesinde Yanık ve Soğucak yaylaları

Pamukova ilçesinde İnönü Yaylası, Erciova Yaylası alternatif turizm için önemli seçenekler sunuyor.

Umarım gezilerinize güzel rotalar katabilmişimdir. Güzel, cennet ülkemizin her yeri bir başka güzellik barındırıyor. Şehir hayatına tıkılıp kaldığımız bu dönemlerde şehrin kaosundan uzaklaşıp nefes almak için;

İnönü Yaylası Gezi Rehberi | Hafta Sonu Doğa Rotaları,

Türkiye’nin Az Bilinen 10 Harika Gölü | Gezelim, Görelim, Koruyalım,

İğneada Gezi Rehberi | Hafta Sonu Doğa Rotaları yazılarımıza da göz atmayı unutmayınız.

Keyifli geziler ! Karagöl Yaylası

Tüm yorum ve sorularınız için instagram adresim: serennaydin

Seren Aydın  #kuşmisalikıvırcık

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here