En Güzel Seyahat Hatırası: Seyahat Koleksiyonculuğu Nasıl Yapılmalı?

En Güzel Seyahat Hatırası: Seyahat Koleksiyonculuğu Nasıl Yapılmalı?

Seyahat Koleksiyonculuğu

Seyahat etmek birçok kişi için başlı başına bir tutkudur. Bu tutkuyu daha da kalıcı hale getirmek, gidilen yerlerin hatırasını yaşatmak için koleksiyon yapmak bu duyguların sağlanması için en güzel yöntem. İster gittiğiniz yerlerden topladığınız taş ya da toprak parçaları, ister tüm hediyelik eşyacılarda bulabileceğiniz ucuz maskotlar… Ne olursa olsun topladığınız şeylerin size hitap etmesi ve geçmişteki yolculuklarınızla yeniden bağlantı kurmanızı sağlaması yeter. Şimdi “ Seyahat Koleksiyonculuğu Nasıl Yapılmalı?” sorusuna cevap arama zamanı.

Seyahat Koleksiyonculuğu
Para Koleksiyonu – Seyahat Koleksiyonculuğu

Öncelikle şunu belirtmekte yarar var. Koleksiyon yapmanın en güzel avantajlarından biri de bir sonraki seyahatte alacağınız ya da yapacağınız şeyleri belirlemede belirleyici olması. Özellikle vaktiniz kısıtlıysa ilk bu çok daha yararlı oluyor. Hemen koleksiyon parçanızı bulacağınız mekana yönelip işinizi daha sağlama alabiliyorsunuz.  Koleksiyonculuk

1- Neyin Koleksinunu Yapacağınıza Karar Verin.

Birçok turist ya da gezgin gittikleri yerlerden bir anı getirmek ister. Kimisi bunu bir stile göre kimisi de temasına göre seçer. Özellikle son yıllarda magnet, maskot gibi bazı koleksiyon parçaları hediyelik olarak hemen hemen her ülkede, her şehir hatta kasabada  bulunabiliyor. Bu tarz parçaları biriktirirseniz daha geniş bir koleksiyona sahip olabilirsiniz. Seramik, biblo, çerçeve gibi parçalar ne kadar güzel bir koleksiyon parçası olsalar da elde edilmesi biraz zor olabiliyor.

Avrupa ülkeleri hediyelik eşya temini konusunda pazar büyük olduğu için sorunsuz olabilir ancak özellikle Afrika, Asya ülkelerinde bu durum bayağı sıkıntılı. Birkaç kez gittiğim ülkelerde “Arkadaş, hediyelik eşya dükkânı hiç mi olmaz?” diye serzenişte bulunduğumu hatırlıyorum. Eğer çok seyahat ediyorsanız ve geniş çeşitliliğe sahip bir koleksiyonunuz olsun istiyorsanız çok yaygın bulunan bir parça seçmelisiniz. Mesela doğadan temin edebileceğiniz toprak ya da kum koleksiyonu olabilir.

2-  Gideceğiniz Yerin Kültürünü ve Özelliklerini Araştırın – Seyahat Koleksiyonculuğu 

Koleksiyon yapmanın en önemli kıstaslarından biri de çeşitliliktir. Her ne kadar belli bir koleksiyon parçasına yönelseniz de ülkeden ülkeye hatta şehirden şehre çeşitlilik gösterebiliyor. Diyelim ki şapka tarzı bir giyim eşyasının koleksiyonunu yapıyorsanız bazı ülkelerde geleneksel ve yöresel ürünler olabiliyor. Bir peynir gibi düşünün Türkiye’de bile her şehrin kendine has bir peyniri olabiliyor. Koleksiyon parçası ne kadar gittiğiniz yerin kültürüne has bir parça ise daha değerli olur. Yerel ürünlerle ilgili bir koleksiyonunuz varsa onları bulabileceğiniz en güzel mekânlar genelde halk pazarları ya da halkın alışveriş yaptığı bölgelerdir.

Seyahat Koleksiyonculuğu - Yemek Çubuğu Koleksiyonu
Asya Ülkelerinden Yemek Çubukları Koleksiyonu – Seyahat Koleksiyonculuğu

3- Koleksiyon Parçalarınızı Alacağınız Yeri İyi Seçin

Tıpkı hediyelik eşya alma gibi koleksiyon parçanızı alacağınız mekânları da iyi seçmelisiniz. Dünya’nın her yerinde geçerli bir kural vardır. Mümkün oldukça şehirlerin ikonik ve en çok turist çeken mekânlarının yakınlarından alışveriş yapmayın. Mesela Roma’ya gittiğinizde Collesseum’un yakınlarındaki dükkânlarda 3 €’ya alacağınız bir magneti, ara sokaklardaki dükkânlarda 1  €’ya bulabilirsiniz. Hele ki kurların son dönemdeki artışını düşünürsek o 2 €’luk fark çok ciddi. Birçok şehirde bu alışveriş noktaları genelde Çinlilerin ve Hintlilerin eline geçmiş durumda. Bence mümkün oldukça yerel satıcılardan alışveriş yapın ürünleri bir nebze daha kaliteli oluyor.

4-  Günlük Hayatınızda Kullanabileceğiniz Kullanışlı Koleksiyonlar Yapmaya Çalışın

Koleksiyon parçalarının yabancıların değişiyle “dust keeper” yani toz tutucu haline gelmesini istemiyorsanız kullanışlı koleksiyonlar yapmanız daha güzel olacaktır. Evinize döndüğünüzde, hediyelik eşyalarınızın raflarınızda toz biriktirmesindense günlük olarak kullanabilmesi anılarınızı her daim canlı tutmayı da sağlar.  Mesela kupa koleksiyonu yapanlar için bu çok doğru bir seçim.

5- Koleksiyonlarınızı Kişisel Hale Getirin

Kişisel zevklerinize göre koleksiyon yapmak toplandığınız parçalardan daha da zevk almanızı sağlayacaktır. Mesela yemek merakı olanların önlük koleksiyonu yapması ya da futbol meraklılarının gittikleri şehirlerin takımlarının ürünlerini koleksiyon yapmaları bunun en güzel örneği. Hatta turizmin geliştiği birçok şehirde koleksiyonlarınıza isim yazma gibi bir şansınız olabiliyor. Aldığınız her formanın altında sizin isminizin olması güzel olmaz mı?

6 – Koleksiyon Parçalarınızın Tüketilmesi Gereken Bir Parça Olup Olmamasına Dikkat Edin

Seyahat Koleksiyonculuğu - Bardak Koleksiyonu
İçki Bardağı Koleksiyonu – Seyahat Koleksiyonculuğu

Birçok insanın koleksiyon yapacağı ürünü seçerken yaptığı en büyük hatalardan biri tüketilebilen ürünleri seçmesi. Bu tür ürünler uzun ömürlü olmayacağından dolayı ileriki dönemde çürüme, kokma ve bozulma gibi durumlara maruz kalabiliyor ve koleksiyoncu da bozulan ürünler istemeyerek çöpe atmak zorunda kalabiliyor. Hindistan’dan aldığınız baharatlar, İsviçre’den aldığınız çikolatalar ya da Fransa’dan aldığınız şaraplar gibi ürünleri koleksiyon olarak seçmek doğru olmaz. Aksi bir durumda hem verdiğiniz paraya hem de kaçırdığınız lezzete en önemlisi de bozulan koleksiyonunuza üzülebilirsiniz.

7- Yasal Ürünlerin Koleksiyonunu Yapın

Bu kısım çok önemli gerçekten. Kimi zaman doğru bir araştırma yapmamanızdan dolayı koleksiyonunuzun parçanızın çıkarılmasının yasak olduğu bir ülkeye denk gelebilirsiniz. Böyle bir durum ciddi para hatta hapis cezalarına yol açabilir. En iyi ihtimalle havaalanında yetkililere teslim edebilirsiniz. Bitki tohumları ya da parçaları, deniz kabuğu gibi hayvansal parçalar ciddi sorunlara yol açabilecek parçalara örnek gösterilebilir. Mesela Japonya’dan aldığınız samuray kılıcının keskin olmaması çok önemli. Gümrük kapısında bir materyallerle keskinliğini ölçüyorlar ve sınırı aştığı anda el koyuyorlar. Ya da Küba’dan aldığınız puroların adet sınırını aşarsanız ABD gümrüğünde sorun yaşayabilirsiniz. Eğer satın alınabilecek parçalarsa mutlaka ülke dışına çıkarılma kurallarını araştırın.

8- Taşımada Sıkıntı Yaşamayacağınız Parçalar Seçin

Seyahatlerdeki en büyük problemlerden biri kuşkusuz valiz problemidir. Kimi zaman ucuz bilet sayesinde maksimum 8 kg ağırlıkta olması gereken sırt çantalarınızla seyahat etmek durumunda kalabiliyorsunuz. Bu gibi durumları düşünerek koleksiyonunuzu daha hafif ve taşınması kolay parçalardan seçmek avantajınıza olacaktır. Düşünsenize tablo koleksiyonu yaptığınızı yüksek valiz ücreti ödemek zorunda kalabilirsiniz.

9- Bazen Sadece Fotoğraf Çekmek Bile Güzel Bir Koleksiyon Olabilir

Koleksiyon yapmayı sadece raflarınıza koyduğunuz ya da dolabınıza dizdiğiniz ürünler olarak düşünmeyin. Gittiğiniz şehirlerin en ikonik yerlerini ya da orayı hatırlatacak güzel yerlerini çektiğiniz fotoğrafları çerçeveletip astığınız duvarlar harika bir koleksiyona ev sahipliği yapabilir. Eğer iç mimari ya da ev tasarımı ile aranız iyiyse harika işler çıkarabilirsiniz.

Seyahat Koleksiyonculuğu - Magnet Koleksiyonu
Magnet Koleksiyonu – Seyahat Koleksiyonculuğu

10- Kendinizden Birşeyler Katın 

Son olarak taşıması en basit koleksiyon olan kendinizle ilgili bir şeyler yapabilirsiniz. Kimisi aynı dansı kimisi de bir hareketi her yerde yaparak ve en önemlisi onları video ya da fotoğraflayarak harika bir koleksiyona sahip oluyorlar. Bunun en güzel örneklerinden biri olarak kendimi örnek vermek isterim. Benim de magnet, içki bardağı, kum ve maskot koleksiyonlarım var ancak benim için en anlamlı koleksiyonum zıplama fotoğraflarım. 12 yıldır gittiğim her yerleşim yerinin ikonik yerlerinde ya da sokaklarında bu hareketi yaparım. Ben yapmaya başladığımda ne sosyal medya ne de paylaşabileceğimiz bir mecra vardı. Sırf zevkime ve bir gittiğim yerlere çarpı atıyorum diye anlamlandırdığım bir imzaydı aslında. Ama nereden bilebilirdim ki bunun bir gün bu kadar popüler olacağını…

Bu da Benim Koleksiyonum – Seyahat Koleksiyonculuğu

Koleksiyon Yapabileceğiniz Bazı Fikirler

Magnet, maskot, Shot (içki bardağı), kupa, fotoğraf çerçevesi, kar küresi, kitap ayıracı, deniz kabuğu, deniz kumu ya da toprak, her türlü giyim eşyası, pul, uzun bir zaman kullanmayacaksanız saklanabilen şaraplar, araba plakası, Asya ülkeleri için yemek çubukları, fotoğraf, video, kaşık, terzi yüksüğü, biblo, minyatür arabalar, para, harita yapabileceğiniz onlarca koleksiyondan bazırları. Seyahat Rotaları

Umarım hayalinizdeki koleksiyonun sürekliliğini sağlayabilirsiniz.

İyi seyahatler dilerim.

Seyahat Koleksiyonculuğu, Seyahat Koleksiyonculuğu , Seyahat Koleksiyonculuğu , Seyahat Koleksiyonculuğu ,  Seyahat Koleksiyonculuğu , Seyahat Koleksiyonculuğu , Seyahat Koleksiyonculuğu , Seyahat Koleksiyonculuğu , Seyahat Koleksiyonculuğu ,Seyahat Koleksiyonculuğu , Seyahat Koleksiyonculuğu , Seyahat Koleksiyonculuğu 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.