Kapadokya’da Yapılması Gereken 5 Şey – Kapadokya Gezi Rehberi

0

DÜNYA HARİKASI KAPADOKYA ‘YA

HOŞ GELDİNİZ

T

Türkiye’nin en güzel yerlerinden olan Kapadokya ‘nın jeolojik oluşumlarından birisi olan Peribacaları‘nı herhâlde duymayan kalmamıştır. Kapadokya bölgesi, doğanın Anadolu’ya harika bir armağanıdır. Bölge halkı da bu armağanın farkında olmalı ki Kapadokya’ya gözleri gibi bakıyorlar. Şahsen böyle özel bir yerin kendi ülkemizde olmasından ve korunması adına çalışmalar yapılmasından her zaman gurur duyuyoruz. Avrupa seyahatlerimizde karşılaştığımız yabancı turistlerle sohbet ederken Türkiye’nin sadece İstanbul’dan ibaret olmadığını anlatmak ve Kapadokya’nın fotoğraflarını göstermek ayrı bir gurur veriyor. Bölgenin aynı zamanda mistik bir havası da var ve bu eşsiz atmosferi daha da güçlendirmek sizin elinizde. Bu yüzden Kapadokya’dan dönmeden yapmanız gereken 5 şeyi sizlere sıraladık.

Özet geçersek;

Kapadokya, milyonlarca yıl önce aktif yanardağ olan Güldağı, Hasandağı ve Erciyes Dağı’nın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların, geçen süre zarfında yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkan bölgeye denilmektedir.

Ulaşım

Kapadokya’ya hava yolu ulaşımı için en yakın Nevşehir veya Kayseri havaalanına uçarak varabilirsiniz.

Karayolu ile ulaşımı tercih ederseniz;

  • Ankara’dan 310 km,
  • İstanbul’dan 757 km,
  • İzmir’den 771 km,
  • Antalya’dan 542 Km,
  • Adana’dan 278 Km,
  • Trabzon’dan 620 Km,
  • Van’dan 970 Km mesafededir.

1. Balon Turu Yapın Ya da İzleyinKapadokya’da Yapılması Gereken 5 Şey - Kapadokya Gezi Rehberi

Saat sabaha karşı 04:30 civarı. Kapadokya için uyanma vakti! Ortalık zifiri karanlık, gözünüz hâlâ uyanmayı kabullenememişken yollara düşmüş oluyorsunuz. Peki bu çılgınlık niye? Dünya’da eşi, benzeri sayılı olan bir manzaraya şahit olabilin diye. Rotanızı Aşıklar Tepesi ya da diğer adıyla Aydın Kırağı’na yönlendirdikten sonra yol boyunca içi yolcu dolu servisler görüyorsunuz. Tepeye vardığınızda gözünüz karanlığa alışmış ve peribacaları arasında belli belirsiz siluetler görmeye başlıyorsunuz. Yavaş yavaş ateşlemeler… Gün doğumuyla şov başlıyor. Bütün balonlar aynı anda havaya yükselip gökyüzünde sabitleniyor. Tarifi anca bu kadar, çok daha fazlasını kendi gözleriniz anlatacak.  Hayatımızda en çok heyecanlandığımız anlardan biriydi galiba. Mutlaka ama mutlaka görmelisiniz.

 

2. Şarap DeneyinKapadokya’da Yapılması Gereken 5 Şey - Kapadokya Gezi Rehberi

Kapadokya bölgesinin güzel üzümleri, volkanik araziden yararlanılarak yapılan mahzenlerle birleşince ortaya harika bir ürün çıkıyor. Bölgede birçok şarap üretim tesisi görebiliyorsunuz. Hatta içlerine girip istediğiniz şarabın tadına bakabiliyorsunuz. Bunun için illa şarap almanıza gerek yok. Biz Kapadokya’nın güçlü şarap üreticilerinden olan Ürgüp’teki Turasan’da şarap denedik ve aldık. Fiyatları 35-40 TL arasında değişiyor ve favori listemizin zirvesine beyaz şarapla aramız iyi olmamasına rağmen “Misket” yerleşiyor. Şiddetle tavsiyemizdir.

 

3. Yöresel Lezzetlerin Tadına BakınKapadokya’da Yapılması Gereken 5 Şey - Kapadokya Gezi Rehberi

Kapadokya’nın ünlü lezzeti Testi Kebabı var ya, işte o Kapadokya’nın değilmiş aslında 🙂 Başka bir şehrin yöresel tadı olsa da bu yemek Kapadokya’da da gayet lezzetli yapılıyor. Asıl özel olanı sunumda saklı. Restoranda sipariş ettiğiniz testi kebabı, bir testinin içinde geliyor ve servise satır eşlik ediyor. Satırı testinin başına vurduklarında kırılan testinin içinden şıkıdım şıkıdım akan etler… Offf… Gerçekten hem sunum hem de lezzet, denenmesi gerekenler arasında. Alternatif bir lezzet denemek isterseniz de Yoğurt Kebabı’nı tavsiye ederiz.

 

4. Mağara/Taş Otellerde KonaklayınKapadokya’da Yapılması Gereken 5 Şey - Kapadokya Gezi Rehberi

Kapadokya’nın en önemli özelliği, sahip olduğu coğrafi özellikleri hayatın her alanında kullanmaları. Buna uyurmak ta dahil. Kapadokya’ya gitmişken sıradan bir odada kalmaktansa konak ya da mağara tarzı otellerde kalmak gerekir. Bu size, günün 24 saati nerede olduğunuzu hatırlatır.

Mağara oda denilen oda tipi, tamamen peribacalarından oyularak  ya da benzetilerek yapılıyor. Taş odalar ise Kapadokya’nın yöresel ev yapılarından biri. Yapımında çimento, beton vb. kullanmadan tamamen bölgenin taşlarıyla oluşturulmuş bir ev tipidir. Her iki türlü de sıra dışı bir atmosferde konaklama sizi bekliyor.

 

5. Doğasında KaybolunKapadokya’da Yapılması Gereken 5 Şey - Kapadokya Gezi Rehberi

Unutmayın ki bulunduğunuz yer dünyada eşine az rastlanan nadide yerlerden birisi. Kapadokya’nın sıra dışı doğasında kaybolurken kendi masalınızı yaşadığınızı hissedeceksiniz. Günlük hayat tarzından çok uzak bambaşka bir dünya… Kendinizi bırakın manzaraya ve sadece o anın tadını çıkarın. Belki bir peribacasından diğerine zıplarken belki de kızıl çukurda günü batırırken.

Kapadokya’da görülmesi ve yapılması gereken birçok şey var. Daha fazlası için aşağıdaki linklerden detayları okuyabilir, rotanızı ilginize göre yenileyebilirsiniz 🙂

Kültür Bakanlığı – Kapadokya

Türkiye Kültür Portalı

Keyifli Seyahatler…

Önceki İçerikHer Zaman Genç – Eskişehir Gezi Rehberi
Sonraki İçerikEn Güzel Seyahat Hatırası: Seyahat Koleksiyonculuğu Nasıl Yapılmalı?
Merhabalar ben Reşat Taman, Diyarbakır doğumlu, seyahat ve fotoğrafçılık tutkusu ile yanıp tutuşan, 14 senedir fırsat buldukça hayallerinin peşinden gitmek için Dünya’yı arşınlayan ve bu hayalleri gerçekleştirirken gittiği her yerde zıplayarak imzasını koyan, 32 yaşında kısmi zamanlı bir gezginim. Normalde fotoğraflarımdan bile anlayacağınız üzere, enerjimi işime de yansıtarak, Gaziantep’te İpekyolu Kalkınma Ajansı’nda 7 yıldan bu yana Yatırım Uzmanı ve Eğitmen olarak görev almaktayım. 14 senede 3 kıta ve 60 ülkeden 300'e yakın şehir gezdim. Hatta bazı şehirler/kasabalara ayak basan ilk Türk olduğum konusunda iddialıyım. Seyahatlerime başlarken önce bir kıtayı bitirip sonra diğerlerine başlayacağım demiştim. Bu yüzden ilk Avrupa kıtasını İzlanda hariç tamamen bitirdim. Son zamanlarda özellikle zaman ayırma anlamında seyahatin zor olduğu Afrika ve Asya kıtalarına başladım. Son olarak benim için işin en zevkli kısmı olan zıplama muhabbetinden de bahsetmek istiyorum. Ben oldum olası kadraj karşısında durup poz vermeyi ya da selfie çekmeyi bir türlü sevemedim. Ama sonuçta gittiğimiz yerlerde bir hatıramız olmalıydı. Ben de kendime bir imza bulmaya karar verdim. Bu imza öyle bir imza olmalıydı ki benim seyahate olan aşkımı, tutkumu ve enerjimi yansıtmalıydı. Sonunda gittiğim tüm şehirlerde ve kasabalarda zıplayarak yüzlerce imzadan oluşan bir koleksiyonum oldu. Seyahat tutkumuzun hiçbir zaman sönmemesi dileğiyle...
PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here