Ekim Ayı Gezi Rotaları| 10 Farklı Rota Önerisi

1

Ekim Ayı Gezi Rotaları | 10 Farklı Rota Önerisi

Yaz bitiyor diye hiç üzülmeyin, Eylül ve Ekim tatil için en güzel zamanlardan bir tanesi. Eğer vaktiniz varsa; birçok tatil beldemizin kalabalığının azaldığı, denizin bambaşka bir güzelliğini göreceğiniz, sıcaklardan bunalmayacağınız, yavaş yavaş akşam serinliklerinin başladığı, hala yaz tatili yapıp bunalmadan belki de son güneşlenmeleri yapacağınız bir tatil. Ee tabi bir de yer bulmak konusunda daha az sıkıntı yaşayacağınız ve yemek yerken daha rahat edeceğiniz bir ay.

Ekim Ayı Gezi Rotaları
Ekim Ayı Gezi Rotaları

Açık söylemek gerekirse, benim en sevdiğim tatil dönemi. Eğer uygunsanız mutlaka değerlendirin derim. Hadi o zaman hazırlanın, sonbahardan önce son çıkış. Yaşadığımız şehirden kaçıyor, son kulaçlarımızı atarak ve Eylül ve Ekim’de tatil yapıyoruz. Bu yazımda da, Eylül ve Ekim’de tatil için 10 farklı rota derledim. Şimdiden iyi ve keyifli gezmeler dilerim…

1. Sığacık, Seferihisar 

Türkiye’nin ilk Citta Slow’u yani “Sakin Şehri” Seferihisar, 2009 yılında bu ünvanı almış. Sığacık ise Seferihisar’ın muhteşem sahil kasabası. Birçok tatil beldesinde olan yapaylıktan uzak, kendinizi iyi hissedeceğiniz hem mütevazi hem de çok güzel bir yer.

Ekim Ayı Gezi Rotaları| 10 Farklı Rota Önerisi
Sığacık – Ekim’de Tatil

Kaleiçi’nde Sığacık sokaklarını gezin, Teos Antik Kenti‘ne mutlaka gidin. Yüzmek için de;  Akkum, Akarca, Maden ve Ekmeksiz Tabiat Parkı’nın (Ağustos ayında yangın tehlikesinden dolayı kapalıydı, gitmeden yasakları kontrol edin mutlaka.) tadını çıkarabilirsiniz. Bu muhteşem beldenin detayları için sizi şöyle alayım Seferihisar Gezi Rehberi | Sığacık’ı 5 Başlıkta Tanıyalım

2. Urla

Hem yüzüp hem bağ rotasını değerlendirebileceğiniz tabi bir de sanat sokağını rotanıza ekleyebileceğiniz bir yer. Zaman zaman Urla’da çok güzel festivaller olabiliyor, mesela Eylül ayında çok güzel bir caz festivali var. Gitmeden önce konser ve festival programlarına bir bakabilir, eğer ilginizi çekiyorsa tatilinizi buna göre planlayabilirsiniz.

Ekim Ayı Gezi Rotaları| 10 Farklı Rota Önerisi
Urla – Ekim Ayı Gezi Rotaları

Sanat Sokağını mutalaka gezin, vaktiniz varsa birkaç bağ evine uğrayabilir hatta bir tanesinde güneşi batırabilirsiniz. Deniz için Altınköy, Çeşme altı, Demircili Plajı ve Melengeç beach seçenekler olabilir.

3. Kaz Dağları 

Biraz rahatlamak ve nefes almak için harika bir rota. Dinlenmiş bir şekilde yeni sezona başlamanızı sağlayacak Kaz Dağları, dünyanın en zengin 2. oksijen kaynağına ev sahipliği yapıyor. ‘Benim aklımdaki tatil, sırt çantası ile dağ tırmanmak değildi.’ diyebilirsiniz, yine de Kaz Dağları güzel bir destinasyon çünkü yarım saatte denize ulaşılıyor, koruma altında çok hoş köyleri var. Denize gitmeyip girilebilen nehrin de tedını çıkarabilirsiniz.  Dilerseniz 1- 1.5 saatlik yolculuklarla Assos ve Cunda’ya da uğrayabilirsiniz.

Doğaya, denize, kültüre doyacağınız sizi mest edecek bir tatil planlayabilirsiniz. Tabi bu nedenle popüler yerleri çok kalabalık olabiliyor, Kaz Dağları’nın avantajı ise keşfedilmemiş bir dolu yer de sunması. Eylül ve Ekim’de tatil ise bu kalabalığı fazlasıyla azaltmış olacak.

Ekim Ayı Gezi Rotaları| 10 Farklı Rota Önerisi
Kaz Dağları – Ekim Ayı Gezi Rotaları

Doğa her yerde, yeter ki görmek isteyelim ve keşfe çıkalım 😊 Ama hiç merak etmeyin size bu konuda yardımcı olmaya çalışacağım. Buyrunuz efendim ayrıntılı bilgi için sizi şuraya alalım Kaz Dağları Gezi Rehberi, Kaz Dağları Köyleri 

4. Bozcaada – Ekim Ayı Gezi Rotaları

Adım atınca içini kaplayan dinginliği, her sokakta daha da kuvvetlendiren bir yer burası. Kendine aşık eden küçük ada, Bozacaada! New York Times 2017 yılında görülmesi gereken yerler listesine Bozcaada’yı eklemişti. Burayı sevmemek neredeyse mümkün değil.

Ekim Ayı Gezi Rotaları| 10 Farklı Rota Önerisi
Bozcaada – Ekim Ayı Gezi Rotaları

Normalde güzelliğinden dolayı kalabalık olan ada, Eylül, Ekim’de biraz daha sakin olabilir. Bu sayede doyasıya tadını çıkarabilirsiniz. Bir kez gidince Bozcaada’ya, her sene tekrar gelicem sözü veriliyor. Önceden gittiyseniz tekrar gitmenin vakti gelmiş olabilir ya da başlamamış döngünüzü başlatmaya ne dersiniz? 😊

Birbirinden güzel koy ve plajları ile Eylül – Ekim’de harika bir tatil sizi bekliyor! Mütevazi boyutuna harika restoranlar, cafeler, pastaneler, plajlar, koylar sığdıran adaya dair detaylı bilgiler için sizi şöyle alayım Bozcada Plajları ve Koyları,Bozcaada Gezi Rehberi 

5. Cunda 

Köprü ile bağlı, samimi ada Cunda… Girer girmez ısınıyorsunuz buraya da. Doğal, sıcak, tatlı, minik bir ada. Normalde çok kalabalık oluyor, ama Eylül ve Ekim’de tatil seçeneği olarak değerlendirirseniz biraz da olsa azalıyor kalabalık. Peki neler yapalım canım Cunda’da? Kaybolun güzel eski sokaklarında, zaten sonunda çıkacaksınız başladığınız yere 😊 Şeytan Sofrası‘nda günü batırın. Ortunç ve Patriça Koyu‘nda güzel suyun tadını çıkarın.

Ekim Ayı Gezi Rotaları| 10 Farklı Rota Önerisi
Cunda – Ekim Ayı Gezi Rotaları

Küçük olmasına rağmen harika restoranlar, cafeler, pastaneler sığmış bu güzel adaya. Deneyebildiğiniz kadar deneyin derim.

6. Assos 

En güzel huzur bulma, aynı zamanda enerji depolama yerlerinden biri diyebilirim. Denizi harika, aynı zamanda soğuk. Eskiden sakin bir yermiş, fakat yazın sakin olduğunu söyleyemem. Çok tatlı, küçük bir yer. İstanbul’a yakın, bir haftasonu için en ideal rotalardan. Eylül veya Ekim’de tatil için değerlendirirseniz, çok daha sakin olur. Güzelce tadını çıkarırsınız.

Ekim Ayı Gezi Rotaları| 10 Farklı Rota Önerisi
Assos – Ekim Ayı Gezi Rotaları

Berrak, serin sularada tazeleniyor insan Assos’ta. Antik Liman denilen kısmı, deniz kıyısında dibi taş olan pırıl pırıl bir suya sahip, genelde özel işletmeler hakim. Bir de Kadırga Koyu var, burada halka açık alanlarda mevcut buraya da mutlaka gitmenizi öneririm. Denizin tadını çıkardıktan ve öğle sıcağı geçtikten sonra Assos Antik Kenti gezebilirsiniz. Gün batımı öncesi, tepe konumundaki Behramkale sokaklarını gezebilirsiniz. Athena Tapınağı’nda müthiş manzara eşliğinde güneşi batırabilirsiniz.

7. Kaş 

En popüler ve bunu fazlasıyla hak eden tatil yerlerinden bir tanesi daha. Yaz aylarında kalabıktan dolayı bir şey yapmak gerçekten çok zor oluyor, Eylül ve Ekim’de tatil rotası açısından değerlendirmeyi düşünebilirsiniz. Hem denizi çok güzel oluyor, hem biraz sakinliyor hem de akşam serinliği size biraz nefes aldırıyor 😊

Ekim Ayı Gezi Rotaları| 10 Farklı Rota Önerisi
Kaş – Ekim Ayı Gezi Rotaları

Türkiye’nin en güzel kumsal ve koylarına sahip yerlerinden bir tanesi Kaş. Evet suyu biraz soğuk, ama pırıl pırıl ve berrak bir su sizi bekliyor. Tadını çıkarın. Detaylar için sizi şöyle alayım Kaş Plajları , Kaş’ta Yapılması Gereken 10 Şey

8. Selimiye – Ekim Ayı Gezi Rotaları

Her zaman denizi durgun olan, son zamanlarda tatil için gözde yerlerden biri olan Selimiye. Küçük ve bir o kadar tatlı bir yer. Eylül ve Ekim ayında, hem yazlıkçıların hem de yaz tatiline gelen kalabalık kitlenin çekilmesi ile Selimiye’nin dinginliğinin tadını çıkarabilirsiniz.

Ekim Ayı Gezi Rotaları| 10 Farklı Rota Önerisi
Selimiye – Eykim’de Tatil

Yazın kavurucu sıcağından uzak, akşam serinliğinin tadını çıkarabilir, harika tekne turlarına katılabilirsiniz. Kocabahçe Koyu, Sığ Liman, Akkum Koyu, Delikyol Deniz yüzmek için değerlendirilebilecek çok güzel yerler. Yakınlarındaki Bozburun‘ a da gidebilirsiniz dilerseniz.

9. Fethiye Ekim’de Tatil

Eylül – Ekim’de Fethiye, yaz ayları boyunca çöken kalabalık ve sıcaktan yavaş yavaş izole oluyor. Dolayısıyla hem otel ve restoranlarda rahat rahat yer bulabiliyor hem de plajlarda yer bulma yarışına oluyorsunuz. Evet yazın da çok güzel ama bu ay daha da güzel olmasının bir sebebi, tekne turlarının çok daha keyifli olması.

Ekim Ayı Gezi Rotaları| 10 Farklı Rota Önerisi
Fethiye – Ekim’de Tatil

Yazın Likya Yolu’nda yürümek çok zor olur, bu aylar bunun için de ideal. Hem yüzüp hem doğanın tadını çıkarabileceğiniz, Fethiye’yi daha çok seveceğiniz bir tatil sizi bekliyor. Detaylar için sizi şöyle alalım Fethiye – Fethiye Gezi Rehberi

10. Datça Ekim’de Tatil

Eylül – Ekim’de tatil için değerlendirilebilecek yerlerden biri de Datça. Birbirinden güzel koyları, ılık havası, berrak denizi, sakin yaşamı ile eylül ve ekim kaçamakları için çok güzel bir nokta burası. Haritadan bakınca Datça’ya ulaşım zor gözükse de, Dalaman Havalimanı işinizi çok kolaylaştırabilir. Mutlaka Eski Datça, Knidos Antik Kenti’ni gezin.

Ekim Ayı Gezi Rotaları Datça
Ekim Ayı Gezi Rotaları

Ege ile Akdeniz’in birleştiği Datça denize girmek için harika fırsatlar sunuyor. Kargı Koyu, Hastanealtı Plajı, Palamutbükü ve daha birçok harika seçenekler mevcut. Akşam üstü plajlardan birinde denize girip, gün batınca kumsal üzerine masalarını kuran mekanlardan birine yerleşebilirsin. Detaylar için sizi şöyle alalım Datça Gezi Rehberi

Şimdiden iyi ve sağlıklı tatiller dilerim.

Sorularınız ve ayrıntılı bilgi talepleriniz için bana melisderyaokur

Diğer yazılarıma da buradan mdo ulaşabilirsiniz.

Sağlıkla kalın, güzel günlere…

Melis

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here