Çatalca Çilingöz Tabiat Parkı | İstanbul’da Bir Doğa Harikası

2

 

Çatalca Çilingöz Tabiat Parkı | İstanbul’da Bir Doğa Harikası

Ülkemiz mavi ve yeşilin bir araya geldiği renkli coğrafyasıyla tanınır. Hiç olmadık bir yolun sonunda öyle bir hazine çıkar ki karşımıza ‘ülkemiz çok güzel’ cümlesini defalarca söylemek isteriz. Bu yazımda farklı bir yer olsun ama bulunduğum şehirde olsun dediğim zaman keşfettiğim bir yerden bahsetmek istiyorum. Keşfedilmeyi bekleyen Çilingoz Tabiat Parkını kendi deneyimlerimle gelin inceleyelim.

ÇATALCA ÇİLİNGOZ TABİAT PARKI
Çatalca Çilingoz Tabiat Parkı –  İstanbul’da Keşfedilmeyi Bekleyen Bir Yer

Çilingoz Tabiat Parkı Nerede? 

Çilingoz Tabiat Parkı İstanbul Çatalca’ya bağlı ve Çatalca merkeze 62 km uzaklıkta Karadeniz’e kıyısı bulunuyor ve 17.75 hektarlık bir alanı kapsıyor. İnce kumlu bir plaja sahip bu parkın hemen yanından Çilingoz deresi geçiyor. Çilingoz’a gidildiği zaman deniz,orman,göl ve sazlık manzarasını bir arada görmek mümkün oluyor. Kayın,kızılağaç,gürgen ve saçlı meşe gibi ağaç türleri bölgedeki ormanların çoğunluğunu oluşturuyor. Anlayacağınız üzere tam bir oksijen deposu alabildiğine uçsuz bucaksız deniz ve doğa manzarasına ev sahipliği yapıyor,huzur veriyor.

 

Çatalca Çilingöz Tabiat Parkı | İstanbul'da Bir Doğa Harikası
Çatalca Çilingoz Tabiat Parkı

Çilingoz’da Deniz Nasıl ve Girilebilir Mi?

Bilen bilir Karadeniz’in suları hırçındır. Çilingoz’un Karadeniz’e kıyısı olması sebebiyle ziyadesiyle dalgalı bir denizi var. Ama iklim koşulları ve yoğun bir yapılaşma olmaması sebebiyle deniz kirliliğinin olmadığı nadir yerlerden biri. İstanbul’da temiz bir deniz arayışınız varsa bulabileceğiniz en iyi alanlardan biri olarak ziyaretçilerine kapılarını açıyor. Biz gittiğimizde deniz gerçekten çok dalgalıydı ve böyle zamanlarda Jandarma personelleri tedbir amaçlı denizlere girişi sınırlandırmıştı. Çilingoz’da denize girecekseniz dikkatli olmanız ve yalnızken yüzmeyi tercih etmemenizde fayda var diye düşünüyorum. Parkın bu konuda aldığı aldığı önlemler sayesinde olası riskler kontrol altına almış görünüyor.

Çilingoz Tabiat Parkına Nasıl Gidilir? 

Çilingoz İstanbul’un Çatalca ilçesinde Karadeniz kıyısında yer alıyor. Ulaşım için ise iki farklı alternatif bulunuyor.

Otomobil : Çilingoz’a şahsi araçla giderseniz Çatalca-Saray hattı üzerinde yer alan Binkılıç Beldesi’nin çıkışına gelince sağa dönerek yaklaşık 17 kilometre devam eden orman içindeki yoldan devam ediyorsunuz.  Ayrıca Terkos’un kuzeyinde kalan Ormanlı ve Karacaköy rotalarını tercih edebilirsiniz.

Otobüs: İstanbul’a 120 Çatalca’ya 62 kilometre mesafede bulunan Çilingoz’a,  Yenibosna’dan kalkan ve Binkılıç Beldesi’ne giden otobüslere binerek sonrasında yakın bir lokasyondan taksiye binerek parka ulaşabilirsiniz.   

Çatalca Çilingöz Tabiat Parkı
Çatalca Çilingöz Tabiat Parkı

Çilingoz Tabiat Parkı Giriş Ücretli Mi? 

Tabiat parkına girişler ücretli. Biz otomobille giriş yaptık ve 2021 yılı için güncel otomobil giriş ücreti 35 lira  yaya giriş ücreti 20 lira olarak söyleniyor. 

Çilingoz Tabiat Parkı’nda Yapılacak Aktiviteler 

Burada araştırdığım kadarıyla bir çok aktivite yapmak mümkün. Arabamızın bağajında demirbaş olarak duran bir masa ve iki sandalyemizi alıp ufak çaplı bir piknik sepetiyle denize nazır bir yerde manzaranın keyfini çıkardık. Ama bir sürü çadır kampı yapan,karanavıyla gelen,mangal ve piknik için özel ayrılmış alanlarda günübirlik gelenler,voleybol oynayanlar vardı. Ayrıca at binme,su sporları,balık tutma gibi birbirinden keyifli aktivitelerinde yapılması mümkün. 

Çatalca Çilingöz Tabiat Parkı
Çatalca Çilingöz Tabiat Parkı

 Çilingoz Tabiat Parkı’nda Konaklama Var Mı? 

Çilingoz Tabiat Parkında konaklamak mümkün. Parkın civarında bir çok otel ve apartın olduğu gibi park içinde de çadır kurmak için özel ayrılmış alanlar var. Otomobil ile gelen dört kişi için fiyat 56 lira, yine otomobil ile gelen beş ile sekiz kişi arasındaki fiyat ise 2021 yılı için güncel fiyat listesinde 101 lira olarak söyleniyor. Bir ara çadır kurmak için geliriz diye planladığımızda en uygun ve en sakin zamanın Mayıs ve Haziran aylarında olduğu bilgisine ulaştık. Muhakkak çadır kurmak için gelelim düşüncesi bu güzel park için hala listemizin ilk sıralarında yerini koruyor. Günübirlik gelmek isteyenler için en son çıkış saat 21:00 da sona eriyor. Diğer tüm taşıtların ve yaya girişinin 2021 yılı güncel fiyat listesine buradan ulaşabilirsiniz. 

 İstanbul’da şehrin gürültüsünden uzak yeşile, maviye doyacağınız ve uçsuz bucaksız manzara karşısında büyüleneceğiniz romantik bir yer arıyorsanız burası güzel bir alternatif olur diye düşünüyorum. 

Doğanın bize bahşettiği bu muazzam güzellikleri,ülkemizi korumak,temiz tutmak hepimizin görevi. ‘Ne ekersek onu biçeriz.’  

Daha nice güzel keşiflere.

Çatalca Çilingöz Tabiat Parkı | İstanbul'da Bir Doğa Harikası

 Soru ve yorumlarınız için instagramda buradayım.

Umarım keyifle okumuşsunuzdur. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. 

Ormanlı Köyü ve Karaburun gezi rehberi için buraya gözatabilirsiniz.

İyi seyahatler

Sevgiler

 

 

 

 

 

 

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here