Kelebekler Vadisi – Ölüdeniz Tekne Turu | Muğla Tekne Turları Bölüm 2

0

Kelebekler Vadisi – Ölüdeniz Tekne Turu | Muğla Tekne Turları Bölüm 2

Ülkemizde mavi ile yeşilin bir araya geldiği en renkli bölgelerinden olan Muğla’da özellikle yaz aylarında yapılacak en keyifli aktivitelerden biri tekne turlarıdır. Muğla’da ki tekne turlarını sırayla deneyimleyip sizinle paylaşmaya devam ediyorum. Muğla Tekne turları Bölüm 1 de size Dalyan tekne turundan bahsetmiştim. Bu yazımda size bu sefer Kelebekler Vadisi – Ölüdeniz tekne turundan bahsedeceğim. Sizde bu keyifli tur için detaylı Kelebekler Vadisi – Ölüdeniz Tekne Turu | Muğla Tekne Turları Bölüm 2 yazımın devamını okuyarak bulabilirsiniz.

Kelebekler Vadisi - Ölüdeniz Tekne Turu | Kelebekler Vadisi
Kelebekler Vadisi – Ölüdeniz Tekne Turu | Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi – Ölüdeniz Tekne Turu

Yaz döneminde severek tercih ettiğimiz Fethiye – Ölüdeniz bölgesine çoğunuz gitmişizdir. Ama tekne turu tercih etmemiş olabilirsiniz. Ölüdeniz den kalkan tekne turları ile bu turu deneyimleyebilirsiniz.

Ölüdeniz tekne turu için öncelikle 1 gün önceden en az yerinizi ayırmalısınız. Ölüdeniz sahiline geldiğinizde birden fazla ve farklı konsepte tekne olduğunu göreceksiniz. Hareketli ve ya daha aile ye uygun sessiz tekne seçenekleri mevcuttur.

Tekne turları saat 11 de başlayıp 17 de bitmektedir. Fiyat olarak 2021 yılı itibariyle 125 tl dir. Tekne harekete başladığında ilk durağı Kelebekler Vadisi oluyor. Kelebekler vadisine giderken yol üstünde Mavi Mağarayı görüyorsunuz. Bazı dönemlerde Mavi mağara bölgesine giriş yapılıp, yüzme molası verildiği olmuş fakat biz gittiğimizde durma izni olmadığından devam etmek durumunda kaldık.

İlk olarak Kelebekler Vadisine geliyor ve 1 saat kadar burada yüzme molası veriyoruz. Kelebekler vadisi içerisinde 80 farklı tür kelebek barındırdığı bilgisini size vermek isterim. Buraya geldiğinizde yüzme molası verebilir, vadi içerisinde gezinti yapabilir ve ya fotoğraflar çekilebilirsiniz. Vadi içerisinde sular kuru olduğundan fazla ileri gidemeyeceğimiz bilgisi verildi ve biz bu zamanı fotoğraf ve yüzme molası olarak değerlendirdik.

Kelebekler Vadisi - Ölüdeniz Tekne Turu | Kelebekler Vadisi
Kelebekler Vadisi – Ölüdeniz Tekne Turu | Kelebekler Vadisi

Kelebekler vadisine denizden ulaşım saklanıldığı gibi karadan da ulaşım sağlayarak tepeden en güzel Kelebekler vadisi fotoğraflarını çekilebilirsiniz. Tabi dikkatli olmak kaydıyla.

Kelebekler Vadisinden sonra teknemiz bir sonraki rotamız olan St. Nicholas Adası na varıyoruz. Burada yüzme molası vermeden önce öğle yemeğimizi yiyoruz. Tekneler genellikle öğle yemeği konseptiyle çalışmaktadır.Giriş 15 tl müzekart ile ücretsiz olmaktadır. Bu tekne turunda en etkilendiğim yerlerden biri St. Nicholas Adası olmuştur. Gemile veya Aya Nikola adası olarak adlandırılan bu adanın etrafında toplamda 11 tane kilise olduğu bilgisi vardır .Yokuş yukarı çıkarak ilerlediğiniz bu ada için değişik rivayetler bulunmaktadır.

Adanın en tepede ki kilisesinde Aziz Nikolas’a ithaf edildiği Ortaçağ Dönemi’ne ait bir denizcilik rehberinde rastlandığı ve bununda Noel bana olduğu iddia edilmektedir. Ada kayalık olduğundan evler ve kiliselerde kayalar içine oyularak yapılmıştır. Tekne turunda kısıtlı zamanda bu alanı gezmek biraz zor olacağından özel teknelerle buraya gelip gezmek daha mantıklı olabilir. Bozulmamış yapıda bir mozaik olduğu ve üstünün tahrip olmamasını için kapatıldığı bilgisine de ulaştık. Denizin ortasında oluşu ve gizemler barındırması sebebiyle ilginizi çekeceğine şüphem bulunmamaktadır.

Kelebekler Vadisi Ölüdeniz Tekne Turu | Öğle Yemeği
Kelebekler Vadisi Ölüdeniz Tekne Turu | Öğle Yemeği

St. Nicholas Adası adasından sonra rotamızı Akvaryum koyuna çeviriyoruz. Yüzmeyi sevenler için denizden çıkmak istemeyeceğiniz güzellikte bu koy deneyimleri için tekne turlarını her zaman tercih etmelisiniz. Mavi ile yeşilin bir araya geldiği bu koyda yüzme deneyimini tatmanız gerekmektedir.

Kelebekler Vadisi - Ölüdeniz Tekne Turu | Gemile Aya Nikola Adası
Kelebekler Vadisi – Ölüdeniz Tekne Turu | Gemile Aya Nikola Adası

Sonrasında Deve Plajına geliyoruz. Deve plajı adını dağların şekillerinin deve hörgüçlerine benzemesinden ve deveye benzeyen küçük adacıklar barındırmasından almaktadır. Bu koyda plaja yakın olduğundan yüzme bilmeyenler içinde rahat yüzme seçeneği sunmaktadır. Ayrıca deniz içerisinde çok fazla taş, kaya vb. olduğundan deniz gözlüğü ile inceleme şansınızda olmaktadır.

Kelebekler Vadisi - Ölüdeniz Tekne Turu | Deve Plajı
Kelebekler Vadisi – Ölüdeniz Tekne Turu | Deve Plajı

Deve plajından sonra son durağımız olan Soğuk Suya geliyoruz. Soğuk suya geldiğinizde serin bir suya girmeyi bekliyorsunuz. Tekne turlarında yönlendiren arkadaşlar sizi kandırarak dağ dibindeki suyun çok sıcak olduğunu o suda bir süre durursanız dinçleşebilirsiniz şeklinde kandırmaları olabilir.

Tabiki durumun böyle olmadığının suya girdiğinizde suyun biraz serin olup dağ dibindeki alana yüzdükçe daha da serinlediğini ve çok durulmaz soğuklukta olduğunu söylemeliyim. Yine de çok keyifli ve dinç tutacağına şüphem olmadığını bir deneyim olmuştur.

Son rotamızdan sonrada ölüdeniz sahiline dönüş yapıyoruz.17 gibi dönmüş olduğumuz tekne turunun çok keyifli zamanının çok ideal olduğunu söylemeliyim.

Muğla’da ki tekne turlarını deneyimleyip, deneyimlerimi yazmaya devam edeceğim.

Önceki Muğla Tekne Turları Bölüm 1 yazım için linke tıklayabilirsiniz.

Bana soru ve yorumlarınız için instagramda buradayım; didemgeziyor

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle.

Sevgiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here