Kocaeli; Karamürsel Gezi Rehberi

Kocaeli-Karamürsel | Karamürsel Gezi Rehberi

Kocaeli-Karamürsel | Karamürsel Gezi Rehberi

merhaba, sizlere bu yazımda özellikle İstanbul’a yakın olmasından dolayı İstanbul’da yaşayan gezginler için kaçış noktalarından bir tanesi olan Karamürsel’i anlattım. Karamürsel nasıl bir yer, neler yapılır, nerelerde kalınır, hepsi Karamürsel Gezi Rehberimde…

Karamürsel

Karamürsel Kocaeli’ne bağlı bir ilçedir. Kocaeli körfezinin güneyinde, Gölcük ile Yalova arasında yer alır. Sahili, balık lokantaları, meyve bahçeleri  ve zeytin ağaçları karşılıyor olacak. Merkeze geldiğinizde “Ufacık tefecik gördün de Karamürsel sepetimi sandın” ifadesiyle kullanılan Karamürsel sepetini göreceksiniz. Karamürsel  sepetinin diğer sepetlerden farkı sapı olmamasıdır. Yandan geçirilmiş ipi ile bele bağlanır. görüntüsü  küçük olsa da içine çok şey alır. Ayrıca Karamürsel’de Osmanlı Dönemi kurulan kumaş fabrikasına ait bir baca bulunur. Bu tarihi baca günümüze dek yıkılmadan halen ayaktadır. Bu kumaş fabrikasının kurucularının daha sonra kurdukları Yeni Karamürsel Mağazaları adını buradan almıştır.

Kocaeli-Karamürsel | Karamürsel Gezi Rehberi
Kocaeli-Karamürsel | Karamürsel Gezi Rehberi

Karamürsel Adı

Orhan Gazi’nin büyük oğlu Süleyman Paşa tarafından, Türklerin ilk Kaptan-ı Deryası olan Deniz kumandanı Kara lakaplı Mürsel Alp’i İzmit fetih için görevlendirilmiş. 1327’den sonra fethettiği topraklarda kendisi tarafından kurulan kasabaya Karamürsel denilmiştir. Zamanında ilk kez burada yapılan küçük gemilere de Karamürsel denmesi bundandır.

Günümüzde de güreş sporun da Karamürsel’in yetiştirmiş olduğu ünlü sporcuları vardır. Karamürsel,  Bugün  pehlivanlar  kenti olarak bilinmektedir.

Kocaeli-Karamürsel | Karamürsel Gezi Rehberi
Kocaeli-Karamürsel | Karamürsel Gezi Rehberi

Karamürsel Sahili

İzmit Körfez’inin güney kısmında bulunan Karamürsel sahili eşsiz doğası ve yeşilliği ile piknikçilerin uğrak yeridir. İsteyenin piknik yaptığı, haftanın stresinin atıldığı özel bir mekan olarak yöre halkı için önemli bir yer tutar.

Kocaeli-Karamürsel | Karamürsel Gezi Rehberi
Kocaeli-Karamürsel | Karamürsel Gezi Rehberi

Altınkemer Plajı

İskelesi ve mini amfitiyatrosuyla ziyaretçilerine eğlenceli bir deniz molasının kapılarını açan Altınkemer Plajı’nda cankuran ve ilkyardım ekipleri de her daim hazır bulunuyor. Plajda ayrıca 10 adet üstü kapalı piknik masası, 2 adet bay-bayan soyunma kabini, 2 adet duş alma yeri, bir adet bay-bayan tuvalet, bir adet plaj voleybolu sahası ve çocuk oyun alanı da bulunuyor. Engelli vatandaşlarımızın da hiçbir zorluk çekmeden faydalanabileceği şekilde tasarlanan Altınkemer Plajı, yazın özellikle hafta sonlarında binlerce kişiyi ağırlıyor.

Karamürsel Belediyesi sadece Altınkemer Plajı’nı hizmete açmakla kalmadı, ilçede denize girmeye uygun pek çok noktayı da plaj olarak düzenleyerek halkın kullanımına sundu. Bu kapsamda 600 metrelik Dereköy sahili ve yeniden düzenlenen Ereğli Kumyalı Plajı da en az Altınkemer kadar ilgi görüyor. Ayrıca denizle olan dostluğunu daha da derinleştirmek isteyenler, Karamürsel Sualtı Sporları Kulübü Derneği (KARSAD) sayesinde Körfez’in mavi sularında dalış yaparak, su altının büyülü dünyasıyla tanışabiliyor.

Kocaeli-Karamürsel | Karamürsel Gezi Rehberi
Kocaeli-Karamürsel | Karamürsel Gezi Rehberi

Başdeğirmen

Karamürsel’e sadece 7 kilometre mesafede bulunan Başdeğirmen Alabalık Tesisleri, adını tesisin girişindeki değirmenden almış. Baş ailesinin yıllar önce un değirmeni olarak işlettiği bu tesis, teknolojinin ilerlemesiyle devre dışı kalınca, zamana ayak uydurmak adına dinlenme tesisine çevrilmiş. Başdeğirmen, yeşilin her tonunu görebileceğiniz çınar, ve meşe ağaçlarıyla çevrili bir dağın eteğinde, 14 dönümlük geniş bir arazi üzerinde faaliyet gösteriyor. Kenarından gürül gürül bir derenin aktığı tesiste, kuş cıvıltıları eksik olmuyor.

Karamürsel’in saklı cennetlerinden Başdeğirmen Alabalık Tesisleri, özellikle hafta sonlarında ve tatillerde ‘huzur’ arayanların akınına uğruyor. Özellikle İstanbullular,  şehrin stresinden uzaklaşmak için soluğu Başdeğirmen Alabalık Tesisleri’nde alıyor. Günübirlik gelebileceğiniz, dilerseniz konaklayabileceğiniz 22 adet villa bulunuyor. 10 adet dubleks, 12 adet tek katlı villalarda konforunuz için her şey düşünülmüş.

Günübirlik geldiğinizde güne nefis köy kahvaltısıyla başlayabilir, öğlen alabalığın tadına bakabilir, doğanın kucağında akşama kadar keyifli vakit geçirebilirsiniz. Dilerseniz doğa yürüyüşüne çıkabilir, bol oksijen depolayabilirsiniz.

Kocaeli-Karamürsel | Karamürsel Gezi Rehberi
Kocaeli-Karamürsel | Karamürsel Gezi Rehberi

Aşıklar Tepesi- Güneşin En Güzel Battığı Yer

İzmit Körfezi’nin en güzel, en doğal seyir terası, güneşin en güzel battığı yerdir Aşıklar Tepesi…

Karamürsel’den 10 dakikalık bir yolculuk sonrasında ulaşacağınız Aşıklar Tepesi’nde muhteşem bir manzara göreceksiniz.  Gündüzü ayrı, gecesi ayrı güzel Aşıklar Tepesi’nden Karamürsel’i kuş bakışı izleyebileceğiniz gibi, Osmangazi Köprüsü’nü seyre dalacaksınız. Aynı zamanda ‘güneşin en güzel battığı yer’ olarak bilinen Aşıklar Tepesi’nde, birbirinden güzel aktiviteler ve doğal lezzetler eşliğinde keyifli bir gün geçireceksiniz.

Aşıklar Tepesi, Karamürsel’e 7 kilometre mesafede, İznik Yolu üzerinde, 5 dönümlük bir arazi üzerine kurulu. İçerisinde  Deniz ve Dağ manzaralı cafe ve restoranın bulunduğu ve kır düğünlerine özel ayrılmış alanları mevcut. Çardakları seyir terasları ile manzara sizi keyifli gün geçirmenize eşiklik edecektir.

Önemli Günü;  4 Temmuz Karamürsel’in Kurtuluşunun yıldönümü. Yıllardır her sene yapılan şenlikleriyle kutlanır.

Karamürsel’in Kendine Özgü Yemeği ; Sadece Karamürsellilerin bildiği  yemeği 

(özellikle ramazan ayında yapılır) simit dolmasıdır.

Diğer yazılarım için tıklayabilirsiniz

Daha fazlası için instagram’da takip edebilirsiniz… cigdemmmky

Sevgilerimle,

Çiğdem

 

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.