Çeşme Ovacık Plajı Gezi Rehberi | Çeşmede Huzurun Adresi

Çeşme Ovacık Plajı Gezi Rehberi | Çeşme’de Huzurun Adresi

Ülkemizin en batı rotalarından olan ve son yıllarda oldukça popüler tatil adresi Çeşme yarımadasında bulunan İzmir Çeşme Ovacık ve plajından bahsetmek istiyorum. Çeşme Ovacık Plajı yazımıza hoş geldiniz. 

Çeşme Ovacık Plajı
Çeşme Ovacık Plajı

Çeşme Ovacık Plajı Hakkında

Sezonda Çeşme’nin kalabalık plajlarına alternatif ararken, Bu sakin plajı keşfettim. Aslında birçok özel plaja da ev sahipliği yapan Ovacık, doğa harikası bir halk plajı da barındırıyor. Temiz ve masmavi denizi, kum plajı, eşsiz günbatımı manzarası, birçok spor imkanı ile günü birlik plaj ve deniz keyfini sunmakta. Plaj da henüz bir tesis bulunmamaktadır. Plaj şemsiyesi ve plaj sandalyelerinizi alabilir veya kumda uzanıp güneşlenmeyi seviyorsanız sadece havlunuzu serip güneşlenebilirsiniz. Plajı kum olduğu için, çocuklarınızın da tercihi olacaktır.

Çeşme merkeze oldukça yakın olan bu yer son yıllarda yeni yeni keşfedilmiş gelişen bir bölge. Özel Plajları ile popülerliği yakalayan doğal güzelliği bozulmamış favori yerlerden biri.

Çeşme Ovacık Plajı
Çeşme Ovacık Plajı

Ovacık Plajı’nın Çeşme’nin en popüler plaja ev sahipliği yapmasının en büyük avantajı da halk plajına gelmiş olsanız bile, plajların su sporu imkanından yararlanıyor olabilmeniz. Su sporları deyince aklınıza hemen jet ski veya muz gelmesin, son yıllarda oldukça popüler olan ‘stand up paddle’ deneyimleye bilirsiniz. Aileniz veya arkadaşlarınızla eğlenceli dakikalar geçirebilirsiniz.

Atlı safari sevenlerin de tercihi yine; Ovacık. Atlı safari deyince ilk akla gelen ormanlık bir alanda ata binmek veya henüz acemiyseniz pistlerde ata binmek. Berrak ve sakin denizinde, incecik kum plajında, irili ufaklı kum tepeleri arasında atlı safari yapmak muhteşem bir deneyim ve oldukça keyifli. Eğer safari deneyimini çocuklarınız ile yapacaksanız atların yiyebileceği ufak yiyecekleri yanınızda getirip, çocuğunuz ve at arasında bir dostluk bağı kurma şansı elde edebilirsiniz. Akşamüstü güneş ışıklarının yumuşak olduğu saatlerde bu sporu yaparsanız, oldukça güzel fotoğraf çekimleri elde edebilirsiniz. Peki atın üstünde nasıl fotoğraf çekerim diye düşünmeyin çünkü sizlere eşlik eden bir fotoğrafçı yanınızda olacaktır. İlginç farklı bir plajda safari deneyimi sizleri bekliyor. Belki de Ovacık’a sırf bu sebep ile gelirsiniz…

Kısa Bir Bozcaada Molası:

Çeşme Ovacık’ta Yapılacak Aktiviteler

Deniz, kum ve güneşten çokça bahsettik. Ovacık’ta bizi bekleyen diğer alternatifler, gastronomi ve fazlası.

Ovacık‘ta yol üzerindeki serpme köy kahvaltısı ve kafelerden bahsetmek isterim. Kahvaltınıza eşlik eden enginar tarlaları da oldukça meşhur. Nisan ayında enginar festivalinde, enginarın kalbi Ovacığı rotanıza eklemenizi tavsiye ediyorum. Çünkü ilkbaharda mor renkli enginar tarlası manzarası eşliğinde kahvaltı yapmak veya yol üstü kahve, yemek molası vermek eşsiz bir gastronomi turu. Yaz aylarında ise tarlalardaki kavunları, zeytin ağaçlarını araç ile geçerken bile görebilirsiniz. Aslında Ovacık tarım cenneti…

Çeşme Ovacık Plajı
Çeşme Ovacık Plajı ve Civarında Yapılacak Aktiviteler

Ege Bölgesi’nin üzüm için ne kadar elverişli toprak ve iklime sahip olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki ya Çeşme’de yetişen üzümlerden elde edilen şarapların tadına bakmak istersek ne yapmalı? Yine Ovacık’ta denize az bir mesafede, butik bir bağ evi şarap satış noktası bulabilirsiniz. Yöredeki kadınların el emeği ile yapılan üzümlerden yapılan şarapların tadına bakabilir, satın alıp sevdiklerinizle içebilirsiniz. Sadece yaz sezonunda değil, gastronomi turu için, diğer mevsimlerde de gelmenizi tavsiye ediyorum. Ovacık’taki bu gastronomi çeşitliliği tüm lezzeti ile sizi bekliyor.

Daha fazlası için: Instagram adresim için tıklayın

Ovacık’ta Gün Batımı ve Yıldızlar

Ovacık ‘da bulunan bu plaj, muhteşem Gün batımı manzarasıyla sizlere eşsiz bir deneyim yaşatıyor. Ovacık Plajı’nda gün batımı saatlerine denk gelirseniz, güneşi tatlı tatlı Sakız Adasına doğru battığını görebileceğiniz unutulmaz bir manzara, sizleri bekliyor. Gün batımını izlerken keyifle yudumlayacağınız içecekleriniz de size eşlik edebilir. Zaten tüm çabamız keyifli ve mutlu anlar yakalamak…

Peki, güneşi batırdık. Eşsiz bir ‘Golden Hour’ akşamüstünü geçirdikten sonra, bu bakir plajda yıldızları seyretmek ister misiniz? Şehirlerde ışıklar yüzünden göremediğimiz o güzel yıldızlar ve gökyüzü, plajın etrafında tesis ve büyük otel vs. olamadığı için yıldızların ışıklarını ve ayı rahatça görebilirsiniz. Eğer tarihleri denk getirirseniz meteor yağmurunu izleyebilirsiniz. Özellikle yaz akşamlarında gökyüzünü izlemek yıldızlara bakmak unutulmaz bir deneyim…

Peki ya bu kadar güzel gökyüzünü, yıldızları ve ayı izledikten sonra burada çadır kurmak veya karavanınızla konaklama yapmak isterseniz; bir tesis imkanı yok fakat karavanı ile gelenler, çadır kuranlar da oldukça fazla. Ekipman ve yiyecek, içeceğiniz ile tedarikli gelirseniz, Deliklikoy vb. çadır rotaları gibi burada da kamp yapabilirsiniz. Üstelik popüler çadır rotalarına göre daha sakin.

Çeşme ile ilgili diğer yazılarımıza da bakmanızı tavsiye ederiz. Çeşme Kategorisi

Ovacık denizi, güneşi, lezzetleri, spor alternatifleri ve manzarası ile keşfetmeniz için sizleri bekliyor.

 

2 Yorum
  1. Tugay diyor

    Kamp yapmak için yeni rota oluşturuldu.

    1. reshontheway diyor

      Süper 🙂

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.