Castilla’nın Savunma Hattı – Jaen Gezi rehberi

0

Castilla’nın Savunma Hattı: Jaen

İspanya‘nın Endülüs bölgesine gitmeyen yoktur. Gitmeyenlere ise burayı rotalarına en kısa sürede dahil etmelerini öneririm. Zira İspanya‘nın en renkli, en sıcak ve en tarihi görülmesi gereken yerlerinin çoğu bu bölgede bulunmaktadır. Bu bölgeden adı pek duyulmayan Jaen Gezi Rehberi yazıma hoş geldiniz.

İspanya tüm dünyadan ziyaretçi akınına uğrayan bir ülkedir. Bunun nedenine tarihten beri birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olması veyahut coğrafi keşiflerde dünyanın farklı coğrafyalarında koloniler kurması da diyebilirsiniz.

Nedeni ne olursa olsun gittiğimde kendimi evimde gibi hissettiğim Endülüs bölgesindeki rotamızdaki ilk şehri gelin hep beraber inceleyelim.

Castilla'nın Savunma Hattı - Jaen Gezi rehberi
Jaen Gezi Rehberi

Jaen Hakkında

120 bin nüfusa sahip bu şehrin adı Roma İmparatorluğu‘ndan gelmektedir. Romalılar‘ın Villa Gaiena (Villa of Gaius) diye çağırdıkları Jaen, Endülüs Emevileri döneminde Jayyan adını almıştır. Bu kadar farklı medeniyete ev sahipliği yapatığından dolayı her nekadar ara bir noktada kalsa da yılda 620 bin kişi gezmeye gelmekte.

Yereldekilerin sıvı altın dediği aslında Akdeniz’in altını olan zeytin yağı üretiminde dünya birincisi durumundadır. Zeytin yağını seven birisi olarak kesinlikle cennete düşmüş gibi hissettiğim yerlerden biri. Gittiğim yerlerden hediye almadan duramadığım için burada hediye olarak zeytin yağı almak tabiki en güzel hediyedir benim için 🙂

Sanayisi ise zeytin yağındaki ününün de yardımı ile Zeytin işleme makineleri imalatı, deri işleri ve kimya sektörlerine dayanmaktadır. Ayrıca buraya yolculuk yaparken yol kenarında görebileceğiniz tarım arazilerinin arasında uçsuz bucaksız güneş enerjisi tarlaları da ayrı bir güzellik katmıyor değil.

Endülüs Emevi‘lerine karşı bir savunma noktasında olduğundan dolayı şehrin özlü sözü “Çok Asil ve Çok Sadık Jaén Şehri, Kastilya Krallarının Muhafızları ve Savunması“dır.

Jaen’e En Ekonomik Nasıl Ulaşılır?

Türkiye‘den bu turu yapabilmek için Roma aktarmalı olarak İstanbul – Madrid uçuşunu gerçekleştirdik. Madrid‘e indiğimiz gibi havaalanında arabamızı kiralayıp Madrid‘i 2 gün gezdikten sonra soluğumuzu Toledo aktarmalı olarak bu bölgede gezdiğimiz ilk şehir olan Jaen‘de alıyoruz. Dilerseniz İspanya’daki yaygın tren ağı ile de bu şehre varabilirsiniz.

İspanya‘ya defalarca gitmiş, her bölgesinde birçok şehri gezmiş biri olarak bu ülkede en güzel gezebilme yolunun araba kiralamaktan geçtiğini söyleyebilirim. Araba nasıl kiralanır diye sorarsanız bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim. Yurtdışında Sorunsuz Nasıl Araba Kiralarım?

Jaen’e Ne Zaman Gidilmeli ? 

İspanya‘nın güneyinde bulunduğundan dolayı bölgede hem akdeniz hem de karasal iklimin özellikleri görülmektedir. Bundan dolayı en güzel gezebileceğiniz tarihler Nisan ve Ekim ayları arasıdır diyebilirim.

Jaen’de Nereye Gidilmeli ? 

Santa Catalina Kalesi

Castilla'nın Savunma Hattı - Jaen Gezi rehberi
Jaen Gezi Rehberi

Şehre hakim bir tepeye kurulmuş olan kale Endülüs Emevileri‘nden kalmış kale (Abrehui Kalesi) kalıntıları üzerine yapılmıştır. 1246 yılında İspanyollar‘ın ele geçirmesinden sonra eklemeler yapılmıştır.

Jaen Katedrali

Castilla'nın Savunma Hattı - Jaen Gezi rehberi
Jaen Gezi Rehberi

Rönesans tarzı katedrallerin en önemlilerinden biridir. İnşaat 1570 yılında başlamış ve 1802 yılında tamamlanmıştır. HZ Meryem‘in göğe kabulüne adanmıştır ve her yüzünde kiliseye yerleştirilen ve her cuma halka gösterilen Kutsal Yüz ya da Veronica Peçe Kalıntıları’nı barındıracak şekilde inşa edilmiştir. İnşa zamanının uzunluğundan dolayı önemli bir rönesans binasıdır. Mimarı, Andrés de Vandelvira‘dır. Endülüs Rönesansı’nın en büyük merkezi olarak kabul edilmektedir. UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi‘nde yer almaktadır.

Arap Hamamı

Castilla'nın Savunma Hattı - Jaen Gezi rehberi
Jaen Gezi Rehberi

Endülüs‘ün Mağribi döneminin en önemli kalıntıları olan Arap Hamamları, İspanya‘da korunan en büyük Arap Hamamları’dır. Villardompardo Sarayı (kentte bir başka önemli anıt) altında ziyaret edilebilirler.

Jaen’de Ne Yenir ?

Jaen Mutfağı bulunduğu konum ve tarihsel süreçlerden dolayı çok zengin ve çeşitlidir. Akdeniz Mutfağı’nın kendilerine ait yorumlarını bulabileceğiniz Jaen’de yemeden dönmemeniz gerekenler ise şunlardır;

 • Pipirrana
 • Spinach a la Jaén
 • Rice a la Jaén
 • Alabalık
 • Doğranmış sarmısaklı dana eti,
 • Ajo blanco a la Jaén,

Tatlı olarak ise;

 • Pirinç Pudingi (Sütlaç gibi)
 • Gachas of Jaen ( Bir çeşit yulaf lapaıs),
 • Pestiños,
 • Gusanillos,
 • Ochíos,

Ayrıca tüm ispanyada bulabileceğiniz Tapas (Bizdeki meze) lezzetlerini biranın yanında 1.50  Euro ödeyerek tadabilirsiniz.

Castilla'nın Savunma Hattı - Jaen Gezi rehberi
Jaen Gezi Rehberi

Jaen’de Konaklama

Jaen küçük bir şehir olduğundan ve sapa bir yer kaldığından olsa gerek şehirde çok fazla konaklama çeşitliliği yok Bundan dolayı burada konaklama yapmak istiyorsanız size tavsiyem ilk yapmanız gereken şey bir otel rezervasyonu yapmanızdır.

Jaen Festivalleri

İspanya Avrupa’da festival çeşitliliği açısından en zengin yerlerden biri. Doğal olarak küçük şehir dediğimiz Jaen’de de bir çok festival bulunmakta.

Castilla'nın Savunma Hattı - Jaen Gezi rehberi
Jaen Gezi Rehberi

Bu festivaller nedir diye sorarsanız;

Feria de San Lucas

18 Ekimde kutlanan bu festival Jaen’de kutlanan en büyük fesrivaldır. 1453 yılında şehre imtiyaz olarak jaen adının verilmesi için kutlanan bir festivalin günümüze San Lucas günü olarak kutlanmaktadır. Bu tarihte katedralin balkonundan sadece bu tarihte gösterilen Veronica’nın yüzü yada Kutsal Yüz resmini görmek için İspanya’nın dört bir tarafından hacılar gelmektedir.

Romeria de Santa Catalina

Şehrin koruyucu azizini onurlandırmak için Kale’nin bulunduğu ve ismini aldığı yerde ormanda sardalye ve barbekü yapılarak kutlanmaktadır.

San Anton

16 ocak’ta San Anton ateşi olarak kutlanmaktadır. Farklı mahallelerde yakına ateşlerin etrafında kutlayarak yemek yiyip şarkı söyledikleri bir festivaldır. Ayrıca San Anton’un Uluslararası Kentsel Yarışı bu gece düzenlenmektedir. Bu yarış İspanya’nın Atletizm Sıralamasında beşinci sırada yer alıyor.

Virgen de la Capilla

11 Haziran‘da HZ Meryem‘in görülmesine ithafen kutlanmaktadır. Bu festivalde şehir çiçeklerle süsleniyor ve Bakire Alayı dedikleri yürüyüş gerçekleştiriliyor.

Ayrıca İspanya’nın Endülüs Bölgesi’nde görmeniz gereken diğer yerler ve rotayı nasıl çizmeniz gerektiği hakkında tavsiyeleri bulabileceğiniz yazıyı aşağıda paylaşıyorum. İyi gezmeler.

Endülüs Gezi Rotası – Endülüs Diyarında Tarihsel Bir Yolculuk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here