Porto’da Gezerken Her Şeyi Unutacağınız Yer: Ribeira

0

HER ŞEYİ UNUTACAĞINIZ YER: RİBEİRA

Porto’nun kelimelerle anlatmanın hafif kaldığı yer Ribeira.. Kendinizden bir parça bulacak ve şehrin tadını Ribeira sokaklarında tekrar tekrar çıkarmak isteyeceksiniz… Adım attığınız her yerinde müziğin ve sanatın hakim olduğu, insanların özgürce dans ettiği, her bir vitrinine bakmaktan kendinizi alamayacağınız, Porto’nun tarihini ve mimarisini gözler önüne seren, duvar resimlerinin ruhunuzu renklendirdiği,  her bir kafesinde oturmak isteyeceğiniz, fakat ayaklarınızın sizi Douro Nehri’ne sürüklediği, her bir adımda içinizi ısıtacak olan, Gezerken Her Şeyi Unutacağınız Yer: RİBEİRA

Ribeira

FARKLI NOTALAR..

Ribeira Bölgesi‘nde yürürken karşınıza kendi müziklerini yapan çok şirin, bohem tarzda bir aile çıkıyor. Notaların kağıt parçalarına deliklerle işlendiği, sonrasında büyük müzik kutusunun içine yerleştirilip kolu çevirdikçe müziğin oluşturulduğu bir sistem..Müzik kutusunun üzerinde duran farklı bir tavuk türü de bu tatlı aileye eşlik ediyor. Bu doğal görüntüyle, farklı notaları duydukça insan adeta huzur ve neşe doluyor.. Üstelik ailenin o rengarenk havası da içinizi ısıtıyor..Eğer Ribeira‘da gezinizi hafta sonu yapıyorsanız bu sevimli aileye denk geliyor ve saatlerce onları seyrederek müziklerini dinlemek istiyorsunuz..

Sanat dolu sokaklar – Ribeira

SOKAK SANATI

Porto‘nun sokak sanatına, tasarıma ve özgünlüğe ne kadar önem verdiğini Ribeira‘da geziyorken daha iyi anlıyoruz. Porto’nun mimarisini, doğallığını ve şirinliğini; suluboyaya, karakaleme, daha nice sanat tekniklerine aktarıldığını görüyor ve ruhumuzu biraz da sanatla besliyoruz. Sokakta sergilenen resimlerin çok güzel bir öneme sahip olduğu hissini, her sanatçı kendi özgünlüğüyle bize hissettiriyor. Ayrıca Porto’ya kağıt ve sanat üzerinden bakma şansını sokak sanatında yakalıyoruz. Sokaktaki müzikle birleştiğinde ise bize harika bir sokak ambiyansı yaşatıyor… Ve Ribeira‘yı farklı günlerde keşfediyorsak farklı sokak sanatçılarıyla karşılaşmamız da mümkün ki bu da bizim ufkumuzu daha da çok genişletiyor.

KİTAP SEVERLER ALFARRABISTA’YA

Ribeira sokağında yürürken eski bir kitapçıya rastlıyorsunuz -ki Porto‘da sıklıkla eski kitapçılara rastlamanız mümkün- ve Alfarrabista Joao Soares samimiyetini size uzaktan bile yansıtıyor. İçerisinde eski ve kullanılmış, çok çeşitli kitaplar, baskılar, gravürler ve kartpostallar var. Küçük bir yer olmasına rağmen eğer kitap seviyorsanız içeride kaybolma ihtimaliniz yüksek demektir. Burada çeşitli ve eski kitapların kapaklarını bile incelemek, Portekizce kelimelerin arasında kaybolmak size çok farklı hissettiriyor… (Sıradan hatıraların dışına çıkmak istiyorsak buradan bize Porto‘yu hatırlatan her hangi bir kitap alabiliriz…)

BİRAZ KAHVE.. -JERONYMO CAFE-

Jeronymo Cafe’de Ribeira’nın tadını doyasıya çıkarma isteğimizi yaşıyor ve oturup bi’kahve molası veriyoruz; Porto’nun atıştırmalık  yiyeceklerini de tadabiliyoruz elbette…  Dışarıdan sizi kendisine çekiyor ve güzel bir atmosferin kapılarını size açıyor. Küçük, şirin, Ribeira‘nın ambiyansına uygun olduğundan rahat bir nefes alıyor;  buranın uygun fiyatları ve lezzetleriyle kendimizi daha da keyiflendiriyor ve her şeyi biraz daha unutuyoruz… Porto insanları kahvenin yanına tatlı şeyler yemeyi sevdiklerinden, görünüşüyle iştahınızı kabartan değişik tatlılar bulabiliyor ve ağzımızı da tatlandırarak buranın tadını doyasıya çıkarıyoruz.

Jeronymo Cafe – Ribeira

ÖZEL BİR HEDİYE SEÇİMİ -CLAUS PORTO-

Dışarıdan ışıklandırmasıyla dikkatimizi çekiyor ve gözlerimizle süzerken, ‘Burası da neresi böyle?’ diyor, bu sayede Claus Porto’ya adım atıyoruz… İnanılmaz özenli ve ayrı tasarımlarıyla dikkatimizi daha da çok çekiyor ve adeta bizi hipnotize ediyor.. Porto’nun meşhur sabunlarının bulunduğu bu ihtişamlı yer aynı zamanda bizlere ‘sabun müzesi’ hissini de veriyor. Her bir ambalaj tasarımı Porto’nun kültürünü bizlere hissettiriyor ve kokularıyla bizi kendine hayran bırakıyor. Buranın tadını çıkarırken, Porto‘nun kültürüne ve kültürünü yansıtan tasarımlarına ne kadar önem verdiğini daha derinden hissediyoruz. Bu sebeple, kendimize buradan hediye alarak şımarıyor ya da bizim için özel olan insanlara hediye seçimini buradan yapıyoruz… Üst katını ise müze olarak gezebiliyor ve bilgi edinebiliyoruz…

RESTAURANTE LSD

Restaurante LSD’ de farklı ve biraz da lüks bir lezzet deneyimi yaşıyoruz. Porto’nun geleneksel mutfağını oldukça ayrıntılı bir şekilde bize sunuyor ve farklı sokak sanatçılarının müziklerinin harmanlanmasıyla ruhumuza iz bırakıyor…Artık geri dönüş yolunu tutarken –ya da Ribeira’nın tadını akşam çıkarmak istiyorsak- burada duraklayarak damaklarımıza iz bırakacak Porto şaraplarından birini seçiyor ve farklı lezzetler deniyoruz… Işıklandırması, rahat ve şık bir ortam sunması; yemeğimizi yerken ve şarabımızı yudumlarken Ribeira sokağının içinde kalıyor olmak bize unutulmayacak bir akşam yemeği anısı bırakıyor.. Portekiz hakkında daha fazlası için buraya göz atabilirsiniz..

Eğer Porto’da uzun süre kalıyorsanız ya da Erasmus öğrencisi olarak buradaysanız, önemli şehir yaşamı bilgilerine Porto’da Erasmus yazımızdan ulaşabilirsiniz..

 

Önceki İçerikManila Seyahat Rehberi – Cennet Ülkenin Çirkin Başkenti Manila
Sonraki İçerikCastilla’nın Savunma Hattı – Jaen Gezi rehberi
Gezgin Yıldız Bazen cümleye nasıl başlaman gerektiği bilemezsin, bazen ise kelimeler dökülüverir birdenbire.. Başlık olarak "Gezgin Yıldız" dedim kendime çünkü oldum olası yıldızları sevmişimdir ve herkesin bu hayata geliş amacının olduğunu düşünerek; benim de bu hayata bir "yıldız" olarak gelip insanları aydınlatmak olduğunu hissediyor ve kendimi "yıldız" ile bağdaştırıyorum.. Elbette gezginlikle! Yani soyadımın "Yıldız" olmasıyla bir ilgisi yok :) Soyadımı da söylemiş bulunduğuma göre, klasik olarak kendimi biraz tanıtmakla başlayayım. Adım "Elif" ve Hacettepe Üniversitesinde Güzel Sanatlar "Grafik" Bölümü öğrencisiyim. Bilgisayar üzerinden kalıplaşmış işler yapmaktan hoşlandığım söylenemez. Ben daha çok kağıt üzerinde, tutkumla birleşen ruhumda, hissederek karaladığım şeyleri seviyorum.. Evet bu sayfadayım çünkü "Erasmus" ile Portekiz'in minnoş şehri olan Porto'ya hem öğrenci hem de bir gezgin olarak geldim ve gezilerimi, gözlemlerimi, keşiflerimi sizlerle paylaşacağım.. Tek başıma gezdiğim Avrupa seyahatlerinden de bahsedeceğim elbette! Bunun için çok heyecanlıyım çünkü klasik gezi rehberlerinin dışında sizinle paylaşacak çok şeyim var..
PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here