İtalya’da ZTL ve Araba Kullanmak | İtalya’da Ceza Yemeye Son

6

İtalya’da ZTL ve Araba Kullanmak

İtalya’da araba kiralayıp gezmek istiyorsanız ZTL’e(Zona Traffico Limitato) dikkat etmeniz gereklidir. Zira hangi siteye, yazıya girerseniz girin ceza yemeden dönen pek gezgin göremezsiniz. Sizleri bu konuda uyarmak ve bilgilendirmek amaçlı bu yazımı yazmaya karar verdim. İtalya’da ZTL ve Araba Kullanmak yazımızda ZTL’den nasıl ceza yemeyeceğinizi ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatacağım ve tavsiyeler vereceğim.

Bu yazıma geçmeden önce Avrupa’daki hız limitleri yazımın linkini incelemeniz için şuraya koyuyorum. Avrupa Hız Limitleri – Avrupa Trafik Rehberi

Bu da yetmez öncelikle araba kiralamaya ihtiyacım var diyenler için de bir kıyak rehberimi şuraya koyuyorum. Yurtdışında Sorunsuz Nasıl Araba Kiralarım?

Seyahatlerde en rahat gezme seçeneği araba kiralayarak gezmektir. İtalya’da araba kiralayan gezginlerimizin çoğu kiralama şirketlerinin kendilerinden haksız yere ceza kestiğinden şikayetçidir. Bu cezaların nedeni ZTL sistemini bilmediklerinden kaynaklıdır.  İtalya’da araba kiralayıp gezmek diğer ülkelere göre daha dikkat ister. Zira burada ZTL(Zona Traffico Limitato) denen bir bölge ve sistem mevcuttur. Birçok turist bu sistemi bilmediğinden dolayı seyahatleri bittikten sonra kredi kartı ekstrelerinde cezalar ile karşılaşmaktadırlar.

ZTL Nedir?

İtalya'da ZTL ve Araba Kullanmak | İtalya'da Ceza Yemeye Son

ZTL “Zona Traffico Limitato” yani “Sınırlı Trafik Alanı” anlamına gelmektedir. Bu sistem bizdeki EDS (Elektronik Trafik Denetleme Sisyemi) mantığına benzemektedir. İtalya’daki tarihi ve kalabalık şehir merkezlerinde belirlenen alanlara yerel yönetim tarafından izin almayan araçların girişinin engellenmesi amaçlı oluşturulmuştur. Bu sayede şehir merkezlerinde ve tarihi alanlarda trafik sıkışıklığı olmamaktadır. Bu bölgelerde oturanların günlük, aylık yada yıllık ödemeler yaparak yerel yönetimlerden aldıkları çıkartmaları araçlarının camlarına yapıştırmaları ile çalışmaktadır. ZTL bölgesine giren ve çıkan tüm yollarda bulunan kameralar ile araçların camlarında bu çıkartmaların tespit edilmemesi durumunda ceza kesilmektedir. ZTL bölgesine giren yetkisiz arabalara 100 Euro gibi bir ceza verilir. Bu ceza arabayı kiraladığınız firma tarafından kartınızdan çekilir. Genellikle 3 ay gibi bir sürede cezanın kartınıza yansıması olacaktır.

İtalya'da ZTL ve Araba Kullanmak | İtalya'da Ceza Yemeye Son
ZTL Pass Card

 

ZTL Haritasına Nereden Ulaşabilirim

ZTL haritasının bulunduğu siteler genellikle ingilizce dil desteği vermemektedir. Bu nedenle arama yaptığınızda dili italyanca olan bir çok site karşınıza çıkmaktadır. Sizlere aşağıda linkini verdiğim siteyi tavsiye ederim. Zira ZTL haritasını Google Maps üstünden sunmaktadır. Bundan dolayı gideceğiniz otelinizi yada park alanının ZTL bölgesini kapsayıp kapsamadığını görebilirsiniz. Tek yapmanız gereken aşağıdaki linkten siteye girmek, orada gideceğiniz İtalyan bölgesini ve şehrini seçmektir. Şehir seçimini yaptıktan sonra karşınıza çıkan sayfada harita üstüne tıklamak. Yan sekmede açılacak olan sayfada harita üzerinde ZTL bölgesi renklendirilmiş olarak görünecektir.

İtalya ZTL Haritaları

İtalya'da ZTL ve Araba Kullanmak | İtalya'da Ceza Yemeye Son
Trafikteki ZTL İşaretleri Nelerdir?

ZTL işareti olarak içi beyaz kırmızı renkli halka kullanılmaktadır. Bu işaret üzerinde Zone Traffico Limitato yazmaktadır. Bunun dışında kimi zaman yolun üzerinde yerde ZTL yazısı bulunmaktadır. Sizler için en çok karşılaşılan tabela örneklerini aşağıda inceleyelim.

İtalya'da ZTL ve Araba Kullanmak | İtalya'da Ceza Yemeye SonBu yönlendirme levhasından ZTL uygulamasının bu sokakta başladığı ve pazartesi gününden cuma gününe saat 07:30 ile 10:30 arasında geçerli olduğu anlaşılmaktadır. Kameralar ile bu sokağın denetlendiği konusunda sürücülere uyarıda bulunmaktadır.

İtalya'da ZTL ve Araba Kullanmak | İtalya'da Ceza Yemeye SonBu yönlendirme levhasında Sola dönerseniz ZTL uygulamasının olduğu sokağa gireceğiniz konusunda sürücüyü uyarmaktadır.

İtalya'da ZTL ve Araba Kullanmak
İtalya’da ZTL ve Araba Kullanmak

Bu yönlendirme levhası da sürücüleri sola dönünce ZTL uygulamasının bulunduğu sokağa girileceğine dair uyarmaktadır.

İtalya'da ZTL ve Araba Kullanmak
İtalya’da ZTL ve Araba Kullanmak

Burada hem yerde hem de yönlendirme levhasında ZTL uygulamasına girileceğine dair uyarmaktadır.

İtalya'da ZTL ve Araba Kullanmak
İtalya’da ZTL ve Araba Kullanmak

Bu yönlendirme levhasında ZTL uygulamasının hangi saatler ve günlerde geçerli olduğu ve kameralar ile denetlendiği konusunda sürücüleri uyarmaktadır.

İtalya’da Rota Planlamamı Neye Göre Yapmalıyım. İtalya’da ZTL ve Araba Kullanmak

Ben italya’da araba kiralayınca çok iyi bir italyancam olmadığı için kendimi riske atmamak adına ZTL bölgesine girmeden önce yakın bir park yeri bulup oraya arabamı park ederim. Buradan otelime veya gitmek istediğim noktalara yürüyerek giderim.  Bu sayede hem riske girmem hem de o şehri gerçekten keşfederim.

Eğer kalacağınız otel ZTL bölgesinde ise bu otele arabayla tahmini şehire geliş ve çıkış saatinizi bildirmeniz durumunda otel, yerel yönetime bildirmenize yardımcı olur. Bunun hem ek bir ücreti vardır hem de araç kiralayacağınız için araç bilgilerini önceden bilemeyeceğiniz için biz turistler için pek kullanışlı değildir.

Bunun dışında bazı ZTL bölgesindeki otoparklara parketmeniz durumunda ZTL cezası almazsınız, ama malesef bu otoparkların hangileri olduğu konusunda internette pek bir bilgi bulunmamaktadır.

Hangi Park Alanını Tercih Etmeliyim?

Avrupa genel olarak güvenli bir bölge olsa da hırsızlık olayları olmaktadır. Bundan dolayı arabanızı ve eşyalarınızı güvende tutmak isterseniz yapmanız gereken şeyler;

-Araç içinde görülebilecek şekilde çanta ve değerli eşyalarınızı bırakmamanızdır.

-Navigasyonunuzu ve aparatlarını torpido gögsüne koymadan arabadan ayrılmayın.

-Yol üstü park yerleri yerine kamera ve güvenlik bulunan kapalı otoparkları kullanmanızı tavsiye ederim.

Peki bu park yerlerini nasıl bulabilirim. Aşağıda linkini verdiğim sitede en çok ziyaret edilen şehirlerdeki hem ZTL alanını hem de  park yerlerini göstermektedir. Üzerine tıklayarak gerekli bilgiyi alablirsiniz. Ben park alanlarını araştırırken hem bu siteyi hem de Google Maps’te şehrin olduğu yere gidip “Car Parking” yazıp araştırma yaparım.

İtalya Park Yerleri

Sayfayı aşağı indirip “Read More” seçeneğine tıklayıp park alanlarının bilgilerine erişebilirsiniz.

İtalya’da araba kullanırken en önemli şey trafik kurallarına ve levhalarına dikkat etmektir. Bunlar dışında diğer ülkelerden farklı olan ise ZTL sistemidir. Bu sistemde yukarıda anlattığım konularda dikkat edip, ön hazırlık yaparsanız tatilinizin cezasız ve mükemmel geçecektir.

Hepinize iyi yolculuklar ve geziler. Yolunuz ZTL’siz olsun 🙂

6 YORUMLAR

 1. Merhaba,

  Geçtiğimiz haziran ayında italya gezimizde araç kiralamıştık, ve yazınızda bahsedilen girilmesi yasak alanlara araçla girdiğimiz için ceza geldi. Araç kiralama firması 3-4 ay önce bilgileri paylaştığı için kartıma bir bedel yansıtmıştı, fakat kartımı iptal ederek bankama paranın geri yatmasını talep ederek ödemeyi iptal ettirmiştim.
  Bugün ceza makbuzlarıda eve ulaştı ve bir değil iki ceza kesilmiş. 5 gün içerisinde ödersem 116,7euro ödememe gerekiyor, iki ceza toplam 233,4 euro yapıyor ki mevcut kurlarla birlikte türk lirası olarak 1.400tl yapıyor. Bu bedel şuan benim için yüksek bir bedel ve ödemek istemiyorum.
  Cezayı ödemediğim zaman bana bit yaptırımları olur mu? Kardeşim şuan romanyada yaşamakta ve italyan arkadaşları mevcut, sordurduğumda ödemene gerek yok, biz bile ödemiyoruz yanıtı veriyorlar.
  Bu yönde bir tecrübeniz yada bidiğiniz bir bilgi var mı? İtalyaya sonraki girişlerimde bana sorun çıkartırmı?

  • Merhabalar Uğur Bey, Öncelikle yazımı okuduğunuz ve başınızdan geçen tecrübeyi aktardığınız için teşekkür etmek isterim. ZTL cezaları yerel yönetimler tarafından kesilmektedir ve tahsil edilmektedir. Ben zamanında araştırdığımda bu konuda aydınlatıcı bir cevap bulamadım, yani muallakta bir konu. Yaptığım araştırmalarda bazıları hiçbirşey yapamzlar diyor, bazıları vize alırken sıkıntı yaşarsın diyor, bazıları da ülkeye bir sonraki girişinde sınırda tahsil ederler diyor. Mantık açısından bakıldığında her birinin doğru olma hakkı var tabi. Malesef bu sorunuz bu cezayı alanların muzdarip olduğu bir konu. İtalya’ya gitmeyi düşünmüyorsanız takmanız gerekmez, ama gitme planlarınız varsa işinizi garantiye almak adına ödeme yapabilirsiniz. Cezayı yerel yönetimler kestiği için ödenmemesi durumunda vize’de sıkıntı yaşatacağını sanmıyorum. Ama avrupa ülkesi olduğundan dolayı sistemlerine ihtimal de vermiyor değilim.

  • Hocam Ztl bölgesine girdiğin anda kamera kural ihlali yaptığınız için ceza kesiyor. Yani ceza yemeniz için o alana girmeniz yeterli. Ztl o şehirdeki yerel yönetimlerden alınabiliyor ve bu araba kiralayan yabancıların uğraşamayacağı bir süreç. Gittiğimde, bazı park alanlarına park edilirse ztl den muaf tutulduğu yazıyordu. Ben garanti olsun diye ztl alanı dışındaki park yerlerinde park ettim. Size de böyle yapmanızı öneririm.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here