Endülüs Gezi Rotası – Endülüs Diyarında Tarihsel Bir Yolculuk

0

ENDÜLÜS COĞRAFYASINA HOŞGELDİNİZ

İspanya şüphesiz Dünya’nın en güzel ülkelerinden biri. Ülkenin her bir tarafı farklı güzelliklere, tarihsel mekanlara ve o topraklarda hüküm sürmüş medeniyetlerin izlerini taşımaya devam ediyor. Her ne kadar Barselona ve Madrid turizm açısından diğer şehirlere göre ön plana çıksa da Güney İspanya tarihsel birikim açısından İspanya‘nın en güzel bölgesi. Bunun sebebini de tahmin etmek zor değil. İslam tarihinin en görkemli dönemlerinden biri olan Endülüs Emevileri döneminin İspanya‘daki toprakları olan bu bölgeyi mutlaka görmelisiniz. Tek tek şehir yazılarını yazmadan önce bu bölgeye nasıl bir tur yapmanız gerektiğini anlatacağım. İşte Endülüs Gezi Rotası.

Endülüs Gezi Rotası - Endülüs Diyarında Tarihsel Bir Yolculuk
Alhambra Sarayı – Granada – Endülüs Gezi Rotası

Endülüs Bölgesi’ne Seyahat Nasıl Planlanmalı?

Endülüs Bölgesi, İspanya‘nın güneyi olarak adlandırdığımız bölge. O bölgenin kuzeyi olan Cordoba‘dan güneydeki Tarifa‘ya, batıdaki Huelva‘dan doğudaki Almeria kadar olan bölgenin içindeki her şehir ve kasabada bu medeniyetin izlerini görmeniz mümkün. Ancak zaman ve bütçe açısından hepsinin 1 kerede görülmesi mümkün olmayacağı için Cordoba, Granada, Sevilla, Malaga, Malbella şehirlerini görmek yeterli olacaktır. Vaktinize göre Jaen, Almeria, Rota ve Huelva şehirlerini de listenize dahil edebilirsiniz.

Endülüs Gezi Rotası - Endülüs Diyarında Tarihsel Bir Yolculuk
Cordoba Roma Köprüsü – Endülüs Gezi Rotası

Türkiye‘den İspanya‘nın birçok şehrine uçuş bulunuyor. Eğer Türkiye‘den direk Endülüs Bölgesi’ne gidecekseniz Sevilla ya da Malaga‘ya farklı firmalardan direk uçuşlar bulmanız mümkün ancak bu uçuşların sayısı az olduğundan dolayı biraz daha pahalı. Size tavsiyem Madrid‘e bilet alıp oradan araba kiralayarak (en hesaplı ve mantıklı seçenek) ya da hızlı trenlerle şehirler arası seyahat etmeniz olur. Ancak dediğim gibi eğer 2 veya daha fazla kişiyseniz araba kiralayarak 7-10 gün arasında bu bölgenin altını üstüne getirebilirsiniz. Biz bu şekilde yapmıştık ve görmediğimiz kasaba bile neredeyse kalmamıştı. Eğer Avrupa’nın farklı şehirlerinden ya da Barselona gibi daha uzak bir şehirden bu bölgeye gelmek isterseniz Ryan Air, Wizz Air gibi low cost yani ucuz havayolu şirketlerinden bilet de alabilirsiniz. Her iki seçenek için de nasıl bilet alabileceğinizi anlattığımız yazıları okumanızı tavsiye ederim. Ülkeler Arası Ucuz Uçak Bileti Bulma Rehberi ve Türkiye’den Ekonomik Bilet Alma Rehberi

Araba kiralama ile ilgili tüm dikkat edilmesi gereken hususları anlattığımız yazının linkini buraya bırakıyorum. Biz Madrid Havaalanı’ndan günlük 30 Euro’ya araba kiralayarak gezmiştik. Rotayı da aşağıda göreceğiniz üzere yuvarlak çizerek farklı şehirleri görerek turumuzu tamamlamıştık. Araba Kiralama

Endülüs Bölgesine Hangi Mevsimde Gidilmeli

Bu bölge İspanya‘nın en sıcak bölgesi. Yazın kesinlikle çok sıcak olacaktır. Bu yüzden bahar ayları en güzel zamanları. Biz Nisan ayında şort ve t-shirt ile gezmiştik. Kışın giderseniz hem daha ucuz olacaktır hem de daha az kalabalık olacaktır. Kış ayların da bile rahatlıkla gezebilirsiniz. Yağış olma ihtimaline karşın şemsiye ya da yağmurluk taşımanız yeterli olacaktır.

Endülüs Gezi Rotası - Endülüs Diyarında Tarihsel Bir Yolculuk
Sevilla – Endülüs Gezi Rotası

Endülüs Bölgesinde Konaklama

Bu kısmı detaylı olarak her bir şehir için tek tek anlatacağız. Ancak genel geçerli bilgi vermek gerekirse, İspanya genel olarak konaklama açısından diğer Avrupa ülkelerine göre ucuz bir ülke. Güney İspanya‘da Madrid ve Barselona‘ya göre daha ucuz bir yer. Her yazımda verdiğim ilk tavsiyeyi yenilemek gerekirse; otele boş yere fazla para vermektense, yemeğinize, hediyelerinize ve gezdiğiniz yerlere harcayın. Güvenli, Temiz, Merkezi kriterlerine uyan herhangi bir yerde kalabilirsiniz. Özellikle İspanya‘da otopark ücretleri çok pahalı. Bu yüzden mutlaka ücretsiz otoparkı olan otellere bakın. En kötü ihtimalle müşterilerine daha ucuz fiyat vaad eden otellere de bakabilirsiniz. Çünkü gecelik 24,25 hatta 30 Euro‘ya varan otoparklar var. Bu şehirlerin merkezlerinde arabaya ihtiyacınız olmayacağı için tüm gün park etmek zorunda kalabilirsiniz.

Araç Otoparkları 

Ücretsiz otoparklar bu bakımdan çok avantajlı. Eğer günü birlik geziyorsanız, şehir merkezlerinde bulunan katlı otoparklar fiyat açısından oldukça uygun. Yol kenarında da otomatlara saatlik ücret ödeyerek arabanızı park edebilirsiniz. Otoparklarda aracınızla giriş yaparken fiş alıyorsunuz, çıkarken de otomata gidip ödüyorsunuz. Arada 5-10 dakikaya kadar zamanınız olacak çıkmak için. Eğer bu süreyi geçerse tekrardan gidip aradaki zaman kadar ücret ödemeniz gerekebilir bu yüzden elinizi biraz çabuk tutun. Otoparkların birçoğunda ücretsiz tuvalet de bulunuyor.

Endülüs Gezi Rotası

Bu kısmı size kendi rotam üzerinde ve eğer direk uçakla Endülüs şehirlerinden birine ulaşacaksanız, ona göre bir rota çizerek anlatacağım.

Rota 1:

Madrid‘ten başlayacak olursanız Toledo‘da yolunuzun üzerinde olacak şekilde başlayabilirsiniz. Toledo, Endülüs şehri değil ama bence İspanya‘da görülmesi gereken en güzel şehirlerden biri. Toledo‘dan sonra Jaen GranadaMalagaMijasMarbellaRondaSevilla – Cordoba – Madrid şeklinde bir rota çizebilirsiniz. Zaman bolluğunuza göre Almeria ve Huelva‘yı da ekleyebilirsiniz. Koyu renkle yazdığım şehirler olmazsa olmazları.

Endülüs Gezi Rotası - Endülüs Diyarında Tarihsel Bir Yolculuk
Sadece Endülüs Bölgesi Gezmek İsteyenler İçin Alternatif Rota – Endülüs Gezi Rotası

Rota 2:

Eğer Sevilla ya da Malaga şehirlerinden birine direk gidiş dönüş uçağınız varsa yine bu şehirlerden başlayıp, Madrid ve Toledo‘yu çıkararak yukarıdaki sıralamaya göre bir daire çizebilirsiniz.

Rota 3:

Endülüs Gezi Rotası - Endülüs Diyarında Tarihsel Bir Yolculuk
Genel Hatları ile; Madrid Çıkışlı – Endülüs – Portekiz Rotası – Endülüs Gezi Rotası

Eğer 10 – 12 günlük bir süreniz varsa, sadece ana şehirleri görmek ve Portekiz‘e de uğramak istiyorsanız.  MadridToledo –  JaenGranadaCordobaSevillaEvora ( Portekiz )- LizbonSintraPorto – SalamancaSegoviaMadrid şeklinde efsane bir rota da çizebilirsiniz. Ben bunu yapmıştım ve inanın bu rota birçok farklı mimari ve döneme ait şehirleri görerek unutulmaz seyahatlerim arasına girmişti.

Kısa Kısa Şehir Bilgileri: 

Toledo:

Madrid‘e 60 km uzaklıkta bulunan bu şehir İspanya‘nın en güzel şehirlerinden. Hem İslam hem de Hristiyanlık dönemine ait onlarca eser bir arada. Moorish mimarinin en güzel örneklerini görebilirsiniz. Şehir merkezi UNESCO Kültür Mirası Listesi’nde. Özellikle Katedral görülmeye değer. 1 gün bu şehri gezmeye yetecektir.

Jaen:

Endülüs Gezi Rotası - Endülüs Diyarında Tarihsel Bir Yolculuk
Jaen Katedrali – Endülüs Gezi Rotası

Jaen‘de görülecek çok fazla bir şey olmasa da sırf Jaen Katedrali‘nin ihtişamını görmek için bile gidilir. Yarım gün bu şehri gezmeye yetecektir.

Ayrıntılı bilgi için Jaen Gezi Rehberi yazımıza göz atabilirsiniz Castilla’nın Savunma Hattı – Jaen Gezi rehberi

Granada:

Alhambra Sarayı der susarım. Bence Dünya’daki en güzel saray. Alhambra Sarayı ve Granada Katedrali ile birlikte onlarca eser sizi Endülüs dönemine götürecek. Tavsiyem sarayda inanılmaz bir yoğunluk olacağı için biletinizi önceden online olarak almanız gerekiyor. 1,5 gün bu şehir için ideal bir süre. Bilet için: Alhambra Sarayı

Cordoba:

Endülüs Gezi Rotası - Endülüs Diyarında Tarihsel Bir Yolculuk
Mezquita İç Mimarisi – Cordoba – Endülüs Gezi Rotası

Mekke Mescid-i Haram ( Kabe ) ‘den önce Dünya’nın en büyük camisi Cordoba‘da bulunuyordu. Mezquita ya da Kurtuba Camii adı verilen bu cami şu anda Müze ve Katedral olarak hizmet veriyor. Mutlaka görmeniz gereken bir yer. Mimarisine hayran kalacaksınız. 1 gün bu Cordoba‘yı gezmek için yeterli. Bilet için: Giriş 10 Euro –  Mezquita

Sevilla:

Endülüs bölgesinin en görkemli şehri olan Sevilla‘da gezilip görülmesi gereken birçok yer mevcut. Game of Thrones‘un çekildiği yerlerden biri olan Sevilla Alcazar ve meşhur Cami-Katedral Sevilla Katedrali ve La Giralda (Minare) gezilecek yerler arasında. Ben 1 günde 27 km yol yürüyerek şehri tavaf etmiştim. Ama Sevilla‘ya 2 gün ayırmalısınız.

Malaga:

Malaga, İspanya‘nın sahil kentlerinden biri. Diğer şehirler kadar gezilecek yerler çok olmasa da sahil turizmi meraklıları için harika bir şehir

Marbella, Almeria ve Huelva:

Bu şehirler de tipik Akdeniz şehirleri gibi. Biraz tarih daha çok muhteşem deniz ve sahil imkanı sunan kentler.

Ronda:

İspanya‘nın en ikonik görüntülerinden biri olan kaya üzerinde evler, 2 katlı su kemeri taş köprüsü ile şirin mi şirin bir şehir. Azıcık yolunuzdan saparak görmeniz gereken yerlerden.

Yukarıda saydığım her bir şehir ile ilgili detaylı bilgilerin, gezilmesi gereken tüm mekanların, yeme – içme, konaklama, hediyelik eşyalar, gezi rotası vs ile ilgili herşeyin yer aldığı yazıları tek tek yayına alacağız.

İyi seyahatler. Endülüs Gezi Rotası, Endülüs Gezi Rotası, Endülüs Gezi Rotası

Önceki İçerikErasmus’lu Gözü ile 5 Şehirlik İtalya Öğrenci Gezi Rotası
Sonraki İçerikTapınaklar Şehri Kyoto – Kyoto’da Gezilmesi Gereken 10 Tapınak
Merhabalar ben Reşat Taman, Diyarbakır doğumlu, seyahat ve fotoğrafçılık tutkusu ile yanıp tutuşan, 14 senedir fırsat buldukça hayallerinin peşinden gitmek için Dünya’yı arşınlayan ve bu hayalleri gerçekleştirirken gittiği her yerde zıplayarak imzasını koyan, 32 yaşında kısmi zamanlı bir gezginim. Normalde fotoğraflarımdan bile anlayacağınız üzere, enerjimi işime de yansıtarak, Gaziantep’te İpekyolu Kalkınma Ajansı’nda 7 yıldan bu yana Yatırım Uzmanı ve Eğitmen olarak görev almaktayım. 14 senede 3 kıta ve 60 ülkeden 300'e yakın şehir gezdim. Hatta bazı şehirler/kasabalara ayak basan ilk Türk olduğum konusunda iddialıyım. Seyahatlerime başlarken önce bir kıtayı bitirip sonra diğerlerine başlayacağım demiştim. Bu yüzden ilk Avrupa kıtasını İzlanda hariç tamamen bitirdim. Son zamanlarda özellikle zaman ayırma anlamında seyahatin zor olduğu Afrika ve Asya kıtalarına başladım. Son olarak benim için işin en zevkli kısmı olan zıplama muhabbetinden de bahsetmek istiyorum. Ben oldum olası kadraj karşısında durup poz vermeyi ya da selfie çekmeyi bir türlü sevemedim. Ama sonuçta gittiğimiz yerlerde bir hatıramız olmalıydı. Ben de kendime bir imza bulmaya karar verdim. Bu imza öyle bir imza olmalıydı ki benim seyahate olan aşkımı, tutkumu ve enerjimi yansıtmalıydı. Sonunda gittiğim tüm şehirlerde ve kasabalarda zıplayarak yüzlerce imzadan oluşan bir koleksiyonum oldu. Seyahat tutkumuzun hiçbir zaman sönmemesi dileğiyle...
PAYLAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here